zir.mkzriwui, courmt voor het irrondis- settent Zierikzee. 1 1878. No. 35. Woensdag 8 Mei. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD I Feuilleton. NESTJES UITHALEN. Vera Zassoulitcli. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 ceut, met Bijblad 10 cent. PEIJS DEE AD VEETENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Dood bericli ten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAIIAIV. Met de vernieuwing van het gelaat des aard- rijks, waarin ieder ziek verblijdt, oud en jong, arm en rijk, moeten we ook weder de telken jare vernieuwde dierenmishandeling, bet kwaad aardige, wreede nestjesstoren aanschouwen, waaraan iedere weldenkende zich ergert. Nauw heeft de Lente haar grastapijt uit gespreid en dit met bloemen getooid, nauw heeft haar warme adem de mugjes en tallooze kleine insecten, goede en kwade, doen ont waken uit den winterslaap, nauw ziju de lieve, lustige vogeltjes van allerlei pluimage begonnen zich nestjes te bouwen en hun kleine huishou dens in te richten, of de booze knapen beloeren hen reeds met begeerige blikken om te ver spieden waar de gevleugelde arme drommels domieilium gekozen hebben, ten einde hun toch zoodra mogelijk van bun eitjes te berooven, of wel de pas uitgekomen naakte piepende kleintjes te komen weghalen om ze meerendeels op schan delijke wijze te martelen en te dooden. Het is een zonderling en treurig verschijnsel, dat zoo iedere Lente vernieuwde vogeltjes-plagen en vogeltjes-moorden. We zijn er zeker van dat de meeste jongens, als ze maar wilden nadenken, zelf zouden erkennen dat het niet goed, ja zeer slecht is dat vogeltjes vervolgen we weten ook dat geen onderwijzer nalaat ieder voorjaar, op hetzelfde aambeeld kloppende, de jeugd het booze en schandelijke onder het oog te brengen van het dierenplagen in het alge meen en van 't nestjes uithalen in het bijzouder; we vertrouwen ook dat de politie bet onder haar oogen niet zal laten gebeuren, en toch elk jaar op nieuw moet men zich ergeren aan dat wreede en zinnelooze vermaak der jeugd. En ware 't nog maar alleen van de jengd! niet zelden ziet men groote, schier vol wassen knapen zieh bezig houden met het verstoren van de nesten der vogels en met het jachtmaken op armzalige naakte musschen en spreeuwen. Op Zondag morgen vroeg ziet men ze er op uitgaan, 's avonds na den werktijd ziet men hen, die anders misschien nooit hun straathoek verlaten, een toertje om maken, ten einde hier of daar dood en verderf te gaan verspreiden onder de gevederde natuurgenooten. Welk een leelijken kant van hun karakter laten die vogeltjes-plagers op die wijze zien Laffe, eerlooze, doellooze moordlust. Te wensehen ware het dat door de wet eindelijk eens paal en perk gesteld werd aan dat kwaad. Maar 't is toch wat dwaas om daartoe een algemeen petitionnement uit te lokken. Wie weet kwamen er geen gemoeds bezwaren tegen zulk een verkorten van de rechten der jonge dierenplagers, aanstaande mensohenmoorcievs misschien. En welk een onberekenbare schade berok kenen de nestjes-uitj^len: niet aan den land en tuinbouw! Jaar op jaar mislukt op vele akkers de kool, in vele tuinen de fruitoogst, enkel of althans hoofdzakelijk wegens het ge ring getal vogels dat er is om or.s van de overbevolking der insecten te bevrijden. Hoe dwaas, terwijl onze Duitsehe buren in Westfalen en aan den Rijn geld uitgeven om musschen en spreeuwen te vermenigvuldigen in velden en hoven, roeit men bij ons die nuttige dieren uit Er mochten wel wat minder wreede, kwaad aardige jongens zijn en wat meer nuttige vogels 1 En dat kon, als de welgezinde, mensehelijke knapen maar eens begonnen de kwaden in hun boos opzet tegen te werken. Vooreerst door zelf de vogeltjes met vrede te laten 2°. door niet zoo aan iedereen te verklappen waar ze een nestje weten te liggen, al zullen zij zelf het ook niet verstoren; 3°. door des noods met hun vuisten de wreedaards te tuch tigen, die lafhartig genoeg' zijn hun moedwil te koelen aan arme weerlooze vogeltjes. Maar liet komt ons voor dat vooral de ouders veel kmiDen doen om de jeugd van liet kwaad dat we hier ouderhanden hebben af te houden. Er zijn huisgezinnen waar iedere Lente kooien, kevies en stoven te kort komen om den erbar- melijken naakten buit te bergen en dood te martelen; waar men tropeeën van uitgeblazen eitjes kan vinden, niet slechts voor wetenschap pelijke oefening ware 't dat nog maar maar alleen om ze te hebben en straks te vergruizelen. Dat moest zoo niet zijn. Daar zijn ouders, die als wild worden, zoo dra hun kroost wordt mishandeld, die opstuiven als briesende leeuwen, zoo er maar naar hun lievelingen gewezen wordt; dat is natuurlijk, maar zij moesten dan ook niet toelaten dat het arme, weerlooze gebroed der zoo veelszins nut tige vogels door hun lieve telgen werd geplaagd, mishandeld en uitgeroeid. Wie helpt een handje om zich te verzetten tegen die soort van diereu plagerij, die nestjes- storen heet? Binnenland. Naar men uit de Eesidentie schrijft, zal Prins Friedrich Carl van Pruisen in 't laatst dezer maand eenige dagen aldaar vertoeven met zijn dochter Prinses Maria, de verloofde van Prins Hendrik, ten einde de Prinses aan het Nederlandsche Hof voor te stellen. Naschrift. Om voor zoover de geschiedenis meer en meer bekend wordt, zooveel mogelijk volledig te zijn in de schets van het gebeurde met de Eussische jonge dame, laten we nog dit naschrift volgen. Uit St. Petersburg is van den 24 April aan de Indêp. Beige geschreven, dat Vera Zassouütch op nieuw is gevangen genomen en dat de Senaat zich bezig houdt met de overweging van de vraag, of de uitspraak der jury te haren aanzien moet worden vernietigd. Die uitspraak eenvoudig te vernietigen, omdat zij niet naar den zin van het gezag of van een deel der mannen van het gezag is, heeft nog al wat tegen zich. Het is vooreerst lijnrecht in strijd met het beginsel van de uitspraak van het recht door middel eener jury; het zal boveudien zooveel opspraak verwekken, dat het in de tegenwoordig toch al zoo broeiende Eussische staatkundige atmosfeer zeer licht tot ernstige losbars ting der volkswoede kon aanleiding geven. Er is echter een zeer practicabele middelweg, al is die dan ook een modderwegmaar in Eusland is men gewoon door dik en dun te gaan in de binnenlandsche staat kunde en de politie. Men verzekert, dat verscheidene onregelmatigheden in het proces tot een revisie er van zullen leiden. Men kan dus een herziening ge lasten, en inmiddels blijft Vera achter slot en grendel om er wellicht nimmer weder achter van daan te komen. Dat zijn zoo Eussische manieren; men is daar het bast.ille-regime nog niet ontwassen. Verder behoort tot den modderigen uitweg, dien men in dit voor de heerschende kaste zoo hinderlijk geval schijnt te zullen volgen, ook, dat men Vera's daad kortweg op rekening der Nihilisten zet. Tegen deze partij zal weder evenals vroeger tijdens het be kende monster-proces, een speciaal gerechtshof worden ingesteld, hetwelk zitting zal honden in tegenwoordig heid van afgevaardigden uit den adel, den burger en den boerenstand. Dan heeft men natuurlijk met geen jury meer noodig en stelt men Vera dan voor dat speciale hof, dan kan men haar met goed fatsoen, b.v. levenslang, opgesloten houden, naar Siberië zenden, of op een andere manier haar mond doen zwijgen en haar arm machteloos maken. In alle geval heeft dit proces den sluier opgetild, die over zeer ontstoken plekken van den staat der Moskoviten ligt. Tot iets zal het wel leiden. Opmerkelijk is het b.v. dat Vera's broeder, die kapitein bij de keizerlijke garde is en zich in vele gevechten onderscheiden heeft, door den Keizer met de orde van St. Joris is gedecoreerd. Dit is alreeds een feit van veel befceekenis. Vroeger was het geenszins vreemd als om de wezenlijke of vermeende misdaad van één enkel persoon een gebeele familie werd ge troffen, zoodat zelfs verre neven en nichten het moesten ontgelden. Dit schijnt de Keizer thans niet meer te willen toelatenhij heeft den broeder niet willen doen boeten voor 't geen de zuster misdreef. Maar 't is ook niet onwaarschijnlijk dat zelfs in de hoogste kringen sympathie gevonden wordt voor de moedige en stoute geesten die de verouderde misbruiken aan durven en zich tot wrekers maken van het zoo lang toegeschroefde nationale geweten. Aangaande generaal Trépoff verneemt men dat hij dezer .dagen een operatie ondergaan heeft, die ten doel had den kogel te zoeken, die zich nog in zijn lichaam moet bevinden en dien men tot nu toe nog niet heeft kunneu verwijderen. Men heeft den kogel echter nog niet gevonden; wel zijn er beensplinters uit de wond gehaald, alsmede een stuk van zijn uniform. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen een nog jonger bericht kwam melden dat de politie Vera wel naarstig zoekt, doch haar nog niet.heeft gevonden, alsmede dat het Openbaar Ministerie in verzet tegen het vonnis is gekomen en een bevel tot gevangen neming tegen haar heeft verkregen. Thans is ook bepaald, dat politieke processen voortaan niet meer, zooals gebruikelijk was, in de hoofdstad behoeven behandeld te worden, maar dat dit ook in een provinciestad kan geschieden. Bovendien zal in politieke processen of in zulke waarin ambtenaren in hun kwaliteit betrokken zijn, voortaan niet meer door de jury uitspraak gedaan worden. Is dit alles waar, dan blijkt er te meer de inwendige verdorvenheid der Eussische staatsinstellingen uit. Het mag echter met reden betwijfeld worden of de op komende stormen door zulke middelen te bezweren zullen zijn.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1