STATEN AjENEK-AAL. Zoiulag is de //Willem Barendsz" van Amsterdam naar IJinuiden gebracht door een klein sleepbootje en vergezeld van een groot aantal sloepen, booten en een paar stoorabooten met belangstellenden. Aan de Buitenkant krielde bet van volk. Terwijl Neerlands zonen aldus per //Willem Barendsz" uittogen voor Neerlands eer, offerden de thuisblijvende zonen van Nederland op schrikbarende manier aan Bacchus en Cambrians, zoodat 's avonds de straten wemelden van lui, die hun stuur niet konden houden. Of er ook waren, die a la Tollens ,/haar wensch ten hemel" zonden, blijkt niet. Door dr. Wap, de oude doch nog altoos van hart jeugdige zanger, is een berijmd //Vaar weltoegewijd //aan de Willem Barendsz, op zijn togt naar Nova Zembla, Mei, 1878." We laten die dichtregelen hier volgen, ofschoon ze o. i, wel wat heel kreupel zijn. Gelukkig heeft dr. Wap zijn sporen al verdiend met rijmelarij als deze, hoe goed gemeend ook, zou hij ze wel niet verworven hebbeu. Vaar wèl! aan de Willem Barendszop zijn togt naar Nova-Zembla. Mei, 1 8 7 8. Met gloeijende harten naar 't ijskoude Noord, zóó wacht U de schittrende Driekleur aan boord laat kronklen haar banen, de pool te gemoet, waar de achtbare schim U van Barendsz begroet; plant daar onzen 'Standaard in 't hart van dat strand, en breng er den groet van het Volk en van 't Land, dat eens uit ziju midden een kroost rijzen zag, om woudreu te scheppen voor de Eer van zijn vlag. Doch, als gij uw voet op dien ijsbodem zet, verzuim niet, om 't eerst in eeu zeeraausgebed, rond-HoIiandsch den Hemel te brengen den lof, den dank en den prijs voor het lot, dat U trof, om weer, na drie eeuwen, op glansrijke baan, in 't spoor der onsterflijke Vadren te gaan; en, heeft uw gemoed daar dien dank uitgebragt, zoo voeg er den Eed bij van 't jeugdig geslacht, waaraan onze toekomst eens toe is vertrouwd, dat nooit te vergeefs op zijn trouw wordt gebouwd, maar, waar 't onafhankelijke Vrijheid ooit geldt, 's Lands Vaan hier zal wappren ter zee en in 't veld, en de laiuveroogst, hier, voor drie eeuwen vergaerd, door 't Nakroostvermeerderd, in Eer blijft bewaard. Te Delft; 15 April, '78. Dr. Wap. Ook ten aanzien van dit vers zeggen we Tollens na//Men rekent d' uitslag niet, maar telt het doel alleen." Het denkbeeld eener kweekschool voor machinisten vindt veel deelneming. Dezer dagen ontving de heer Tegelberg, directeur van de stoomvaartmaatschappij //Nederland", een der voorstanders van de zaak, van een ongenoemden schenker f 5000 voor het fonds, dat men tot de oprichting wil bijeenbrengen. Zaterdag heeft Z. M. de Koning te Amsterdam den eersten steen gelegd van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor de Zeevaart. De heer A. LI. Kommers, commies ter gemeente secretarie te Middelburg, heeft tegen 1 Juli a.s., uit die betrekking eervol ontslag aangevraagd, als zijnde hij met dat tijdstip benoemd tot verslaggever der Middelburg sche Courant. De verleden week te Cuyk gedane toeslag van 24 perceelen goederen van St. Agatha heeft opgebracht f 133,455. Hiervan is voor ƒ60,260 gekocht dooi den heer Smits, R. Kath. priester te Uden. Het overige is gekocht door den heer Lups te Velp en den heer Jongendijk te Cuyk. Dr. Ph. R. Hugenholtz heeft verleden week Am sterdam met der woon verlaten en zich te 's Hnge gevestigd. "Vóór zijn vertrek is hem door tal van vrienden een geschenk vereerd, vergezeld van eeu album waarin ruim 300 namen. Het geschenk bestaat uit een prachtexempl. der werken van George Ebers. Reeds nu kunnen wij een feit meedeelen, dat de gunstige werking der jongste circulaire van den Minister vati Justitie betreffende de processiën in liet licht stelt. Verleden week maakte de pastoor van Lutte- rade, gemeente Geleen, zich gereed, een niet gebrui kelijke processie te houdende brigadier der marechaussee te Beek, hiervan onderricht, begaf zich derwaarts en slaagde er in, door overreding den pastoor van zijn voornemen te doen afzien, al toonde de verzamelde volksmenigte ook duidelijk haar ongenoegen over deze verhindering. V%d. Heden, Dinsdag, wordt door den Eranschen Minister Waddington een diner gegeven ter eere van Z. K. LI. Prins LIendrik, die overmorgen Parijs verlaten zal. Ook ter eere van den Spaanschen Prins Frangois d'Assise, den vader van Koning Alphonsus, is een feestdiner gegeven en wel door den Minister Teisse- renc-de-Bort. Prins Hendrik was daarbij ook tegen woordig. Met liet begin van het schoone jaargetijde worden ook weder nieuwe reclames op touw gezet om de geloovige, eigenlijk alleen de abergldubigeschare bezig te houden en op te winden vóór hun clericale leiders en tegen licht en rede. Thans is het in het departement Yonne, Frankrijk, dat de comedie zal ver toond worden. Men heeft daar liet ongeschonden gebeente gevonden van een in 1211 aldaar gestorven herderin, Alphaïs genaamd, die o. a. sterrekundige ontdekkingen moet voorspeld hebben. Nu worden er groote feesten voorbereid en gelden ingezameld voor een aan de ver hevene reputatie passende bewaarplaats der heilige beenderen. Met ingang van 15 dezer begint de zomerdienst op de spoorwegen. Uit de Transvaal verneemt men nader uit berichten, loopende tot 9 April, dat Shepstones proclamatie de boeren zeer heeft verhittend. Een monster-vergadering is te Doornfontein belegd, doch van overheidswege onwettig verklaard. De heeren Prelorius, Viljoen en Kruger hebben de bevolking aangemaand, zich daarvan te onthouden in afwachting der overwegingen van het comité over een verzoekschrift, aan de Koningin te zenden, ten behoeve der onafhankelijkheid. Op de Goudvelden heerscht groote ontsteltenis wegens het voortdringen der Kaffersdezen hebben in grooten getale fort Burgers verbrand. Vrijwilligers zijn naar fort Weeber gezonden. De heer van Gorkom is als superintendent van het onderwijs door dr. Lyle vervangen en keert eerstdaags, zooals reeds werd gemeld, over Natal naar Nederland terug. De uitgever van het Kaapsche Volksbladde heer van de Sanclt de Viliiers, is overledenbijkans een kwart eeuw heeft hij dat blad bestuurd met onafhan kelijkheid en ruime inzichtenhij was dan ook hoog gewaardeerd. Hij heeft bij loyauteit jegens het Britsch gezag veel gedaan voor de opwekking van het ILol- laiulsch element. De Nederlandsche consul-generaal heeft de vlag hal verstok geheschen. Een Parijsch schouwburgdirecteur is op het denkbeeld gekomen om eiken avond twee figuranten in het pak van vreemde vorsten te steken en in de ,/avant-scènes" plaats te doen nemen. De Eerste Kamer heeft de wet op het notaris ambt met algemeene stemmen aangenomen. Liet wets-outwerp betreffende de beeedigde vertalers lokte nog al eenige opmerkingen uit; het had ook 10 stemmen tegen zich, toen het werd aangenomen. Door de goedkeuring van de bepaling, die tropwens alles zins billijk is, dat de afgelegde belofte ook volstaan kan als er bezwaar tegen de eeds-aflegging gemaakt wordt, heeft men nu de klankverwarring dat de wet heet //Op de //beëedigde" vertalers," terwijl er ook oubeëedigden mede bedoeld worden. Liet voorloopig verslag der Tweede Kamer van het onderzoek der onderwijs-wefc is thans open baar gemaakt. Liet is een lijvig stuk van 54 pag. folio. Liet is bekend dat van zoo'n verslag doorgaans niet veel anders te zeggen is dan dat bet ziju roords, words, words, daar het zeer moeielijk is er de eigen lijke stemming der Kamer over den geest en de bepalingen der wets-onUverpen uit op te maken. Het slot van de algemeene beschouwingen in het verslag luidt aldus //De groote meerderheid kon niet anders dan met de hoofdstrekking der voorgedragen wet ingenomen zijn. Overtuigd dat de volksschool, zooals men die in 1848 en 1857 heeft gewild, voor een natie als de onze past en in 't belang der algemeene beschaving en volksontwikkeling krachtig moet worden gehand haafd, juichte zij de poging toe om aan de hoogere eisehen, die zich allengs met opzicht tot het onderwijs op die school hebben doen gelden, te voldoen. Over de vraag in hoever die poging des Ministers in alle opzichten geslaagd is, bestond verschil van meening, zooals bij de behandeling der afzonderlijke deelen van het wets-ontwerp nader zal blijken." In de zitting van Zaterdag heeft de Eerste Kamer met algemeene stemmen aangeuomen het wets-ontwerp houdende toestemming tot de huwelijks verbintenis van Z, K. LI. Prins Hendrik der Nederlanden. Ook het wets-ontwerp tot aanvulling van art. 16 der wet van 17 Nov. 1876 op de coöperatieve ver- eenigingen werd met algemeene stemmen aangenomen. Hetzelfde had, na eenige discussie, plaats met het herzieniügs-ontwerp der wet op het hooger onderwijs. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot machinist le kl. bij de Gouv. Marine in N.-Indië, de heer A. W. van den Berge, geb. te Zierikzee. Benoemd tot commies 3e kl. ten postkantore te Middelburg de heer E. A. de Klerk jr. en tot sur numerair ten kantore te Goes de heer M. J. de Jongh. Z. M. de Koning heeft goedgekeurd het met 1 Mei aan I. Luyk, burgera. van St. Maartensdijk, op zijn verzoek verleende eervol ontslag als secretaris dier gemeente. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 9. De zuivelbereiding, le les. De bemesting (vervolg). Buitengewone ver gadering der Llollandsche Maatschappij van landbouw. Korte opstellen over practischen landbouw door vader Oincinnatus I. - Grondbelasting. - Feuilleton Eenige raededeelingen omtrent hypothecaire statistiek en den tegenwoordigen stand der kwestie van de op heffing van het eigendomsrecht, voorgedragen in de afdeeling //Leiden en omstreken" den 19 Januari 1878, door den heer A. van Eek, enz. De belangstelling in de nieuwe wijze van zuivel bereiding neemt meer en meer toe. Ter gelegenheid van de aanstaande landbouw-tentoonstelling te Apel doorn, zal de heer D. Göbel, directeur der zuivelschool te Flensburg, met bijhebbend hulppersoneel practische voorstelling van de wetenschappelijke zuivelbereiding geven. Dit zal geschieden op 5, 6 en 7 Juni. Ge noemde heer is ook met hetzelfde doel werkzaam geweest op de tentoonstelling te Hamburg in 1877. Inmiddels verkrijgt ook de fabriekmatige boter- en kaasmakerij hier te laude meer uitbreiding, vooral in Twente (Overijsel). In hoever een fabriekmatige na- makerij van boter, zooals in sommige fabrieken ge schiedt en waar rundvet het hoofdbestanddeel der boter uitmaakt, ook tevens strekken kan tot verhooging der reputatie van onze vaderlandsche zuivel-producten en in het belang van de beurs en de maag der ver bruikers, laten we in 't midden. Yan alle zijden verneemt men de gunstigste berichten omtrent den veelbelovenden stand der veldgewassen, boomgaarden en tuinen. Hier en daar ziju er wat veel meikevers, die nog al schade doen aan het jonge hout. Ook is er veel onkruid op de akkers, zoodat er druk te wieden zal zijn. Te Nieuw-Lekkerland, alwaar de weiden hoofdza kelijk voor het vee ten dienste zijn en op grooten voet gedreven wordt, is de veestapel steeds in goede gezondheid. Kunst en Wetenschap. Een der ambtenaren van de Pruisische posterijen te Berlijn, de heer Gossen, heeft een nieuwe telephoon uitgevonden, die door galvanische electriciteit werkt. Als hoortoestel kan de gewone telephoon dienen, het spreek-apparaat is echter geheel verschillend. Gossen's toestel lean het geluid zoo overbrengen, dat het niet alleen dicht bij het instrument, maar in een kamer kan worden gehoord, zelfs bij groote weerstanden. De bekende uitvinder van de druktelegraaf Hughes heeft, volgens Nature, ontdekt dat sommige lichamen even gevoelig zijn voor het geluid als selenirum voor het licht. Zoo men zulk een lichaam in de stroom baan van een kleine galvanische batterij plaatst, dan zal daardoor dat gedeelte van de telephoon, waarin men spreekt, geheel kunnen vervangen worden. Boven dien zal dan het zachtste geluidhet strijken met een veder of het krabben met den nagel, duidelijk over gebracht kunnen worden. Aan den heer Westerman, die dezer dagen zooveel sympathie ondervond bij gelegenheid van zijn jubileum als directeur van Artis te Amsterdam, is ook nog door de gezamenlijke directeuren der verschillende dierentuinen in Europa een prachtig en kostbaar kunst werk iu edel metaal aangeboden voorstellende de zoölogie en de daaraan verwante natuurwetenschappen. Door een commissie, aan welker hoofd de heer Veckemans stond, de directeur van den dierentuin te Antwerpen, werd dit geschenk den heer Westerman overhandigd. Liet tekstboek van de opera //De Zwarte Kapitein", muziek van Mei'tens, woorden van Rosier Faassen, is door dezen laatste in het Fransch overgebracht. De heer Lagye zal de recitatieven bewerken. De aldus gefranciseerde opera zal het eerst in het //Theatre de la Monnaie" te Brussel opgevoerd worden. Professor Max Muller houdt thans te Londen een reeks voorlezingen over den Godsdienst. Hij heeft er nu twee gegevende eerste over de perceptie van het oneiudige en de tweede de vraag of het Fetishisme een primitieve vorm van Godsdienst is.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2