Binnenland. In dien zin moet zeer zeker een godsdienstige geest de staatsinstellingen, ook de scliool, door dringen. Maar een hemelsbreed verschil is er tusschen het godsdienstige en het kerkelijke. Is 't eerste naar 't schijnt uit God, 't laatste heeft door gaans al den schijn of 't uit den booze is. En als nu een partij de volksmassa opjaagt ouder de leuze „een school met den Bijbel!" dan is dit ongetwijfeld een kerkelijke partij (die, tusschen haakjes gezegd, door een andere kerkelijke partij wordt verdoemd), en daaraan mag de Staat niet toegeven, daarmede heeft de staatswetgever alleen negatief te rekenen, zonder ooit partij te kiezen op dat clerieale terrein. Daar boven moet onze constitutioneele Vorst als zoodanig verheven zijn. ZIERIKZEE, 2 Juli 187 8. Op den 28n Juni had de Onderwijzers-vereeniging in het tweede en derde school-district van Zeeland onder voorzitterschap van Mr. Schneiders van Greijffens- werth hare 35e jaarvergadering in het sociëteits-lokaal van den heer Vermunt te Zierikzee. Nevens genoemden Schoolopziener waren ook zijn ambtgenoot Mr. van Teylingen, de oud-schoolopziener Dr. Andreae, de voorstanders A. J. Bierens, Dr. J. K. de Bruijne, B. Giljam en J. H. C. Heijse en 19 hoofd- en 17 hulponderwijzers opgekomen. Op de openings-toespraak van den Voorzitter volgde de uitvoering van een zangstuk onder leiding van den heer L. Karreman. Hierna werden notulen gelezen, rekening gedaan en verslagen uitgebracht betreffende de 5 gezelschappen, de 2 oefenscholen, de hulpspaarbank en boekerij. Toen lichtte de Voorzitter het voorstel toe om de Vereeniging te splitsen en den band weg te nemen, die sedert zoovele jaren de beide districten vereenigde. Schoon de scheiding velen leed deed, werd zij toch algemeen als nuttig erkend en aangenomen; terwijl ook de regelen voor hare voltrekking werden vastgesteld. De Vereeniging in het tweede district koos nu Oosterland tot plaats voor hare jaar-vergadering in 1879. Na een half uur pauze, waarin eenige ververschingen werden gebruikt, was een meer aangename werkzaam heid aan de orde, namelijk een wedstrijd van hulp onderwijzers in het voordragen van eenig dicht- of proza-stuk. Negep personen namen aan den wedstrijd deel, eu negenmaal ook werd de vergadering geboeid door de verdienstelijke voordracht van een goedgekozen en telkens verschillend produkt der Nederlandsche letterkunde. De Commissie van beoordeeling wees prijs en premie toe aan de heeren Prinse en Kake- beeke van Noordgouwe en Dreischor, en hoeveel lof zij ook voor allen had, meende zij toch nog de heeren Bethe en EJsacker met bijzonderen lof te moeten ver melden. De beide Schoolopzieners boden nu twee opvolgende premiën aan, en een der aanwezige voor standers gaf een blijk vat) ingenomenheid en van zijne trouwens genoeg bekende belangstelling in den voor uitgang van het onderwijs door voor elk der overige concurrenten een gelijk bedrag aan te bieden, als aan den vierde der bekroonden was toegekend. Van zijn aanbod werd even als van dat der Schoolopzieners dankbaar gebruik gemaakt. Om het reeds vergevorderd uur en de drukkende hitte werd besloten de bespreking der vraagpunten tot een latere gelegenheid te sparen en alleen nog een verrekijker te gaan bezichtigen, door den Secretaris in de sociëteit Bellevue opgesteld. Nadat hieraan door velen gevolg was gegeven, had men nog een uurtje om zich te verpoozen, en daarna vereenigde men zich aan een vriendenmaal ten huize van den heer Eranken. Hier werden toespraken, scherts en vriendenkout af gewisseld door schoon gezang van een hulponderwijzers koor onder leiding van den heer J. H. Letzer en daarmede de welbestede dag aangenaam besloten. Zieiiikzee, 2 Juli. Zaterdag jl. werd op de alge- meene begraafplaats op eenvoudige wijze ter aarde besteld het lijk van dr. Johannes Nicolaas Boom, tot voor weinige weken geneesheer alhier. Geen uiterlijk vertoon verzelde het lijk van dien algemeen geachten en beminden man naar zijn laatste rustplaats. De eenvoudige, goede, nederige mau, die zijn leven met onvermoeide toewijding aan de lijdende menschheid heeft gegeven, zou dat ook niet hebben begeerd. Bij de geopende groeve hield de heer S. G. Nauta van der Grijp, als oud vriend des overledenen, een indrukwekkende toespraak, waarin hij dezen schetste als liefhebbend huisvader, trouw en oprecht vriend en menschlievend geneesheer, er op wijzende dat zulke mannen niet te vergeefs hebben geleefd eu niet worden vergeten. De oudste zoon des afgestorvenen dankte, diep- geroerd, voor de blijken vau deelneming en hulde gebracht aan de familie en den geliefden doode. Wij gevoelen echter de tolk te zijn onzer medeburgers, als we ook hier een enkel woord van hulde brengen aan de nagedachtenis van dien ontslapene. Dr. Boom was een man door allen, ouden en jongen, hooggeacht, door zijn patiënten geliefd en vertrouwd als een vaderlijke vriend en helper. Zijn zachtheid, gemoede lijkheid, zijn onvermoeibare zorgvuldigheid voor allen, die zijn hulp inriepen, we behoeven ze niet te ver heffen, ze zijn allen bekend. Nog tot het laatst zijns levens en ondanks zijn door veel lichaamslijden ver zwakte krachten, bleef hij zich aan zijn zieken wijden. Het is nog maar weinige weken geleden, dat hij, zelf zeer lijdende, den kamp voor de genezing van anderen moest opgeven en zijn praktijk nederleggen. Werd dit bericht door velen met leedwezen ver nomen, algemeen trof nu de mare van zijn verscheiden. Zijn nagedachtenis zal in zegenend aandenken blijven bij allen, die hem in zijn werkzaam leven gekend hebben en inzonderheid bij zoovelen, die hij in ernstige gevallen heeft bijgestaan en gered, en die weten dat geen moeite of inspanning, ook bij 't ruwste weder en in 't holst van den nacht, hem ooit te veel was om den lijdenden natuurgenoot den bijstand zijner edele wetenschap te verleenen en de zieken door troost en bemoediging op te beuren. Na een zoo wel besteed leven kwam zeker zulk een man een welverdiende rust toe. Dit mocht niet zoo zijn, hij bezweek onder een reeds sinds lang hem ondermijnende kwaal, „Hij ruste zacht; zijn mede burgers zullen den goeden, trouwen doctor Boom nooit vergeten Programma van het tweede zomer-concert, op Vrijdag 5 Juli a.s., in Parklust, des avonds te half acht ure precies. 1. Marche de processions, Renaud; 2. Ouverture //Don Juan", Mozart; 3. Variations de Concert. Voor piston met begeleiding van harmonie, Steenebrugen 4. Reiter-Galop, Carl; 5. Eantaisie //la Somnambule", Bellini; 6. E. E. E. E. Marsch, Sahan; 7- Deutsche Grüsse Walzer, Clarens8. Lied voor althoorn, de Mol 9. Divertissement champètre, Krein10. Quadrille, Dethise. Nieuwerkerk, 26 Juni 1878. Door den heer Bouman, dijkgraaf van den polder //Vier Bannen van Duiveland," werd heden namiddag de eerste steen gelegd van het op te richten gebouw voor het Stoom gemaal aan de Stevensluis, onder deze gemeente. Het geheele polderbestuur eu andere belanghebbenden en belangstellenden waren tegenwoordig bij deze ge legenheid, waaraan door den maatschappelijk belang rijken zin der toespraak van den dijkgraaf, een even belangrijke beteekenis werd gegeven. Het is mij persoonlijk een innig genoegen zoo ongeveer sprak de dijkgraaf in uwe tegenwoordig heid, medebestuursleden en belanghebbenden in onzen polder de //Vier Bannen van Duiveland" dezen steen te plaatsen aan het gebouw, dat bestemd is om eene hoogst belangrijken dienst te verrichten tot bevordering der algemeene belangen van onzen polder. Dient elders de natuurlijke duinketen als bescher ming der lage velden tegen den vloed der zeewateren, de wetenschap en de kunst hebben onzen polder om ringd met eene kunstmatige waterkeering, teneinde in dat gemis van natuurlijke verdediging te voorzien en tot welker behoud en verbetering voortdurend van onze zijde veel inspanning en zorgen worden vereischt. Het is wederom de wetenschap, die ons den weg wees, om onze polderlaudeu bevrijd te houden van het overtollige water eu de machtige arbeid-factor, de stoomdie de zeeën doorklieft en de bergen doorboort, zal weldra ook in dit gebouw, zijne fameuse krachten inspannen om het water van uit onze lage velden terug te voeren tot de bron van zijn herkomst, de onmetelijke oceaan. Ik bied u mijD dauk, medeleden van ons bestuur, voor de medewerking zoo ruimschoots door u betoond tot daarstelling van dit nuttige werk. Gij kunt met mij de stellige verwachting koesteren, dat daardoor de opbrengst van onze polderlanden zal vermeerderen en verbeteren in aanzienlijke mate en de locale evenals de algemeene welvaart, daardoor zal worden verhoogd. En aan u, mijne heerenLabrijn als ontwerper, en van der Linden als aannemer van dit gebouw, wordt onze goedkeuring gebracht voor de toewijding van uwe krachten, van kennis en kunst, waarvan de tot dusverre gevorderde uitvoering des werks de gun stigste getuigenis geven. Ontvangt hierbij de ver zekering van ons vertrouweu in uwe goede zorgen en ijver, met dezen hartelijken wensch, dat de verdere opbouw eene steeds gunstige .uitvoering moge ont moeten tot eer van uwen arbeid en tot huldiging van wetenschap eu kunst. De heer Labrijn betuigde iu gemoedelijke woorden ook uit naam van den aannemer, den dijkgraaf zijn erkentelijkheid voor de bemoedigende tevredenheid te hunnen opzichte in de toespraak vernomen. Zij zullen zich steeds beijveren alles te doen wat in hun ver mogen is, om het werk ten geuoege van het polder bestuur te voltooien. Door den dijkgraaf werden de aanwezigen uitgenoodigd tot liet gebruiken van eenige versnapering in de be reids voltooide machinist-woning op het terrein, in welk genoeglijk samenzijn eenige hartelijke toasten van de algemeene tevredenheid getuigden. Ook het aanwezige ambachts- en werkvolk werd onthaald en een genoeglijke middag bezorgd. Ingezotiden In de bekende procedure tusschen de Stoomvaart- Maatschappij //Zeeland/' en de firma Eras, te Tilburg, heeft de arr.-rechtb. te Middelburg bij vonnis van Vrijdag het middel van verwering der gedaagde Maatschappij aangenomendat zij niet als vervoerder kan worden aangesproken voor het traject Vlissingen- Tilburg en alzoo nadat zij de goederen tot verder vervoer aan de exploitatie-maatschappij had overgegeven. Mitsdien is de gedaagde stoomvaart-maatschappij toe gelaten tot het getuigenbewijs dat zij de goederen had overgegeven. Omtrent den persoon, die te Amsterdam Russische effecten ten verkoop kwam aanbieden, welke vermoedelijk tot verleden jaar gestolen stukken behooren, bericht het HM. het volgende De thans door de politie achter slot gebrachte persoon, begaf zich eenige dagen geleden bij het ban kiershuis Determeijer Weslingh Zoon alhier, voorzien van twee wisseltjes, elk van p. st. 10, afgegeven uit Londen op gemeld bankiershuis. Deze gelden werden door hem Donderdag en Vrijdag j.l. ontvangen en daarna verzocht hij aan de hoofden van gemeld huis, om voor hem te realiseeren een twintigtal Russische stukken, terwijl hij het bedrag den volgenden dag persoonlijk zou komen ontvangen. Ofschoon de directie van het bankiershuis geen directe verandering in de uommers kon waarnemen en deze laatste ook niet overeenkwamen met de nommers van de gestolen obligatiën, opgegeven in de dagbladen, kreeg men toch argwaan en verwittigde de politie van het gebeurde. De hoofd-commissaris droeg aan twee inspecteurs op, om gisteren ochtend, toen de bedoelde persoon het geld zou komen ontvangen, op het kautoor tegen woordig te zijn en na te zien of zijn papieren in orde waren. Dit geschiedde; de vreemdeling echter scheen niet erg gezind te zijn om zich met beide heeren te on derhouden, vooral niet toen zij zich als inspecteurs van politie hadden kenbaar gemaakt; hij gaf voor te zijn Amerikaan en stelde zich onder bescherming van den Amerikaanschen consul. De inspecteurs stemden er in toe, den onbekende te vergezellen naar den consul en deze beloofde hem alle mogelijke bescher ming, indien zijn papieren in goede orde zouden bevonden worden. Vandaar ging hij, vergezeld van de politie-beambten, naar het Bible-hotel, waar hij van de gelegenheid, die hem werd gelaten zijn paspoort te gaan zoeken, gebruik maakte en de inspecteurs in de door hem verlaten kamer opsloot. Deze slaagden er in zich door een achterdeur te bevrijden en kregen den voort vluchtige op de Nieuwmarkt weder in handen. Z. M. de Koning, die aanstaanden Donderdag van het Loo in de residentie zal aankomen, zal zich den 8 of 9 Juli naar Weimar begeven, ten einde bij het 25jarig regeerings-feest van H.D. schoonbroeder, den groothertog van Saksen-Weimar, tegenwoordig te zijn. De heer li. Schroder Visser is door Z. M. den Koning, op zijn daartoe ingediend verzoek, met I Aug. e.k. eervol ontslagen als secretaris der Neder landsche Handelmaatschappij. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistrict Amsterdam, ten gevolge van het overlijden van dr. T. J. Stieltjes, zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juli en herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Augustus aanstaande. De concessie voor den aanleg van tramwegen te Rotterdam, kort geleden door den Raad aan de heeren Outlet c. s. te Parijs verleend, is door den Raad vervallen verklaard. De aangenomen som van 101,000 was niet op den bepaalden tijd gestort. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 17. Landbouw en Veeteelt: De tentoonstelling te Apeldoorn (vervolg). Interna tionale wedstrijd van zelf harkende, schovenmakende en zelfbindende graanmaaiwerktuigen, te houden op de gronden van den lieer Mr. W. Ph. Vis, in de na bijheid van Middelburg, den 22, 23 en 24 Juli 1878. Zuivelbereiding (vervolg). Al of niet snoeien P Verslag der commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee (slot). Kunst en "Wetenschap. Tot directeur der Tooneelschool te Amsterdam, als opvolger van den heer Rennefeld, is benoemd de heer W. 0. Goteling Vinnis te Amsterdam.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2