ZIERIKZIESCHE COURANT. voor het arrondis- «ajÉsa sernent Zierikiee. 1878. No. 43. Woensdag 5 Juni. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. „EIGEN HELP." Deze Courant verschijnt DINSDAG eii VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE AD V EET ENT I EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever H. I.AKIIMIAN. li. Op redelijke gronden is tegen een consumtie- vereeniging niets in te brengen. Wanneer eenige personen voor gemeenschappelijke reke ning den inkoop van levensbenoodigdheden of andere artikelen die zij begeeren, voordeeliger kunnen doen, dan ieder afzonderlijk dit kan, dan doen zij verstandig. Per slot van rekening heeft elk der deelgenooten eenig voordeel behaald, of liever iets minder uitgegeven, en de verkooper of leverancier is er door gebaat, daar bij in de contante betaling vergoeding vindt, voor het kleine rabat dat hij zich getroost. Ben ander voordeel is dat- de verbruiks-vereeniging zekere eischen kan stellen betrekkelijk de kwaliteit, 't geen den enkelen personen veel minder ge makkelijk valt. Een voorbeeldals een verbruiks- vereeniging zooveel en zulke uiteeuloopende deelnemers heeft dat zij een geheel rund op een of twee gegeven dagen kunnen verbruiken, dan is het zoo goed als zeker dat zij 't vleesch naar de verschillende kwaliteit goedkooper per- kilo zullen krijgen dan anders en tevens dat er een vleeschhouwer gereed zal ziju om voor zulk een vereeniging een beest te slachten, 't Is de eenvoudigste vorm van coöperatieve slagerij. Voor dit veronderstelde geval is echter nog vrij wat voorafspraak noodig. Veel eenvoudiger en geheel voor de hand liggend is de inkoop van gewone winkelwaren voor gezamenlijke re kening. Winkeliers of leveranciers zijn te vinden en, zoo niet, kooplieden en handelshuizen ziju te vinden, alles bepaalt zich tot een weinig moeite voor 't bestuur der vereeniging. 1) Het is ons niet duidelijk boe tegen zoodanige eonsumtie-vereeniging iets kan worden ingebracht dat steek houdt. Integendeel, 't groote voordeel valt in 't oog. Ook een indirect voordeel door de vermindering van 't aantal der op crediet, op 't boekje levenden; een voordeel dat zeker in de eerste plaats winke liers en leveranciers ten goede komt. De bedenking kan gemaakt worden dat door de vereeniging een eind kan gemaakt worden aan 't zoogenaamde „begunstigen" van den een of anderen winkelier of leverancier door de afzonderlijke koopers. 't Is waar, A. gunt B. de penning als buur, of als kennis, of als verre neef, of om welke reden ook. Dit kan door een verbruiks-vereeni ging veranderen, daar de koopers dan niet rechtstreeks en willekeurig met de leveranciers of winkeliers in betrekking komen. Doch men ver- gete niet dat zulk een de penning gunnen alleen dan verstandig is te noemen als de beurs er niet bij lijdt. Maar als er kwestie is van de nood zakelijkheid om zoo goedkoop, zoo voordeelig mogelijk de inkoopen te doen, 't geen voor zoovelen toch zulk een levensvraag is, dan komen alle bovengenoemde gunstbetooningen niet te pas. Welk leverancier of winkelier J) Wij lezen juist na het zetten van dit artikel dat de afdeeling Leiden van »Eigen Hulp" een winkelier heeft gevonden, die contracteert voor 6 °/0 korting a contant en een ander, die spek, boter en kaas zal leveren met 5 °|0 korting a contant. vraagt tegenwoordig enkel om de „gunst" zonder er ook de conditie bij te voegen van een „prompte en civiele bediening"De tijd van dat algemeen „begunstigen" is lang voorbij; 't is thans voordeel zoeken, elk zijn eigen voordeel, de koopers en vcrlcoopers beiden op bun standpunt. Wie zijn leden van „Eigen Hulp"? Allerlei menschen: geringe kale ambtenaartjes en ook ambtenaars, die tot de rijke of aanzienlijke personen gerekend worden, met de noodige schakels van overgang tnsschen die beide uitersten. Aangenomen dat de voordeelen, die „Eigen Hulp" als eonsumtie-vereeniging kan opleveren, niet zóó groot zijn, dat zij voor de aanzienlijksteu der leden of voor de bemiddelden onder hen van noemenswaardige beteekenis zijn, en men dus zou kunnen veronderstellen dat die aanzienlijken en vermogenden als „Eigen Hulp" niet bestond ook wel niet op „koopjes" zouden loopen, dan is 't toch ook waar, dat door hun medewerking als leden der vereenigiug de kleinen en geringen, de zonder hatelijk heid gezegd! kale ambtenaartjes ook ge holpen worden. "Wat is daartegen te zeggen Ergens in 't land zijn voor de leden van „Eigen Hulp" ook weelde-artikelen verkrijgbaar op voordeelige conditiën. Welnu, wat is ook daartegen aan te merken? Niets dat steek houdt. Het feit dat de leveranciers wel leveren willen, maakt alle redeneering overbodig. De groote grondregel voor de koopers of ver bruikers is: koop zoo voordeelig mogelijk; en voor de verkoopers is hijverkoop zoo voor deelig mogelijk. Wat men ook prate, als die regel maar werkelijk wordt nageleefd, dan is alles in orde. Nog een paar, opmerkingen. Het is onjuist te meenen dat de leden van „Eigen Hulp" met het lidmaatschap te aan vaarden willen zeggenik ben hulpeloos, el lendig, ik steek als een drenkeling de hand naar een stroohalm uit en die stroohalm is mijn rijksdaalder contributie. Laat het zijn dat enkele eenvoudigen zoo iets gedacht hebben toen zij lid werden, waartoe trouwens het veel te breede program van „Eigen Hulp" wel eenige aanleiding zou kunnen geven, 't is niet te denken dat er nog velen zullen zijn, die 't nu niet beter begrijpen. Tweede opmerking: De vriendenkring, die aanleiding tot het schrijven dezer regelen gaf, keurde het zeer af dat niet-leden „onderduims" ook van „Eigen Hulp" profiteeren. Wij willen volstrekt niet tegenspreken dat dit kan voor komen, we nemen 't aan. Maar zou 't niet te wenschen zijn dat alien, de geheele burgerij, zoo „onderduims" kon voortgeholpen worden? Zou dat niet zijn de schoonste kroon op het hoofd van „Eigen Hulp"? Men vergete niet dat „Eigen Hulp" de inkoopen niet in de lucht doet, maar in den kring der verkoopers, dat is der medeburgers, en men vergete ook niet dat No. 1 bij „Eigen Hnlp" is contant. Kon 't maar eens verwezenlijkt worden dat alle ver bruikers zoo „onderduims" contant gingen koopen wat zij noodig hebben of begeeren, dan waren we al zeer nabij de gouden eeuw, Dérde en laatste opmerking: Als de voor deelen, die „Eigen Hulp" als verbruiks-vereeni ging oplevert, slechts schijnbaar en niet wezenlijk zijn, dan zal de vereeniging weldra aan levens onvatbaarheid sterven en zoo zal de geschiedenis uit zijn. Maar zijn de voordeelen van „Eigen Hulps" arbeid niet schijnbaar, maar wezenlijk en waarom zonden ze dit niet zijn? dan wenschen we die vereeniging snecès en houden ons verzekerd dat ook de vriendenkring bovengenoemd daarin met ons zal instemmen. Wij vestigen de aandacht op de aanstaande zomer- concerten van de Harmonie //Kunst en Eer/'. Het program voor het eerste dier concerten," te geven op "Vrijdag 7 Juni a. s., 's avonds te 8 ure, in Parklust, luidt als volgt: 1. Ehrühlingslusfc, Marsch, Hauschild 2. Ouverture z/le secrèt", Patrie3. Narcissen-Polka, Carl; 4. Pot pourri populaire, Clément; 5. Le postillon, Galop, Faust; 6. Sans-Souci, Pas redouble, Zinnen 7. Fantaisie //der Freischiitz", von Weber; 8. Rose mou9seuse. Schottisch, Schmidt9. Waldparkklange, Walzer, Wagner; 10. Quadrille //Ia grande duchesse", Christophe. Naar we vernemen zal bij die uitvoering ook weder gelegenheid gegeven worden tot het bekomen van stoelen buiten het hek. Dit zal velen uitlokken om het concert bij te wonen, daar 't gemis van rustplaatsen wel eens daarvan terughield. Maar we bevelen niettemin dringend aau, de ijverige pogingen van //Kunst en Eer", onder de uitstekende leiding waarin dit gezelschap zich sinds het optreden van den heer Ezerman mag verheugen, ook te steunen door lid te worden der Vereeniging. Het spreekt van zelf dat dit niet ieder convenieert, maar wien het geen bezwaar is, die toone ook daardoor dat hij de kunst en haar beoefenaars waardeert. Hollands oudste stad, Dordrecht, zal van 2 tot 18 Juni een derde eeuwfeest in de Nederduitsch Her vormde gemeente kunnen herdenken en wel van de eerste algemeene volkeren kerkvergadering of Nationale Synode vau binnen- en buitenlandsche hoogleeraren, die in 1578 van 2 tot 18 Juni te Dordrecht werd gehouden. Zooals de geschiedenis meldt, had den 25 Juni 1572 de eerste predikatie plaats der Gereformeerden binnen Dordrecht in de Kloveniersdoelen, onder een linde boom en werd bij die gelegenheid voor de eerste maal de doop bediend, en wel aan Koruelis van Gezel Aartsz., die tot doopheffer had Cornelis van Beveren, burge meester der stadvoorts aan Cornelis Zoetmans, Janneken Kools Jansdochter en Pietevtje Jansdochter, en werd den 27 Juli van dat jaar de eerste openbare godsdienstoefening in de Kloosterkerk der Augustijnen gehouden, den Hervormden Lot uitoefening vau hunnen eeredienst afgestaan en waartoe den vorigen dag de beelden waren weggenomende leerrede werd gehouden door Johannes Lippens of Lippius, in tegenwoordig heid van Marnix, heer van St. Aldegonde, en andere leden der eerste vrije staatsvergadering, die toen te Dordrecht gehouden werd, terwijl van 1618 Juni 1578 de eerste Synodus Provinciaal der Gereformeerde kerken van Holland en Zeeland alhier gehouden werd. De bovengenoemde Nationale Synode van 1578 werd opgevolgd door demeer algemeen bekende groote Synode van 1618 en 1619. Dordr. Ct. .Naar men verneemt is bij de Tweede Kamer inge komen het regeeriugs-antwoord op het voorJoopig verslag van het onderzoek van 't wetsontwerp op 't lager onderwijs.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1