Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De hoed met 7500 francs aan bankbiljetten, die dezer dagen door een vreemdeling te Parijs op een der bruggen van het hoofd verloren werd en in de Seine woei, is door duikers terug gevonden. De biljetten waren er nog in goeden staat in; de eigenaar had 500 frs. uitgeloofd voor den vinder. Bij de gasontploffing in den Woodpit te Haydock in Lancashire zijn 18mijnwerkers omgekomen. Het verbruik van sterkendrank kost in Nederland f 31.240,000 'sjaars alleen van het binnenlandsch gedistilleerd. Bovendien worden nog 16000 H. L. buitenlandsch gedistilleerd verbruikt. Per hoofd be draagt het verbruik 8,38 L. en rekent men van de drie zielen één als jeneverdrinkende, dan bedraagt het 27,93 L. per hoofd en per jaar. Te Nieuwe Pekela is de sigarenfabriek Java geheel uitgebrand; de schade beloopt f 20000. De fabriek was bij een Duitsche maatschappij verzekerd. Te Odoorn is een dubbele boerenhuizing afge brand. Tusschen Grubbenvorsfc en Yenlo is een hout- handelaarsknecht, in dronkenschap met een ledige kar uit Yenlo terugkeerende, van den weg gedwaald, van de kar gevallen en door het wiel overreden. Later vond men zijn lijk nog met den hals onder het wiel, het paard was den geheelen nacht voor de kar blijven staan. Te Schoonderloo is een negenjarig meisje van een schip gevallen en verdronken. Bij Rotterdam is een 14jarige schippersjongen in de Maas gevallen en verdronken. Aan 'tRijnspoor te Rotterdam is een arbeider door een locomotief overreden zijn eene been werd verbrijzeld. Te Ylissingen kwam zekere J. S., na ruim gebruik van sterken drank, in eene tapperij te Vlissingeu en vroeg om een glas jenever. Hij schonk uit een fleschje, dat hij bij zich droeg, iets in het glas, naar men meende om de prikkeling wat te versterken. Onmid dellijk na gedronken te hebben, viel hij achterover op den grond en was vóór den avond reeds een lijk. Nabij Dordt sloeg een vlet met sjouwerlieden om, waarvan er een verdronk, vrouw en twee kinderen nalatende. Te Birdaard is een kind van 2 jaar ver dronken. Te Helmond is een man bij het lossen van een kar hout in de haven, voorover van de kar gevalleu, zoodat hij op het hoofd terecht kwamhij kreeg dientengevolge verschrikkelijke wonden en openscheu ring vau den schedel. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen, maar eenige uren later was hij reeds een lijk. De man was een braaf en oppassend arbeider, gehuwd en laat één kind na. Nabij Dokkum is in eene giersloot gevonden, de barbier P. Y. Niettegenstaande ommiddellijk verleende geneeskundige hulp is hij aan de gevolgen overleden. Dronkenschap is de oorzaak. Te Etten is een jongen met nestjes storen uit een boom doodgevallen. Te Arnhem heeft de politie een huzaar aangehouden wegens zakkenrollerij. Te Eethen is Zondag een man vermoord en zijn broeder werd zwaar gewondde aanvallers waren een vader met zijn zoon en alle vier hadden eerst in een herberg veel gedronken en daar ook reeds twist gehad. Onder Rozendaal is een hofstede afgebrand, waarbij ook twee paarden en een kalf verbrand zijn. Te Ottoland viel een kind in 't water met blinde mannetje spelen het werd gered door den tachtig jarigen heer H. van Put, die het nasprong. Te Compiegne zijn een echtpaar met hun driejarig dochtertje onder een omvallenden wagen geraakt, waarop vaten zwavelzuur lagen. Het kind stierf al spoedig aan de vreeselijke brandwonden, men vreest ook voor 't leven der ouders. Te Utrecht heeft de stoker eener stoomboot van Maastricht op Groningen den dood gevonden door hevige brandwonden, die hij heeft bekomen bij 't aan maken der vuren met petroleum. Te Rotterdam is een schipper verdronken. Te Deventer is een stadsarbeider door zijn kar overredenhet paard was geschrikt op het zien der excercitie van de infanterie. De herstelling van Keizer Wilhelm vordert zoo goed dat hij over eenige dagen het kasteel Babelsberg zal kunnen gaan betrekken om daar in rustige afzondering geheel te bekomen van de ontvangen schokken. Den meeste» last der regeeringszaken heeft hij overgedragen aan den Kroonprins, zoodat hij werkelijk rust kan nemen. En de grijsaard heeft die gewis wel noodig. Zijn gestel moge ijzersterk zijn, hij moge de gave bezitten '-an in de moeielijkste oogenblikken toch zijn bedaardheid en tegenwoordigheid van geest te be houden, dat de gebeurtenissen der jongste maand hem niet in de kleêren blijven zitten, is wel te begrijpen. Ondertusschen gaan zich van lieverlede de indirecte gevolgen van de snoode aanslagen van Hödel en Nobiling in al hun uitgebreidheid openbaren. Een gelieele omwenteling als 't ware krijgt op eens haar beslag. Of nu het gezag, dat zich tot in zijn grond vesten geschokt waant, en dat allicht door de over dreven manifestaties van de vele aanhangeliugen dei- dynastie nog meer in dien waan gestijfd wordt, niet zonder 't zelf te willen verder zal gaan dan verstandig zou zijn, moet de tijd leeren. Uit talrijke staaltjes blijkt dat politie en justitie met koortsigen ijver bezig zijn. Maar men mag vragen of door buiten alle verhouding zware straften uit te spreken over personen die zich een los woord of een onvoorzichtige» uitroep hebben laten ontvallen, de kanker der sociaal-démo cratie wel wordt aangetast? Het is te betwijfelen. Een drinkebroer, die in de bierknijp een oneerbiedig woord over den Keizer had geiiit, kreeg 2]/s jaar tuchthuisstraf, een ander 2 jaar; een werkman, die een schimpwoord had gezegd op den //monarch", kreeg l1/2 jaar, (de wet eischte maar 1 jaar). Een man liet zich ontvallen op het hooren van den aanslag van Nobiling//eindelijk heeft er toch één geraakt hij kreeg %lj2 jaar. Een ander, die nog een woord of wat meer had gezegd, boet dit met 4 jaar gevan genisstraf; nog een kreeg 5 jaar, omdat hij gezegd had dat er //edel wild" geschoten was, enz. enz. Waar moet dat heen? Duitschland telt eenige millioenen menschen, die niet zoo bijster ingenomen zijn met de dynastie, die den keizerstroon bezetmen kan daaronder eenige duizenden vinden die wel een onbeteekenend, zij 't ook minder gepast woord durven zeggenmoeten die allen voor eenige jaren achter de tralies? En dat terwijl men zeer hooggeplaatste land verraders en majesteitsschenners, als b.v. een Arnim, wel veroordeelt maar toch in 't buitenlaud laat loopen. Voeg hierbij dat het verklikkersstelsel in vollen gang geraakt als men zooveel werk maakt vau 't muggen-uitzuigen; ook zonder staat van beleg ge raakt een geheele bevolking op die manier in een toestand, die al even onaangenaam en op den duur voor 't gezag zelf even gevaarlijk is. Als men de strengheid tegen zotteklap zoover drijft, dan zal Hödel wel 100 jaar en Nobiling wel 1000 jaar tuchthuis straf krijgen. De Rijksraad heeft het voorstel tot ontbinding van den Rijksdag goedgekeurd. Ook met dezen maatregel kan de Rijks-Regeering wel eens liet doel voorbijloopen. Daar is zelfs veel kans op. Velen toch houden het er voor dat Bismarck van de tegenwoordige omstan digheden partij wil trekken om geheel te breken met het parlementaire stelsel. //Niet de partijen, maar af zonderlijke personen zijn de vijanden van liet Rijk", moet hij gezegd hebben, en om die te bestrijden en geheel machteloos te maken, is meer macht noodig dan de Regeering met het parlementaire stelsel heeft. Maar een terugkeer tot het oude régime is lichter begonnen dan volgehouden. Eu als het nieuwe Rijk langzamerhand weder tot de zonden en misbruiken van 't oude vervalt, dan zullen de kiemen der ont binding zich ook weer gaan ontwikkelen. Het geweld moge eenige personensocialisten, democraten, nihilisten, jesuïten en andere te kwader faam staande lui kunnen onschadelijk maken, de be ginselen worden daarmede niet aangetast, die kan keren voort. Nobiling leeft nog, maar is, na bij zijn eerste verhoor buiten kennis geraakt te zijn, niet meer tot bewustheid gekomen. Zijn hersenen schijnen ernstig beleedigd te zijn, al was die beleediging ook niet terstond doodelijk. Voor België is deze week van zeer veel belang. De verkiezingen van Dinsdag hebben aan de Kamer en den Senaat een liberale meerderheid bezorgd. Het clericale rijk zal dus uit zijn. Men berichtte zelfs Woensdag al dat het Ministerie zijn ontslag had in gediend. Al is dit nu misschien voorbarig, uitblijven zal de val van het bewind wel niet; daartoe is de verbittering der partijen als sedert jaren veel te sterk toegenomen. Dat Gent en Antwerpen nu ook in de hooge vergaderingen naar hun zin zullen vertegen woordigd worden, heeft in die steden een aan uitge latenheid grenzende opgewondenheid verwekt. Men kent onze landruchtige buren op dit punt. In het clericale kamp zal de woede groot zijn; maar de overmoed heeft de clericaleu ten val gebracht, gelijk reeds sinds lang voorzien was. Uit Rome valt te vermelden dat de goede dagen der recepties en toespraken ten Vaticane weder terug gekeerd zijn. Evenals Pi us IX, gaat ook Leo XIII bij wijze van antwoorden op adressen en huldebetoo- ningcn zijn gemoed lucht geven wat de politieke zaken betreft. Dat de hemelsche roeping van den opperpriester der kerk des vredes, daarbij wel eens uit het oog verloren kan worden, bleek o. a. in een zeer martiale redevoering door den Paus uitgesproken tegen de gewezen officieren eu soldaten van 't pauselijk leger, 't Maakt een onaangenamen indruk als men den man, die zich opvolger en plaatsbekleeder van Jezus van Nazareth laat noemen, komplimenten en wel zeer snorkende komplimenten hoort uitdeelen aan mannen van het zwaard. Van die pauselijke strijders wordt ondertusschen niets anders gevergd dan dat zij maandelijks hun wachtgeld komen ontvangen, en de geloovigen offeren hun penningen om dit te betalen. Mag men sommige berichten uit Konstantinopel gelooven, dan zou het Turksche Rijk nog eerder door binnenlandsche verdeeldheid dan door de heb zucht der vijanden tot ontbinding dreigen over te gaan. De onrust neemt toe, de woelingen tegen den Sultan krijgen een dreigender aanzien. Het volk wil dat hij zich losscheurt vau den invloed zijner tegen woordige omgeving, of dat hij anders aftreedt. Maar een Sultan, die niet onder den invloed der hofkliek staat, is tegenwoordig een ondenkbaar iets. Kerk- en ^choolnieuws. Beroepen te Wemeldinge ds. Teljer te Axel; te Kattendijke de kand. J. A. van Boven. Bedankt voor 't beroep naar Hillegersberg door ds. J. van den Bergen te Oostkapelle. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Hoorn heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend om te protesteeren tegen de agitatie voor een bijbel- op—school—brengf—adres aan den Koning. De kerkeraad van Amsterdam doet wel aan de agitatie mee. Het 2de natuurkundig examen is dezer dagen voor de commissie te Groningen o. a. afgelegd door den heer C. Groeneveld de Kater van Zierikzee. "Rnn (rpnppc;'hppri bePaakl tegenstander ™n M&iJr W C'AiCCwiAwC'A f alle zoogenaamde geheime middelen, had in zijn uitgebreide» werkkring zeer dikwijls gelegenheid, de meest verschillende Huis- en Geneesmiddelen te leeren kennen, en daaronder zeer vele, die reeds lang vergeten zijn. In de laatste jaren ontmoette hij meer en meer, zelfs zóó dikwijls de onder den naan van Dr. Airy's Specialiteiten zeker voor geen geneesheer onbekende geneesmiddelen, dat hij er van verstomd stond. In den beginne meende hij, den buitengewoon spoedigen ingang te moeten toeschrijven aan de advertentiënhij kwam echter spoedig tot de overtuiging, dat de meeste van zijn, tot de hoogere standen behoorende, patiënten niet tengevolge van advertentiën, maar op aanbeveling van kennissen, de Dr. Airy's Remedies gebruikten. Deze omstandigheid en de door hem waargenomen verrassende resultaten gaven hem aanleiding, die specialiteiten aan het ziekbed zelf te onderzoeken. In geen enkel geval kon hij aan ilcze middelen een absoluut uadeelige werking toeschrij ven in zeer vele gevalleu echter zulk een beslissende neiging tot beterschap van de ziekte, dat de Geneesheer zelf bij zijn eigen familie Dr. Airy's Specialiteiten als Huismiddel gebruikt, en sedert geen afkeurend oordeel meer daarover velt. Wie nader kennis wil maken met Dr. Airy's Geneeswijze, ontbiede het leerrijke werk, dat duidelijk verhandelingen over de meeste ziekten, zelfs met leerzame illustraties bevat, voor den uiterst goedkoopen prijs van slechts één Gulden, recht streeks van Richter's Boekhandel te Rotterdam. Van 714 Juni 1878. Geboren: Eene dochter van A. C. Dagevos en C. P. Le Coq. Eene dochter van D. Elscofc en C. de Graaf. Eene dochter van J. Opperman en C. Lochmans. Gehuwd: F. A. Pieterse, jm. en J. Phaff, wed. van J. Voorbeitel. J. C. van de Vate, jm. en W. Bakker, jd. P. E. Freudenberg, jm. en A. M. Stoop, jd. Overleden: C. de Vos, oud 7 m., z. M. van Schelven, oud 84 j., wed. van P. van de Polder, P. van As, oud 26 j., jd. L. Stroijbant, oud 79 j., weduwn.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3