ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- 1878. No. 48. Zaterdag 22 Juni. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. STATEN-GENERAAL. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 6. cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Diénstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 2B ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. EAlvEXMAN. Zierikzee, 21 Juni. In de namiddag-godsdienst oefening van Zondag 28 Juni a.s. zal ds. P. v. d. Veen, beroepen predikant bij de Evang. Luth. Gem. te Alkmaar, afscheid nemen van zijn gemeente alhier. De te houden afscheidsrede zal onmiddellijk na het eindigen der godsdienstoefening verkrijgbaar zijn tegen betaling van 30 cent, bij den uitgever H. Lakenman, alsmede bij de boekhandelaars alhier. Naar we vernemen zal de Harmonie «Kunst en Eer" onder directie van den heer D. H. Ezevman Zondag avond op Schuddebeurs een concert geven. Bij gunstig weder twijfelen we niet aan een druk bezoek. Uitslag der op 20 Juni 1878 door het Dagelijksch Bestuur van Schouwen gedane aanbesteding van het verdedigen van den.oever, district Flauwers, bestek No. 59, in 2 perceelen: le perceel. Het maken, zinken en bestorten van vier zinkstukken, groot te zam,en 10,000 M3,, met levering van 2,500 scheepston afval en 8000 scheepston gewone Doornikschen steen, aangenomen door C. Bos- kam Jz. te Sliedrecht voor. 32700. 2e perceel. Het leveren en verwerken van 44-7o scheepston gewone en 4475 scheepston afval van DoomikscheU steen, aangenomen door D. de Jong te Ter Neuzen voor f 27440. Voor het uitvoeren der werken aan de zeeweringen vaq den calamiteusen polder Stavenisse zijn minste inschrijvers: van perceel 1 de heer Pieter Moerland te Stavepisse voor f 7200van perceel 2 de heer Daramis De Jong te Sliedrecht voor f 5600. Heden, 21 Juni, morgen en overmorgen wordt op hetlandgoed Sons,beek de honden-tentoonstelling der vereeniging Nimrod gehouden. Te 's Gravenhage is dezer dagen aangekomen de heer Ulysses Sydney Grant, generaal en ex-president der Vereenigde Staten van N-Amerika. Hij.is met vorstelijke onderscheiding behandeld,. Woensdag werd te zijner eere een parade gehouden in de Maliebaan, waarbij het garnizoen der residentie versterktwas door twee bataljons infanterie uit Leiden en Delft, Volgens een bericht in het Vaderland is de gezond heidstoestand van den heer de Boo, Minister van Oorlog, ongunstiger geworden. In een Engelsch blad werd dezer dagen een uit voerige levensbeschrijving gegeven van Z. M. onzen Koning en dat wel achter het bericht in dat blad, dat de Koning van Holland onverwachts te Parijs was overleden. Hoogstwaarschijnlijk heeft de redaciie van dat blad het sterfgeval van George V, ex-Koning van Hanover, verward, en voor Hahover Holland gelezen, Onlangs maakte, het D. v. Z.-H. gewag van een te wachten heugelijke tijding van een nieuw huwelijk in ons Vorstenhuis. Zijn wij wel onderricht, zegt de Amst, Ct. thans, dan was dit geen ondoordacht, los gerucht, maar worden er werkelijk stappen gedaan, die tot het gewenschte doel kunnen leiden, en het Nederlandsche hof den glans en luister geven, die vorst en volk beiden verheffen, en hun tot geluk en zegen kunnen strekkeu. De heer Schroder Visser heeft, met 1 Aug. e.k., aan Z. M. deu Koning eervol ontslag gevraagd als secretaris der Nederlandsche Handelmaatschappij, De rechtbank te Amsterdam heeft iu de veelbesproken muurkwestie tusscheu den heer Oostraeijer en de Arasterdamsche Omnibus-maatschappij uitspraak gedaan. Het bestaande huurcontract is ontbonden, de Omnibus- maatschappij ook op eigen conclusie in de proceskosten veroordeeld en tevens tot betaling aan den heer Oostmeijer van f 300, die zij als vergoeding aanbood, terwijl de eischer f 6000 meer vroeg. Bij gelegenheid van den Waterloo-dag had aan den Harlinger straatweg te Leeuwarden de jaarlijksche hard draverij met paard en chais om de koningszweep plaats. Het getal mededingende paarden \va9 26. De eerste prijs, de prachtige gouden zweep, werd gewonnen door den vosruin //Zebra", van den heer J. Ypma te Eraneker, pikeur Wybe de Boerde tweede prijs, een breed gouden oorijzer, door de zwarte merrie «de Nette", van den heer K. Veeman te Mar9sum, pikeur Jan de Boer. Maandag namiddag is de torenspits aangebracht op de in aanbouw zijnde Westerkerk van dè hervormde gemeente te Hélder. Terwijl men daarmede bezig wa9, stortte aaiv het We9tplein een knaap in het Heldersch Kanaal. Ofschoon een groot aantal men- schen daar in de nabijheid stond, om het werk aan den toren gade te slaan, bemerkte niemand in welk gevaar de jongen verkeerde. Éen der werklieden op den toren maakte van uit de hoogte daarop opmerk zaam een der omstanders, zekere Pluylaar; timmerman op 's rijks werf, spoedde zich nu ter hulp, sprong in het water en bracht den drenkeling aan den wal. Bij de feesten te Antwerpen gegeven, ter viering in de overwinning der liberale partij, werd o. a. de volgende geestige Dischkaart (//Menu") op een maal van letterkundigen gegeven «In Vlaanderen Vlaamsch!" (Iee9 soep van vader- landsche groenten). «Wat Jezuïten voor liberalen zijn moesten [boucJièes «Land- en Watergeuzen" (zalm en aardappelen). «Uit de wei en de hei," (ossenhaas met asperges). «Zoo jong geslacht en geplukt, (kuikens). «Goedheid bij zoetheid," (duiven en compote). z/Granvelles in 't groen," (garnalen met salade). «Noord en Zuid," (ijs en vruchten). Curiositeiten van de groote tentoonstelling te Parijs. Mevr. Bousseau-Brondaix heeft in de afdeeling kleedingstukken geëxposeerd een dameshoedje van ge sneden paarlemoer met kant en een van gegraveerd goud met kant; het eerste kost 2800 frs., het andere 2000 frs. Uit Canada is onder de afdeeling houtsoorten in gezonden een schijf gezaagd van een denneboom, die 3 yards middellijn had. De boom wordt berekend 566 jaar oud te zijn. Onder de bezoekers der tentoonstelling is ook op gemerkt de heer Joh. William Mackay, de eigenaar der Newada-zilvermijnen in N.-Amerika. De man heeft 30,000,000 's jaars inkomen. Alleen de mijnen van Big-Bonanza brengen hem 2 millioen 's maands op. Maarschalk Mac-Mahou heeft zijn doorloopende entree-kaart even als ieder ander moeten betalen en ook evenals de andere abounds zijn portret moeten deponeeren aan het bureau, 't Schijnt onder de Bepu- bliek te zijn «gelijke monniken, gelijke kappen." De kosteu der tentoonstelling beloopen 45.300,000 francs. Te oordeelen naar de drukke opkomst van bezoekers in de maand Mëi, berekent men dat het tekort slechts ongeveer 10.000,000 frs. zal beloopen, terwijl wel op 14 millioen was gerekend. Toch moet men zeggen dat het goede jaar voor de burgerij van Parijs wel een dure liefhebberij is voor degenen die 't tekort zullen moeten betalen. TWEEDE KAMER. De discussiën over de onderwijs-svetzijn aangevangen De eerste spreker was de heer Wintgens; wie de laatste zal zijn, laat zich zoo niet zeggen, daar een gansche schare sprekers queue zitten te maken en op 't oogenblik wachten om hun licht te laten schijnen over de belangrijke onderwijs-zaak, een zaak, waarvan, in tegenstelling met de meeste andere belangrijke vraag stukken, ieder verstand heeft, en wel 't meeste verstand. De openaars van de rei der sprekers waren de tegenstanders, tegenstanders van dit wetsontwerp of van 't openbaar onderwijs in 't algemeen. Toch zijn er onder die tegenstanders ook vurige voorstanders van 't volksonderwijs. De heer Wintgens ging zelfs zoover als de radicalen op dat gebied en verklaarde een voorstander van algeraeenen leerplicht te zijn. Als 't op stemmen aankomt, zal 't blijken of die heer ook misschien tegen zal stemmen, omdat de leerplich t niet in de wet is opgenomen. We willen wel erkennen dat we niet met nieuws gierigheid vervuld waren om al de reeds gehouden redevoeringen na te lezen. Er is zoo bitter weinig te wachten dat een nieuw licht over de zaak kan werpen 't onderwerp is al zoo afgezaagd jaren lang, op enkele stemmen na zou men nu al vrij nauwkeurig op de vingers kunnen natellen hoe de eindstemming wezen zal. Bekeerlingen zal geen der sprekers maken. Wij verwachten dit althans niet. Een omschepping van 't wetsontwerp, zoo iets als met de wet op 't hooger onderwijs gebeurd is, is ook niét te verwachten. Immers de heer Kappeyne moet vrij duidelijk officieus te kennen gegeven hebbeu dat hij tot geen enkele groote wijziging te vinden zou zijn en voor geen amendement ooren heeft. Hoe kan 't ook anders 1 Stemmenstemmendat is de stille leus van allen zonder onderscheid, en waar de meeningeu elkander zoo vierkant met vuisten slaan en de motieven en geheime drijfveereu zoo nagenoeg zonder uitzondering buiten de zaak in kwestie liggen, daar is aan geen onderling overleg te denken. De kwestie van 't openbaar lager onderwijs is, jammer genoeg, bij ons veel meer een politieke partij zaak, dan een zaak van welks hooge belang voor de natie, allen, onverschillig van welke partij, zouden overtuigd zijn. Voor de volksschool zelf en dus voor 't betrokken deel der natie, d. i. numeriek voor de overgroote meerderheid, is dit jammer genoeg, doch 't is niet anders en er zal nog veel water door den Bijn moeten loopen, vóór daarin een gezonde toestand zal ontstaan zijn. Uitgaande van 't sofismewie de school heeft, die heeft de natie, d. i. die heeft de dommekracht der meerderheid, hardebollen partij-leiders om de school te hebben en zooals zij meenen den grooten hoop toe te krijgen. Zich beroepende op de individuëele rechten van een ieder om scholen en onderwijs te hebben, zooals ieder voor zich die verlangt, klageu ze luide over de onverschilligheid van dienzelfden iedereen en willen hem dan toch de vrijheid niet laten om onverschillig te zijn. Dan wordt het wapen der agitatie ter hand genomen, aan de gföote menigte wordt in gescherpt grieven te hebben en dat terwijl die groote menigte net zooveel van al 't drijven begrijpt als niets. In deze omstandigheden is conciliantie, waarover ook in de discussie weder zooveel gepraat is, zwak heid, dwaasheid, hoogst onhandig, gevaarlijk, ja in zich zelf verraderlijk. Men wil volstrekt geen con ciliantie in het kamp der vijanden van ons staatsrecht in zake volksonderwijsde agileerende partij-leiders zijn zoover vau conciliantie af, als 't Oosten van 't Westen. Dus ook geen conciliantie aan deze zijde; dat zou zeer bedenkelijke zwakheid zijn. Het is dan ook o. i. wel te betreuren dat er in de wet-Kappeyne nog zooveel coacilianterigs is verscholen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1