Binnenland. Zierikzee, 22 Juni. Bij de op heden plaats gehad hebbende opening der stembiljetten voor de verkiezing van zes hoofd-ingelanden in het Bestuur van het Waterschap Schouwen, bleek, dat zijn uitge bracht 106 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren L. C. Boogerd te Krrkwerve 101, J. Hoogen- boom Bz. te Renesse 99, Mr. J. A. Bolle te Renesse 99, C. L. Kloek te Zierikzee 78, M. J. Kosten te Ellemeet 72 en J. H. C. Heijse te Zierikzee 66 stemmen. De vijf eerstgenoemde heeren zijn alzoo herkozen, terwijl laatstgenoemde is gekozen in de plaats van Mr. C. van der Lek de Clercq, die verzocht had niet ineer in aanmerking te komen. Het Zondag avond op Schuddebeurs door //Kunst en Eer" gegeven concert was druk bezocht. Het weder was overheerlijk, alles liep in de beste orde af. Door den heer C. Elohil van Oosterland is te Amsterdam met gunstigen uilslag het litt. matliem. examen afgelegd. Voor eenige dagen was het totaal bedrag der saam- gebrachte gelden voor het huwelijks-geschenk aan Z. K. H. Prins Hendrik reeds geklommen tot ruim f 30,000. Amsterdam alleen telde daarin mede voor f 8900. Te Luxemburg heeft zich een dames-comité gevormd ter inzameling van bijdragen voor een huldeblijk aan Prins Plendrik. Naar het Dagblad verneemt zijn te Vlissingen op het kantoor der comptabiliteit van de staatsspoorwegen eenige onregelmatigheden ontdekt, ten gevolge waar van een der ambtenaren onmiddellijk is geschorst. Ook een der voornaamste aldaar gevestigde Duilsche expeditie-kantoren zou de dupe zijn van deze onregel matigheden. Het examen tot toelating als kadet aan de kon. milit. academie, dat den 1 Juli a.s. een aanvang zal nemen, zal voortduren tot in de eerste dagen van Augustus. Het getal opengestelde plaatsen bedraagt voor het lpger hier te lande: infanterie 25, kavallerie 2, ar tillerie 20, genie 3, en voor het leger in Oo9t- Indië: infanterie 10, artillerie 25 en genie 15; totaal 100 plaatsen. Van de 214 ad spiranten, die zich hebben aange meld, hebben gevraagd om bij voorkeur geplaatst te worden: bij het leger hier te lande infanterie 14, kavallerie 10, artillerie 16 en genie 72, bij het leger in Oost-Iudië: infanterie 11, artillerie 17 en genie 44. Een bekend letterkundige een man van onbe twistbaar talent op verschillend gebied is aan ons vaderland ontvallen. De heer A. L. Lesturgeon, predikant te Assen, is op 62jarigen leeftijd aan zijn nuttigen werkkring ontrukt. Te 's Gravenhage is overleden 's Koniugs opperhof maarschalk, mr. li. M. C. baron Clifford. De Eaarl. Ct. bevat het volgende bericht: z/Naar men verneemt is aan Z. M. den Koning aangeboden het adres der anti-revolutionairen betref fende het wetsontwerp opliet lager onderwijs, voorzien van eene eerste reeks van handteekeningen ten getale van ongeveer 133,000." Wij meenden dat, althans aanvankelijk, het plan was, de aanneming der wet af te wachten. De in diening nu reeds schijnt vrij voorbarig. Men is in ieder geval nog met het verzamelen van handtee keningen bezig. Uit een later gevolgde rectificatie in de H. Ct. blijkt dat liet bericht niet geheel juist was; denkelijk was eeu der zeloten wat al te ijverig geweest, zoodat hij die 183,000 mannen, vrouwen en kinderen al vast als voorhoede van 't groote heir dat nog opgeklavierd wordt, //naar den Koning" had doen oprukken. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Maastricht heeft aan het comité voor het volkspetitioiinement, te Arasterdam, te kennen gegeven, dat hij de invoering van den Bijbel in de staatsschool noch noodig noch wenscheüjk acht. Hij is te ze.ev gehecht aan het neutraal onderwijs, om liet comité in zijn strijd daar tegen te volgen, en zal het zoogenaamde volkspetiti oiinement, waar het maar kan, legen gaan. Naar wij vernemen, zegt de Amt. Ctis de deel neming in de nieuwe Nederlandsolie Staatsleening zeer groot. Vooral voor buitenlandsche rekening zouden belangrijke bedragen zijn ingeschreven. De leeuing is groot 43 millioen en er is voor ruim 127 millioen ingeschreven. De geruchten dezer dagen weder in omloop, betreffende een nieuwe echtverbintenis van onze vorstelijke familie, spreken van een huwelijk, dat Z. M. den Koning voornemens zou zijn te sluiten met een Zweedsche vorstin, en wel PI. K. H. Prinses Charlotte Eugenia Augusta Amalia Albertina, geboren 24 April 1830, eenige zuster van Z. M. Koning Oscar II van Zweden en Noorwegen. Prinses Eugenia is de schoonzuster van wijlen de Koningin Louise van Zweden, de oudste dochter van Prins Frederik en volle nicht van onzen Koning. ZD. Door den Minister van Oorlog zijn in den laatsten tijd verschillende maatregelen genomen, om het kazerne leven van onderofficieren en raanschappeu te veraan genamen. De onderofficiers-kamers in de meeste garnizoenen zijn thans van net huisraad, als tafels met laden, sluitbare kastjes voor persoonlijk en andere voor algemeen gebruik, stoelen, waschtafels met toebehöoren, kachels enz. voorzien. Te Bergeijk is wegens overtreding der wet op den kinderarbeid proces-verbaal opgemaakt door de ma réchaussees, tegenden burgemeester en den veldwachter I Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf van den Fredpricapolder K. L. v. Laere en tot dijkgraaf van den Willeinpolder H. Meulenberg Dz. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 16. Weersgesteldheid in Mei 1878. De Tentoonstelling te Apeldoorn. Neer- lands Landbouw op de Tentoonstelling te Parijs. De invoer van Amerikaansch vleesch in Engeland (vervolg). Verslag der commissie van enquête om trent de besmettelijke longziekte onder het rundvee, (vervolg). Feuilleton Over Planteuvoeding, door dr. Adolf Mayer (vervolg), enz. De Nederlandsche afgevaardigde op het thans te Parijs gehouden landbonw-congres, de heer Scholten van Aschat, heeft een rapport uitgebracht over ons vee en wat daarmede in verband staat. Hij toonde aan, dat het melkgevend vermogen onzer koeien achteruitgaat en schreef dit toe aan ouvoldoende bemesting der landerijen. Tevens wees hij er op, dat onze boter op de Loudensche markt niet meer zoo gezocht is als voor heen daarom streefden de verschillende laudbouw- maatschappijen naar verbetering van dat product. De veestapel der Vereenigde Staten bestaat uit 11 millioen koeien, waarvoor 50 millioen acres lauds noodig zijn. De heeren Horr en Co. te Wellington in Ohio zijn de grootste boterfabriekanten. Gedurende het jaar 1877 hebben zij 200,000 kilo boter ver vaardigd dit jaar wordt door hen tie melk van 9000 koeien gebruikt. Kunst en Wetenschap. Op de Walchersche hoeve //de Oranjezon" is Dinsdag jl. de eerste algemeene vergadering gehouden van den Zangersbond Walcheren, waaraan werd deelgenomen door alle zes tot den Bond behoorende zangvereni gingen. Elk der deelnemende zangverenigingen voerde een tweetal liederen uit. Na afloop der uitvoeringen werd een landelijk feest gevierd. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zoo grooten overvloed van gras als men in de binnenpolders heeft, zoo veel tegenspoed hebben de hooiboeren op de vele buitendijksche gronden langs onze rivieren. Op onderscheidene plaatsen is de hooi oogst verloren door den ongewoon hoogen waterstand der rivieren. Ouder Ruinen is een woning door den bliksem in brand geslagen en met inboedel enz. verloren gegaan men zegt dat niets verzekerd was. Niet ver van de Mormonen-stad in Utah hebbeu roovers een spoortrein aangevallen en de reizigers uitgeplunderd. De roovers werden gelukkig spoedig daarna gevangen genomen en het geroofde kwam weder terecht. Aan het grenskantoor te Simpelveld hebben de ambtenaren der belastingen twee dames aangehouden, die eeu hoeveelheid manufacturen ter waarde van f 140 binnensmokkelden, bestemd voor een nonnen klooster te Maastricht. Te Liverpool is in een concertzaal een stellage, waarop een koor van 1000 kinderen geplaatst was, ingezakt. 800 Kinderen vielen naar beneden. De val was niet hoog, maar het is toch een bijzonder gelukkig toeval te achten, dat geen enkele der kleinen zich ernstig bezeerd heeft. Aan het veer te Beusichem is een man verdronken, die als geleider van drie paarden, door het schichtig worden dezer dieren, met hen overboord was geraakt. De paarden bereikten zwemmende den oever. Onder Arnhem is een rijtuig omgevallen en een der vijf personen, die er in zaten, een jong meisje, zwaar gewond, zoodat men voor haar leven vreest. Te '9 Hertogenboscli is een zestigjarig man het slachtoffer geAVorden van zijn raenschlievende poging om een in de binnen-Dieze gevallen kind te redden. Het kind werd nog door anderen gered, doch de man, die er 't eerst was bijgesprougeu, verdronk. Den 19 Juni werd te Folkestone liet lijk aange bracht van graaf von Sehwerin, kommandant van het door aanvaring met de //König Wilhelm" gezonken Duitsche oorlogs-stoomschip //Grosser Kurfürst." Het was gekleed in volle uniform en verkeerde in verre- gaanden staat van ontbinding. De Duitsche consul gaf order om het lijk in een looden doodkist naar Londen te zenden, vaiuvaar het naar Duitschland zal vervoerd worden. Door de familie van den graaf was een belooning van honderd pond voor het vinden van het lijk uitgeloofd. Te Meysse, 111 België, heeft verleden Zondag iemand zijn vader, den laudbouwer Yerrycken, naar aan leiding van een hevigen twist vermoord, door hem in een mestput te stooten. Zijn zuster, die de misdaad zag plegen, stak geen vinger uit om haar te verhinderen. Onmiddellijk daarna stelde zich de jonge Verrycken zelf in handen van het gerecht. De schepen, tot wien hij zich daartoe vervoegde, zond hem echter weg met de opmerking, dat men zich aan de zaak zou laten gelegen liggen. Verrijckeu maakte hiervan gebruik om zich naar Brussel te begeven, waar hij in hechtenis genomen werd. Bij het eerste verhoor loonde zich het jonge mensch zeer kalm en onverschillig. De New-York Herald deelt de volgende tragische geschiedenis mede. Een pachter in Georgië, Caldwell, vermoordde zijn vrouw, zijn schoonzuster en drie vau zijn vier kinderen. Een klein meisje redde zich nog door tijdige vlucht. De moordenaar wierp zich daarop in een put, maar daar er niet genoeg water in was, kroop hij er uit en wierp zich van de bovenste verdieping zijner woning naar beneden. Ook dit was niet vol doende om een einde aan zijn leven te maken; een derde poging gelukte. De vrouw te Amsterdam, die door het springen vau een petroleumtoestel zoo hevig met brandwonden werd overdekt, i9 in 't gasthuis overleden, evenaR een poldergast, die op 'tFunuen aldaar door een zandtrein overreden is. Dezer dagen vermaakte een Iersche knaap van omstreeks 15 jaren zich met varen in een zoogenaamden z/groenlander" bij de Neckar bij Heidelberg. Het bootje sloeg om en ofschoon hij kon zwemmen, verdronk het jonge mensch, dat volgens zeggen zijner moeder, nu eu dan last had vau vallende ziekte. Te Vlaardingen is een vijfjarig knaapje, dat uit school gehaald was dóór een klein meisje, in het gedrang op de kermis van deze afgedwaald en later in de haven verdrouken gevonden. Buitenland. Het Congres. Ofschoon sommige bladen vrij wat, een Weener blad zelfs een aantal kolommen vol druks hebben geleverd over het verhandelde ten Oongresse, zoo erkennen wij gulweg dat we er niets, hoegenaamd niets van weten. Wij veronderstellen dat de Congresleden zich werkelijk met de Oostersche kwestie bezighouden en dat de uitslag te avond of te morgen wel bekend zal wordenmaar 't kon evengoed zijn dat al die diplo maten zich daar verledigen met in hun vuistje te lachen over de goede natiën, volken en volkjes van Europa, die hen daar zoo maar laten beschikken over alles, over het vaderland van dezen, over de nijverheid van die en over 't bloed en leven van zooveel hon derdduizenden. Zoo goed wordt tot heden toe 't geheim der zittingen bewaard. Wat men met eenige zekerheid weet, is dat de gezanten en hun stoet en nasleep te Berlijn goed dineeren eu zich verder door luisterrijke soireés 't logies zoo dragelijk mogelijk maken. Onder de door die geheimhouding teleurgestelden zijn de dagblad-correspondenten wel het meest te beklagen. De Berlijiiers hebben door al het vreemde bezoek een aardige afwisseling, een nieuwtje; de Congresleden zelf hebben er drukte en verstrooiing-, doch de journalisten vinden er niets dan verveling. Een waar heirleger van journalisten was te Berlijn binnengerukt om het verslag van alles wat het Congres

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2