Binnenland. Zierikzee, 8 Mei. Heden werd ten Raadhuize alhier aanbesteedHet doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen en andere werken dezer gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan. Aannemers zijn geworden Eerste perceel. Openbare gebouwen, L. Geers, voor f 1981; 2de perc. Kaaimuren, C. J. Elzevier, voor S04; 3de perc. Beschoeiingen en paalwerken, W. Koole, voor f 13354de perc. Leveren van materialen en leggen van wiuterkrammat, J. de Rijke, van Stavenisse, voor f 1029; 5de perc. Bruggen, digste Sas, enz., H. Bezaans, voor 504; 6de perc. Riolen, putten en waterleidingen, J. Lammers, voor f 288,30; 7de perc. Het slaan van baardplanken langs den kaaimuur aan het Luitje, J. Bartels, voor f 6308ste perc. Het vernieuwen der defensiewer ken van een gedeelte van den Westhavendijk bij het hoofd, J. de Rijke, van Stavenisse, voor 1193; 9de perc. Het maken van steenglooiing, ter vervan ging van een gedeelte versleten rijsbeslag aan het Kwistegeld, J. de Rijke, van Stavenisse, voor f 924 10de perc. Schoolgebouwen, J. van Dijke, voor/" 1669. Zierikzee, 10 Mei. Bij de op 9 Mei j.l. door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aanbesteding van 1°. de jaarlijksche herstellingen en het onderhouden van de sluizen en duikers in de zee-inlaag en binnen dijken en van de magazijnen van het Waterschap Schouwen over 1878/79 volgens bestek No. 57, in drie perceelen, bij inschrijving en opbod, zijn aanne mers geworden le perceel, M. van Strien te Zierikzee, voor f 430,2e perceel, P. de Vries Gz. te Haam stede, voor f 500,3e perceel, H. Ringelberg te Duivendijke, voor f 570, 2°. Het herstellen en onderhouden der gebouwen van het Waterschap Schouwen in 1878/79, volgens bestek No. 58, in drie perceelen, bij enkele inschrijving, zijn aannemers geworden: le perceel, W. Koole te Zierikzee, voor f 572,2e perceel P. de Vries Gz. te Haamstede, voor f 147,3e perceel, C. Kappers te Brouwershaven, voor f 189, Te Vlissingen heeft zich een commissie van inge zetenen gevormd om een plan te beramen voor de uitvoering van het in die gemeente opgevatte denk beeld om Prins Hendrik een huwelijksgeschenk aan te bieden. Van de werf der Koninkl. Maatschappij //de Schelde", te Vlissingen, is met goed gevolg te water gelaten de ijzeren zeilaak //Mercurius", groot 150 last, gebouwd voor rekening van de heeren Carel Peters, Hoynck, te Lobith. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden bij 's Heer-Arendskerke, bij de hoeve van den heer Vermet, op Woensdag den 19 Juni. In de Standaard wordt sedert de te Utrecht gehouden jaarvergadering der kwijnende vereeniging voor 't zoogen. Christelijk nationaal onderwijs, levendig geagi teerd om een monster-petitionnement op touw te zetten, ten einde //aan den Koning" te vragen //den Bijbel weder in de school te brengen". Dit denkbeeld is geopperd op de genoemde Utrechtsche vergadering. Als 't wetsontwerp-Kappeyne door de Kamers zal aangeuomen zijn, zoo zegt men, dan zal //het Christen volk" opstaan en tot den Koning gaan om dezen de vraag te stellen: Wilt ge, als in 1856, voor uw Christenvolk kiezen? Breng dan den Bijbel weer op de school, m. a. w. zend dan Ministers en Kamers weg en schend de Grondwet. Eet Vaderland vestigt de aandacht op dezen toeleg en keurt dien ernstig af. Vooreerst wil men ook agiteereu met de handteekeningen van allen die maar teekenen willen, onverschillig of zij zelf kinderen hebben of niet. Verder noemt het Vodzulk een agitatie onze delijk en inconstitutioneel. Onzedelijk, want de drijvers weten zeer wel dat zij om de naam- teekeningen der lieden te krijgen, dezen moeten wijsmaken dat het bij de wet-Kappeyne de vraag geldt: //een school met of zonder den Bijbel", 't welk geenszins het alternatief is. Inconstitutioneel, omdat de agitatie ten doel heeft den Koning te verleiden tot schending der Grondwet, door partij te kiezen voor een secte tegen de uitspraak van 't parlement en den wil van de groote meerderheid der natie. Eet Vadert, maakt nog de opmerking dat de Standaard onlangs het Nederlandsche werkmansbond onbevoegd verklaarde om te petitionneeren voor de openbare school en voor leerplicht, maar dat zij nu den minderen man wel bevoegd acht om te petitionneeren tegen de openbare school. Bij de verkiezing te Zevenbergen werden uitgebracht 1733 stemmen. Hiervan bekwam de heer van de Werk 901 en de heer Diepen 814. Men herinnert zich dat wij de mogelijkheid en waarschijnlijkheid der verkiezing van den heer v. d. Werk hebben voorzien, al had hij bij de eerste stemming ook veel minder stemmen dan Diepen. Thans is gebleken dat een groot deel der strenge gereformeerden uit dien hoek van N. Brabant toch niet met de ultramontanen hebben willen medegaan tegen de liberalen. Toch schijnt een zeker aantal hun stem wel aan den ultramontaanschen kandidaat gegeven te hebben; dit laat zich uit de cijfers, vergeleken met de le stemming, wel opmaken. Door de //Nederlandsche Vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog" is een belangwekkend verslag mede gedeeld, ingezonden door den heer H. A. Gillot, president van het Hollaudsche Comité van het Roode Kruis te St. Petersburg, over den arbeid der Hol- landsche ambulance in den Kaukasus. Het dividend der Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Rotterdam (Fijenoord) is over 1877 op 7 pCt. vastgesteld. Voor de betrekking van machinist-leerling 2e kl* hebben zich 104 aspiranten aangemeld. Er zijn 40 plaatsen. Zondag is de Willem Barendsz onder de meest hartelijke betuigingen van deelneming uit Amsterdam vertrokken onder de velen, die het vaartuig uitgeleide deden, behoorde prof. Buijs Ballot. De beste geest bezielde de bemanning; 's morgens hadden de schepe lingen zonder medeweten van hun officieren een telegram gezonden naar Prins Hendrik, om hem geluk te wenschen met zijn aanstaand huwelijk. Dat bij de feestdronken onder den blijden tocht naar IJmuiden, de toasten op de beminde Prinsen Hendrik en Alexander niet werden vergeten, laat zich begrijpen. Omtrent het uitgaan van de Willem Barendsz uit IJmuiden op Maandag wordt 't volgende medegedeeld Maandag middag te 2 ure vertrok de Willem Barendsz van IJmuiden naar de noordelijke IJszee. Reeds te 1 uur kwam een stoombarkas van de marine-werf te Amsterdam met een aantal officieren van Zr. Ms. Zeemacht en eenige genoodigden, o. a. een lid van de firma Meursing en Huygens, aan boord van de Willem Barendsz, ten einde den koenen reizigers een laatsten groet te brengen. Bij monde van den onder-directeur der marine den kapt.-luit. t. z. Meyer werd de bemanning en de officieren een goede reis gewenscht en in hartelijke woorden een laatst vaarwel toegeroepen. Nadat alle genoodigden op de sleepboot //Simson" waren overgegaan, gingen te 2 ure de sluisdeuren open en werd de Willem Barendsz onder de daverende hoerah's van de zich op de sluizen bevindende menigte tot buiten de havenhoofden gesleept, begeleid door een groot aantal stoombooten en sfcoomsloepen. Te 27s ure werden de sleeptrossen losgegooid en de Willem Barendsz, begunstigd door een frischen Oostenwind, vervolgde onmiddellijk zijn koers naar het Noorden. Onder de begeleidende stoomjachten merkte men o. a. op de sierlijke directie-boot der Amst. Kanaal maatschappij en het particuliere stoomjacht van den Heer Daskwood, aan boord waarvan o. a. lord en lady St. Leonard zich bevonden. Alle lof komt de H.H. Meursing en Huygens toe wegens den sierlijken bouw en de schoone proporties, welke zij het vaartuig hebben weten te geven. Tot 3 ure bleef de sleepboot bij de Willem Barendsz en nam toen, na een laatste hoerah tot afscheid, den terugtocht naar IJmuiden aan. Zooals bekend is, bestaat het plan, om Lerwick of Bergen aan te doen en van daar de laatste tijding naar het vaderland te zenden. Als een voorbeeld van snelle zeereis wordt bericht dat de stoomboot //Sarraatian" den 19 April uit London derry is vertrokken en den 27 daaraanvolgende te Quebec is aangekomen. Anders duurt deze reis gewoon lijk 121/3 dag. Uit New-York wordt bericht, dat de bekende geweer fabrikanten Remington hun betalingen hebben gestaakt het passief bedraagt 1 raillioen dollars, het actief 4 millioen, die echter door het niet-betalen van Egypte en Mexico niet beschikbaar zijn. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan den heer W. J. van Dam te Mid delburg, op zijn verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend als 2e luit. der D. D. Schutterij aldaar en in zijn plaats benoemd den sergeant-majoor G. F. de Thouars. Z. M. heeft rar. L. A. Bybau, advokaat en kanton- rechter-plaatsvervanger te Goes, benoemd tot adjunct commies bij het Dep. van Binnenl. Zaken. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belastingen te Bath, den heer P. Altena, thans te Terschelling, De heer W. A. Visser te Goes is benoemd tot opzichter der gemeente-werken te Arnhem. Benoemd tot tamboer en hoornblazer bij de D.D. Schutterij te Middelburg, P. J. Bos, vroeger in dezelfde functie te Zierikzee. Kunst en Wetenschap. Blijkens een mededeeling in de Siècle van 5 Mei worden door den Franschen Minister van Onderwijs pogingen aangewend om de rijke Ichthyologische col lectie van wijlen dr. P. Bleeker met de daarbij be- hoorende bibliotheek enz. aan te koopen. Evenals de collectie van schilderijen der familie van Loon, zou dan ook deze natuurhistorische schat naar 't buitenland verhuizen. Het reeds gedeeltelijk uitgegeven werk //Atlas Ichtliyologique des Indes Néerlandaises", waar voor het kabinet Bleeker de bouwstoffen leverde, zal dan zeker ook in Fransche handen overgaan. Voor de wetenschap is dit alles wel geen schade. Maar voor 't vaderlandsche gevoel is er wel wat hinderlijks in het feit dat we in zake kostbare collectiën tegen het buitenland niet kunnen opbieden. Te Londen zal eerlang een tentoonstelling gehouden worden van Engelsche waaiers en wel onder mede werking van Prinses Louise, markiezin van Lorne. De waaiers kwamen in Engeland op het einde der 16e eeuw in zwang. Na vele jaren lang nagenoeg geheel in onbruik te zijn geweest, zijn ze sinds eenige jaren weder in den smaak gekomen. Er is een tijd perk geweest dat de grootste kunstenaars hun penseel leenden tot het beschilderen van ivoren en zijden waaiers. Er zijn uit dien tijd nog een groot aantal wezenlijke kunstwerken bewaard gebleven, die tegen woordig groote prijzen opbrengen. Rubinstein zal om redenen van gezondheid de leiding van het 55e //Niederrhein. Musikfest" te Dusseldorp niet op zich kunnen nemen. Joachim zal nu die taak aan vaarden. Men rekent op een druk bezoek; op het programma komt o. a. de tweede symphonie van Brahms voor. De voorbijgang van Mercurius voorbij de zou op 6 dezer is op onderscheidene plaatsen, o. a. te Gro ningen, onder de guustigste omstandigheden waarge nomen. Te 340 te Groningen bevond de planeet zich geheel voor de zonneschijf, waarop zij zich voor deed als een zwart schijfje. Zij bleef tot zonsondergang zichtbaar. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Nabij Dordt is een lijk opgevischt, blijkbaar van een persoon uit den goeden burgerstand. In de Wester haven te Rotterdam is 't lijk gevischt van den bootsman van een aldaar liggend Noorsch schip, die sedert 1 Mei vermist werd. Te Vliet is een 17jarige boerendochter verdronken. Te Sittard is een driejarig knaapje verdronken in de beek Geleen. Een dronkaard te 's Hage, die door de politie gearresteerd moest worden om den moedwil dien hij bedreef, was zoo woest en als dol dat voor zijn arres tatie noodig waren 3 agenten van politie, 1 infanterist en 3 artilleristen, te zamen zeven man. Te Hof van Delft heeft zekere Willem Beek zijn vrouw met een kaasmes een diepe wond in de zijde toegebracht en, toen zij aan zijn handen ontkomen en naar de buren gevlucht was, haar met een knipmes den hals willen afsnijden. De moordenaar is gegrepen en naar Delft gebracht. De wond der vrouw schijnt voorloopig niet levensgevaarlijk. In de Lijnbaanstraat te Amsterdam is een meisje van 372 jaar uit de derde verdieping van een perceel gevallen en in bedenkelijken toestand naar het binnen gasthuis vervoerd. Gisteren morgen is een knaapje, dat op de schuiten in de vaart aan het Groenewegje te 's Hage speelde, in het water gevallen. Toen men het kind op den kant haalde, was het reeds overledende vader, die juist van zijn werk terugkeerde, droeg het lijkje zelf naar zijn naburige woning. Verleden Zaterdag is te Meppel een timmerman ten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank plotseling doodgebleven.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2