STATEN-GENERAAL. Vrijdag j.l. werd ter raadsvergadering te Zevenbergen behandeld een adres nagenoeg van den volgenden inhoud: //Ik geef u kennis, dat ik mijn hond heb verkocht; ik verzoek dus afschrijving van mijn hond, die zich noemt Tom as Pieters". De kolonel Z. te Brussel was op een diner bij mevrouw W. geuoodigd. Op het oogenblik dat hij uit wilde gaan, kreeg hij hevige kiespijn. Hij schreef een brief om zich te verontschuldigen en zeide tot zijn bediende: //Bezorg dezen brief aan mevrouw W. en breng mijn diner". (De kolonel kreeg gewoonlijk eten van een restaurant). Trullemans ging, bracht de boodschap over, maar bleef wachten. Mevrouw W. vroeg waarom hij wachtte en Trullemans antwoordde „De kolonel zeide mij dat ik zijn diner moest mee brengen". Mevrouw W. begreep het quiproquo en gaf den bediende een diner mede en een halve flesch champagne bij het dessert. De kolonel was natuurlijk verbaasd over de keurige gerechten, die hij van den restaurateur niet gewoon was, en toen de champagne kwam, vroeg hij wat dat beteekende. Trullemans ver telde hem wat hij gedaan had. De kolonel was wan hopig en zond Trullemans met 10 frs. naar een bloemist oin een ruiker te koopen en dien aan mevrouw W. te brengen. Een uur later komt Trullemans terug met 10 frs. die hij op de tafel legde. De kolonel vroeg wat dat nu weer beduidde. „Mevrouw W. heeft den ruiker betaald", antwoordde de onnoozele boodschap- looper. Het bleek nu dat mevr. W. een fooi van 5 frs. had gegeven en Trullemans had daarop geant woord „De ruiker kost geen 5, maar 10 frs." Men zegt dat de. kolonel van ergernis drie dagen ziek was. PROV. STATEN" VAN ZEELAND. Dinsdag avond is de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Zeeland door den Commissaris des Konings geopend. De voorz. herdacht het overleden verdienstelijke lid, den heer G. J. Sprenger, en sprak een woord van gelukwensching tot den heer Wagtho uit Tholen, die onlangs zoo gelukkig aan een groot gevaar ontkwam. Tegen Vrijdag werden de te behandelen zaken aan de Grde gesteld. Het nieuw gekozen lid, de heer E. D. Sprenger, legde de vereischte eeden af en nam zitting. Het praed-avies van Ged. Staten, betreffende het verzoek van den Sophia-polder, den Thoorn-polder en den Anna Friso-polder, om calamiteus verklaard te worden, strekt om dit van de beide eerstgenoemde polders niet, van den laatsten wel toe te staan. TWEEDE KAMEK. In de zitting van Dinsdag heeft de Kamer met 41 tegen 12 stemmen de wet op de vernieuwing der hypothecaire inschrijvingen aangenomen. Ook is met 42 tegen 8 stemmen goedgekeurd een verhooging der begrooting van Marine, voornamelijk strekkende om aau de Leidsche kweekschool voor zeevaart voor 26 jaren een subsidie van ƒ10,000 's jaars te geven. De Eerste Kamer heeft Maandag avond haar werk zaamheden hervat. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan mr. L. A. Bybau, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Goes. Kunst en Wetenschap. De telephoon en de phonograaf zijn niet nieuw meer. Wc hebben thans den mierophoon, door Hughes uit gevonden. Dit uiterst fijne werktuigje is voor het oor wat het microscoop voor het oog is. Met behulp van den mierophoon kan men op een half uur afstands een vlieg hooren loopen. De voetstappen van torren, spinnen enz. worden mijlen ver hoorbaar gemaakt. Op de schilderijen-tentoonstelling te Parijs (de Salon is een stuk van Jan van Beers, den zoon van den dichter, voorstellende een man in een hooggeel pak op stelten staande en met een pluim van een meter hoog op de muts. Zelfs in de kunst sluipt de reclame binnen Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In de drukkerij van de Times te Londen is brand geweest, doch gelukkig door spoedige hulp der spuiten gebluscht. In een sloot langs de Maliebaan te 's Hage is het lijk gevonden van een onbekend man. Op den N. Holl. spoorweg is een matroos uit een trein gesprongen om ziju pet op te rapen, die uit het raampje gevallen was; de man is zwaar gewond yau den weg opgenomen en aan de gevolgen overleden. Te Scheveningen had zekere A. O., terwijl hij in zijn kosthuis het middagmaal nuttigde, liet ongeluk dat een stuk vleesch in zijn keel bleef zitten, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. Te Augsburg is bij een brand in een kelder, waar petroleum geborgen was, ook het daarboven staande huis aangetast; daar was, beweerde men, kruit ge borgen. Dit verspreide algemeenen schrik. Toch gelukte het de brandweer, die werken bleef, de vlammen meester te worden, een persoon werd evenwei bij de poging lot blussching gedood en zes werden gewond, allen waren leden van de brandweer. Een afgrijselijk tooneel heeft den 23sten dezer in liet hospitaal te Beaufort plaats gehad. Een der ver pleegden, zekere Arnaudeau, viel onverhoeds een geeste lijke zuster, die hem ziju voedsel bracht, met een mes aan. Zekere Hamarcl wierp zich tusschen beiden, maar kreeg een messteek in het oog, terwijl de zuster aan de hand gewond werd. De razende drong nu ifi de vrouwenzaal, wierp zich op de eerste bedden de beste en bracht drie lijderessen om het leven; de anderen vluchtten. Een van haar, sedert maanden aan verlamming lijdende, kon, door angst gedreven, het bed en de zaal uitkomen. Eindelijk maakten gendarmes zich van den moordenaar meester. Bij het verhoor bleek, dat deze door plotselinge zinsverbijstering was aangetast. In Wisconsin (V. St. van N.-A.) heeft een storm gewoed, waardoor 30 menschen omkwamen en 50 ge- woud werden. Honderden gebouwen werden verwoest. Te Aalten zijn twee kindereu door den bliksem gedood. Te Amsterdam is een schuitenvoerder verdronken. Te Stoutenburg is een huis door den bliksem getroffen en afgebrand. Onder Eibergen is een man onder een nederstortenden boom geraakt en gedood. Te Rotterdam heeft een jongman zich met een pistool doodgeschoten, en een man zich verhangen. Een jongeling te Amsterdam trok een prijs uit de loterij, ging uit blijdschap spelevaren raeteeuige makkers, viel in het water en verdronk. Te St. Geniès is een herder met 25 schapen door den bliksem gedood. Buitenland. Het Oosten. Meer en meer wordt men er gerust op dat de vrede zal bewaard blijven. Toch weet men het rechte nog niet van den wezenlijken staat van zaken. Reeds is gebleken dat het bericht als zou het congres reeds den 11 Juni geopend worden, voorbarig is geweest. Men is nog niet zeker of het congres zal aangelegd worden op den grondslag vau concessies door Rusland gedaan, dan wel of men het eens is geworden over de hoofdpunten van een onderhandsche schikking ten koste van Turkije. Een gerucht zegt dat Rusland concessies doet. Het zou de helft van het nieuwe vorstendom Bulgarije loslaten en in Armenië met weinig tevreden zijn. Ook de oorlogsschatting zou verminderd worden. Dit alles is echter slechts gerucht en men kan er andere geruchten tegenover stellen. In Rusland is de oorlogspartij nog in lange niet tot bedaren gekomen in Engeland ook niet. De Times heeft een begin gemaakt met het scheppen van nieuwe verwikkelingen in de nieuwe phase van de Oostersche kwestieliet blad betoogt, dat Rusland in elk geval wel een voortdurende bedreiging van Turkije zal blijven en het daarom wenschelijk zou zijn, dat Engeland een vaste positie had in de Turksche watereneen geschikte plaats zou de Turksche Re geering uit liefde voor Engeland wel willen afstaau. Te Berlijn heeft dit artikeltje eenige sensatie gemaakt. Zoo is 't te Petersburg ookde menschen schijnen het er nu eenmaal op gezet te hebben dat Russen en Engelschen vechten moeten. Intusschen wordt^uit Engeland verklapt dat de regeering daar allesbehalve tevreden is op Oostenrijk, omdat het Engeland alleen de kastanjes uit het vuur heeft laten halen. Wat Engeland dan wel voor wonderen gedaan heeft, wordt er niet bij gezegd, doch het schijnt dat men aan Oostenrijk Bosnië niet gunt, want het was juist naar aanleiding van een Oostenrijksche nota over Bosnië, zegt men, dat de Engelsche Minister aan den heer von Beust Engelands misnoegen te kennen moet ge- gegeven hebben. Men zegt dat de formule, waaronder het congres zal geopend worden, deze zal zijn„aanvulling en zuivering van het tractaat van San Stefano." Met zulk een formule kan men veel doen, zoo niet al wat men mocht willen. Voor Turkije ziet het er met dit al donker uit. Het is nog niet eens bekend of het wel op het congres zal toegelaten worden. Misschien zal 't er komen als cadaver voor 't ontleedmes. De Porte gaat ondertusschen voort op de oude manier: zij heeft twee nota's rondgezonden, waarvan een aan een tal van hervormingen gewijd is, die de Porte in den zin heeft. Aan hervormingen bij de Turken geen gebrek: zij zullen de halve maan door al het hervormen totaal naar de maan helpen. Frankrij k. Mac-Mahon heeft de afgevaardigden voor het post- congres ontvangen en tot hen gezegd dat hij hoopte dat de algeraeene post-eenheid weldra zou worden gevolgd door een gelijke vereeniging op économisch gebied, opdat de band der broederschap tusschen de verschillende naties zou worden bevestigd. De toe spraak van den President der Republiek werd beant woord door den Duitschen gevolmachtigde, den heer Stephan, die ongeveer het volgende zeide: wij ver heugen ons, dat het post-congres samenvalt met de wereld-tentoonstellingwij zien het geheele Fransche volk aan den arbeid des vredesFrankrijk heeft veel bijgedragen tot het slagen van het congres door zijn vrijzinnige denkbeelden en door den uitnemenden verzoenenden geest, die voorzat bij onze beraadsla gingen. De heer Stephan eindigde met den kreet Leve Frankrijk! welke door al de aanwezigen werd herhaald. Duitschland. Te Berlijn is^ dezer dagen vrij wat agitatie geweest op het gerucht dat er een moordaanslag gepleegd was op den Kroonprins, die zich te Londen bevindt. Ge lukkig bleek het gerucht spoedig valseh te zijn. Een werkman had het praatje in een kroeg verteld en zoo was '1 als een loopend vuurtje de stad rond gegaan. De Minister Falck blijft voorloopig nog aan, doch men meent dat hij 't op den duur niet zal kunnen houden tegen de vrome drijvers in den hofkring. Engeland. In Lancasshire blijft het nog rustig al toonen de werklieden, na hun besluit het werk niet op de door de patroons gestelde voorwaarden te hervatten, zich dagelijks hardnekkiger en verbitterder. Alleen vrees voor de militaire macht houdt hen van nieuwe ge welddadigheden terug. Te Preston is de spanning bijzonder groot: daar zijn de werklieden gezind toe te geven en in de vermindering van het loon met 10 pCt. te berusten, maar zij zijn er zeer over ver ontwaardigd, dat de patroons, getrouw aan het door de vereeniging der patroons genomen besluit, weigeren, hunne werklieden het werk te laten hervatten, zoolang niet overal in het district de werklieden toegegeven hebben. JE5 e 1 g' i e. Bij de provinciale verkiezingen in Brabant verliezen de liberalen één zetel, te Diest namelijk, maar al de nieuwe zetels door de jongste wet ingesteld, zijn aan de liberalen ten deel gevallen. In de beide Vlaanderen, Luik en Limburg is de toestand onveranderd gebleven. Te Antwerpen winnen de liberalen drie der nieuwe zetels, in Henegouwen winnen zij één zetel, in Luxem burg verliezen zij één, in Namen drie. Zwitserland. De Zwitsersche bondsraad heeft de Regeering van het kanton Schvveiz -inlichtingen gevraagd over de aankondiging van Juzuïeten-predikingen op een plaats en herinnerd aau art. 57 van de constitutie, die de werkzaamheid der Jezuïeten in kerk en school door geheel Zwitserland verbiedt. School nieuws» Aan mr. J. W. Lasonder is, op zijn verzoek, door den gemeenteraad van Goes eervol ontslag verleend als leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool te Goes. Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r i k z e e van den 30 Mei 1878. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f~- Haver f 3,50 Nieuwe dito - 9,75 Paarden boonen - 7,50 Zomertarwe Witte boonen Rogge 1877 - 7,75 Bruine dito Maartsche Gerst 1877 - 7, Schokker-Erwten Winter-Gerst 1877 - 8,— Kleine dito 1877 - 9- Zomer dito - 6,75 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 30 Mei 1878, Boter laagste koers f 0,50 per 5 ons. hoogste - 0,55 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,75 per 25 stuks. hoogste - 0,87J/a 25

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3