J COURANT. voor M arrondis- Asikh, senient Zierikee. 1878. No. 41. Woensdag 29 Mei, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD B i a n e n 1 a n cl Feuilleton. MENS CHEN EN SUKKELS. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 26 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAK F, Mi AN. Zierikzee, 28 Mei. Ook alhier heeft zich een Sub- Commissie gevormd voor het nationale huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik, bij gelegenheid van H. Ds. huwelijk. Bedoelde Commissie bestaat voorloopig uit de H.H. Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Mr. C. J. Fokker, J. H. C. Heijse, Jhr. Mr. L. v. Citters en Jhr. W. M. H. de Jonge. Scüeupenisse, 25 Mei. Er heeft zich ook in deze gemeente een sub-commissie gevormd tot het inza melen van gelden voor het nationaal huldeblijk Z. K. Ti. Prins Hendrik aan te bieden. Bedoelde commissie bestaat uit de h.h. J. Luyk, burgemeester, als voor zitter L. Iieijboer, hoofdonderwijzer, als secretaris en verder uit de h.h. J. Bijstenbil Hz., J. Rijstenbil Az., wethouders; J. K. L. Th. Koch, predikant; P. J. Vermast, Rijks-veearts en C. Bevelander, opzichter van liet domein. De voorbereidende werkzaamheden voor de feest viering ter gelegenheid van het //öOjarig Bestaan der Kon. Mil. Academie" op 22 tot en met 26 September a.s. zijn in vollen gang. Behalve de reünie van oud-cadetten en de feesten hun van wege de academie aan te bieden, zal ook de burgerij zich allerwege beijveren het feest luisterrijk te doen zijn, waarvoor zij reeds ruimschoots heeft bijgedragen. Een prachtige gedenkzuil van het atelier van den heer F. Hermus te Breda zal in optocht aan de Academie worden aangeboden en een gedenkpenning voor dit feest worden geslagen. Naar wij vernemen, zullen, behalve de tradi.tionee.le volksspelen, algemeene illuminatie en versiering der stad, de feestelijkheden bestaan in vauxhals in het park Valkenberg, muziekuitvoeringen op de Groote- Markt optochten en festival en zal ook eene feestcantate door de vereenigde zangers met fanfare in het openbaar op een der feestavonden en tooneelvoorstellingen plaats hebben, terwijl door verschillende vereenigingen con coursen worden uitgeschreven en een expositie zal gehouden worden van voorwerpen, vervaardigd door den werkman. Breda zal haar naam als stad der feesten getrouw blijven en de aangename plichten van gast vrouw naar behooren toepassen. Ue volgende heeren zullen voor Nederland tieel uitmaken van de jury der algemeene tentoonstelling te Parijs. Schilderijen en leekeniogen, P. Stortenbeker en Roelofs. Bouwkundige teekeningen, werktuigen en openbare werkeu, Waldorp. Gravures en lithografie, P. Stortenbeker. Lager en middelbaar onderwijs, drukkunst en boekhandel, Jonckbloet. Papier en Phothografie, J. J. van Kerkwijk. Meubelen en tapijten, van Oudheusden, Zilver- en juwelierswerk, C. Hartsen. Katoen- en wolspinnerij- en weverij, G. Oijens. Landbouwproducten (niet voor voeding) en granen, v. d. Vliet. Scheikundige producten en gegiste dranken, Gunning. Krijgskunde, generaal Besier. Tuinbouw, A. van Lennep. De navolgende heeren zijn aangewezen als plaats vervangende jury-leden Groep I, Costergroep II, van Lier en J. v. d. Broek; groep III, Arnouldgroep IV* Michiels; groep V en VII, Waldeck; groep VI, Kapteijn; groep VIII Galesloot. 't Schijnt thans zeker te Jjn, dat de heer de Roo van Aklerwerelt, vergezeld van zijn echtgenoote, eeui- gen tijd, Lot herstel van gezondheid, te Spa zal gaan doorbrengen. De toestand van den Minister moet in de laatste dagen eer verslimmerd dan verbeterd zijn. D. v. Z. H. Bij een onderzoek naar de kwaliteit der koemelk, die te Rotterdam verkocht wordt, is de Vereenigiug voor Volksgezondheid aldaar gebleken, dat van de 100 monsters 24 normaal, 48 arm en 28 zeer arm waren. Meer dan drie vierde beantwoordde dus niet aan de billijk gestelde eischen en ruim een vierde was zelfs zeer slecht. Te 's Gravenhage is op achtenzestig-jarigen leeftijd overleden Mr, Abraham, de Pinto, ridder van den Ned. Leeuw en een onzer uitstekendste rechtsgeleerden. De examens voor liet oudste studiejaar der adel borsten van het kon. insfc. der marine zijn begonnen. Den Ie Juni begint voor deze adelborsten de óefe- uingstocht aan boord van de /Urania" in de Zuiderzee, waar het praktisch gedeelte van het examen zal worden afgenomen. Uit .Venezuela wordt gemeld: Door den Minister van Financiën is vanwege den President der Repu bliek aan den Senaat kennis gegeven, dat de wet, waarbij de havens van Maracaïbo eu La Vela de Coro worden opengesteld, door het Uitvoerend Gezag ge sanctioneerd was. Jeanne d'Arc werd op den 30 Mei 1431 verbrand en men wil op den 30 Mei, als contra-demonstratie tegen Voltaire, kransen en bloemen leggen op het standbeeld der martelares in de rue ties Pyramides te Pniijs. Terecht wijst de République franqaise er op dat Jeanne d'Arc, een kind uit het volk, viel als slachtoffer der geestelijkheid en dat de clericalen door Jeanne d'Arc te verheerlijken niet anders doen dan hun eigen dweepzucht en bijgeloof veroordeelen. In het paleis van den Czaar wordt veel Dnitsch gesprokende Czarewitch heeft een afkeer van die laai en heeft al zijn bezoekers verboden zich daarvan te bedienen, op een boete van 100 roebels. Wanneer nu de Czaar zijn zoon bezoekt, zoo verhaalt men te Petersburg, is zijn eerste werk een biljet van 100 roebels voor den dag te halen. New-York heeft een straat die wereldvermaard is geworden en die men ook vaak in romans enz. ge noemd vindt. Het is de Fifth Avenue, of Lei no. 5. Aldaar wonen o. a. 16'farailiën die te zamen onge veer 1200 millioen dollars te verteren hebben, als: Rheinlader 15 millioen, Rulerst 25, Tnyler 25, Bel- mort 40, R. Stuart 25, Stevens 10, Eno 25, gebr. Astor 300, Stewart 250, P. Lorillard 15, Kernochan 10, Calaut 10, Gardan-Bennet 20, L. Lorillard 5, Stevens 50 en van der Bilt 375 millioen. dook H. J. V. III. En toch zijn er van die menschen, bij wie liet morgenrood der hope niet schijnt te gloren, in wier hart nooit een straal van liefde schijnt te zijn neer gedaald. En anderen zijn er, die van den beginne af schijnen gedoemd om achteraan te blijven, om alleen te staan of te worden verwezen in den een of anderen don keren hoek, als de hovenier wel eens doet met stekjes, waarvan hij weinig verwacht en die hij daarom plaatst in een koud, vochtig hoekje van den hof. Ze geven toch altijd een groen gezicht en zijn goed als muurbedekking Zijn dezulken ook menschen? Men zou er haast aan twijfelen. De wereld noemt hen dan ook liever met den naam sukkels. Ik wil u en mijzelven niet lastig vallen met de vraag: Wat is een sukkel? Dat - vragen zou ons ook weinig wijzer maken. Trouwens ieder kent ze de sukkels, even goed als ieder de menschen kent. Ik noodig u daarom uit, om eens met mij rond te zien, waar we zooal sukkels aantreffen en wie we daarvoor houden. De Negerhut van Mevr. Beecher Stowe is haast te bekend om het te wegen haar nog aan te halen. Ik wil dat boek dan ook alleen voor uwen geest terug roepen, omdat ik meen daarin een goede aanleiding voor mijn artikel //Sukkels" te hebben. Elize, de fiere slavin, die niet gelooven wil, dat zij geboren is om zich te zien losscheuren van haar kind, alleen omdat een gril of een noodzaak baars meesters dit zoo bepaalt, Eliza vlucht en loopt zich de voeten stuk en de beenen stijf, springt als een gejaagde ree over het kreupelboscb, over de ijsschotsen en voelt het niet, dat hare krachten beginnen te falen, dat beur haren wild fladderen om de slapen, die kloppen als dreigden zij te bersten; ze wordt het niet gewaar, dat ze krankzinnig is of wordt van angst en gejaagd heid ze weet alleen dat aan de overzijde van den stroom haar vervolgers haar niet zullen bereiken - dat daar haar kind is gered. En op de plantage thuis, zit in een van de hutten Uncle Tom, de goede oude, te jammeren en te zuchten tegelijk om de oproerige daad der vrouw en om de woede en het verlies van den Meester. In zijn ge bedenboek tuurt hij en zoekt hij troost ook voor haal bij wie de drang der natuur sterker was dan de vrees voor schending van liet wettig gezag. Was zij als hij, 't zouniet zijn gebeurd, hij zou zich hebben geschikt in het harde lot en troost hebben gezocht waar hij die volgens wat hij geleerd had vinden kon. O, zijn menschelijk gevoel beseft wel de daad en lijdt wel mee met de ongelukkige; maar toch door den tijd is zijn nek zoo gekromd onder het juk, dat hij zich niet verbeelden kan'hoe men verlangen kan het hoofd rechtop te houden en te zien, de zon vlak in het aangezicht. De striemen der zweep hebben zoo fel en zoo dikwerf getroffen, dat ze niet alleen het bloed uit zijn lichaam, maar ook alle gevoel van eigenwaarde uit zijn "borst hebben gestriemd. De moralist Lindo, de verleden jaar overleden oude heer Smits, de vroegere redacteur van den Neder- landschen Spectator, geeft ons in zijne //Losse Schetsen" eenige, waarvan de titel ontleend is aan den zoo even genoemden roman. ITij geeft ons daar: Neder- landsche Uncle Toms. Een er van wil ik trachten weer te geven. Hij teekent ons een oud man, met zilverwit haar, uitgedost in een lange zwarte jas, door den ouderdom wat vaal geworden die in statigen tred langs 's Heeren wegen wandelt, in houding en gebaar een geheel onverkwikkelijke figuur, voor welke men tegelijk een gevoel van afkeerjjen van medelijden bij zich voelt opgewekt. De groote men schen nemen, soms half spottend, den hoed voor hem af, de kinderen gaan schuw op zij, als ze hem in de verte zien naderen. De oude heer Smits noemt hem een schoolmeester, een schepsel, dat tegenwoordig haast niet meer bekend is, en zeker met een ander oog wordt aangezien dan toen. We leven immers in een tijd die van liefde voor het onderwijs blaakt en voor de menschen, die men vroeger ietwat minachtend schoolmeesters noemde? Slot volgt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1