STATEN-GENERAAL. Binnenland. iioiieel monarch voorwendende,, /.oil men hem toch willen verlokkeu tot het verscheuren dier fundamenteele wet. Dat is inconstitutioneel. Dat is revolutionair, hoe anti-revolutionair 't zich ook hetitele. TWEEDE KAMEK. De onderwijs-wet is eindelijk de algemeene beraad slagingen doorgekomen. In de tonen van de be strijders is geen variatie gekomen, 't Is 't zelfde geweeklaag over vermeende grieven, 't zelfde praten om de kaars van gepretendeerde rechten, die men niet weet te forrauleeren, 't is, om kort te gaan, de oppo sitie quand-même. Zelfs den chef van de Standaard verveelt het eindelooze en onvruchtbare gepraat. Toch is de hardheid, met welke dr. Kuyper thans de woord voerders zijner eigen partij bejegent wel, ietwes ergerlijk. Na zelf zijn totale onmacht en onbevoegdheid be wezen te hebben, heeft hij den veldheersstaf wegge worpen, den profetenmantel aan den kapstok gehangen. Is 't nu wel fair het den pygmaeën kwalijk te nemen, dat zij niet vermogen wat de reus zelf niet heeft gekund Zoo ondankbaar is echter de rondkoppige democratie in de historie altoos geweest. De uitlatingen van den heer v. d. Hoeven waren merkwaardig, omdat daaruit bleek hoe de Ultramon tane» zelf erkennen, dat de schare blindelings de petitiën teekent, dat zij blindelings haar drijvers vooruitloopt. Er ontbreekt nog maar een openhartige, die komt belijden dat ook de drijvers zelf blind zijn; dan zijn we bij de waarheid. De heer Saaymaus Vader heeft geprotesteerd tegen de politieke carricaturen, gelijk de heer Wintgens tegen de persmannen. De Minister, de heer Kappeyne, heeft een merk waardige rede gehouden. Gematigdheid en op een paar hoofdpuuten flinkheid, zijn daarin niet te mis kennen, al kan men ook met recht de opmerking maken, dat hij over de dubbeltjes-kwestie zich niet heeft uitgelaten. De dubbeltjes, dat is toch eigenlijk de geheele zaak. De clericalen weten en erkennen wel dat zij door de grondwet en door onze geheele staatsinrichting vol komen vrijgelaten worden, om zich van de heffe des volks meester te maken, de eeuige grieve is nog maar dat dit drijven niet ook door de natie betaald wordt. Van daar het gekerm over dat dubbel betalen door rle //arme liedefi", die immers toch bij ons te lande hoegenaamd geen algemeene lasten dragenTerecht diende de Minister een scherpe toespeling hierop aan de belanghebbenden toe, toen hij gewaagde van de vrome dames, wien 't gaat vervelen hun geld uit to geven, zonder nog de volkomen heerschappij over het volk reeds geheel te kunnen bemachtigen. Dat ook de heer Kappeyne den ernst van den toe- staud wel begrijpt, blijkt o. a. uit de wel wat on handige erkentenis, dat een plebisciet den vijanden van de openbare school wel eens gewonnen spel zou kunnen geven. Juichtonen gingen hierover op in de Standaard. Van den Minister was het wel wat al te yeel deferentie voor die politieke, vrome demagogen, die het redelooze middel van een raadplegen der domme en blinde massa niet zouden versmaden om de baas l.e worden. Zon Nederland inderdaad gevaar loopen om nog overgeleverd te worden aan de heillooze proefnemingen met het plebisciet, dat toch zoowel in Frankrijk, waar 'i rechtstreeks is gebruikt, als in Duitschland, waar 'l in den vorm van algemeen stemrecht veroor deeld is? We hopen 't niet. We kunnen ons zacht spiegelen aan die voorbeelden. Zierikzee, 28 Juni. Bij de op gisteren door het Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aan besteding van het op nieuw delven der waterleidingen iangs den Slijk-, den Groenen- en de Westoeverweg tusschen Moriaaushoofd en den Ringdijk bij Oud- Ellemeet en langs den Groenenweg tusschen den Elkerzeeschen weg en Brijdorpe, in 6 perceelen volgens bestek No. 60, bij enkele inschrijving, zijn aangenomen het le, -Ie en 6e perceel door I. van de Panne te Duivendijke, voor f 680,80, 896,88 en f 459, het 2e en 3e perceel door S. Besuijen te Ouddorp, voor f 900,en f 300,en het 5e perceel door Jan Fondse te Kerkwerve, voor f 625, Zonnemaire. In plaats van den heer M. Meerman is tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer J. A. Bolle en tot wethouder de heer D. Hocke Iz. Z. Exceli. de Minister van Oorlog is naar het stede lijk ziekenhuis te Rotterdam vertrokken om daar een operatie te ondergaan en zijne verdere herstelling af te wachteu. De operatie moet goed geslaagd zijn. Verleden Vrijdag is te Kruiningen gehouden de eerste algemeene vergadering der onlangs opgerichte z/vereeniging van burgemeesters, secretarissen en verdere gemeentebestuurs-beambten in de eilanden Zuid- en N.-Beveland, tot beoefening van het admi nistratief recht." Een 40tal leden woonde de verga dering bijvoorzitter was de heer J. H. Bijbau, burgemeester van Colijnsplaat. Acht nieuwe leden werden aangenomen de koninklijke erkenning der ver- eeniging als rechtspersoon werd medegedeeld en de rooster van aftreding der bestuursleden vastgesteld. Er werden ook eenige vraagpunten afgehandeld. De volgende vergadering is bepaald op 13 Sept. a.s., te Goes. Zaterdag jl. is door den heer M. J. Soutendam zijn 25jarig jubileum gevierd als kommaudant der D.D. Schutterij van Goes. Maandag vierde de heer C. J. De Vulder van Noor den zijn 25jarig jubilé als burgemeester van Tholeti. Namens den gemeenteraad werd hem een pièce de milieu, namens de burgerij een pendule met coupes aangeboden als blijk van waardeering en hoogachting. Des avonds werd hem een serenade gebracht eu had er een muziekuitvoering plaats op de markt. Ifet 3l9te Landhuishoudkundig Congres is Maandag avond te Assen aangevangen met de feestelijke ver welkoming der leden. De staat en de wetenschap hebben een groot verlies geleden door het onverwacht overlijden van dr. T. J. Stieltjes te Rotterdam. Waar onder zekere omstandigheden de kunstmatig aangelegde en ijverig geëxploiteerde volksbewegingen, onder den naam van processies bekend, toe kunnen leiden, is verleden Zondag gebleken te Kalisch, waar de Katholieke bevolking de Protestanten en Joden heeft aangevallen, vele huizen geplunderd en 13 personen vermoord. Als een staaltje hoe de Paters-Redemptoristen te 's Hertogenbosch ernstig ijveren voor het petitionne ment tegen de in behandeling zijnde onderwijswet, wordt onder dagteekening van 24 Juni vandaar het volgende gemeld: Een huisvader (H. J. Steenbergen), die sedert 25 jaren lid der zoogenatynde Heilige Familie is, bij die instelling een reeks van jaren de waardigheid van prefect bekleedt en bovendien commissaris is van den bijzonderen raad van toezicht der congregatie, is door den pre9ideut-pater uit evengenoerade betrekkingen ontslagen en zelfs als lid der H. Familie geschrapt, alleen omdat de man, die overigens als goed Katholiek bekend staat, twee zonen aan de openbare school heeft en hij daarom weigerde het petitionnement, dat hem door de paters werd voorgelegd, te teekenen. De wakkere huisvader ging liever heen, dan te buigen voor priesterdwang, waardoor zijn kinderen aan een degelijk onderwijs zouden worden onttrokken. In het Weekblad voor notarisambt en administratie vindt men de volgende opmerkingen over //de nieuwe successiewet". //"Volgens het nieuwe artikel 12 der successiewet kunnen de erfgenamen in de rechte lijn, wanneer het door ieder hunner geërfde of verkregene geen /"ÏOOO te boven gaat, volstaan met de inlevering eener niet specifieke memorie van aangifte, waarbij in plaats van eene omschrijving van actief en passief, alleen het zuiver saldo der nalatenschap behoeft te worden op gegeven. Deze bepaling, bij amendement in de wet gekomen, is zeker zeer mooi, maar nog mooier ware ze, wanneer zij eenig practisch nut kou hebben, en wanneer niet, doof zoodanige niet specifieke aangifte te doen, alle aanspraak op vrijstelling van recht werd verloren. Artikel 56 No. 2 toch bepaalt dat alleen vrijstelling van recht in de rechte lijn wordt genoten, wanneer uit eene specifieke aangifte blijkt, dat ieder niet meer dan 1000 erft. Wil men alzoo vrij zijn van suc cessierecht, dan moet men specifieke aangifte doen. Wie zal nu de niet specifieke aangifte volgens art. 12 doen? Zeker niemand. Van art. 56 No. 3 geldt hetzelfde. Wat den eed aangaat, die behoeft in de rechte lijn niet te worden afgelegd, wanneer ieder erfgenaam volgens de specifieke aangifte, aan actief niet meer dan f 1000 bekomtdoet men dus de niet specifieke, aangifte volgens art. 11, dan moet men in ieder geval de aangifte beëedigen. Blijft de wet zooals die nu is, dan zal echter zoodanige niet specifieke aangifte, zooals gezegd, nooit voorkomen. Zouden ten gevolge van de aanneming van het amendement-Patijn (art. 12) op enkele plaalsetwn de wet de woorden //volgens de specifieke aangifte' niet hebben moeten wegvallen?" De Nederlandsche Handelmaatschappij deelt over 1877 uit 11 per aandeel. De geheele gemaakte winst bedroeg zuiver f 2.267,488,32. Japan leverde nagenoeg drie ton verlies op. Bij het Departement van Koloniën is het navolgende telegraphisch bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië ontvangen, dato 24 Juni: //Wegens dagelijksche aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige gevechten werden sterke stellingen door ons genomen. Wij hadden 14 dooden, waaronder 2 luitenants, en 79 gewouden, waaronder eveneens 2 luitenants. De vijand kreeg 750 dooden en gewonden; in één versterking liet hij 180 dooden achter, waaronder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng alstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon, die zich persoonlijk is komen onderwerpen". Tot toelichting van dit telegram wordt hier aange- teekend, dat het landschap, waar onze troepen een zoo voorbeeldeloozen tegenstand ontmoetten en een zoo buitengewoon succes behaalden, behoort tot het negental landschappen die te zamen het bondgenoot schap van Pasei-Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Moeling, hebben zich in 1874 aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De overige hoofden hebben in den laatsten tijd geen slechte gezindheid aau den dag ge legd, behalve de bestuurder van Gedoeng, aangaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds gerui me» tijd herhaaldelijk verontrustende berichten ont vingen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. P. R. Feith, thans rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam. Onder de //Benoemingen en Besluiten" in een vorig nommer is nog verzuimd te vermelden Benoemd tot Resident te Bagelen de heer L. Mulock Houwer. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onder Oosterland is een man van de hitte dood gebleven. Te Rotterdam is een werkman van een stoomboot met zwemmen verdronken. Te Haarlem is een schippersknecht in het Spaarne verdronken. Onder Elburg is een man onder een omvallenden wagen met hout geraakt en gedood. Te Nieuwerkerk a/d IJsel is een 15jarige knaap verdronken met zwemmen, en te Sliedrecht zijn drie broeders, 13, 15 en 17 jaar oud, met zwemmen ver dronken. Een jongentje van 3 jaar, te Venlo, is in een kuip met heet sodawater gevallen en aan de gevolgen der ontvangen brandwonden overleden. Aan het Zwanegnt te Rotterdam is een schipper vermistmen vond zijn kleeren aan boord en denkt dat hij met zwemmen verdronken is. Te Yeenwoudsterwal heeft een 17jarige knaap een 16jarig meisje doodgeschopt. De Engelsche zeden waaien dus over. Te Leerdam is een meisje van elf jaar verdronken met water scheppen. Op het Almelosche kanaal i9 een schipper overboord gevallen en verdronken. In een sigarenwinkel te Delft heeft een gas-ontploffiug plaats gehad, waardoor eenige ruiten zijn verbrijzeld, ook van een tegenover het huis gelegen winkel, doch x geen persoonlijke ongelukken hadden er bij plaats. Een gevangene te Goes heeft een der bewaarders aangevallen en met een hout (een kruishout, crucifixe, zegt het bericht) in den nek geslagen. Met moeite werd men den ongelukkige meester, die vermoedelijk een aanval van waanzin had gekregenhij is naar het krankzinnigen-gesticht Couwater te Rosmalen vervoerd. Te Leegkerk is een landbouwersknecht in het Adu- arderdiep verdronken met zwemmen. Vrijdag miste men in een gezin, dat pas uit Tilburg te Breda was komen wonen, twee kinderen, van 7 en 10 jaar. Terwijl men nog angstig zocht, kwam eergister-ochtend het bericht, dat de kleinen goed en wel te Tilburg waren gearriveerd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2