ZÏERIKZEESCHE COURANT. 1878. No. 44. Zaterdag 8 Juni. 81ste jaargang. „EIGEN HELP." Binnenland. in. Slot. i) Alvorens van dit onderwerp af te stappen, moeten we nog enkele opmerkingen maken. We gaven reeds te kennen, dat we geenszins optraden als zaakbezorger voor de vereeniging „Eigen Hulp." Wij hebben ook reeds aange stipt dat wij niet in allen deele met „Eigen Hulp" en haar veel te breed en veel te veel belovend program zijn ingenomen. Voor zoover deze vereeniging is opgericht door en egoïstische medewerking of deelneming ondervindt van hoog of betrekkelijk hooggeplaatste personen, die zelf den medicijnmeester niet van noode hebben, vinden we dat veeleer een zwakke dan een sterke zijde van de vereeniging. En als „Eigen Hulp" oorspronkelijk is uitgegaan van de stel ling aan loonsverhooging is voor de vastgesala- rieerden in Nederland niet te denken, en dus moet er een middel gezocht worden om met n guldens toch te doen wat niet met n guldens kan gedaan worden, dan vinden we dien grond slag verkeerd en achten den ondergang van de zaak zeker en aanstaande. Eindelijk, als men in „Eigen Hulp" een soort liefdadigheids instelling wil zien of sommigen der leiders dit op 't oog hebben, dan gaan we daar niet met mede. Wat we gezegd hebben is, dat „Eigen Hulp" als consumtie-vereeniging op goede gronden kan verdedigd worden. Als A, B, C, enz. elk voor zich den voordeeligsten weg mogen zoeken om hun inkoopen te doen en dat is vast als een paal boven water dan mogen A B C -{■ n 't evenzeer doendat is économie, dat is volkomen gezond. Hetzelfde geldt immers van de verkoopers, die ook nooit verzuimen gemeenschappelijk te handelen als daarin maar eenig voordeel te behalen is. 't Is économie, 't is gelijk om gelijk, 't is de strijd om 't bestaanzonder algeheele omverwerping van 't bestaande en teruggang tot zeer oude en lang verouderde toestanden is daar niets aan te veranderen. We zagen in „Eigen Hulp" hier ter stede niets dan een eenvoudige consumtie-vereeniging en zien vooreerst niet dat zij hier ook iets anders zou kunnen wezen. Blijven nog twee bedenkingenmag ieder, die onder de ambtenaars ol de door „Eigen Hulp" aangeduide categorie van vastgesalarieer- den kan gebracht worden of zich weet te doen rangschikken, ook lid zijn en van de voordeelen proflteeren? En: mag een lid van „Eigen Hulp" allerlei artikelen koopen, of de vereeniging allerlei artikelen ook weelde-artikelen verkrijgbaar trachten te stellen? Ons dunkt dat op beide bedenkingen 't ant woord niet moeielijk te geven is. Voorloopig heeft ieder lid van „Eigen Hulp" hier nog niet meer dan een rijksdaalder contributie be taald. Wie zal 't wraken dat ieder, klein en groot, zich gelukkig maakt als hij 't kan met een rijksdaalder? Doch zoo ziet men de zaak geheel verkeerd in. Als vermogende, rijke lieden, tevens ambtenaren zijnde, een rijksdaalder willen i) Dit slotartikel was reeds afgezet, toen we het hier achtervolgende ingezonden stuk van den heer Bal ontvingen. We nemen dit nu op, zonder er iets bij te voegenwellicht vinden we nog. aanleiding om in een vólgend nommer nog een laatste woord te zeggen. Daar echter de bezwaren van den geachten Inzender meer tegen de vermeende fouten van »Eigen Hulp" in zake inkoop van rijst en zeep gericht zijn, dan tegen onze algemeene beredeneering der zaak, zoo geven we ook gaarne 't woord aan leden van de ver eeniging, die den handschoen voor haar mochten willen op nemen. Wij merken alleen dit op, dat als «Eigen Hulp" werkelijk zulke fouten maakt of zoo teleurgesteld wordt in de prijzen der artikelen of in de kwaliteit, dit kan beteren of niet. In 't laatste geval gaat de zaak op de flesch, in 't eerste vast niet, maar in beide gevallen behoeft de vrees niet te bestaan, dat «Eigen Hulp" de ondergang van Zie- rikzee zal wezen. Red. offeren om 't kilo rijst b.v. lj2 ct. goedkooper en 10% beter te krijgen, dan is dit krenterig te noemen, evengoed als men dit zeggen kan van rijke lieden, die hun winkelwaren uit Hol land laten komen (al komt dat ook niet zóóveel voordeeliger uit). Maar toch économisch is er niets tegen in te brengen. De verbruiker mag zoowel !/a cent voordeel op prijs stellen als de vevkooper dit mag doenen als deze laatste b.v. zijn rijst voordeeliger uit Rangoon, Akyab, Batavia, of waar vandaan ook, kan betrekken, dan zal niemand 't hem euvel duiden dat hij de tusschenpersonen voorbijgaat. En of de lieden die hier als handelende personen optreden verbruikers en verkoopers rijke lieden, goed bezoldigde ambtenaren of geringe menschjes zijn, dat is volmaakt hetzelfde. Immers, wan neer in den dagelijkschen loop van zaken, vooral bij koop en verkoop van eerste levensbehoeften, zooals 't spreekwoord zegt „de schapen moeten geschoren worden al naar ze wol hebben," dan is de zaak zeer ongezond en dat is een écono mische gruwel, hoe mooi en humaan daarover in 't afgetrokkene kan gepraat worden. Dat komt eigenlijk neder op den zeer verderfelijken en helaas meer en meer inkankerenden regel dat de goede betalers (d. i. niet juist de contant betalenden, maar die waarvan de leverancier toch over 't algemeen zeker is) dat die goede betalers opdraaien voor de kwade, en dat wel practised, met voorafgaand overleg, en niet bij 't opmaken der balans, dus na de feiten en in theorie. En dat juist de vaste klanten, met vaste bezolding, en op bepaalde termijnen be talende, van deze kwade practijk de slachtoffers zijn, leert de ervaring genoeg. Het doet er dus eigenlijk niet toe of een lid van „Eigen Halp" hooggeplaatst of zeer gering ambtenaar is. Met de 2,50 zal hij zijn ge wone leveranciers niet naar de maan helpen en zichzelf nog rijker maken; wat hij door den koker van „Eigen Hulp" koopt, dat betaalt hij contant en welke winkelier zal hem dit niet dolgraag leveren? Het rabat kan varieex-en tnsschen 3 en 8 pereent, voor zoover de thans bekende cijfers doen vermoeden. Mocht liet echter hooger, veel hooger, zeer hoog zijn welnu dan wordt daai'mede bewezen dat er in een erge kwaal het lancet is gestoken, en 'tis bekend, „zachte meesters enz." Mogen nu allerlei artikelen gekocht worden door middel van „Eigen Hulp?" 't Is alweer de vraag: wie koopt ze en wie betaalt ze? Van de rijksdaalder van 't arme ambtenaartje zal zijn hooggeplaatste chef geen champagne drinken; men make zich daarover niet ongerust. Wie wat koopt betaalt het en a contant, dat is andermaal slechts een kwestie van zeker rabat en als een leverancier dat rabat wil toestaan, dan is er niets op aan te merken, al kocht een Eigenhuiper ook een stel diamanten. Dat er voor de afdeelingskas van „Eigen Hulp" uit zoo iets ook wel een commissie-loontje zou te halen zijn, laten we nog rusten. Als „Eigen Hulp" gelden ging opnemen, spe culaties op tijd of zoo iets ging op touw zetten als zij zóó haar coöperatief beginsel opvatte, dan zouden we tot de geringe en middelbare ambtenaartjes zeggen: doet maar niet meê, laat de heeren zelf maar speculeeren, voor u is daar toch niets uit te halen, en als de heeren de affaire, den grooten winkel eens op de pooten hebben staan, zal de rijst er toch niet goed kooper zijn dan bij uw winkelier -- immers dan is 't om 't jaarlijks dividend te doen en niet om goedkoope rijst? - Maar voorshands is er niets dat zulk een opzet bij de Zierik- zeesche Eigenhulpers kan doen veronderstellen. In ieder geval, een sociale revolutie, zelfs niet op kleine schaal, is van onze afdeeling wel niet te vreezen. Zjj zal de concurrentie ietwat verscherpen, o zeker; maar heeft ze daartoe niet 't zelfde recht als iedereen? En staat haar macht in dat opzicht ook niet juist en bepaald afgeperkt binnen de grenzen der mogelijkheid Wat zeker nu reeds in 't oog valt is dat „Eigen Hulp" strijdt tegen het borgen en poffen. En dat is een goede, edele strijd. Goed in de eerste plaats voor de borgers en poffers, die langzamerhand van hun ongelukkige, doch na genoeg zonder uitzondering tegen hun zin op gedane kwaal genezen worden, en daardoor niet minder goed voor de winkeliers en nei-ing- doenden. Er zijn er nu reeds, die 't niet onder stoelen of banken steken, dat zij iedereen, lid of geen lid van „Eigen Hulp," op dezelfde conditie willen bedienen, d. i. goede waar en zóóveel korting a contant. Welnu, als 't daarheen kan gestuurd worden, zou dat geen weldaad zijn voor onzen kleinen kring? Zeer zeker. Laat degenen die nu nog zoo bang zijn voor den sterken arm van „Eigen Hulp," dit zelf erkennen! Brouwershaven, 5 Juni. Heden had hier een hartverscheurend ongeval plaats. Terwijl de moeder aardappelen schilt, ijlt haar jongste dochtertje naar een watertobbe, waarin een lepel dreef, 't Schijnt dat het meisje hiermee heeft gespeeldzij is voorover gevallen en gestikt in den korten tijd van 3 minuten. De moeder mocht haar kind dood uit het water opnemen. Geneeskundige hulp mocht hier niet baten. De kermis te Brouwershaven wordt dit jaar, onder andere vermakelijkheden, opgeluisterd door het //Grand Theatre Italien" van den heer L. Bozzeca. Dat moet wel de moete waard zijn om te zien en naar we vernemen werden de voorstellingen druk bezocht. In de Courier de la Meiise leest men over de voorstellingen van den heer Bozzeca, tijdens zijn be zoek op de St. Servaas-kermis te Maastricht, het volgende //Onder al de schoone zaken, die de St. Ser vaas-kermis ons dit jaar te zien geeft, kunnen we niet nalaten in 't bijzonder melding te maken van het //Grand Theatre Italien", onder directie van den heer L. Bozzeca. De reis om de wereld is waarlijk wonderbaarlijk en maakt een levendigen indruk. Het is een pano rama, dat in pracht en rijkdom alles overtreft wat men tot dusver gezien heeft. Men ziet in het theatre nog een menigte andere zaken, die verdienen gezien te worden, te veel om op te noemen. Eiken avond, wordt de voorstelling besloten met een groote pan tomime./' Men leest in de Arh. Ct.: z/Voor Lobman is blijkbaar het uiterste beproefd, zegt de Stand., zich beroepende op de 424 stemmen, die hij bij de stemming verwierf. Maar in Juni 1875 verkreeg hij 988 stemmen en bij de herstemming 1302. En nu zegt het leideud orgaan 'der antirevolutionairen nog alvooreerst//eere aan onze kiezersen roept hij: //merkelijk meer dan men naar het gewone cijfer te wach ten had //Wij beginnen te gelooven, dat de redactie eene satire op haar geestverwanten schreef." Zaterdag werd te Delft een vergadering gehouden der reünie-commissie en van den Senaat vau liet Delftsch studenten-corps tot regeling der reünie-feesten in het begin der volgende maand. Op Maandag 8 Juli zullen de oud-studenten in het gebouw der Poly technische school ontvangen worden door den Senaat, üaarfia matinee musicale en diner van de reünisten Dinsdag 9 Juli optocht en mascerade; Woensdag Vauxhall; Donderdag en Vrijdag daaraanvolgende het., muziekfeest; uitvoering der //JahreszeitenVrijdag avond bal. N. R. Ct. Het portret van dr. Nobiling, die Zondqg namiddag te 2V2 uren te Berlijn een aanslag op het leven van Keizer Wilhelm deed, was reeds Maandag ochtend te 9 ure voor de glazen van het bur.eel van t Rotter- damsch Nieuwsblad ter bezichtiging geplaatst. Gedurende den geheelen dag verdrong zich de menigte om het portret te beschouwen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1