Be bemanning van de //Willem Barendsz." bestaat uit de volgende 14 personenA. de Bruijne, L. B. Koolemans Beijnen en jhr. H. M. Speelman, officieren; dr. C. P. Sluyter, zoöloog, Ileyman van Anrooy, arts; W. J. A. Grant, photograaf; B. Witteveen, bootsman; E. E. Vogelaars, timmermanJ. de Bruijn, kok en J. Kamermans, B. G. Boljé, A. de Waart, J. Boos en D. de Wit, matrozen. Het Weekblad van het Recht meent thans voor zeker te mogen houden, dat de Minister van Justitie zich ernstig bezighoudt met het Wetboek van Strafrecht en dat het in den loop van dit jaar wel gereed zal komen. Wat de Kamer betreft, bij de meest mogelijke zelf beheerschiilg in de debatten, zal het blad tevreden zijn, wanneer zij zich er in een paar jaar doorheen slaat. Het bericht dat Mej. Mina Ivruseman in Indië verloofd zou zijn, schijnt onjuist te wezen. In de Dordr. Ct. is het zelfs als leugenachtig gebrandmerkt. Het schijnt dat een te Soerabaya gesloten huwelijk van zekere juff. C. Kruseman aanleiding tot het abuis heeft gegeven. De Eransche Begeering begint maatregelen te nemen, ten einde te verhinderen dat sommige geestelijke direc teuren van ziekenhuizen, stervende zieken als het ware met geweld bekeeren. Ook op het onderwijs, vooral van meisjes, mag zij het oog wel eens vestigenvoor korten tijd namen toch de leerlingen van een meisjes kostschool in het Zuiden deel aan het staats-examen. Ten einde zeker te zijn van den goeden uitslag, hadden zij bij het examen //Eau de Lourdes" in hun inktkokers gedaan en dropen allen. Uit Bome meldt men het volgende wel wat zon derlinge gevalDe hertog van Aosta begaf zich in den loop van den vasten naar eene kerk om de biecht af te leggen. De geestelijke vroeg den hem onbekenden biechteling wie hij was. De hertog antwoordde: militair. Van welken rang? Officier. Toen verklaarde de geestelijke, dat hij en zijn collega's last hadden alle militairen, hooger in rang dan sergeant, de absolutie te weigeren. De hertog ging dus onverrichter zake heen, maar hij schreef aan den paus en vroeg dezen, wat hij doen moest om absolutie te verkrijgen. De paus legde den brief over aan een congregatie van kardinalen, onder voorzitterschap van Biliona eenige dagen ontving de hertog een ongeteekend antwoord, waarin vier voorwaarden werden gesteld, waaraan de hertog zich moest onderwerpen, alvorens de absolutie te kunnen ontvangen twee van die voorwaarden waren dat de hertog zijn post als kommandant van Bome moest opgeven en dat hij onverwijld Bome moest verlaten. Uit Curasao wordt dato 24 Maart gemeld, dat volgens ontvangen berichten de senaat van Venezuela heeft aangenomen een voorstel tot weder-openstelling der havens Maracaibo en Coro, voor den buitenlandschen handel. Dc goedkeuring door de Kamer van verte genwoordigers werd als zeker beschouwd. Deze berichten hebben in Curasao algemeene blijdschap verwekt, daar de sluiting der havens den handel van Curasao na genoeg geheel heeft vernietigd. De beruchte William M. Tweed te New-York, lid van de Tammanyring, is op 12 April in de gevangenis te New-York in het bijzijn van zijn gansche familie gestorven. Sinds lang ongesteld, heeft het voortdurend gemis van zijn vrijheid zijn ziekte verergerd. die huu voorgelegd was: //Is de beschuldigde Vera Zassoulitch schuldig, omdat zij een revolverschot heeft gelost op den generaal Trépoff met het doel om te moorden En dit feit, dat een algemeene-veront waardiging had moeten verwekken, is met dolle blijd schap begroet, als het verdict van een justitie die boven de geschreven wet staat, en dat wel door hen, die geacht mogen worden er het meeste belang bij te hebben zich tegen dergelijke aanslagen te vrijwaren. z/Hoe moet men zulk een vreemd en zoo abnormaal verschijnsel verklaren? Wijst dat inderdaad, zooals de vreemdelingen geneigd zijn te veronderstellen, op een treurige onzedelijkheid in de Bussische maatschappij, of vloeit het voort uit andere oorzaken, in verband met onze (n.l. de Bussische) instellingen? Men kan het er voor houden dat beide deze elementen er in meetellen, en dat zoo de zeden en de ideeën op ds instellingen werken, deze laatste ook op hun beurt een aanmerkelijken invloed op de eerste uitoefenen. Vermoedelijk is het 't publiek niet ontgaan dat de door de beschuldigde gepleegde wraakoefening herinnert aan de daad van Charlotte Corday, die Marat ver moordde. z/Gewis heeft de prefect onzer hoofdstad niet de zelfde misdaden op zijn verantwoording die drukken op de nagedachtenis van den held van de berg-partij maar wij leven ook niet in het woelige tijdperk der revolutie en wij hebben andere eischen ten aanzien Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot brugwachter alhier in plaats van A. de Waard, die naar elders is vertrokken, A. Cauw. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 8. Weersgesteldheid in Maart 1875. Landbouw en veeteelt: De zuivelbereiding (inleiding). De bemesting (vervolg). De invoer van Amerikaansch vleesch in Engeland. Verslag der commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee (vervolg). Feuilleton Eenige mededeelingen omtrent hypothecaire statistiek en den tegenwoordigen stand der quaestie van de opheffing van het overgangsrecht, voorgedragen in de afdeeling //Leiden en omstreken", den 19 Januari 1878, door den Heer A. van Eek. Kunst en Wetenschap. Te Parijs is op 47jarigen leeftijd overleden de bekende schilder Jaroslav Cermac. Hij was geboren te Praag, doch reeds sedert 20 jaar te Parijs gevestigd. Hij was leerling van Gallait en Bobert Eleury. De bekende schilderij van A. Struijs, //de Boofvogels", die indertijd ook in enkele steden van Nederland is tentoongesteld en zooveel opgang gemaakt heeft, was door haar maker naar de Parijsche tentoonstelling gezonden. De Eransche commissie voor de' toelating van kunstwerken had reeds haar toestemming gegeven tot het exposeeren van het stuk, doch de Belgische commissie heeft, zonder zich aan deze vergunning te storen, den schilder zijn werk teruggezonden. Zoo beschermt het Boomsche clericalisme de kunst. Te Ilalle is overleden de bekende professor in de geschiedenis dr. Hein rich Leo, in 1799 te Budolstadt geboren en sedert 1863 lid van het Pruisische Heerenhuis. Leo van Heemstede, de uitnemende vertaler in het Üuitsch van verschillende stukken uit de Camera Obscura, novellen van Creiner en van Conscience, is in de laatste aflevering van //Der Deutsche Hausschatz" begonnen met de vertaling van //Een eenige dochter," voorkomende in het werk van Melati van Java, //In de Lente vergaard". In de Alte und neue Welt" komt van denzelfden vertaler voor het begin van //Na thalie" door Mathilde uit de Kath. Illustratie 187778. De zevende uitgave van het woordenboek der Eransche academie (de vroegere verschenen in 1699, 1718, 1740, 1762, 1798 en 1835) bevat 2200 woorden en 28,000 regels meer dan de zesde; uit die laatste uitgave zijii ongeveer 800 woorden verdwenen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdag namiddag had hier in de haven een nood lottig voorval plaats. De loods L. de Waard had een schoener buitengaats gebracht en keerde met een klein vaartuig terug, toen hij in het begin der haven het ongeluk had overboord te vallen en te verdrinken. Ofschoon hij nog uit het water gehaald is en alles beproefd is om hem in het leven terug te roepen, ook door twee geneeskundigen, de heeren Goemaus en v. d. Starp, niets mocht baten. De ongelukkige had reeds 26 jaar loodsdienst gedaan. Te Ammerstol is een werkman, die met anderen een balk droeg, gestruikeld, waardoor hij den balk op het hoofd kreeg en zoodanig gekneusd werd dat hij 's avonds overleed. van onze ambtenaren. Wat destijds onopgemerkt zou zijn voorbijgegaan, wordt heden onvergefelijk, en de mannen van vroeger leeren dat wreed genoeg te hunnen koste. z/De generaal Trépoff, gewoon een onbeperkt gezag uit te oefenen over de inwoners van St. Petersburg, maakte des te minder omslag met hen die hij be schouwde als het uitschot van het menschdom, de staatkundige gevangenen. Nu bracht hij eens, op een dag dat hij slecht gemutst was, een bezoek aan de gevangenis van preventieve detentie en koelde zijn gemoed aan een van die veroordeelden. Bogoluboff, de held van de demonstratie op het Kazanplein, een oploop, die verleden jaar zooveel opspraak heeft verwekt, die den generaal durfde toespreken vóór hem iets gevraagd was, werd het slachtoffer van den plotseling opbruisenden toorn van dezen laatste. Hij gaf bevel hem op te sluiten, en toen hij hem eenige oogenblikken later met de pet op het hoofd zag staan, sloeg hij hem die af en veroordeelde hem tot een lichamelijke kastijding, die aan hem voltrokken moest worden in tegenwoordigheid van al de gevangenen. z/De wreedheid eu onwettigheid van dit bevel ver oorzaakten een oproer in de gevangenis; er werd ge schreeuwd, ruiten werden stuk geslagen en andere feitelijkheden tedreven, die thans nog het onderwerp eener speciale enquête uitmaken. Maar het vonnis van generaal Trépoff werd niettemin uitgevoerd en Nabij Gladbach is een jong Pruisisch huzaren officier met zijn paard, dat schichtig werd van een aankomenden trein, onder dezen geraakt, daar het paard over een hek sprong en niet te houden was. Den officier werden beide been en afgesneden en het paard werd vermorseld. Op het schietterrein der Pruisische artillerie te Speren berg is een granaat bij ongeluk gesprongen. Vijf matrozen werden gedood en een ernstig gewond. In een groot gedeelte van Brazilië heerscht tegen woordig hongersnood. Vele menschen en dieren sterven van gebrek. In een storm, die den 20 April op de kust van Biscaye woedde, zijn 274 visschers omgekomen. Te Schiedam zijn in 1877 41 millioen vaten jenever gemaakt, waarvoor verbruikt zijn ruim 71 millioen hec toliter rogge en 41 millioen hectoliter gerst, 41,000,000 vatenl)at is 4100,000,000 liters of, 20 glaasjes per liter gerekend, 82,000,000,000 of 82 milliards borrels Te Amsterdam, Botterdam en den Haag wordt respect, dagelijks voor ruim 8000, 5000 en 3000 gulden jenever gedronken. Op de scheepstimmerwerf //de Volharding" te Mid delburg is een vijftienjarige jongen, als leerling aldaar werkzaam, gevallen en onder eenige nedervallende planken geraakt, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. Te Zuid-Beierland is een 78jarige vrouw bij het scheppen van een emmer water verdronken. Te Meppel is een schoenmakersknecht gevangen genomen, beschuldigd van brandstichting in de tent van Blanus. Hij moet het feit gepleegd hebben uit wraakzucht omdat hij onder een voorstelling wegens zijn onbehoorlijk gedrag de tent was uitgezet. In den laten avond van Donderdag is een met een paard bespannen tilbury, waarin drie personen zaten, bij Ter Neuzen in het kanaal gevallen. Twee personen en het paard zijn verdronken. Een persoon heeft zich nog weten te redden. In de Bue Laffitte te Parijs heeft een vrouw zich van de 5e verdieping uit het raam geworpen; zij was terstond een lijk. De ongelukkige leed aan hersen- aandoening. A. E. Ilouwert, een der twee onlangs uit het huis van arrest te Haarlem ontvluchte gevangenen en vóór eenige dagen aldaar teruggebracht, heeft zich in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Op weg naar het Prater te Weenen zijn op het rijtuig van Prins Emmerich von Thurn und Taxis twee pistoolschoten gelost, die gelukkig beiden misten, ofschoon de kogels den Prins langs de borst vlogen. De dader, zekere Bernard Wild, schijnt een krank zinnige te zijn. Te Stadskanaal is een boerderij afgebrand. Onder de //geheime" geneesmiddelen die tegenwoordig grooten opgang maken, behoort sedert kort ook //ge distilleerd zeewater". het huis van detentie weergalmde van de kreten van het slachtoffer. Deze daad van willekeur, en die de be voegdheid van den grootmeester van politie te buiten ging, bleef nochtans zoo goed als onbekend, daar de pers er geen melding van durfde maken dan in den vorm van een los gerucht; alleen door de misdaad van Vera Zassoulitch is zij aan het volle daglicht gekomen met al de afgrijselijke en roerende 'bijzonder heden. Voor de rechtbank had dan ook een soort van vreemde gedaanteverwisseling plaats, de rollen werden omgekeerd, de beschuldigde werd openbaar aanklaagster en het slachtoffer werd beschuldigde. //Zoodia het getuigenverhoor aangevangen was, werd de algemeene aandacht dadelijk gevestigd op de han delingen van generaal Trépoff. Men vergat den aanslag op zijn leven, naar welks behandeling men was komen luisteren, en de geheele zaak loste zich als 't ware op in deze vraag: Heeft de beschuldigde gelijk gehad in haar verontwaardiging en haar protest uit naam van al degenen die beroofd waren van middelen van verdediging tegen zulke onwettige maatregelen? z/Het was mij om het even of ik hem doodde of ver wondde, antwoordde zij op de vraag van den president; wat ik wilde was de aandacht te vestigen op een daad, die ongestraft was gebleven en die eiken dag kan worden herhaald". Slot volgt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2