Buitenlandsch Overzicht. De commissie uit de Tweede Kamer der Stafcen- Generaal, benoemd om de wijzigingen in het Reglement van Orde voor te stellen, die het gevolg moeten zijn van de jongste vermeerdering van het aantal leden der Kamer, heeft aan haar mandaat voldaan door het voordragen eener wijziging in de getalen der leden en door het ontwerpen eener bepaling, dat de eerst aftredende helft der leden voor het district Amsterdam dat 7 leden afvaardigt uit vier, de tweede uit drie leden bestaat, en zulks in overeenstemming met het steeds gevolgd beginsel. De burgemeester van St. Laurens, de heer P. Melis, heeft Vrijdag zijn 25jarig jubilé als zoodanig gevierd. De geheele gemeente vierde feest en gaf den jubilaris de ondubbelziunigsto blijken van waardeering. In een der bladen vonden we de snuggere opmer king dat Jut, die tegenwoordig bedenkelijk ziek is, waarschijnlijk zijn straf n.b. levenslange tuchthuis straf! niet zal overleven. Zaterdag stoomde uit Nieuwediep Zr. Ms. schroef- stoomschip le klasse //Afcjeh" naar zee. Dit nieuw model oorlogsschip zal een paar maanden in den Atlantischen Oceaan kruisen, ten einde te kunnen nagaan, in hoeverre verbeteringen toegepast kunnen worden op de te Amsterdam in aanbouw zijnde //De Ruyter" en //Tromp", schepen van hetzelfde type. Deze oorlogsbodems hebben een bewapening van 6 Kruppkauonnen van 17 cM. A. en 4 Kruppkauonnen van 12 cM. A, een stoom vermogen van 450 paarden kracht en een bemanning van 225 koppen. De //Atjeh" zal Lissabon en Madeira aandoen voor ververschingen en wordt tegen Augustus te Nieuwediep teruggewacht. Het breede Amerikaansche tuig in verband met de scherpe lijnen voorspelt in dezen bodem een snellen zeiler, terwijl het groote stoomvermogen bij den laatsten proeftocht het schip een vaart van 14 mijlen deed loopen. De Italiaansche oud-Minister Crispi is door de rechtbank van Napels vrijgesproken van de beschul diging van bigamie, omdat het huwelijk door een priester was voltrokken, die geen behoorlijke vol macht had. Bij de commissie voor de belasting te Pesth meldde zich dezer dagen een burger aan, die kwam protesteeren tegen zijn aanslag in de belastingenhij moest 30 gulden betalen en vond dit in verhouding tot zijn vermogen te weinig. Op deze taal stonden de leden der commissie eerbiedig van hun zetels op, zoo iets was hen nog nimmer voorgekomen. De Sam. Ct. verneemt, dat de heeren Hardenbergh en Rogier, militaire doctoren te Samarang, van liooger- hand aanschrijving hebben gekregen, dat zij hunne onderteekening van het Samarangsche belasting-adres met eenige dagen arrest zullen moeten boeten. Wij wachten nadere bevestiging van dit ongeloofelijk bericht af, zegt het A. D. v. N. I. Landbouw. Dezer dagen bij herhaling opmerkende dat er hier ter stede een toenemende aanvoer plaats heeft van jong rundvee (nuchteren kalveren) bestemd voor onze landbouwers om hun veestapel aan te vullen of uit te breiden of om het aanwezige overvloedige voedsel niet te doen verloren gaan, kwam de bedenking bij ons op: of op die wijze onze veestapel, die anders door 't isolement dezer eilanden tamelijk beveiligd is, geen groot gevaar loopt van besmet te worden door longziekte en andere vuïneuse kwalen? Het komt ons voor dat de volgende feiten onbe twistbaar zijnlo. Wij blijven hier van veeziekten bevrijd zoolang deze niet wordeu ingevoerd met ziek vee of door zaken van besmette plaatsen afkomstig. 2o. Bij de gevallen van veeziekte die zich in deze streek nu en dan, en gelukkig hoogst zeldzaam, hebben voorgedaan, kon de aanleiding der besmetting recht streeks nagegaan en ontdekt worden. 3o. Al geeft de Staat vergoeding voor het onteigende en afgemaakte vee, zoo is er toch altoos nog groote schade bij voor hem, wien hel treft de ziekte op zijn stal te krijgen, welke schade in sommige gevallen met een halve ruïne van den boer gelijk kan staan. Hieruit valt af te leiden dat het van het grootste belang is, zoowel voor den veehouder als voor de schatkist, de meest mogelijke voorzorgen in acht te nemen bij den invoer van vee dat de besmetting zou kunnen medebrengen. Wij willen ons thans niet verdiepen in een onder zoek in hoever onze veehouders zelf oorzaak zijn van de uitputting van den veestapel hier in den omtrek, en dat juist in een tijd nu aan uitbreiding daarvan gedacht wordt en een oogenblikkelijk aanwezige over vloed van voedsel het tekort van vee scherp doet in het oog vallen. We nemen de toestanden zooals ze zijn, en dan meenen we te moeten wijzen op het groote gevaar dat onze landbouwers bedreigt, als zij niet hoogst voorzichtig zijn. Het aangevoerde vee ondergaat natuurlijk de ver- eischte keuring. Meu kan dus wel gerust zijn dat er geen reeds zieke individus zullen aan wal gezet en op de stallen gebracht worden. Maar die keuring strekt niet verder en kan ook niet verder strekken dan tot hetgeen uitwendige waarneming aan het licht kan brengen. De nuchteren beestjes brengen geen zakboekje mede en ook geen gouverneur die vertrouw bare mededeelingen kan doen omtrent de afkomst en reisgeschiedenis. Al komt dus het jonge vee in den besten staat aan, dan is men nog geenszins zeker dat niet te avond of Le morgen kan blijken dat de kiemen of aanleidingen van besmettelijke longziekte, van mond- en klauwzeer en dergel. toch zijn mede gebracht. Van het grootste belang is het derhalve dat de landbouwers goed begrijpen welk gevaar hen bedreigt en dat -zij de noodige strenge voorzorgen nemen. Ieder dient hierbij wel overtuigd te zijn van zijn eigen en het algemeen belang. Ieder dient daarvoor wat moeite over te hebben. Bij woorden en goede voornemens moet men het niet laten. Het jonge van elders aangebrachte vee dient zoo lang mogelijk en zoo streng mogelijk van al het andere vee afgezonderd gehouden te worden. Zoo deze af zondering niet streng gehandhaafd wordt, baat zij niets. Zij die dit jonge goed voederen en verzorgen, moeten van het andere vee afblijven. Dit moet lang volgehouden worden; een dag of wat voorzorg is zoo goed als niets, het moet weken lang volgehouden worden. Zeer wenschelijk zou het zijn dat de landbouwers, die jong goed van elders willen nemen, liet haalden uit streken die evenals de onze onbesmet ziju, b.v. uit Walcheren, de Bevelauden, Flakkée enz. Den toestand echter nemende, zooals hij is, schijnt het toch alleszins wenschelijk, dat van hoogerliand, d. i. hier vanwege het provinciaal bestuur, de aandacht der belanghebbenden op deze aangelegenheid gevestigd wordt, opdat niet spoedig misschien ook in deze streken brandpunten van besmetting ontstaan, waar door groot nadeel zou geleden worden. Inhoud van Ceres No. 13. De zuivelbereiding. Geregelde cursus in 50 lessen (vervolg). Gele mangelwortels tegenover voedermaïs. Een belang rijke catalogus. De invoer van Amerikaansch vleesck in Engeland (vervolg). De bemesting (vervolg). Verslag der commissie van enquête omtrent de besmette lijke longziekte onder het rundvee (vervolg), enz. Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft P. M. te Oveznnde veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en f 50,boete wegens het verzinnen van een valsche schuldbekentenis en het gebruikmaken daarvan. Tegen E. B., zeeman van beroep, geb. te Duivendijke, werd geëischt 2 jaar gevangenisstraf wegens diefstal in een bewoond schip. Voor het hof te 's Hage stond een gehuwde vrouw uit Charlois terecht, beschuldigd, haar pas geboren kind levend begraven te hebben. Zij beweerde ge meend te hebben, dat het reeds overleden was, toen zij het in een kuil wierp en met aarde bedekte de deskundigen verklaarden echter, dat het kind niet dood was geweest, daar o. a. slijk en aarde in luchtpijp en maag waven gevonden. De reden voor die vreeselijke daad was, volgens het O. M., dat de vrouw zóó gierig was, dat zij bevreesd was een tweede kind te hebben en daarom de zwangerschap zelfs voor haren man ge heim hield en heb kind ombracht 1 De advokaat-gene- raal eischfce veroordeeling tot 10 jaar tuchthuisstraf. De verdediger opperde de vraag, of het wel aannemelijk is, dat een zoo vreeselijke misdaad met bewustheid is gepleegd. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Westzaan is een kind van H/gjaar, te Anerveen een van 21/2 jaar verdronken en te Helmond een van 3 jaar. Te Lyon is een fabriek van vuurwerk in de lucht gevlogen, een der werklieden werd door de ontploffing 15 meter hoog opgeworpen en in deeruiswaardigen staat naar het gasthuis gebracht. In een steenkolenmijn te Wrexham had een ont ploffing plaats. 19 Werklieden waren op den gewonen tijd in de mijn afgedaald2 hunner werden dood gevonden, 14 werden bewusteloos naar boven gedragen en minstens 3 daarvan verkeeren in een hopeloozen toestand. De Duitsche marine heeft een dergelijk groot verlies geleden als onlangs de Engelsche. Het panserschip //Grosser Kurfürst" is in het Kanaal in botsing gekomen met net panserschip //König Wilhelm". Het eerste schip is schier onmiddellijk naar den grond gegaan en het andere, zwaar beschadigd, nog gelukkig te Portsmouth binnen gesleept. Op de //Kurfiirst" was een bemanning van 500 man, waarvan vermoedelijk ruim 300 zijn verdronken. Iemand te Groningen is bijna gestorven door bij vergissing waterglas te drinken, meenende dat het bier was. Een kroeghouder te Venlo heeft een zijner gasten met een revolver in het gezicht geschoten en hem de kin verbrijzeld, de tanden uit den mond en een stuk van de tong geschoten. Onder Herpen is een hofstede afgebrand en den volgenden dag een arbeiderswoning, waarbij ook oogst en inboedel verloren gingen. Te Arasterdam is een bakkersvrouw bedrogen door een kerel die haar een brood betaalde met een biljet van f 40 dat later bleek een heilwensch van ƒ40 te zijn. Tusschen Tilburg en Goirle is een koopman aan gerand en van 30 a 40 francs beroofd door vier jongelieden van 23 a 25 jaar. Deze zijn gearresteerd en hebben, naar men zegt, reeds bekend. Te Lee County in Texas zit op dit oogenblik een bandiet in de gevangenis, die 32 moorden op zijn geweten heeft. Hij heet Longley en is pas 24 jaar oud. Te Sluis heeft een man zich opgehangen, nalatende een weduwe en zes kinderen. Te Schiedam is een timmermanswinkel afgebrand en een belendend graanpakhuis beschadigd. Een man, in de Noorderstraat te Amsterdam, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Een man te IJmuiden wilde een meisje van 15 jaar, dat bij hem logeerde, den hals afsnijden. Het meisje is gewond, maar buiten gevaar. De dader is in hechtenis. Te Warmond is een knaapje van 11/2 jaar in het water geraakt en verdronken. Te Striip heeft een persoon door ophanging zich van het leven beroofd. Te West-Graftdijk werd iemand gevangen genomeD, verdacht van frauduleus bankroet. Zijn vrouw, die ook in hechtenis zou genomen worden, sprong, toen het gerecht kwam, in den regenbak en verdronk zich. Voor Frankrijk was de afgeloopen week belangrijk wegens de viering van den sterfdag van Voltaire, welk feit zeer eigenaardig, ja als van zelf aanleiding heeft gegeven tot een manifestatie der anti-clericalcn tegeu de clericalen, d. i. tegen den ultramontaanschen geest, welke manifestatie vrij breede ontwikkeling heeft verkregen. Er zijn Voltaire-vergoders, wij rekenen ons niet onder hen, al bewonderen wij ook Voltaire als een in menig opzicht nog niet geëvenaard genie en al erkennen we dat de wijsgeer van Ferney groote diensten aan de zaak der verlichting, der humaniteit en aan de wetenschap heeft bewezen. Zulke vereerders, bewonderaars van Voltaire telt Frankrijk en de wereld bij duizenden. Al waren zij niet zoo zeer, als wel de blinde vergoders, de aanleggers van het Voltaire- feest van 30 Mei, zeker is 't dat ook duizenden aan dat feest zekere wijding en ernst hebben bijgezet, al was 't maar door de stipte handhaving van orde en rust, hoewel 't niet ontbrak aan aanleiding tot botsing. Er was n.l. ook een vinnige tegen-manifestatie op touw gezet, waarvan de ultramontanen de ziel, de Parijsche adellijke dames en de Parijsche dames de la halle de werktuigen waren en die tot voorwendsel

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2