Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijks Stand te Zierikzee. Te Wilsura is een schippersknecht verdronkenook een te Gorinchem. Te Rotterdam heeft zich een vrouw van kant willen maken door zich met een mes een diepe wond aaD den hals toe te brengen. In bedenkelijke!] toestand is zij naar het gasthuis gebracht. Aan het station te Venlo is een wisselwachter onder een trein geraakt; hij verloor beide beenen en stierf aan de verwondingen. Tusschen Eist en Veenendaal is een boer, die een geladen hooiwagen mende, daaraf gevallen, er onder geraakt en op de plaats gedood. Onder Hagestein is een boer door een raaai-machiue- zwaar aan de voeten gewond. Te Rotterdam is een 7jarig jongentje, zoontje van een schipper, van 'fc schip gevallen en verdronken. De stoker van de stoomboot van Deventer op Zutfen is van de hitte doodgebleven. De heer J. H. Cordes, oud-lid van Ged. Staten van N.-Holland, Dijkgraaf van Amstelland enz., is eergisteren bij ongeluk in een sloot gevallen en ver dronken hij was 82 jaar oud. Nabij Sneek is een jongmeusch uit een bootje gevallen en verdronkeu. In een bosch onder Deventer heeft men een man aan een bootn opgehangen gevonden met een flesch jenever bij zich. Te Arasterdam is een jongen van dertien jaar uit een raam van de 9e verdieping op straat gevallen. Hij brak beide beenen en is den volgenden dag in het gasthuis overleden. Op de rivier vóór Dordrecht heeft een aanvaring plaats gehad van de stoomboot //Merwede" en de sleepboot //Crescendo." Beide vaartuigen bekwamen aanmerkelijke schade. Meer en meer gaat de groote omvang blijken der binnenlandsche ongelegenheden, waarin het Duitsche Rijk zich gebracht ziet, deels door de snoode daden van de beide Keizers-moorders, deels ook door de wijze, waarop deze omstandigheid door de Regeering geëxploiteerd wordt. Met de daden dier moordenaars stemt niemand in, of 't moest zijn een enkele even dwaze en blinde politieke of clericale dweper hier en daar. De partijen, ook de socialistische, verafschuwen zulke middelen. Zelfs van Ultramontaanschen kant zijn stemmen opgegaan, die, gemeend of niet, luide uitspreken dat zulke //Steentjes om den kolossus te verpletteren'/, op zijn zachtst genomen, hoogst ondank bare projectielen zijn. Maar dit neemt niet weg dat Duitschland een totale ommekeer en verschikking te gemoet gaat van de verhoudingen der staatspartijen. Met zorg moet men in dit opzicht inderdaad de toekomst van Duitschland te gemoet zien. De illuzie in 1871 zoo met vreugde begroet, van een jong, krachtig, gezond en levens vatbaar Duitsch Rijk, loopt ontegenzeggelijk groot gevaar vau tot nare ontnuchtering en wreede teleur stelling te voeren. De massa des volks is blijkbaar nog zoo weinig zelfstandig, dat zij thans groot gevaar loopt, van door den wind der reactie geheel van 't rechte spoor afgebracht te worden. Dit gevaar wordt door de verlichte mannen aller partijen zeer wel in gezien; doch hiermede is zeer weinig gewonnen. Het algemeen stemrecht bestaat; en gelijk dit te kwader ure misschiensocialistische elementen heeft in de hoogte doen komen, zoo kon 't ook wel eens, door de wankelbarigheid der massa, 't middel worden om de absolutistische reactie schooner spel te geven dan zij sedert 1813 ooit heeft gehad. Naïef vraagt de massa reeds nuwien zou v. Bis marck willen dat we kiezeu? Grenzenloos vertrouwen eener geheele natie in één enkel man is verklaarbaar; maar 't heeft zijn bedenkelijke zijde. Moge Vorst Bismarck de onmisbare wijsheid bewaren om van de positie van 't oogenblik een wezenlijk goed gebruik te maken. Hoogst waarschijnlijk is ondertusschen dat deze groote staatsman dit jaar een nieuwe pha«e van ontwikkeling zal intreden, de periode 1870—'78 zal wel afgesloten worden. Engeland ziet, half met kinderlijk zelfbehagen, half met zeker wantrouwen, het congres-spel aan dat thans te Berlijn gaande is. De nationale ijdelheid voelt zich gevleid; doch gerust is men niet. Daartoe is er te veel uitgelekt van 't geen achter de schermen omgegaan is eu nog omgaat. Zelfs conservatieven zijn er, die naar aanleidiug vau de zonderling ver* dachte kleur der partij te Berlijn, een afwachtende houding aannemen. Op 't Vatikaan schijnt men zoo langzamerhand eieren voor zijn geld te gaan kiezen. Aan de Nnpelsche bisschoppen is opgedragen, stappen te doen om het exequator te verkrijgen, d. i. met de Italiaansche regeering in zoover op goeden voet te komen, dat deze de tractementeu weder gaat uitbetalen. Men zal dus om de dubbeltjes een modus vivendi trachten te vinden zonder den schijn daarvan. Eufin, de Italiaansche geloovigen mogen ook wel wat betalen alles behoeft ook niet uit het buitenland te komen in de vorm van Pieterspenningen en geschenken. De nauwelijks achttienjarige Koningin van Spanje is na een korte maar ernstige ziekte overleden. De Belgische liberalen hebben nog niet uitgebulderd van al hun pret over de behaalde overwinning. Onze zuidelijke buren zijn een levenmakend volkje, dat is bekendmen moet dit bij de schatting van de thans beslechte vreedzame omwenteling wel in aanmerking nemen. Na de pret zal echter ook de ernst der zaken komen en dan komt de beurt aan den heer Erère en zijn genooteu om te toonen wat zij kunnen. Wij onderschrijven ten volle wat Ch. de Mazade van hem zegt in het jongste noramer der Révue des Deux Mondes. //De heer Erère Orban is een genoeg be proefde athleet der politiek om slechts een ernstig en verlicht liberalisme aan 't bestuur te brengen. Dat is het belang der liberale partij-zelf en dat van ge heel België7'. Buitenland. Het Congres. Het schijnt dat de draai van 't Congres naar de oplossing, die wij van den beginne af voorzien hebben, zeer aanstaande is. Nadat men de Turksche afge vaardigden ongeveer zoo wat antichambre heeft laten maken, terwijl van de kleine staatjes in 't geheel geen notitie is genomen, hebben de Turken nu geprotesteerd tegen de tot dusver vastgestelde punten. Dat protest wordt natuurlijk voor kennisgeving aangenomen. Maar er wordt nu al weder getelegrafeerd, dat eerstdaags Oostenrijks positie tegenover de Turksche grenspro vinciën bij de beraadslagingen helder in 't licht zal komen. Het Congres heeft, afgezien van Turkije, eenparig erkend, dat er termen bestaan voor een nood zakelijke tus9chenkomst van Oostenrijks zijde. Ziedaar 't begin van 't einde. De uitbreiding van den zoogenoemden opstand der Turksche bevolking tegen de Russen, die eigenlijk niets anders is dan een laatste stuiptrekking van 't Turksche element in de Balkanstreken, werkt er toe mede om Oostenrijks interventie te verhaasten. Spoedig zal er nu wel een of andere zwermpot in Egypte springen om aan En geland een voorwendsel te geven daar de hand op te leggen. Volgens de jougste berichten worden dagelijks veel zieke Russische soldaten vervoerd naar Zuid-Rusland, doch diezelfde berichten vermelden ook, dat generaal Totleben op dit oogenblik ongeveer 200,000 man bij zich heeft onder de mureu van Kous tan tinopel. F r a n k r ij li. Men verwacht, dat 800 veroordeelden wegens deel neming aan de Commune op den 30 Juni gratie zullen krijgen. De commissie uit de Frausche Kamers, belast met het nazien van de rekeningen van 1870'71, heeft ontdekt dat de civiele lijst vau Napoleon III de 25 raillioen, die hem door de Kamers werden toegestaan, aanzienlijk overschreed. Soms bedroeg die 34 of 35 millioen. Napoleon liet nu en dan domeinen van de kroon verkoopen en de commissie heeft geconsta teerd, dat op die wijze 26000 hectaren van de bosschen van de kroon vervreemd zijn. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Te Belfast hadden Zaterdag avond wanordelijkheden plaats. Aanleiding daartoe was het terugkeeren van de processie der Protestantsche Zondagsscholen van hun jaarlijksch uitstapje in den omtrek. De processie werd door de Katholieken aangevallen en dezen poogden de banieren weg te nemen. De soldaten trokken de partij der aanvallers en de politie werd mishandeld. Er werd met steenen geworpen eu een pistoolschot gelost. Ongeveer 40 personen werden gewond en 20 door de politie in hechtenis genomen. Een zware onweersbui ontlastte zich Zondag over Londen. In verschillende huizen in het zuiden der stad sloeg de bliksem in, terwijl in het noorden door den regen in sommige woningen het water 3 of 4 voet hoog stond. Door het bezwijken van een riool steeg het water bij het Parriugdon-street-station 9 voet hoog. De gemeenschap was afgebroken en het zal eeuigen tijd duren, alvorens die geheel zal ziju hersteld. Te Wolleuau in het kanton Schweiz heeft men een begraafplaats, van de Franschen in 1798 afkomstig, ontdekt. Onder de overblijfselen van een der lijkeu vond men fr. 1200 aan goudstukken van 1784, met de beeltenis van Lodewijk XVI. Waarschijnlijk had de eigenaar dit geld in zijn kleederen verborgen en is het bij de begrafenis niet ontdekt. //Sterkedrank is uw grootste vijand," zeide een Ame- rikaansch predikant tot een van zijn kudde. //Zegt de Bijbel niet, dat wij onze vijanden moeten liefhebben?" vroeg deze. //Juist, maar niet dat wij hen moeten verslinden," klonk het gevatte antwoord. Het hof van cassatie van Brussel heeft uitspraak ge daan in het appèl van Nothomb, de Decker, graaf Liederkerke, graaf de Beaulieu, Coumont en Crabbe, tegen het vonnis over hen als medeplichtigen van Langrand- Dumonceau uitgesproken. Het hof van cassatie sprak de beschuldigden vrij van valschheid in geschrifte en vernietigde het vonnis. De Dëbats kondigt de komst aan van eeu Afri- kaansch Vorst, Koning George van Bonny, te Parijs. Deze bevindt zich thans te Londen, spreekt goed Engelsch en moet, naar men zegt, ook met het Fransch niet geheel onbekend zijn. De hoofdstad Bonny ligt aan de kust van Opper-Guinea, boven de uit monding der rivier Bonny en was eenmaal de hoofd markt vau den slavenhandel. Het laatste nummer van het Pekingsche regeerings- blad bevat verscheidene belangwekkende besluiten van de Keizerinnen-regentessen van China. In het eerste van deze decreten wordt medegedeeld, dat de keizerlijke troepen de stad Nan-Io (Kaschgar) en spoedig daarna het geheele district van dien naam weder hebben onderworpen. Bij de inneming van deze stad werden 400 ingezetenen onthoofd. //Deze tijding," zegt het besluit, //zal den onlangs gestorven keizer, die thans iu den hemel regeert, groote vreugde bereiden". Een tweede decreet beveelt, aan de schim van de'.en keizer een dankoffer te brengen, en een derde draagt den prins Li op, den hoogen overledene bericht te geven van de behaalde overwinning. De prins moet dit bericht op gele zijde neerschrijven en die op het graf van den gestorvene verbranden. Op deze wijze hoopt men, dat de doode keizer met de gebeurtenissen in dit ondermaansche in kennis zal worden gesteld. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Meliskerke ds. P. Kaptein te Amstelveen. Ds. Claessen te Egmond-binnen heeft voor de toe zegging van beroep naar Dreischor bedankt. Bedankt voor 't beroep naar Waarde door den kand. Oosterhuis; voor Wemeldinge door ds D. H. Teljer te Axel; voor Leeuwarden door ds. D. P. M. Graswinckel te Amersfoort. De collecten op het Zuider-Zendingsfeest gehouden, hebben, zegt men, ongeveer f 400,opgebracht. Benoemd tot hoofdonderwijzeres der Chr. bewaarschool te Goes mej. A. Valk te Middelburg, in plaats van raej. Haccou, die voor de op haar uitgebrachte benoe ming heeft bedankt. Bij de examens der Polytechnische school te Delft, is o. a. met goed gevolg afgelegd het le ingenieurs- examen (B art 616264), door den heer M. Buijze van Zierikzee. Binnenkort zullen de toelatings-examens worden afgenomen van de adspiranten naar plaatsing aan de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Hun aantal bedraagt 63, waarvan 19 uit Zuid-Hol land, 7 uit Noord-Brabant en 1 uit Gelderlandde overigen zijn uit Zeeland. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 22 Juni. //Perseverance", kapt, W. Rosevear, van Par naar Dordrecht. Van 21—28 Juni 1878. Geboren: Eene dochter van C. Boogerd en A. D. Ruselaar. Een zoon van S. Hart en P. C. Put. Een zoon van C. Rombouts en A. C. Willerase. Eene dochter van A. C. de Mooij en Z. C. Herstein. Een zoon van S. van de VelJe én L. Moer mond. Overleden: A. Blanker, oud 64 j., man van L. Troch. S. Sies, oud 4 m., z. Dr. J. N. Boom, oud 70 j., man van M. C. van Adrichem

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3