STATEN-GENERAAL. Buitenlandsch Overzicht. De Événement deelt eenige bijzonderheden mede omtrent een talrijke bende zakkenrollers, welke te Londen haar hoofdkwartier heeft en welker leden, meest reeds herhaalde malen veroordeeld, bij beurten in de verschillende landen van Europa strooptochten ondernemen. Ook te Parijs waren eenigen hunner reeds gevateen zestal echter, voor eenigen tijd aldaar aan gekomen, hadden zich nog aan de dienaren der ge rechtigheid weten te onttrekken. Zondag 1.1. brachten zij hun eerste bezoek aan de tentoonstelling met een jonge vrouw, die reeds twee jaren prachtige kamers in de Chaussée d'Antin bewoont en in de Parijsche //beau monde" bekend was onder den naarcrvan Emma Parker. Deze schoone dame heeft zelfs verleden winter een reeks van feesten gegeven, welke door tal van bekende personen uit de financiëele en artistieke wereld werden bijgewoond. Zij placht in den regel uit te gaan met een livreibediende, zekeren Jackson, doch ditmaal had deze de livrei uitgetogen en zich als heer bij het gezelschap gevoegd. Dit wekte de aandacht van een politie-agent, die de vreemdelingen in het oog hield en volgde naar een sierlijke villa in de Avenue d'Eylau, waar dienzelfden avond de politie huiszoeking deed. Men had niet misgetast en de leden van het gezelschap werden in hechtenis genomen. Een hunner, zekere Eorster, verklaarde toen, dat hij nog een tiental makkers wachtte om een grooten slag te slaan in de juweelen-galerij der tentoonstelling. Zijn bende, zeide hij, hield zich met kleine diefstallen niet op en ging tot geen operatie over, welke niet voor het minst een honderdduizend fr. opbracht. Deze heeren zijn thans in de gevangenis van Mazas; de schoone Emma Parker is in Lazare opgesloten. TWEEDE KAMEK. Het wetsontwerp op het recht van successie in de rechte lijn is door de Kamer met 48 tegen 32 stemmen aangenomen. Als men de lijst der stemming nagaat, kan het geen vraag meer zijn of er van deze wet een politieke, in casu een partij-zaak gemaakt is. Zeer zeker was dit het gevalals één eenig man, op anderhalf of twee na, stemde de rechterzijde tegen, en als één eenig man, op anderhalf of twee na, stemde de linker zijde voor. Men moet verder onze Kamer de eer geveii dat zij een lichaam is vol echt politieke mannen. Of blijkt dit niet hieruit dat bij de dagen-lange discussie over dit wetsontwerp de daarin betrokken principieele kwestiën nagenoeg onaangeroerd zijn gelaten en men zich daarentegen tot vervelens toe heeft verledigd met gepraat voor en tegen en over den eed? Velen van oppositie gingen gaarne met den heer v. d. Hoeven mee, die verklaard had dat hij tegen zou stemmen als die eed er niet uitgenomen werd. Enfin, het wetsontwerp is nu aangenomen. De toekomst zal leeren of de schatkist er noemenswaardig voordeel van zal trekken. Zeer te wenschen ware 't oudertusschen dat er eens een grondige herziening van ons geheele belasting wezen mocht komen. Dat het in vele opzichten niet deugt, daarover zijn wel allen het eens en dat liet niet bij machte is onze financiën in orde te houden zonder Indische baten, wordt ook meer en meer bewezen. Het voorloopig verslag van het wetsontwerp op het auteursrecht, ter vervanging van de wet van 1817, is verschenen. Uit dat verslag is als naar gewoonte al te lezen wat men wil. De betrokken belangen eischen echter zeer dringend voorziening en men mag zich over deze anders zoo neutrale zaak wel een politiek steekspel getroosten, als de nieuwe wet er toch maar komt. Het wetsontwerp betrekkelijk de contracten met de Indische spoorweg-maatschappij is nagenoeg met alge- meene stemmen verworpen, zonder echter de Regeering veel leed te berokkenen. Het wetsontwerp betrekkelijk het immigratie-fonds voor Suriname is aangenomen. In den Haag zegt men dat de Regeering bezig is met in het wetsontwerp op het lager onderwijs ver anderingen te brengen, naar aanleiding van een en ander dat over dit ontwerp door de algemeene kritiek is in 't midden gebracht. Het is niet zeer waar schijnlijk dat er van de behandeling dezer brandende van lieverlede haast aan 't smeulen rakende vraag in dit zittingjaar iets zal komen.' Uit het voorloopig verslag over de wetsvoordracht tot wijziging der wet op de militaire pensioenen is op te maken dat de meerderheid niet met dit stuk is ingenomen. Benoemingen, Besluiten, enz. De Min. van Oorlog heeft benoemd tot magazijn meester en chef over de voeding bij het Rijks-hospitaal te Utrecht den sergeant G. Romeijn. Benoemd tot deurwaarder der dir. bel. te Domburg enz. de comm. 2e kl. J. J. van de Velde Olivier te "West-Kappelle. Bij kon. besluit van 16 Eebruari j.l. is een besluit van B. en W. van Roermond, van 8 Eebr. te voren, tot schorsing van den hoofdonderwijzer der tweede openbare school aldaar P. J. vau de Kamp, geschorst. Daar, tengevolge van vertraagde inzending der ge vraagde inlichtingen, het onderzoek der zaak niet zoover gevorderd is, dat voor 1 Juni e.k. eene be slissing genomen kan worden, is bij een nieuw kon. besluit de termijn van schorsing van het bovenbe doeld besluit van B. en W. van Roermond verlengd tot 1 Sept. 1878. Landbouw. Inhoud van Ceres No, Ï2. Adres van het Hoofd bestuur der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding der Algemeene Vergadering dier Maat schappij op 24- April j.l. Een Duitsch oordeel over de bemesting in onze Veenkoloniën, (slot). Verslag der commissie van enquête omtrent de be smettelijke longziekte onder het rundvee, (vervolg), enz. Op de buitenplaats Rusthoek onder Loosduinen is thans het gedenkteeken geplaatst dat daar is opge richt ter eere van wijlen den heer Gevers Deijnoot, Voorzitter der Holl. Maatschappij van Landbouw. Het gedenkteeken bestaat uit een naald op een voet stuk met dit opschrift: „De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, aan Jhr. Mr. Dirk Rudolph Gevers Deijnoot, geboren 1 April 1807, overleden op Rust hoek 3 April 1877, secretaris en mede-oprichter der Maatschappij." Kunst en Wetenschap. De heer A. de Bruijne, kommandant van de //Willem Barendsz", heeft uit Bergen in Noorwegen brieven ge zonden aan het hoofdcomité te 's Gravenhage. Het eerste schrijven is vaii den 12, het tweede en dat tevens het laatst vaarwel bevat, van 1617 Mei. De kommandant schrijft o. a. dat hij met zijn equi page de dagen van oponthoud daar te Bergen heeft gebruikt voor het in orde brengen der laatste toebe reidselen, hetgeen door de drukte voor 't vertrek uit Amsterdam was verhinderd. Ook heeft hij zich zeer ten nutte gemaakt de aanwijzingen en mededeeliugen, die hem nog gedaan zijn door de officieren van het Zweedsche hydrografische oorlogsschip //Voringen," dat ook juist te Bergen lag, bepaaldelijk wat betreft dreggen, dieplooden enz. De gezondheids-toestand van het volk is uitstekend, de stemming aan boord zeer goed en de heer de Bruijne schijnt met allen zeer tevreden te zijn en de beste verwachtingen van de onderneming te hebben. Het schip voldoet over 't algemeen zeer wel. Alleen had men nog moeite om het een goeden stuurlast te geven. Ook heeft men het tuig eenigszins vereen voudigd. Een ontdekt gebrek aan de uitloozingspijp, die lek was, had men verholpen. De heer de Bruijne spreekt met veel lof over onzen Consul te Bergen, den heer Jacob Kramer, dien hij een uiterst flink en bereidvaardig man noemt. Van hem ontving de heer de Bruijne nog een tal van aanwijzingen en kaarten betreffende de Noorweegsche kusten. Ook de Zweedsche regeering heeft zich zeer belangstellend betoond in de onderneming. Zaterdag 18 Mei, 's morgens 10 ure, zou de //Willem Barendsz" Bergen verlaten en hooger op gaan. Zeer waarschijnlijk zouden dan geen berichten meer van de expeditie te wachten zijn voor de thuiskomst. De door Duitschland met de Nederlandsche regee ring aangeknoopte onderhandelingen over een onderling letterkundig traktaat vorderen goed, zoodat er uitzicht bestaat op het tot stand komen van zoodanig traktaat. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, zal gehouden worden op 20 Juni a.s. Rechtszaken. De weesvader uit Middelburg, P. A., die onlangs het ongeluk had een der kinderen van het gesticht met een geweerschot te treffen, is deswege door de arr. recht, te Middelburg veroordeeld tot twee geld boeten ieder van ƒ50 en in de kosten van het geding. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de löjarige A. B. van Cortgene veroordeeld tot 45 dagen celstraf, wegens het ontvreemden van gouden sieraden aan een rondreizend koopmau in gouden- en zilveren werken. Het hof veroordeelde tot een jaar gevangenisstraf H. J. van A. uit Vlissingen, wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te 's Iiage is een man met een met turf beladen wagen in het water en onder het voertuig geraakt en voor dood opgehaald. Den 20 Mei is op de Schelde bij Bath met spele varen per zeilboot verdronken de Jieer v. P. uit Ant werpen. Met een vriend was hij uit zeilen en de boot door het ruwe weder omgeslagen. De andere had hem nog bij den arm vastgehouden en aldus een zandplaat bereikt, waar hij echter slechts het lijk bleek gered te hebben. In een fabriek te Tilburg is een 14jarige arbeiders jongen door de machine verpletterd. In een papier-fabriek te Zaandam heeft een werkman een hand verloren tusschen de machine. Bij het station Zutfen heeft een wisselwachter onder een trein een been verloren. Het stoomschip //Voorwaarts" is bij Penang door een Engelsch stoomschip aangevaren, zoodat het op strand is gezet moeten worden. De passagiers en de mail zijn gered, het schip zal vermoedelijk weg zijn. De //Madura" is nu van Batavia naar Penang vertrokken om de passagiers enz. van de //Voorwaarts" naar Nederland te brengen. Te Rotterdam is een negenjarig jongetje ernstig gewond door steenen van een omvallenden schoorsteen. Onder - Onstwedde is een boerenwoning afgebrand. Te Thourout is een kind van een jaar in den kokenden sopketel gevallen en doodelijk gebrand. Te Neuwied is een man van omstreeks 40 jaar in den Rijn gesprongen met de woorden: '//Eaust, ich komme auch," Hij verdronk. Donderdag nacht is een bokkingrookerij te Harder wijk verbrand. Te Sehijndel ontvreemde een jeugdig daglooner eenige guldens bij den landbouwer, waar hij werkzaam was. De arbeider bekende en werd onder het raadhuis gevangen gezet. Toen men, een paar uur later, hem daar eten bracht, zag men den jongen dood op den vloer liggen. Zijn buikriem, waaraan de ongelukkige zich had opgehangen, was gebroken. De Oostersche zaken afzonderende, is het gewichtigste buitenlandsch nieuws dat de aandacht verdient ditmaal de afstemming van het wetsvoorstel tegen de socialisten in Duitschland. Halsoverhoofd heeft de Regeering, na den moord aanslag door Hödel gepleegd dit wetsontwerp in den Rijksdag gebracht, waarschijnlijk vertrouwende dat het onder den indruk van het oogenblik wel vlug afge hamerd zou worden. Zij heeft misgerekend. Tot eer der anders nog al gedweeë Rijks-vertegenwoordigers moet gezegd worden dal zij ditmaal te wakker waren om zich als werktuigen voor de Pruisische reactionaire politiek te laten gebruiken. Het wetsontwerp werd gedood door de verwerping van art. 1 met 251 tegen 57 stemmen; de Voorzitter, de heer Hofman, verklaarde toen dat de Regeering het voorstel intrekt. Met de Engelsche Daily News noemen wij deze poging tot onderdrukking van het socialisme door een wet een fout. Al kon het socialisme door wetten onderdrukt worden, dan zouden daarmede de moord aanslagen op den Vorst nog niet worden belet of onmogelijk gemaakt. Iiet was zeer onhandig den moordaanslag van Hödel als memorie van toelichting te bezigen. Er waren ook wel andere voorwendsels te vinden geweest om tegen het socialisme uit den hoek te komen. Bovendien treft de hoog-hoofsche richting om tot de heerschappij der streng orthodoxe partij te geraken zeer ongunstig samen met het feit dat ook de orthodoxie, het zich noemende christendom bij uit nemendheid, de hulp der sociaal-democraten heeft in den arm genomen. De blikslager Hödel was nog al zoo'n christen- socialist. But what 's a name? heeft reeds Shakespere uitgeroepen. Bedachten ook vrome Duitsche Rijks bestuurders dit maar altoos Het is inderdaad een treurig verschijnsel dat de Duitsche Rijks-regeering er zoo op uit is de vrije uiting der denkbeelden, kortom de vrijheid der natie te smoren. De tegenwoordige en met den dag toe nemende reactie, waarvan allerlei vromerige lieden uit de hooge omgeving des ouden Keizers de ziel schijnen te zijn, rijmt al zeer slecht met de, nog zoo weinig jaren geleden, door de Duitsche natie betoonde trouw en opoffereude vaderlandsliefde. 't Is nog de oude geschiedenis. Toen na 1813, de Pruisische monarchie en tal van kleine monarchietjes, door den ontwaakten volksgeest waren gered en hersteld, werd die geest heel spoedig onderdrukt en thans gaat het alweder dien weg op.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2