3°. van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen ten geschenke, een boekwerkje, getiteld //Zelandia Illustrate/' deel II, afl. 1. Burgem. en Weth. hebben hiervoor hun dank betuigd. Het werk zal ter visie worden gelegd van de leden en in de boekerij worden geplaatst 4°. de jaarverslagen der gemeenten Middelburg, Gorinchem, Vlissingen, Hoorn en Delft en de verslagen over 1877 van de gasfabrieken te Dordrecht en Arnhem. Ter visie gelegd van de leden, zullende later in de boekerij worden geplaatst. De Voorz. deelt mede: 1°. dat het onderhoud der schoolgebouwen tot 1 Mei 1879, op den 18 Mei 1.1. is herbesteed, en dat aannemer is geworden H. Bezaans voor f 1890, Voor kennisgeving aangenomen 2°, dat Burgem. en Weth. in overleg met de Commissie van Fabricage hebben gemeend maatregelen te moeten nemen tot wegneming zoo mogelijk van den stank in de Zoute- en Brakke gracht en de Zwemhaven en daartoe eenige afdammingen hebben gemaakt, waardoor het water in die grachten zooveel mogelijk op een vaste hoogte wordt gehouden en dat die maatregelen aanvankelijk wel voldoen. De kosten hiervan zullen f 200,bedragen. Burgem. en Weth. vragen op het door hen ver richtte de goedkeuring van den Raad. Deze wordt verleend. Jhr. Mr. Boeije komt in de vergadering. Namens Burgera. en Weth. stelt de Voorz. over eenkomstig het advies der Plaatselijke Schoolcommissie voor, gunstig te beschikken op het adres van den hulponderwijzer aan de Armenschool A. H. Lemson, om zijne jaarwedde van f 550,op f 600,te brengen, waardoor die gelijk staat met die van andere hulp onderwijzers aan die school. Nadat Mr. Fokker op een vraag van Jhr. Boeije had te kennen gegeven, dat de jaarwedde van den verzoeker minder bedraagt dan die van anderen, door dien deze later zijn benoemd en de aan hunne be trekkingen verbonden jaarwedde toen moesten worden verhoogd, om in de vacatures te voorzien, wordt het voorstel van Burgem. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat nog is ingekomen a. een verzoekschrift van Dr. J. N. Boom, om met ingang van den 1 Juli aanstaande om redenen van gezondheid te worden ontslagen uit de betrekking van gemeente-geneesheer. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de ge meente bewezen diensten. b. een verzoekschrift van Dr. Hendrik Goemans, om in de plaats van Dr. Boom te woi'den benoemd tot gemeente-geneesheer. Wordt besloten tot de benoeming over te gaan. Bij stemming wordt de verzoeker met algemeene stemmen benoemd. De Voorz. brengt in behandeling, het vroeger in gekomen verzoekschrift van de Diakenen der Her vormde Gemeente, om het brandspuithuisje naast hun Gesticht of de grond waarop dit staat, te mogen koopen en stelt namens Burgem. en Weth. voor, dat de Raad zal verklaren, geuegen te zijn het brandspuithuisje aan de Diakonie af te staan, mits zij aan de gemeente een ander gebouwtje geven of de gelden om een ander te bouwen, waarvan de kosten -|- f 1200,zullen bedragen. Na eenige bespreking tusschen de H.H. van Nes van Meerkerk, Jhr. Boeije en Mr. Fokker, wordt over eenkomstig het voorstel besloten. De Voorz. deelt daarna mede, dat nog is ingekomen een adres van de Diakenen der Hervormde Gemeente, waarbij zij berichten, dat het hun na de indiening van hun verzoek om het brandspuithuisje te mogen koopen, gebleken is, dat het gebouwtje en erf, staande en gelegen onmiddellijk achter dat brandspuithuisje, kadastraal bekend staat ten name van de gemeente Zierikzee. Zij meenen dat die tenaamstelling abusief is en dat de eigendom van dat gebouwtje en erf aan de Diaconie der Hervormde Gemeente behoort, die het sedert onheugelijke jaren in bezit heeft, terwijl inrich ting en ligging het gebruik voor anderen onmogelijk maken. Zij verzoeken daarom, dat de Raad besluiten zal hun eigendomsrecht op dat gebouwtje en erf te er kennen, in welk geval zij aannemen, om als het brandspuithuisje het eigendom blijft van de gemeente en het daarachter staand gebouwtje mocht worden afgebroken, voor hunne rekening den scheidsmuur tusschen beide zoo evengenoemde gebouwtjes te zullen optrekken tot aan den nok van het dak. De Voorz. zegt, dat Burgem. en Weth. van meening zijn dat het door de adressanten aangevoerde juist is en dat zij daarom voorstellen het verzoek in te wil ligen en Burgem. en Weth. te machtigen om tot ver betering der verkeerde tenaamstelling de vereischte acte op te maken. Jhr. Boeije treedt omtrent het verzoek nader in bijzonderheden, waarop Mr. Fokker nog beweert, dat de gemeente nooit rechten op bedoeld gebouwtje heeft gepredenteerd en het voorstel van Burgem. en Weth. aanbeveelt. Dit voorstel wordt verder zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Jh. Boeije heeft zich als lid van het Collegie van Diakenen van deeluame aan dit en het vorige besluit onthouden. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten het raadsbesluit van 29 April 1.1. tot af- en overschr. van H. IX op H. 6 art. 3 begrooting 1877 in te trekken, omdat daarmede eene vergissing heeft plaats gehad. Voorts wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschr. van en op begrootingsposten dienst 1877 en tot het betalen van de afkoopsom van tien den in het Bernarditenbevang ad f 42,83 uit den post voor O. U. begrooting 1878. De Voorz. brengt namens Burgem. en Weth. ter tafel, een voorstel tot wijziging van het besluit tol heffing van haven- en kaaigejd, gedaan naar aanleiding van een klacht van den gezagvoerder der Goessche boot, over het hooge bedrag van havengeld dat naar het tegenwoordige tarief van hem wordt gevorderd, welke klacht door Burgem en Weth. wordt gebillijkt. Gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de Hoeren Mr. Mooleubnrgh, Jhr. Mr. Boeije en Zuurdeeg tot onderzoek en verslag. De Voorz. sluit daarop na omvraag de vergadering. Binnenland. Zierikzee, 14 Juni. Gisteren namiddag bij de aankomst van Rotterdam der stoomboot //Zierikzee", werden 12 postduiven opgelaten, die door de boot waren medegebracht. Zeven vlogen nagenoeg onmid dellijk in de goede richting (N.O.) wegde 5 overigen deden 't zelfde, na eenige malen rond gevlogen te hebben. De oplating geschiedde te 5 ure. De aan komst der duiven te Rotterdam is nog niet bekend. Anti-revolutionaire en ultramontaansche organen hebben dezer dagen het weer druk gehad over de vraag: zullen we samengaan en de conservatieven meenemen, of niet? Nu was dit geschrijf naar aan leiding van de Arnhemsche tusschentijdsche verkiezing. Zoo is 't bij elke verkiezingveel gepraat van dit doen en dat doen, maar overal waar eenige kans op succes is tegenover de liberalen, daar vindt men toch, ais 't op stuk van zaken komt, doorgaans de handen in dén geslagen. Rome en Dordt weten 't elk voor zich zeer wel dat hun samengaan kortweg een horreur is; maar 't partijbelang weegt toch zoo zwaar, en is niet het liberalisme de gemeenschappelijke vijand? Ondanks de wet, ondanks de voorafgegane waar schuwingen en ondanks het protest bij 't volvoeren van het feit, is toch op Pinkstermaandag' te Maastricht de groote optocht der bedevaartgangers naar Scherpen- heuvel gehouden. Nu kan er weder eens bij vonnis worden uitgemaakt dat er gehandeld is in strijd met de wet, terwijl de warzin der goede gemeente daardoor eer zal versterkt dan verminderd worden. Hoe onbeschaamd de kwaadaardigheid der ultramon- tanen tegen verlichting en volksonderwijs is en daarom tegen de liberalen, die zulke zaken voorstaan, kan o. a. blijken uit een hoofdartikel van hel Nieuwsblad van Roermondgetiteld //Pinksteren". Daarin worden de liberalen gescholden voor //verleiders en moordenaars, vijanden des volks, erger dan Hödels en Nobilings. Het lood dier koningsmoordenaars treft slechts het lichaam, het venijn der goddelooze pers doodt de ziel. De kannibalen onzer dagen verslinden het leven der maatschappij". Zulke liefelijkheden ontvloeien de christelijke pennen op het feest des H. Geestes! Het artikel begint met veni creator Spiritus. Wat zou 't nu in zulk een ultramontaansch orgaan zijn als er de duivel eens in losgelaten werd; clan was het groote Nederlandsche woordenboek te arm aan scheldwoorden. Te Viissingen is het nieuwe, eenvoudig maar smaakvol ingerichte badhuis geopend. De ansjovisvangst te Bergen-op-Zoom is afgeloopen en ongemeen gunstig geweest. De handel begint; reeds zijn 300 ton zoogenaamd half bereid goed ver kocht tegen f 60 de ton; men rekent op goede prijzen. De uitslag der herstemming te Arnhem is geweest, dat de heer Otto van Rees, liberaal kandidaat, is ge kozen. Hij verkreeg 1201 steramen; de heer Oreraers, kandidaat der ultraraontanen, bekwam er 634. Z. M. de Koning heeft de successie-wet bekrachtigd. Gedurende de beide Pinksterdagen is te Utrecht gehouden de algemeene vergadering der Nederlandsche werklieden-vereenigingen. Honderd tegen één dat zulk een vergadering onder de tegenwoordige omstandig heden te Berlijn wel niet £OU mogen gehouden wor den. Maar Utrecht is Berlijn niet en de Nederlandsche werklieden zijn geen sociaal-démocraten a la Hödel of Nobiling en ook geen internationalisten. Bij ons kan zulk een vergadering in de beste orde plaats hebben en afloopen, gelijk zij 't dan ook gedaan heeft. De openingsrede, een flink doorwerkt stuk, werd gehouden door den voorzitter den heer B. H. Heldt van Amsterdam, een man wien 't spreken in 't open baar en over niet lichte onderwerpen zoo goed afgaat, dat menig volksvertegenwoordiger dat benijden zou. Ongeveer 5-0 afgevaardigden van vereenigingen en vele leden waren aanwezig. Een groot deel der vergade ring was merkwaardig genoeg gewijd aan wat men de socialistische beginselen noemt. Het onder werp van Heldt's rede was het doel der arbeidersbe weging, n.l. verbetering van het stoffelijk en zedelijk welzijn der arbeiders door gepaste en wettige middelen. Inzonderheid op dit laatste gedeelte werd door hem de nadruk gelegd. Van gewelddadige middelen oproer, moord heeft de Nederlandsche arbeiders-vereeniging afkeer (applaus), de weg is de vrede. Wanneer echter niet geleidelijk aan de oplossing der sociale vragen gearbeid wordt, dan is, volgens spreker, revolutie te vreezen, en daarom moet aan de oplossing gearbeid worden. De vrucht der bespreking waren de volgende cou- clusiën Algemeen stemrecht, alsmede overbrenging van de beslissing omtrent oorlog of vrede naar de volks vertegenwoordiging; Algemeene oefening in den krijgsdienst; Algemeene leerplicht, kosteloos onderwijs en am- bachtsonderwijs in alle gemeenten Progressieve inkomstenbelasting Invoering van het tienuurstelsel, verbod van fabrieks arbeid van meisjes beneden de 18 jaar; beperking van jongenswerk beneden dien leeftijd De arbeid in de gevangenissen is schadelijke con currentie met den vrijen arbeider Betere regeling der aan de fabrieken verbonden zieken- en ondersteunings-fondsen. De tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde Ja cobus Jut, is te Leeuwarden in de gevangenis overleden. Z. Ms. stoomschip //Atjeh" is uit zee te Nieuwe- diep teruggekeerd. Het schip was reeds door het Engelsche kanaal, doch heeft toen zijn stengen verloren, daar deze te licht waren voor 't vaartuig. Het Nederlandsche muziekcorps, bestaande uit 80 artisten, en waarvan het paleis-orchest van den heer Koenen de kern uitmaakt, heeft te Parijs zijn eerste uitvoering gegeven, die uitmuntend voldaan heeft. Het publiek was echter niet groot, daar er te weinig publiciteit aan gegeven was. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Eiker zee den heer J. M. de Glopper te Ellemeettot burgemeester van Oud-Vossemeer den heer C. J. de Yulder van Noorden te Tholen. Landbouw. Te Middelburg verwacht men binnen een groote week de Walchersche nieuwe aardappelen aan de markt. Onder Hulst zijn vele kanada-populieren kaal ge vreten door zekere soort van rups, donkergrijs van .kleur met witte vlekken op den rug. Uit Oostelijk Zuid-Beveland wordt gemeld dat de veld- en boomvruchten daar zeer goed staan; doch evenals hier wordt er algemeen naar droogte verlangd. Kunst en Wetenschap. De Duitsche geleerde Hermann Soyaux, die van 18731876 heeft deel genomen als botauicus aan de expeditie naar de kust van Loango, zal weder naar Afrika vertrekken om voor rekening der firma O. Woerman te Hamburg een wetenschappelijke reis te doen in het binnenland. Het aftreden der heeren Fock, Leemans en Vosmaer als leden der commissie van adviseurs over de monu menten van kunst en geschiedenis schijnt, volgens het Vad., als een protest beschouwd te moeten worden tegen de eenzijdige kunstrichting, welke in die com missie den boventoon voert. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft verworpen het beroep in cassatie van J. P. O. te Zierikzee, die door het gerechts hof te 's Hage was veroordeeld tot 6 jaren tuchthuis straf wegens feitelijkheid tegen de eerbaarheid.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2