betrof naar alle oorden van de wereld te verbreiden. Sommige groote bladen hadden er een heele sectie rapporteurs heen gezonden. En ziet, de inkt droogt in de potten en de pennen verroesten, de gezanten van de //koningin der aarde# hebben niets te doen, niets te verslaan dan bier. Ondertusschen vormt die schare persmannen, zich dagelijks verzamelende in het groote koffiehuis //het Kaiser hof", zonder opzet of afspraak een interressante internationale tentoonstelling van journalisten, en de aldus geïmproviseerde reünie van zooveel mannen, die meest allen elk al vrij wat van de wereld gezien hebben, geeft dagelijks over vloedige stof tot allerlei anecdoten en grappen. Zoo levert het Congres voor hen die men spottenderwijs //het tweede Congres" noemt, toch nog wat op. Daar we toch iets moeten zeggen van hetgeen er alzoo verteld wordt aangaande de dingen, die in het Bismarcksche paleis omgaan, merken we op dat voor een paar dagen de gezichten zuur en ongunstig stonden, zoodat men vreesde dat alles weder op niets zou uit- loopen, doch dat daarna de kansen weder veel gunstiger zijn geworden, 'fc Ligt maar aan wat men zich als vrucht van den Congres-arbeid heeft voorgesteld. Is men voldaan als de vrede nu maar bewaard blijft, dan gelooven we dat men zich nu alreeds als voldaan kan beschouwen. De vrede zal wel bewaard blijven. Wij voor ons hebben nooit aan Engelands of Oosten rijks bedoeling om oorlog te maken geloofd, men zal zich dit herinneren. Wat van meer belang is, is de vraagwat zal er nog van Turkije overblijven en hoe lang zal het met de nieuwe verdaging der Oostersche kwestie kunnen duren, vóór er weder een uitbarsting komt? Zal Engeland voorloopig tevreden zijn met zijn zoogenoemde zedelijke overwinning, of zal het reeds nu den tijd gekomen achten om zijn deel van den boedel in te palmen en Egypte onder de vlag te nemen, daar dit toch zoo langzamerhand al onder curateele gaat raken. Zal Rusland zich vergenoegen met de helft zijner veroveringen weder prijs te geven of zal 't Roemenië en Bulgarije feitelijk annexeeren, dien beiden landen in naam de zelfstandigheid latende of schenkende? En zal Oostenrijk zich schikken in de droevige figuur, die 't op dit oogeublik schijnt te maken, of zal het de Herzegowina en Bosnië nemen, hetzij definitief, of in trausitoiren vorm? Op al deze vragen laat zich 'fc antwoord uit Berlijn nog wachten. Veel gewicht is dezer dagen ook gehecht aan 't gerucht van een volkomene overeenstemming tusschen Engeland en Rusland, waarvan Oostenrijk de dupe zou worden. Hieraan hechten wij weinig gewicht. Het wil er bij ons niet in, daar dan niet enkel Oostenrijk, maar ook Duitschland een allertreurigste figuur zou maken. Het komt ons voor dat het drie- keizersbond reeds te veel blijken van zijn bestaan heeft gegeven om zoo op eens als van zelf te ver dwijnen. Algemeen houdt men het er voor dat de Sultan ook over de nieuw te vormen staatjes Rumelië en Bulgarije nog een soort van souvereiniteits-rechten zal behouden. Wij houden 't echter voor zoo goed als zeker dat de dagen der Turksche heerschappij geteld zijn en dat het weleer zoo geduchte Rijk der opvolgers van den profeet binnen weinige jaren geheel zal te gronde gaan. Meer en meer blijken de dagen te naderen dat nieuwe nationaliteiten het Oosten zullen gaan beheerschen en de aanstaande eeuw zal hoogstwaar schijnlijk allergewichtigste wijzigingen in het politiek samenstel der oude wereld beleven, ja daarmede worden ingewijd. De door de Globe bekend geworden voorloopige overeenkomst tusschen Engeland en Rusland heeft een algemeetie teleurstelliug opgewekt bij hen, die binuen- en buitenlands de energieke politiek van lord Beacons- field mefc ingenomenheid hadden begroet. Misschien hechten zij aan die overeenkomst grooter gewicht, dan de toekomst zal rechtvaardigen. Op verzoek van twintig conservatieve parlements leden zal de lord-mayor van Londen een meeting bijeenroepen om tegen die overeenkomst te protesteeren. Dat zij bekend geworden is, schijnt tengevolge eener indèlicatesse der Russische diplomatie geschied te zijn. Althans de Engelsche bladen bevatten daarover in lichtingen, waaruit vrij duidelijk is op te maken, dat Schoewaloff het stuk aan de Globe heeft doen toekomen. A\s een bewijs dat ook groote en goed ingelichte bladen 't er voor houden, dat het geheele Congres wel eens blijken kon een coraedie te zijn en dat alles in hoofdzaak al voorlang is bekuipt, gelijk onze meening altoos geweest is, raag gelden wat thans de Times schrijft. Het zou zeer wel kunnen gebeuren, zegt het blad, dat Turkije zich niet zoo maar aan de beschikkingen van 't Congres zal onderwerpen. In dat geval zou het internationaal gerechtshof met ge weld zijn vonnis uitvoeren. Een der gevolmachtigden zeide, eenige dagen geleden, dat, zoo het noodig mocht zijn geweld te gebruiken, dit niet aan Rusland alleen zou overgelaten worden, maar dat dan Oosten rijk, Rusland en Engeland gezamenlijk het vonnis zouden ten uitvoer leggen." Dit 9chijnt wel 'fc dichtste bij de waarheid te zijn. Ziedaar dau de edele rol, waarop Engeland zoo ge snoefd heeft, ziedaar de redders van Turkije, de opwerpers van het bolwerk dat Europa moet dekken tegen den overmoed van den overwinneuden Moskoviet. Met meer grond zou men kunnen zeggen ziedaar de arenden, die zich verzamelen waar het aas is. In verband hiermede zie men 't geen er onder //Turkije" gezegd wordt. Belgie. De clericalen in België zijn naar 't schijnt nog niet bekomen van den slag, dien zij bij de jongste verkiezingen hebben ontvangen, evenmin als de libe ralen reeds geheel gereed zouden zijn om met vastbe sloten tred den thans openliggenden weg te behandelen. In beide kampen schijnt meu bezig te zijn met uit te rusten van 't gevecht en zich voor te bereiden voor de dingen die komen zullen. Merkwaardig i9 liet verschijnsel, dat zich schier onmiddellijk na (ie geleden nederlaag in de rangen der clericalen verdeeldheid schijnt te openbaren. We zeggen schijntwant 't staat te bezien of 't ernst is als 't Journal de Bruxelles de houding aanneemt van de nederlaag te erkennen als de rechtmatige straf voor den al te ver gedreven en in eeu onnationaal woelen ontaarden strijden evenzeer is 't de vraag nog of 't wel zoo erg bedoeld is als het extra-Ulfcramon- taausch orgaan de Bien Public het Journal nu als een overlooper naar den vijand zegt te beschouwen. De Bien Public heeft een oproep gedaan aan alle katholieken om zich eendrachtiglijk te schaven onder de Ultramontaansche banier, ten einde in naam van den Syllabus het liberalisme te bestrijden. Natuurlijk zuüeu de meesten gedwee volgen en dan kan 't voor 't décorum geen kwaad als er een enkele de rol van ondeugenden jongen speelt. Misschien is deze rol nu toebedeeld aan het Journal de, Bruxelles. In ieder geval aanvaarden de liberalen een door veel bezwaren gedrukten boedel. Het ambtenaars-corps, ook dat der justitie, is voor verreweg het grootste gedeelte van Ultramontaansch maaksel. Van dit per soneel is geen medewerking con amore te wachten en een radicale zuivering heeft eigenaardige bezwaren in en kost tijd. Verder heeft zich de clericale partij sinds eenige jaren geleidelijk zoo goed als geheel meester gemaakt van hetgeeu in de geschiedenis vau België bekend is onder den naam van de Vlaamsche beweging. Curieus is 't hoe in België Italiaansche, Spaanscbe en Duitsche Jesüïeten ijveren voor de rechten der Nederlandsche taal! De //Vlaamsche beweging", in oorsprong natiouaal en liberaal, is voor de Ültramontanen tot een net versponnen, waarin ze de Vlaamsche boeren gevangen hebben. Ondertusschen, dat alles zal beter worden. Een groote schrede is er gedaan. Wanneer 't blijken mocht, dat inderdaad de verbeterde machinerie der stemmingen thans van invloed is geweest op den uitslag, en dit schijnt zoo, dan bewijst dit, dat ook op 't platte laud nog denkende en naar zelfstandigheid strevende mannen bestonden, toen de boeren nog als weerlooze schapen onder deu staf der zwarte herders naar de bus werden gedreven. Het rijk der adellijke en der zwarte tirannen neigt ten ondergang', en voor de verlichting en verstandelijke ontwikkeling der Vlaamsche broederen schijnen betere dagen gekomen te zijn. F r a n k r ij k. Het model van het standbeeld van Thiers, waaraan de eerste prijs is ten deel gevallen, stelt Thiers staande voor, zonder bril, met een gesloten jas én eeu overjas. Op de vier zijkanten van het voetstuk zijn de namen gebeiteld van de departementen: Meuse, Vogeezen, Ardennes en Meurthe-et-Moselle, die bijgedragen hebben tot het oprichten van het standbeeld. Boven de namen prijken de verschillende wapenschilden dier gewesten. Op de voorzijde staat te lezen //Aan den heer Thiers, bevrijder van het grondgebied." Onder deze ioscriptie ziet men de zinnebeeldige figuur dei- Historie, die met een stift de woorden opteekent -. Ristoire de la Revolution. Belfort en hare vesting werken zijn op de rechterzijde afgebeeld. Duitschland. In een artikel onder het opschrift //staat en kerk tegen het socialisme" zegt de National. Ztg. van de christelijk—sociale partij//Als de kerk het niet laat, met vuur te spelen, als zij niet het voorbeeld van onderwerping aan de wet geeft, kunnen wij haar hulp in den grooten strijd tegen het socialisme niet gebruiken. Duidelijkheid, bezonnenheid, gestrengheid hebben wij noodig; alles wat strekken kan, om het antagonisme te bemantelen, een hoop, die niet ver wezenlijkt kan worden, in den een of anderen vorm voedsel te geven, is uit den booze. In den zwaren strijd, dien wij thans hebben te voeren, kan alleen die kerk de bondgenoot van den staat, van den burger stand zijn, die in waarheid haar doel, de menschen door liefde tot elkander te brengen, door opwekking van het gevoel voor het ideale de ruwe begeerte te beteugelen, vervult. Maar die christelijk—sociale partij, die met de sociaal-democratie coquetteevt en alleen de etiquette van het vergif veranderen wil roept een nieuw, groot gevaar in liet leven en slechts dwazen kunnen daarvan redding voor ons recht, onze vrijheid en onze beschaving hopen. De Tribune zegt, dat het de plicht des volks is, te protesteeren tegen de aan matigende bewering, dat bij het christelijk socialisme het; heil in onzen economischen nood te vinden i9. De Stöcker-partij slaat practisch en wetenschappelijk op een onzuiver standpunt, als zij verklaart., dat in haar programma, wat van staats- en zelfhulp reden van bestaan heeft, is opgenomen. De grootste staats lieden en de geleerdste economen hebben nog niet kunnen omschrijven wat daarvan reden van bestaan heeft, en hoe zullen de op economisch gebied grenzeloos onwetende christelijk—sociale partijmannen, die boven dien bewijzen ook in de praktische politiek met blindheid geslagen te zijn, een recept tegeu den nood onzer maatschappij hebben? T u. v Lc ij e. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News ge meld, dat de beweging van Russische troepen rondom Konstantinopel voortduurt. Bijna 15,000 man versche troepen zijn in de laatste week uit Odessa aangekomen. De Britsche vloot is bij de Prinsen-eilanden voor anker gegaan, zonder dat dit eene aanmerking van Russische zijde heeft uitgelokt. Uit Schoemla wordt gemeld, dat op tien kilometer van die vesting vele Russische troepen worden bijeengetrokken en de Russen voornemens zouden zijn, haar met geweld te nemen. Te Bazardjik staan talrijke Russische strijdkrachten. Te Kusteudje en op de punten, welke de zee bestrijken, wordt zwaar Russisch geschut geplant. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Volgens de Temps zal de zoon van den pas overleden ex-koning van Hanover het manifest, waarbij hij voor zijn rechten op de kroon protesteert, uitgeven, zoodra het lijk zijns vaders te Windsor zal begraven zijn, waar 't wordt heengevoerd, omdat de familie zich niet wilde onderwerpen aan de door de Pruisische regeering gestelde voorwaarden voor de bijzetting in 't familiegraf te Herrenhausen. Bij den lijkdienst van wijlen koning George V te Parijs, was ook Z. M. onze koning vertegenwoordigd door een generaal en een kolonel. I)e jonge koningin van Spanje verkeert, volgens het officiëele blad van Madrid, in belaugwekkende. om standigheden. Uit Antwerpen deelt men nog het volgende staaltje mede van de middelen, waarmede de //partij der orde" haar zege bij de jongste verkiezingen trachtte te ver zekeren. Zondag den 9n dezer, d. i. twee dagen vóór deu kiesslag, werd in de R. K. kerken der Scheldestad een vliegend blaadje uitgedeeld, waarin men onder meer liefelijkheden het volgende vindt Vernietiging der stad Antwerpen. Buitengewone vergadering der Logie, te Brussel. De Logie te Brussel vergaderd, heeft de volgende bevelen uitgezonden aan de geuzen te Antwerpen 1. Indien de geuzen zegevieren aanstonds de O. L. Vrouwenbeelden, die op de hoeken der straten staan, afbreken 2. De huizen van de heeren Cogels, baron Osy, Coreraans, De Laefc, Van Bouchout en de Katholieken Kring uitplunderen! 3. De Priesters en Kloosterlingen de stad uitjagen 4. De kerken doen sluiten! Antwerpenaren! Wilt gij het behoud uwer stad? Wilt gij die schandalen tegenhouden? Wilt gij uwe kerken en priesters behouden? Kiest dau voor de Katholieke Kandidaten, dau blijft het Ministerie baas, en de geuzen, die iets zouden aanraken, zullen in de gevangenis geworpen worden door de gendarmen, die de rust der stad zullen handhaven Leve de Rust! Leve de Orde! Leve de Vrij heid Leve de Meeting Koningin Isabella heeft een diner gegeven ter eere van den Schach van Perzië. Op het diner volgde een receptie. Paul de Cassaguac werd aan den Schach voorgesteld en een der kamerheeren van den Vorst heeft de Cassagnac zijn benoeming tot ridder van den Leeuw en de Zon aangekondigd. Aan de spring-processie te Echternach hebben dit jaar ruim 8000 springers, 58 geestelijken en 190 muzikanten deelgenomen; met de biddende personen in het geheel 11,000 personen. Bij gelegenheid van het groote nationale Eransche feest, zal amnestie verleend worden aan eenige com mune-veroordeelden

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3