ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zieritae. 1878. No. 33. Woensdag 1 Mei. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVEE.TENTIE-BLAD Binnenland. Feuilleton. Vera Zassoulitch. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van l5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIER IK ZEE, 3 0 April 1 8 7 8. Zondag namiddag zijn dc zotuer-exercities der d.d. schutterij weder aangevangendaar de muziek mede aan de oefening deelnam en zich van tijd tot tijd liet hooren, had het schoone weder een groote menigte wan delaars naar den omtrek van het exercitie-veld aan de Zelke gelokt. Ook nu bleek weder dat onze schutterij wat goed figuur, goeden wil en goede aanvoering betreft, niet alleen voor menig talrijker schuttercorps niet behoeft onder te doen, maar zeker vele stedelijke schutterijen daarin overtreft. Maandag namiddag zijn ook de schietoefeningen op het terrein aan den Val weder aangevangen. De Gemeenteraad heeft in zijn jongste zitting aan W.' v. d. Berg te Bruinisse vergunning verleend om in de buiteuhaven alhier pannen te leggen tot proef neming van kunstmatige oesterteelt. Op de lijst van 59 hoogst aangeslageneu in de directe belastingen in Zeeland komt als No. 1 voor Mr. C. van der Lek de Clercq alhier voor 3878,28 voorts nog uit deze gemeente de heeren Mr. J. Moolenburgh, voor f 1253,93; J. H. C. Heijse, voor f 1062,82; Jhr. W. M. H. de Jonge, voor f 1044,,43; R. Koole, voor f 937,27, en Mr. W. C. de Crane, voor f 744,80. De aflevering der militiens van de lichting van dit jaar zal geschieden voor die uit de eilanden Schouwen, Duivelend, Tholeu en St. Philipsland, op Woensdag 8 Mei a.s. op de koopmansbeurs te Middelburg, en van de militiens der zeemilitie op Donderdag 9 Mei voor al de manschappen daarbij iugedeeld in deze provincie. Aan liet examen voor surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen hebben van de 14 adspiranten o. a. ook voldaau de heer E. Lijbaart van Biervliet. Op de jongste veiling van St.-Agatha-goederen hebben 4 perceelen gezamenlijk opgebracht 31,400. Heden; Dinsdag, vertrekt Z. M. de Koning naar Amsterdam om daar zijn gewoon jaarlijks bezoek te brengen. Z. M. zal morgen audiëntie verleenen en tot 6 Mei in de hoofdstad vertoeven. Gedurende het verblijf van Z. M. den Koning te Amsterdam waar de Koning Dinsdag verwacht wordt zal II. l)s. gevolg bestaan uit de navolgende heerengraaf Schimmelpeuninek van Nijenliuis, groot meester van Zr. Ms. Huis; baron Snouckaert van Schauburg, Hofmaarschalkbaron de Pösson, eerste stalmeester en adjudant; graaf Duraonceau, eerste secre taris en adjudant; generaal baron genaamd Gansneb Tengnagel, adjudant; mr. A. F. Alewijn, waarnemend directeur van het Kabinet des Konings, en een ordon- nance-officier. Als kamerheeron zullen dienst doen de kamerheeren in buitengewonen dienst: baron van Tuyll van Serooskerke, jhr. Hoeufït van Velzen en jhr. van Loon. Thans is naar men uit Berlijn meldt bepaald, dat de voltrekking van het huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik met Prinses Maria van Pruisen te Potsdam in het laatst der maand Juni zal plaats hebben. Z. K. II. Prins Hendrik heeft, naar het D.v.Z.-Iï. verneemt, dr. L. R. Beynen, rector van het gymnasium te 's Gravenhagè, met de eervolle taak belast, om H. ,K. H. Prinses Maria, HDs. aanstaande bruid, te gaan inleiden in de kennis van onze taal en onze geschiedenis, ten einde H. K. H. al dadelijk, naar haar vvensch, met haar nieuwe vaderland in nadere betrekking te doen treden. Curatoren van het gym nasium hebben op de meest bereidvaardige wijze aan den heer Beynen verlof gegeven, om aan 't ver langen van Z. K. H. te voldoen. De proeven in de rijschool te Rijsel met de nieuwe paardendressuur-manier genomen, zijn uitstekend ge slaagd. De heer Georges paste de electriseermachine toe; bij elke beweging van weerstand, kreeg het paard een electrischen schok, doordien de machine met het gebit in verbinding was gesteld. Geheel onhandelbare paarden werden bijna onmiddellijk gedwee. Wilde paar den uit La Plata, pas te Havre aangevoerd, waren in enkele oogenblikken tam. De nieuwe regeling van de opleiding van onder officieren en mindere militairen tot officier, die met 1 October van clit jaar zal worden ingevoerd, zal eene belangrijke verandering in de bestaande brengen. De cursus op de onderwijs-inrichtingen te Ilaavlem, (Kampen), 's Bosch en Delft duurt vier jaren. De twee eerste daarvan zullen gewijd zijn aan de opleiding in de burgerlijke, de overige in de militaire vakken. De onderofficieren die de twee laatste studiejaren doorloopen, krijgen den titel van vaandrig en worden tot een compagnie bij eender regimenten van hun wapen gevormd. Zij zijn van hun ranggenooten on derscheiden door fijnere uniform en door het dragen der kwasten, zooals die voor de cadetten der militiare academie naar gelang hunner studiejaren zijn bepaald. De militaire scholen staan onder toezicht van den inspecteur van het militair onderwijs, die tevens vaste voorzitter is -van de commissie tot het afnemen dei- examens voor den officiersrang-. Aan het hoofd dei- scholen staat een kapitein, aan wieu het noodig aantal burgerlijke en militaire leeraren en verder per soneel wordt toegevoegd. Na het volgend jaar wordt het lichter examen voor onderofficieren afgeschaft. Evenwel kunnen oppassende, getrouwe, doch ongehuwde adjudant-onderofficieren en sergeant-majoors zonder examen tot 2e luitenant worden benoemd. Verder is bepaald dat de militaire school te 's Her- togenbosch is bestemd tot opleiding tot officier bij de wapens der infanterie en kavalerie, die te Haarlem (Kampen) tot opleiding tot officier bij het wapen der infanterie en administratie. De toelatings-examens tot de klasse A en B der militaire scholen worden voorliet eerstin Maart 1879 gehouden, behalve voor de onderofficieren en korporaals der infanterie, die aan het uitgebreid lager onderwijs deelnemen, welke militairen het toelatiugs-examen tol de klasse A in September a.s. kunnnen alleggen. Het toelatings-examen tot de klasse A der militiare scholen te 's Hertogenbosch en Haarlem (Kampen) betreft:, a. rekenkunde, stelkunde, meetkunde; b. aardrijkskunde; c. geschiedenis; d. de Nederiandsche taal; e. de Fransche taal. Voor de school te Delft is het exameu zwaarder, vooral wat reken-, stel- en meetkunde betreft. i. Meermalen is de aandacht gevestigd op de onrust barende verschijnselen die zich van tijd tot tijd in Rusland voordoen en die de bewijzen zijn van tot losbarstens toe opgezette ontevredenheid en wrok onder alle klassen en standen der Russische maatschappij en tegelijk van een zeer diep ingekankerde verdorven heid in de publieke instellingen, 't recht, de admini stratie, ja het geheele staatswezen. Rusland is een kolossus, maar men zou baast zeggen een holle, in welks inwendige ruimte zooveel gassen en ontplofbare stoften zijn opgehoopt, dat ieder oogeublik het uit elkaar spatten van den reus te wachten schijnt. Een reus 'dus, maar een ontzenuwde verloopen reus. Trouwens het kan geen verwondering baren dat het regeersfcelsel, waaronder de Russische natie nu reeds eenige eeuwen heeft geleefd en dat zoo heel ver van de volmaaktheid af is, op den langen duur op ont binding en verval, op inwendige verrotting gaat uitloopen. Een zuiverings-proces, gelijk Erankrijk en een goed deel van West-Europa ondergaan heeft in de groote revolutie, heeft Rusland nog niet beleefd. Dat schijnt evenwel aanstaande te zijn en is wellicht zelfs dichter bij dan velen in Rusland wel gelooven, terwijl zij in weelde baden, recht en wet verkrachten, door geweld en allerlei misbruik van macht heerschen en op die wijze in den waan verkeeren, dat zij den opstekenden storm kunnen bezweren. De verdorvenheid in de hoogte heeft ook verdorven heid in de laagte veroorzaakt. Het geheele lichaam heeft rotte plekken. Al is in de tegenwoordige en steeds toenemende woeling en gistiDg een onloochen baar bewijs te zien van leven, van poging der natuur om tot herstel en vernieuwing te geraken, het verderf schuilt overal. Terwijl de grooten en machtigen de wet misbruiken en krachteloos maken wat henzelven betreft, trotseeren en tarten de onderliggende» op hun beurt - wet en gezag. De dezer dagen te St. Petersburg voorgevallen ge beurtenissen, waarin een jonge vrouw, "Vera Zassoulitch, zulk een belangwekkende rol heeft gespeeld, verdienen wel eens van nabij bezien te worden. Wij geven daarom onzen lezers hier een uitvoerig relaas van die feiten, voornamelijk gevolgd naar een correspondentie uit St. Petersburg, van den 14 April, aan het Journal des JDébats, en die wij kunnen aanvullen met latere berichten. Het stuk in de Dêbats luidt als volgt //De beweging, ontstaan door het proces van Vera Zassoulitch, die eergisteren terechtstond wegens poging tot moord {assassinat) op den persoon van generaal Trépoff, is tot zulle een graad van zenuwachtige overspan ning gestegen dut voor het oogenblik de ernstigste staat kundige vragen vergeten worden, en St. Petersburg sinds twee dageu uitsluitend onder dien indruk verkeert. De vrijspraak der beschuldigde is toegejuicht door een uitgelezen publiek, behoorende tot de hoogste klassen der maatschappij en dat in de zaal toegelaten was, door middel van entreebiljetten die met groote streng heid waren uitgedeeld. z/De hooge ambtenaren van het rijk, ministers, leden van den Staatsraad, senatoren zaten in de eerste rijen, en de met goud gesierde uniformen, de decoraties en kruisen schitterden er met evenveel glans ah op een bal aan het hof. En in den boezem van dit publiek, dat ongetwijfeld wel zeer conservatief zal zijn zoo door maatschappelijke positie als van nature, heeft een vlaag van geestdrift plaats gehad, die zelfs in een ovatie ontaardde toen de jury zijn verdict had uitge sproken, toen men hoorde dat een poging (ot moord, gepleegd op klaarlichten dag, in bijzijn van een menigte getuigen, dood eenvoudig werd ontkend door de ver tegenwoordigers van het publiek geweten, dat zonder aarzelen dezen leugen uitsprak om de schuldige ie bevrijden. Nadat de getuigen hun verklaringen en de beschuldigde haar bekentenis afgelegd had, ver klaarden de gezworenen, dat de misdaad niet gepleegd was en antwoordden zij met neen op de eerste vraag,

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1