vrijheid daartoe gevraagd eu die bekomen. Hoe, zeide hij niet. Nu betwijfel ik het zeer of in dergelijke zaak een predikant de rechte man is om licht te brengen. Mijns inziens zou een geneesheer hier heter op zijn plaats zijn. Edoeh, de bezetenen willen van geen wereldsch geneesheer weten en houden zich alleen aan't geloof; met een haan, nu ja, maar toch aan 't geloof. Geen genees heer dus. Begrijp eens, zoo'n wereld-dienaar zou den draak steken met alle femelarijen en doodeenvoudig constateeren, dat men hier met zeer overspannen zenuwen te doen had, over spannen hoogstwaarschijnlijk door bovennatuur lijke, z. g. godsdienstige praatjes en wellicht ook door hysterische aandoeningen. Hij zou koude baden voorschrijven en lichaaamsbewe gingen en wat al niet meer, zonder notitie te nemen van de overtuiging der patiënten, die zegt dat ze met een onzichtbaren Duivel worstelen. Neen, geen dokters over den vloer. Met gees telijke middelen dient hier den strijd aange bonden 't Is immers 't hoofd der booze geesten, met wien men te doen lieeft? De predikant dan heeft zijn volgelingen streng onderhouden over 't verspreiden van dwaze praatjes, toovenarij betreffende, en ze berispt over hunne vijandige houding jegens de turfver- koopster. Hij heeft gedaan wat hij op zijn standpunt doen kon en naar ik verneem, heeft hij 't zelfs bij een deel leelijk verkorven door zoo uit te varen tegen 't geloof in tooveren. Hijzelf gelooft in den Duivel met de Kerk, wier dienaar hij is, en ofschoon hij niet wilde beslissen tusschen zenuwtoevallen en duivelbe- zetenheid, was toch zijn geheele toespraak ge richt met het oog op de laatste. Naar zijn gevoelen heeft de Duivel de arme weduwe uit gekozen tot 't spelen eener komedie. Wat hij daarmee bedoelde, vat ik niet recht, gelijk nog zooveel wat in zijn rede voorkwam. Maar dit is me duidelijk, en 't is om dit te zeggen, dat ik van deze seance gewag maak, dat de bestrijding van 't geloof aan de wer kingen des Duivels allerminst aan een geloovig zoon der Kerk toevertrouwd moet worden. Zeg aan de menigte dat ze niet aan tooveren mag gelooven, doch dat de Duivel iu staat is den mensch naar lichaam en ziel in abnormalen toestand te brengen, en ze zal zich toch van dien Duivel, welke haar zoo vaag wordt aan geduid, een zeer mensehelijke voorstelling maken. In plaats van bierdoor 't bijgeloof den kop te vermorzelen, geloof ik integendeel, dat 't toe neemt in omvang. 't Is met dat al een bedroevende geschiedenis. De Protestanten lachen en steken den draak met de verschijningen der H. Maagd en met de wonderen van Lourdes. Dat ze de hand in den boezem steken en vóór ze om hunne Roomsche broeders lachen, zich afvragen: „en wij, zijn wij zooveel wijzer?" Buitenaf lacht men om Vlaardingen, gelijk Het zuidelijkste punt, dat door de ramp bereikt werd, was de haven Antafagasta, van het mijn-district Caracoles. Het water overdekte daar vier uren lang de handelswijk; al de huizen eu smelterijen van den oever zijn weggeslagen. Tan de guano-schepen, die te Punta de Lobos ten anker lagen, werden 2 verbrijzeld en II zwaar beschadigd. Noordwaarts van Chanavaga, op een afstand van 18 uren, werd de stad Iquique, evenals in 1868, ge heel verwoest. De aardbeving duurde er vier minuten. Daar er vele huizen van hout en met riet gedekt zijn, dreigde de brand, die onmiddellijk door de haardvuren en lampen in de puinhoopen ontstond, alles te ver woesten wat de aardbeving gespaard had. De spuit gasten togen moedig aan het werk, ondanks het schokken van den grond, maar eensklaps weergalmde de kreet: de zee! de zee! De oceaan overstelpte het land, viel daarna snel terug, de overblijfselen van de stad medesleurendevier wijken, de werven, het station, het belastingkantoor, de banken, de magazijnen, de machines tot het distilleeren van zeewater en de waterbakken, alles was weg. Het laatste verlies was vooral groot, daar hier geen drinkwater is en het er nooit regent. Niet ver van Iquique, in de havens van Molle en Pisagua, zijn 400,000 kwintalen salpeter weggespoeld, een groot verlies, daar dit artikel het voornaamste produkt van die streek is. Twee schepen, al de kust vaarders en schuiten zijn gezonken. Het verlies wordt een groot deel in VI. lacht om 't andere deel. Toch zij men voorzichtig, 't Volk is hier en ginds van hetzelfde gehalte, 't Ligt 'm maar in welke handen 't valt. Er is een orthodoxie, die pocht op de diepe verachting, welke ze alle mensehelijke wetenschap toedraagt. Laat die overwicht krijgen over de zwakke hersens der menigte en de dwaasheid om in een zenuwlijder een van den Duivel bezochte te zien, behoort nog volstrekt niet tot de geschiedenis, V., 8 Juni 1878. V.— Binnenland. Het programma van het te Assen te houden XXXIe Landhuishoudkundig congres is verschenen. Wij stippen het volgende daaruit aan Maandag 24 Juni. Ontvangst der leden van het congres. Dinsdag. Vorming der afdeeling en keuze harer besturen. Eerste alg. verg. en opening van het congres in de kerk der Ned. Iierv. gemeente, te 1 ure. Woensdag. Verg. der afdeeling, Tentoonstelling van vee enz. Alg. verg. van het congres, 's namiddags 2 uur. Donderdag. Verg. der afdeelingen om 9 en ver- eenigde verg. der beide afdeelingen des middags 12 uur. Gemeenschappelijke maaltijd. Vrijdag. Verg. der afdeelingenom 9 en alg. verg. des middags te 12 uur. Sluiting van het congres. Rijtoer naar Zuidlaren: muziek. De congres-leden hebben vrijen toegang tot de sociëteiten te Assen, tot de tentoonstelling en tot alle op het feest-programma vermelde feestelijkheden. Zaterdag bestaat er gelegenheid de machinale turf- fabricatie van de Erven J. C. Rahder te Nieiuveroord te bezichtigen. Met een bezoek aan Nieuweroord kan gevoeglijk vereenigd worden een rijtoer naar het IJol- landsche veld, zeer bezienswaardig om zijn boschcultuur. Ook is die dag geschikt om een bezoek te brengen aan de koloniën van Weldadigheid te Erederiksoord. Op het feest-programma komt nog voor: Dinsdag. Ringrijden vanwege de vereeniging //de Eendracht", in de Collardslaan, aanvang 11 uur. Na lang wenden en draaien heeft de zaak der tramway's te Rotterdam thans naar het schijnt haar beslag gekregen. De gemeenteraad heeft concessie verleend aan de heeren Dervieu Guillaume en Comp., bankiers te Parijs, en Eduard Orlet, industrieel te Brussel, voor de som van 101,000. De Tweede Kamer komt Woensdag 12 Juni bijeen tot hervatting der werkzaamheden, en wel naar men zegt aan te vangen met de behandeling der wet op 't lager ouderwijs. De commissie, in dit jaar belast met het afnemen van het examen van leerling-apotheker (apothekers bediende), zal zitting houden op Maandag 8 Juli e.k. en volgende dagen te Middelburg. liet Tltrechtsch Dctgbl. heeft aan haar geabonneerden een net bewerkte afbeelding met beschrijving toege zonden van het ontworpen monument ter herinnering aan de Unie van Utrecht. daar op 20 millioen francs geschat. Ook zijn daar 10 zeelieden omgekomen. Achttien kilometer land waarts in is de groote salpeter-exploitatie la Nueva Carolina geheel verwoest, eu 23 uren verder hebben de stad Tarapaca en de dorpen Pica, Matilta en Canchones min of meer geleden, doch gelukkig weinig menschenrlevens veloren. Meer noordwaarts is Arica, dat in 1868 het mid delpunt der ramp was, ook ditmaal zwaar geteisterd. De trilling van den grond heeft er de voornaamste inrichtingen en een groot aantal huizen omgeworpen. Vervolgens trad de zee achteruit en toen vluchtte ieder naar den naburigen heuvelweinig tijds daarna kwam een golf aanrollen van 10 a 15 voet hoog. Achtmaal herhaalde zich deze beweging der zee, ge heele wijken werden er door weggespoeld, de ijzeren spoorwegbrug verdween en de spoorweg zelf ook over een lengte van 4 mijlen, terwijl rails, wagens, loco motieven en allerlei overblijfselen van gebouwen op een hoop gespoeld werden. Het Amerikaansche oorlogsschip //Wateree", dat bij de ramp van 1868 meer dan 3 kilometers landwaarts ingedreven en daar 15 voet in het zand gewerkt was, is viermaal door de golf bereikt, vlot geworden en 3 kilometers verder noordwaarts op nedergezet. De schade is aanzienlijker geweest dan in 1868, omdat de inrichtingen uitgestrekter en kostbaarder waren, die nu verwoest zijn. Er zijn echter slechts weinig menschen omgekomenhet was nog vroeg in Te Ter Neuzen zijn tot leden van den gemeente raad gekozen in plaats van den heer J. Donze en van wijlen den heer J. J. Eereken, de heeren mr. J. P. Dronkers en C. J. A. Fercken met 142 en 139 van de 192 geldige stemmen. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 24 Juni a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Bij de uitgevers Stenfert Kroese en van der Zande te Arnhem is verschenen een groot portret van ds. J. P. de Keyser. De gelijkenis van de zeer fraai uitgevoerde photogravure uit het atelier van Goupil Co. is treffend. De prijs is buiten inteekening f 1,25 en op Chineesch papier 2,50. In een vergadering van de katholieke arbeiders- vereenigingen vestigde de president van de vereeniging van St. Vincent de Paul de aandacht op de zedelijke wanorde, die dikwijls op het platteland het gevolg is van het invoeren van landbouwwerktuigen. De Re- publique Frangaise herinnert naar aanleiding daarvan aan het gezegde van Voltaire: //God geef dat onze vijanden recht belachelijk zijn," en voegt er bij//Dit is een wensch dien wij niet meer behoeven te for muleeren. In dit opzicht worden wij overstelpt." Benoemingen, Besluiten, enz. De luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek, behoorende tot de rol van het fregat //Evertsen," wordt overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Willemsoord en op de //Evertsen" vervangen door den luit. ter zee 2e kl. M. E. Tijdeman. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 14. De lagere plant- en diervorm in verband tot den landbouw beschouwd. Gele mangelwortelen tegenover voeder-maïs. Het 31e Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te houden te Assen van 2428 Juni a.s. Keurmees teressen. De invoer van Amerikaansch vleesch in Engeland (vervolg). FeuilletonOver plantenvoe ding, door dr. Adolf Mayer. In hetzelfde noraraer van Ceres vinden we het be richt dat de heer A. E. Marlet, de bekende en ijverige redacteur van dat blad, met eenige Zeeuwsche land bouwers voor eenige dagen naar Parijs is vertrokken om daar te zien wat er belangrijks op landbouwkundig gebied valt waar te nemen. Pleit dit voor den ijver van den Redacteur, het is tevens een bewijs dat die Zeeuwsche landbouwers niet van achteren willen staan, maar in den vreemde, en dat wel bij zulk een uit stekende gelegenheid als de internationale landbouw tentoonstelling oplevert, willen zien en opmerken wat er te zien en te bedenken valt op hun terrein. Op de tentoonstelling te Parijs is het Neder landsch Rundvee-stamboek bekroond met den eersten prijs voor stieren. Kunst en Wetenschap. De kunst heeft een waar verlies geleden door het overlijden van den heer Jean Pflaging, directeur der Hoogduitsche Opera te Rotterdam. Hij was pas 45 jaar oud. den avond en de geheele bevolking was op haar hoede, daar men juist een overval vreesde van het oorlogsschip der opstandelingen, de //Iiuascar". Ho en Mollendo zijn ook verwoest. Te Callao, de haven van Lima, is de schade op 750,000 francs berekend. In het geheel beloopen de verliezen in schepen, gebouwen, koopwaren, enz. ruim 100 millioen francs. Het Peruaansche gouvernement verloor er 40,000 a 50,000 ton guano bij en de exploitatie dezer kost bare meststof kreeg een geduchten knak door het verlies van vele schepen en het verspoelen van vele exploitatie-plaatsen. Alles te zamen is de schade grooter dan bij de rampen van 1868, daar de vloed golf verder landwaarts ingedrongen is. Er zijn evenwel slechts 500 a 600 menschen bij omgekomen, terwijl de ramp van 1868 in Peru en Chili 30,000 menschen- levens heeft gekost. Te vergeefs hoopte men dat de verwoeste steden zich nu voortaan in veiligheid zouden stellen voor dergelijke rampen, door de huizen te herbouwen op hooger gelegen punten buiten het bereik van de vloed golven, zooals men die nu uit herhaalde rampen kent. Maar in plaats daarvan is men toch weder op de oude plaatsen gaan bouwen en de schepen laden de guano al weder in de havens van Huanillos en Pa- bellon de Pica.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2