1 4 f' Buitenland. BEURS- EH MARKTBERICHTEN «g en log eel ede •fc. Te oordeelen naar de in de bladen geleverde over zichten van deze lezingen, zijn ze allerbelangrijkst, geen trouwens van den beroemden geleerde wel verwacht kan worden. In zijn eerste voordracht ont wikkelde hij zijn meening dat het wezen van den Godsdienst zijn grond heeft in de trek of zucht der menschen naar het oneindige; het oneindige te vatten dat was 't streven van alle geslachten en alle eeuwen. Wat het Fetish isme betreft, Max Muller leverde het bewijs dat dit niet is de primitieve vorm van den Godsdienst, gelijk doorgaans, vooral op 't voetspoor van de Brosses, gemeend en nagepraat wordt. Fetishisme schijnt veeleer een verbastering van een veel hoogeren vorm van Godsdienst te zijn. Trouwens 't is in het oogvallend dat Fetishdienst doorgaans te herkennen is als verbasterde natuurdienst. Ook wordt wel eens te licht gedacht over de volken waar men den zoo- genoemden Fetishdienst aantreft, de Afrikaansche negers b.v. Kwamen deze lieden in Europa iu kennis met wat hier ook naast veel meer verheven vormnn van Godsdienst plaats vindt,, met amrauletten, heilige penningen, bidprentjes, altaren, schilderijen, beelden, reliquieën, boeken in perkeraenten banden met roode en zwarte letters op den titel, ze zouden 't ook voor Fetishdienst houden, dat aan dat alles en nog zooveel meer daarbij zooveel waarde gehecht wordt. Een schedel, dien Stanley uit Afrika naar Engeland heeft medegenomen, moet volgens professor Huxley een nieuw licht werpen over de afstamming van het menschelijk geslacht; het zou een nog ontbrekende schakel zijn in de keten van Darwin's navorschiiigen. Stanley verhaalt, dat hij ergens tal van zulke schedels heeft gevondenhet zouden naar hem werd meegedeeld overblijfselen zijn van gevangen boschmenschen, die z/Soko" werden genoemd, en wier vleesch tot ,/miama" voedsel had gediend. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Onder Hardeuberg is aan het Almelosche Kanaal de woning van een veenbaas en winkelier totaal afgebrand. De bewoners konden zich slechts te nauwernood redden. Men heeft vermoeden dat de vrouw, die verleden week te Apeldoorn op haar kamertje half verbrand en dood gevonden werd, door misdadige hand om 't leven is gebracht. Men wist dat zij zaken van waarde bezat en heeft daarvan niets gevouden. Meii heeft ook reeds het oog op een persoon als de vermoedelijke dader, doch hij is voortvluchtig. Aan den Moerdijk is een groote hofstede afgebrand met 18 stuks vee. Te Irvington aan de Hudson is op den 15 April de prachtige villa van Heber Bishop een prooi dei- vlammen geworden. Bijna de geheele verzameling van kunstvoorwerpen ging daarbij verloren. Bishop had ongeveer voor 200,000 dollars aan schilderijen. Daarvan werden verscheidene vernield, o. a. van üelaroche, Verboeckhoven, Diaz en een //Annonciation" van Murillo. Het Oosten. Oorlog, vrede vrede, oorlog, zoo balanceert de schaal van den eenen dag op den anderen. Nu heet het weder dat het vooruitzicht op vrede helderder wordt, omdat Gortschakoff nog aan de jicht blijft laboreeren en Sckouwaloff, die veel vredelievender moet zijn dan hij, zijn zaken waarneemt. Mochten alle Engelschen en Russen maar eens een veertien dagen krimpen van de jicht, als de oorlog daarmede kon afgewend en de lieve vrede bevestigd worden De Turken konden dan beurtelings de "En- gelsche en Russische jichtlijders wrijven, b.v. met bundeltjes onbetaalbare coupons. Eu terwijl men zoo van een vlaag van jicht in de leden van een staatsman den vrede, de welvaart en het leven van millioenen verwacht, rekent men ook tegelijk uit, hoeveel kans er toch ook nog is op oorlog, daar thans Totleben en Emeritiusky de hoofd draden van het Russische marionettenspel in handen hebben. In één ding moeten we den Russische staatslieden gelijk geven, n.l, dat het geen zin heeft, dat de En gelschen zich tegenover Europa beroepen op de hand having der tractaten van '56 en '71, zij die op, dit oogenblik niet minder dan de Russen die tractaten hebben geschonden. Het feit dat er een Engelsch eskader in de zee van Marmora gekomen is, strijdt evenzeer met de tractaten als de bezetting van het Turksche grondge bied door de Russen daarmede in strijd is. Doch daar zit 't 'm niet. Wilden de partijen er maar voor uitkomen! Dit schijnt echter niet zoo lang meer te zullen duren. Von Bismarcks midde laarschap schijnt althans geleid te hebben tot een soort van redelijke verstandhouding, die den oorlog minder waarschijnlijk maakt. Of deze entente cordiale tussclieri Petersburg en Londen ook ten koste van den Turk zal zijn, is een andere zaak. Aan bedreigingen en snoeverijen is voor 't overige aan weerskanten geen gebrek en de nieuwsgierige, uiterst onbescheiden telegraaf brengt alles over, vast veel spoediger en veel meer dan den lieden lief is, wieu 't aangaat. Terwijl de Engelschen dreigen, dat zij gansche benden halve wilden uit de bergen van Indië naar het tooneel der wapeningen zullen trekken, schijnen de Russen in den zin te hebben, als 't er op aan komt, de zee te overdekken met een zwerm van groote, vlugge kaperschepen, ten einde den Engelschen handel afbreuk te doen. F i* a n kr ij Is. Dat de opening der wereld-tentoonstelling goed geslaagd en zelfs uitnemend goed afgeloopen is, be- houdeus de kleine onaangenaamheid van het slechte weder; dat er te Parijs nimmer zooveel menschen bij elkaar gezien zijn als bij die gelegenheid, n.l. ongeveer 500,000, daarover is men het volkomen eens. Omtrent de beteekenis der tentoonstelling in de rij der politieke feiten verschillen echter de meeningen aanmerkelijk. De republikeinen vindiceeren er voor zich een groote overwinning uit en niet zonder over drijving maken zij er van een erkenning der republiek door de geheele wereld. De conservatieven hebben het land omdat de tentoonstelling voorloopig als ge slaagd is le beschouwennatuurlijk komt dit voort uit afgunst, omdat aan de 16 Mei-mannen de eer er van ontglipt is. De Bonapartisten schelden druk op de tentoonstelling en noemen haar //de bazar van den heer Krantz." De ultraraoutaansche bladen schelden haar uit voor een kermis, c'est la foire du champ de Marsroepen zij. Ook dit is wel te verklaren, er zijn zeker te veel vrijmetselaars onder de aanleggers en uitwerkers van- het denkbeeld der tentoonstelling, en ouder de exposanten zullen er ook wel zijn. De afgevaardigden Maillé en Laisant hebben ge duelleerd; de eerstgenoemde ontving een lichte ver wonding met den degen. Duitsohland. Keizer Wilhelm heeft de orde pour le mérite met het portret van Frederik den Groote geschonken aan den Keizer van Rusland. De Groothertog van Meck lenburg heeft de insignes der orde overgebracht met een eigenhandig schrijven des Keizers, waarin o. a. deze woorden voorkomenhet Duitsche leger zal er trotsch op zijn die orde de borst van Uwe Majesteit te zien versieren. De arbeid van den Duitschen Rijksdag aan de Gewerbe-Gesetz (de wet op de arbeiders en patroons) vordert slecht, door de weinig talrijke opkomst der leden. De Post laat zich als volgt uit over de Parijsche tentoonstelling: //Wij vinden het natuurlijk, dat het denkbeeld, aan de wereld een bewijs te geven van de onverzwakte levenskracht des lands, snel bijval bij het Fransche volk heeft gevondenhet beste middel om dat bewijs te leveren, was de algemeene tentoonstelling. Duitschland heeft na eenige aarzeling de uitnoodiging afgeslagende voornaamste reden van die weigering was, dat Frankrijk op dat oogenblik onder den invloed stond van de partij, die den oorlog van 1870 had bewerkt en dat men te Berlijn overtuigd was, dat die partij een nieuwen oorlog met ons wilde uitlokken. Op het oogenblik gevoelt men in Duitschland leven- digen spijt, dat de Duitsche nijverheid op de tentoon stelling ontbreekt, ofschoon de Duitsche kunst nog ter elfder ure aan de uitnoodiging heeft kunnen voldoen. Die spijt wordt echter getemperd door het feit zelf, waardoor hij is opgewekt. Wij achten ons gelukkig, Frankrijk geluk te kunnen wenschen met de nieuwe triumfen die zijn goede smaak en artistieke bedrevenheid zullen behalen, maar nog gelukkiger maakt ons de veelbelovende ontwikkeling zijner instellingen, in weer wil van de raoeielijkheden, die haar in den weg gelegd zijn door een partij, die aan alle vrije gouvernementen vijandig is. Italië. Men verwacht te Rome een Turksck gezant om den Paus namens den Sultan met zijn avénement geluk te wenschen. Als Mohammed dit wist, keerde hij zich zeker om in zijn kist te Mekka. Er wordt algemeen verteld dat Leo XIII een ge deelte van den zomer op een villa buiten Rome zal gaan doorbrengen. De man heeft groot gelijkmaar op die wijs is het sprookje van den //gevangene van het VatikaanV' toch niet vol te houden. De Paus heeft een Iersche deputatie ontvangen, hem door kardinaal Cullen voorgesteld. Z. H. heeft bij die gelegenheid de Ieren geprezen als het volk dat het best den katholieken godsdienst onvervalscht bewaard heeft, 't Is zeker daarom dat Ierland inwendig altoos zoo'n gelukkig' en gezegend laud geweest is. Kerk- en tSclioolra ieuws. Beroepen te Arnhem ds. J. IT. L. Roozemeijer te Middelburg; te St. Philipsland ds. M. J. Wentink te Dinteloord (Prinsenland). Beroepen bij de Chr, Ger. Gem. te Uithoorn ds. IT. A. Jonkman le Kruiningen en bij die te Meliskerke ds. P. M. Ochtman te Haarlem. Bedankt voor Souburg door ds. P. N. Pikaar. Ds. J. v. d. ICaaden te ITeemse, die het beroep naar Bruinisse had aangenomen, is den 1 Mei op 27jarigen leeftijd te Maasland overleden. In den Anna-Jacoba-polder (St. Philipsland) is een nieuwe Chr. Ger. Gem. gesticht. Bij de acte-exameus te Middelburg zijn nog toe gelaten als hulponderwijzer de kweekelingen C. Allaart le Ter Neuzen, I. I. van Dijke te Kruiningen en N. Nieuwdorp te Heinkenszand als hulponderwijzeres mej. IT. Coumou en E. L. M. Mulock Houwer te Zierikzee en A. J. I). Rotsen en C. F. Ie Clercq te Middelburg; voor het teekenen de heer C. Timmer mans te Middelburg. De examens zijn afgeloopen. Bij de jongste aete-examens zijn nog toegelaten als hoofdonderwijzer de heer P. van Driel en voor 't Fran sell de heer J. A. van Driel, beiden geboortig van Serooskerke (Schouwen). Aan den heer M. W. van de Garde, hoofdonder wijzer te Grijpskerk, is door den gemeenteraad op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Donderdag j.l. is te Utrecht de 16e jaarvergadering gehouden van de vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs, onder voorzitterschap van mr. M. Bichon van IJselmonde. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, den G Mei 187 8. Cert. Nat. Schuld, dito dito dito dito dito Stad Rotterdam dito Rotschild. Obligatien, 1867/75 dito Binnenl. f 6250 dito f 1250 en ƒ2500 Obligatiën 1853/77 dito 1876 Obl. Hope Co. 1798—1816 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 Obligs. a f 1000,— 1866 dito a JE 100,— 1860 Cert. bij Hope Sp Co. 1840 Obligatiën-Leening 1867/69 dito 1859 Staatsleening 1866 Obl. in papier Mei en Nov. Febr.-Aug. dito in Zilver Jan. en Juli April Oct. Aand. Pr. Leen. fl. 1001864 Bew. Inschr. met Coupon Obl. Alg. Schuld 1865 dito Mei. Nov. 1885 dito 1865 dito 1851 8i/s 3 4 3 2'/a '1 3 3 3 6 5 5 5 41/, pOt., 627/s 74i/o 99 '100 99 13 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Ti/lis d°. f 1000, 5 x dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 x Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. x Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-spw.-MaatschCert. van aandeel x St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. x PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek 20,4-5 Dito Nationale 21,721/a Div. Eng. p ll,77i/2 Rus. Z.-R. Amer. Dollars Papier 5 0S/16 96 883/4 69 s/w 81 Vs 7311/IG 56 s/8 67 s/8 5630 |129i/8 491 s/w 52?/1g 523(8 113 69 _65/s 93 6»/* |1043/s 428/„ 755/8 75i/2 623/,, 42 75 4-1 71 f 1,H3/,k 2,44i/2 2,421/2 ROTTERDAM, 6 Mei 1878. Bij trage stemming en langzamen verkoop was Tarwe 25 a 50 ct. en Rogge 10 a 20 cent lager, terwijl veel Tarwe en Rogge onverkocht bleef. Jarige Zeeuwsche Tarwe '1876 f 13.a 14-.— Nieuwe 1877 - 10.a - 12. Rogge 1877 - 7.25 a - 8. d Wintergerst '1877 - 7.75 a - 8.50 Zomergerst - 6.a - 7. Inl. lange Haver - 3.50 a - 4. korte - 4.a - 5.— Kleine Blauwe Erwten 1877 - 9.50 a - 10.75 Groote - 11.a - 13. Bruine Boonen - 12.a - 13. "Witte - 10.50 a - 12.50 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.a - 7.75 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 4 Mei. //Falcow//, kapt. G. Mercer, van Cardiff naar Dordrecht. 5 //Olive Branchy, kapt. B. Branch, van Londen naar Remagen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3