CHILI SALPETER „KUNST EN EER" Buitenland. ADVERTENTIES EERSTE Z0MER-C0NCERT Tweedraads Af heiningdraad had gekozen een ovatie aan de nagedachtenis van Jeanne d'Arc. Het is bekend dat de groote Yoltaire de gezworen vijand was van priesterheerschappij en geestesdwang, kortom van elk geweld op 't gebied van denken en gelooven. En het is ook bekend dat de priesterschap den geest van Voltaire nog heden ten dage met even onverzoenlijke» haat bejegent als zij 't den levenden wijsgeer heeft gedaan. Dezen zou ze hebben verbrand, gelijk ze weleer Jeanne d'Arc heeft ten vure gedoemd. Thans bleef haar niets anders over dan de schim van Voltaire te honen, gelijk ze dan ook ruimschoots gedaan heeft, door hem voor te stellen als Pruis, als vijand van zijn vaderland. De regeering heeft manifestaties op straat belet, zoowel die voor Voltaire als voor de ultramontaneu. Maar binnenskamers is des te luider getuigenis afge legd voor de gewetensvrijheid, de waarheid en het recht, waarvan Voltaire de erkende apostel is geweest. Victor Hugo's feestrede in het tlièatre de la Gaité was het glanspunt der feestviering. De dichter heeft zich nog al vrij gehouden van zijn gewoon gebrek: bombast, en zelfs zeer schitterende momenten gehad. Ook te Rome is Voltaire's sterfdag herdacht. Het is niet vreemd dat ook op 't Vatikaan notitie genomen is van het Vollaire-feest. De paus heeft zijn hart gelucht in een toespraak tot eenige bede vaartgangers. Hij ziet en dat is waarlijk geen wonder! in Voltaire slechts den vijand van Christus en van de kerk, en vindt het dus zeer treurig dat zulk een goddelooze nog zooveel en zulke vurige ver eerders vindt. Zulk een verschijnsel weet hij niet anders te verklaren dan uit het beginsel der retrogradeerende wereldbeschouwing. z/Het kan niet worden ontkend, zeide de paus o. a., dat de feesten ter eere van Voltaire 't bewijs leveren, dat onze eeuw zeer laag gezonken is.'' Verder kan de paus het niet brengen, 't Zou ook wat veel ge vergd zijn, te vorderen dat hij inzag of veronderstelde of Voltaire in zijn vinnige aanvallen tegen Christus en Christendom ook kan bedoeld hebben dat wat men van den man van Nazereth en diens verheven leer gemaakt heeft. En 't zou ook wat veel gevergd zijn van een paus te vorderen dat hij Voltaires haat tegen een lichaam dat zich „de kerk" noemt, op historische gronden zeer wel zou kunnen verklaren. Neen, al houden wij Voltaire geenszins voor een profeet, zoo zijn we 't toch volkomen met Victor Hugo eens dat Voltaire niet zoover van Jezus van Nazereth afstaat, als de clericalen wel zeggen of meenen. Hij, die voor den protestantschen martelaar Calas in de bres durfde springen en die dit ook deed voor andere vervolgden om des gewetenswil, die zijn leven lang als een onvermoeid held streed voor de vrijheid van gelooven en denken en voor de verdraagzaamheid, verdient niet den vloek maar den zegen van 't nage slacht. Hij heeft de zaak der verlichting, der waar heid, der liefde en des vredes meer dienst gedaan, dan al de ketterjagers, inquisiteurs en vrome beulen te zamen. De Khedive van Egypte schijnt zich tegenwoordig weder ernstig bezig te houden met het onderzoek of 't nog mogelijk is in zijn desolaten boedel eenige orde te krijgen. Of die ernst ernstig gemeend is en of al dat onderzoek tot iets leiden zal, is een andere vraag. In alle geval kan nu de Khedive op het aanstaand congres laten beweren dat hij doet wat hij kan als men hem soms a faire mocht willen nemen. Het Oosten. Nadat we ons lang hebben moeten troosten met z/geen congres" en daarna met //misschien een congres", kunnen we ons nu vroolijk maken met //zeker en stellig een congres". Meer weet men er echter ook niet veel van. Alles bepaalt zich nog tot de ver zekering dat Rusland, Engeland en Oostenrijk het voorloopig eens zijn omtrent de grondslagen van het congres. Dat er nog meer mogendheden zijn en wat die alzoo zullen in te brengen hebben, daaromtrent blijft het stilzwijgen bewaard. De hoofdpunten, waarin de drie groote heeren gezegd worden het eens te zijn, komen ons zoo mooi voor dat we juist daarom twijfelen of ze wel zoo mooi zijn en of ze wel in 't geheel bestaan. Het nieuwe Bulgarije zou slechts voor de helft (tot aan den Balkan) zelfstandig worden en onder Russisch toezicht komende andere helft zou vasal-staat worden onder Engelands bescherming; hetzelfde zou 't geval zijn met Herzegowina en Bosnië onder Oostenrijksche bescherming, terwijl verder de Porte eigenlijk geheel onder voogdij der drie mogendheden zou gesteld worden. Rusland zou veel van zijn fiuanoiëele eischen laten vallen en zich ook in Armenië met heel weinig laten tevreden stellen. De eischen en aanspraken der vreemde (Engelsche en ultramontaansche?) schuldeischers van de Porte zouden door Rusland op geenerlei wijzen geprejudicieerd worden, enz. enz.alles ongeveer neer komende op Ruslands verklaring en feitelijke bezegeling dat het zooveel mogelijk al de vruchten van den oorlog prijs geeft. Dit komt ons te mooi voor om in hoofdzaak waar te kunnen zijn. Van Roemenië hoort men niets anders dan dat Engeland Rusland zou laten begaan met Bessarabië, hoewel niet met instemming. Ook van de Grieken hoort men niets bepaalds. De Kandioten moeten zich tot Engeland gewend hebben (volgens een ander bericht tot al de mogend heden) met den eisch dat ze als oorlogvoerende macht erkend zullen worden, en levens met de verklaring dat zij zich in geen geval aan de Porte zullen onderwerpen. Welke viool Duitschland op het congres zal spelen, daarvan hoort men niets, of zou Berlijn enkel de congresleden logeeren zonder commissieloon te vorderen of een declaratie in te dienen? Omtrent Italië, dat reeds herhaaldelijk heeft laten blijken dat het den oostelijken zoom der Adriatische zee ook ten deele voor Italiaansch houdt, hoort men evenmin iets en ook niet van Frankrijk. Meu heeft alweder den 11 Juni genoemd als openings dag van het congres. Of dit toch juist is, zal weldra blijken. P r a n k r ij k. Te Constantine is tusschen Zouaven en Joden eene bloedige vechtpartij ontstaan, toen eerstgenoemden eenige Joden, die een Europeaan hadden mishandeld, wilden gevangen nemen. Twaalf personen zijn ge kwetst, twee ernstig. Eenige boosdoeners maakten van die verwarring gebruik, om drie winkels te plun deren. De militaire overheid heeft maatregelen ge nomen en de rust is nu hersteld. Volgens eene andere lezing hadden de Tunesische Joden verleden Zondag den post der Zouaven aan de poort El Kantara mis handeld. Om daarover wraak te nemen, werd den daarop volgenden Dinsdag de wijk der Joden aange vallen door Inlandsche tirailleurs en Zouaven, die met sabelhouwen ieder verwondden, die zij tegen kwamen. Zestien Joden zijn gekwetst. X>ixitselila.ncl. Moord-aanslag op den keizer. Een alleronaangenaamste» indruk is allerwege ge maakt door dien nieuwen aanslag op het leven van keizer Wilhelm, waarvan de telegraaf gisteren de tijding bracht. Terwijl we dit schrijven zijn ons nog geen nadere bijzonderheden bekend. Alleen dit dat de keizer Zondag namiddag te half drie op een wandelrit door een schot met schroot of grove hagel is ge troffen en aan den arm en den wang gewond. Het feit is alweder gepleegd in „Onder de Linden." Het schot of de schoten schijnen uit een huis gelost te zijn. De keizer is terstond naar het paleis terug gekeerd. Uit de ingekomen berichten blijkt het volgende Zondag nam. te kwart over tweeën was de keizer per rijtuig op een wandelrit, slechts vergezeld van zijn jager en zijn koetsier, toen er „Onder de Linden" uit een venster op de tweede verdieping van het huis No. 18 op den keizer geschoten werd. De keizer werd getroffen in de wang, den arm en den rug; hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet en reed terstond naar het paleis. Daar werd hulp verleend door den lijfarts dr. Lauer, en de hulp van dr. Wilms en dr. Langenbeck ingeroepen. De keizer heeft on derscheidene wouden bekomen. De moordeuaar heeft met schroot of groven hagel geschoten. De wonden zijn erg pijnlijk en hebben vrij wat bloedverlies ver oorzaakt, doch recktstreeksch gevaar schijnt er niet te bestaan. De patient heeft den nacht vrij rustig door gebracht en was zelfs in zijn gewone kalme stemming. De moordenaar is zekere Nobiling, een doctorandus in de rechten en beambte aan een der ministeriën. Hij schijnt een heethoofd der sociaal-democratische partij te zijn, welker vergaderingen hij druk bijwoonde. In het verhoor heeft hij weinig willen antwoorden, zelfs niet in 't bijzijn van zijn moeder. Hij moet iemand van dertig jaar zijn. Alleen moet hij verklaard hebben dat hij den keizer heeft willen uit den weg ruimen om de goede zaak te dienen. Hij is dus een van die monsterachtige politieke dwepers, gelijk er gewoonlijk in tijden van crisis en spanning opduiken. De moordenaar schijnt van te voren besloten te hebben zijn eigen leven er aan te geven; hij heeft zich in zijn kamer gebarrikadeerd en toen men bin nendrong zich met eeu revolver willen doodschieten. Hij is echter niet dood, maar slechts zwaar gewond. De agitatie te Berlijn is, gelijk zich denken laat, onbeschrijfelijk groot. Over het snoode van zulke moordaanslagen behoeft geen woord gezegd te worden, en 't is te hopen dat er met de lage ellendelingen, die zulke daden plegen, kort recht zal gedaan worden. Maar zulke daden zijn ook in verband met de staatkunde gruwelijk dom. Zij lokken een reactie uit die op duizenden en railli- oeneu onschuldigen en goede patriotten drukken zal. Zij schaden ook vooral de zaak, die de onzinnige be drijvers zicb wellicht als goed voorstellen Kerk- en JSctiooInieixws. Op 't drietal te Leeuwarden komen voor dd. D. P. M. Graswinckel te Amersfoort en E. A. Remy te Hengelo. Toezegging van beroep naar Steenbergen is gedaan aan ds. N. J. Telders te llenesse en Noordwelle. Bedankt voor Goes door ds. J. P. A. Ris Lambers te Barneveld. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Oud-sabbinge de heer L. H. Dormaar te Middelburg. De heer A. Meijer heeft zijn 50jarig jubileum als hoofdonderwijzer te Oploo gevierd en o. a. van wege de Regeering een zilveren medaille gekregen wel zoo groot en vrij wat dikker als een rijksdaalder. Soldaten krijgen voor 36jarigen dienst een gouden medaille en f 50,gratificatie. Voor het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland hebben zich aangemeld 9 candidaten. Het examen zal aanvangen den 17 Juli a.s. in de lokalen der school te Middelburg. De openbare school te Sluis zal vergroot worden; de gemeente heeft daarvoor een huis aangekocht. ZHETIJHI1VGË1V. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 2 Juni. „Sarah Ann Dickinson", kapt. E. D. Smith, van Runcorn naar Zierikzee. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 29 Mei. „Dispouent," Hansen, van New-York. 29 „Walhalla," Olsen, van Lauroig. UITGEZEILD. 28 Mei. //Alblasserwaard," Zwart, naar Samarang. 28 //Brodrene," Salvesen, naar Hellevoet. 29 //Mary Wiggens," Wood, naar Hellevoet. 29 „Sylvia," Barclay, naar Hellevoet. 30 „Disponent," Hansen, naar Hellevoet. 30 „Walhalla," Olsen, naar Hellevoet. 30 „Salatiga," Rusthorst, naar Soerabaya. 3 Juni „Caradoc (st.), van Taganrog, opgestoomd naar Hellevoet. In de Geneeskundige Courant van 13 Eebr. des vorigen jaars komt het volgende voor, betreffende de echte Kina-Laroche. „Na het opgemerkte, heeft men liet voordeel, van deze geconcentreerde likeur gebruik makende, al de werkzame beginselen der Kina toe te dienen, wat meer is, men geeft den zieke een geneesmiddel, ge schikt om in te nemen en beroofd van de doordrin gende bitterheid van de gewone bereidingen, want het is den Hf. Laroche gelukt ze te neutraliseeren. Ook wendt hij ze met vertrouwen aan tegen ziekten der maag en der luchtwegen, tegen zwakteuitputting en atonie der organenvermageringgebrek aan eetlust moeielijke reconvalescentie, chronische diarrhee en leu- carrhee. Bij de bekende atoniscbe werking der Kina- Laroche voegt zich natuurlijk haar groot koortswerend vermogen, dat dikwijls zoo gelukkige resultaten heeft geleverd in onze civiele en militaire hospitalen". Wij meenen een nuttig werk te doen met onze collega's op een therapeutisch middel te wijzen, dat in zoo nauw verband staat met de algemeene ge zondheid". De COMMISSIE maakt aan de leden bekend, dat bij gunstig weder het zal plaats hebben, Vrijdag den zeventien 11 Illi aanstaande, aanvangende des avonds precies te acht ure, N.B. Die X^1JL> verlangt te worden ver- voege zich bij één der Commissarissen. Namens de Commissie, VAN CITTERS, Secretaris. te koop, bij E. LAMBREGTSEBerrevoets te Brouwers havenvoor 3 ceilt per Meter, franco Zierikzee en Botterdam.. tot billyke prijzen te bekomen bij MOOLENBURGH Oo.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3