TÊÜRS- EH liARKTBERICHTEN. 8* 2* Burgerlijke Stand te Zierikzee. millioen extra te vragen voor schepen en kanonnen, dan om de reserve op te roepen, ten einde te dreigen met oorlog, en daarna inspireert diezelfde lord Beacons- field het Parlement en de natie, door dit lichaam vertegenwoordigd, om de Koningin met slaafsche on derdanigheid en laffe vleierij te bedanken voor al die volstrekt niet door den drang der omstandigheden gewettigde, zeker niet door de nijvere rustige burgerij begeerde en in alle geval zeer betwistbare eerste stappen tot een oorlog, waarvan het einde niet te voorzien is en dien zich het Engelsche volk wel eeus even hard zou kunnen beklagen, als de Franschen indertijd hun oorlog met Duitschland. Doch s lands wijs 's lands eer// Dit is zoozeer waar dat het Roogerhuis terstond het dankadres, zoo laag vleiend en zoo dwaas als 'tis, heeft aangenomen. Nu, onder die edele pairs zijn er vast niet veel voor kanonvoeder in de wieg gelegd't raakt hun koude kleeren weinig of er weder eens een duizend of wat volkskinderen en vreemden door den Moloch van den krijg worden verteerd en dat de Engelsche schuld waarschijnlijk met een milliard of zoo vergroot zal worden zal hun geen farthing minder doen verspillen op de wedrennen en in de badplaatsen van het vaste land. Gelukkig dat er althans in het Lagerhuis nog stemmen zijn opgegaan om aan het adres een paar zinnetjes toe te voegen, die van vrij wat anders ge tuigen, dan van zulk een gloeiende dankbaarheid jegens de Koningin die het land in dreigend gevaar van oorlog brengt. Het Lagerhuis heeft het adres dan ook geenszins voetstoots aangenomen, maar bij monde van Gladstone, Derby en anderen is de poli tiek van lord Beaconsfield vrij scherp afgekeurd. Lord Derby beweerde dat de regeering door haar drijven Engeland geïsoleerd heelt en dat het wijzer zou geweest zijn van den aanvang der verwikkelingen af overeenstemming met de mogendheden te zoeken dan nu naar de twijfelachtige eer te dingen van alleen te willen vechten voor belangen, die het vaste land geenszins als algemeene belangen erkent. Dat Engeland in een eventueelen oorlog alleen zal staan, lijdt d. o. geen twijfel. Wij zijn 't met lord Derby eens. Niet enkel in het Lagerhuis echter verheffen zich stemmen tegen de politiek der regeering, een politiek die door den grooten hoop wordt toegejuicht, meer uit nationale ijdelheid dan uit overtuiging. Eenige lords, hooge geestelijken, rijke kooplieden en daar nevens een groote menigte professoren en lieden die als de bloem van het verstandigste deel der natie zijn aan te merken, hebben een adres ontworpen, waarin de Koningin gewaarschuwd wordt tegen de gevaren, waarin de thans bovendrijvende politiek het land zou kunnen storten. Dit adres wordt door zeer velen geteekend en is te beschouwen als een protest van de intelligentie der natie tegen de dwaasheid, althans onvoorzichtigheid barer tegenwoordige leiders. Of 't veel uitwerken zal? 't Zal althans een getui genis zijn. Wat na den stap der Koningin van Engeland en 't onthaal dat haar boodschap bij een groot deel der natie vindt, door Rusland wordt uitgelaten, wijkt al zeer weinig af van de tot dusver door de staatslieden van deu Czaar ontwikkelde theorie. Men kan 't toe schrijven aan het besef van eigeti kracht na zulk een oorlog, of wel aan 't cynisme van het zich bewuste geweld, maar Rusland neemt niet zoo heel veel notitie van het Engelsche misbaar. Ook nu nog philosofeert Rusland over zijn roeping ten aanzien der belangen van de menschheid. Het beantwoordt de boodschap der Koningin van Engeland niet met bitterheid. Integen deel bij monde van de groote bladen geeft het te kennen dat het geenszins wanhoopt aan het behoud van den vrede. Het Journal de St. Petersbourg wijst zelfs aan wat geschieden moet om een goede oplossing te verkrijgen. Rusland wil de voor de Christenen verworven weldaden niet door doode bepalingen, zooals in het verdrag van '56, maar door materieele waar borgen verzekerd zienRusland kan de wisselvallige beslissing van een congres niet aannemen, omdat daardoor de vrede niet verzekerd zou worden. Wil Europa de oplossing der Oostersche kwestie overnemen in den geest van de emancipatie en de bevrediging der Christenen, dan zal Rusland geen moeielijkheden in den weg leggen, maar de bespreking der verschil lende vragen moet uitgaan van een geest van ver trouwen en niet van ijverzucht. Dit is duidelijk genoeg en men kan het Rusland niet euvel duiden dat het zoo spreekt. Het schermen van Engeland met de hooge autoriteit der mogendheden en het drijven van een congres als een soort van opperste gerechtshof, voor hetwelk Rusland zou moeten verschijnen om zich te verantwoorden, het is d. o. een geheel ver ouderde manier van doen. Wil men een congres als waarborg tegen het geweld van éénen, dan vergete meu daarbij niet dat het congres ook niets anders is dan het geweld van éénen. In dit geval zou „het congres" Engeland zijn, d. i. Benjamin Disraëli. Men kan het Rusland vergeven dat het daar niet aan wil. Voor 't overige heeft 't Russische bewind gelegen heid gevonden om te kennen te geven dat het vol strekt niet van zins is zijn buitenlandsche staatkunde te veranderen. Er was uitgestrooid dal prins Gort- schakoff zou aftreden, of bij eventueel overlijden zou opgevolgd worden door graaf Schouwaloff. Terstond is uit St. Petersburg een zeer pertinente verzekering gegeven dat de oude Gortsehakolf niet aan heengaan denkt en, dat al moest men hein door den dood ver liezen, de gedoodverfde opvolger (Schouwaloff) toch niet de man zijn zou. De jongste tijdingen uit San Stefano zeggen dat eenige afdeelingen van het Russische leger de terug reis naar 't Vaderland hebben aangenomen. Het Ifcaliaansche gouvernement heeft, in antwoord op een (laartoe betrekkelijke interpellatie, te kennen gegeven dat het nog altoos hoopte dat de vrede zou bewaard blijven, terwijl in geval het tot oorlog kwam, Italië de striktste onzijdigheid zou in acht nemen. In Frankrijk spreekt de publieke opinie door de bladen zich in tweederlei zin uit. Terwijl er door onderscheidene publicisten nog al scherp tegen Rusland wordt geschreven, gaan er ook stemmen op die te kennen geven dat Engeiands staatkunde voor gevaarlijk wordt gehouden. „Welnu, dan zal Engeland nu ook eens zijn Mexico vinden," riep een Fransch schrijver dezer dagen uit. In dien uitroep ligt nu wel een zekere bitterheid, maar zij drukt toch ook de meening uit dat Engeland zich in alle geval in een gewaagd spel gaat steken als 't tot het uiterste blijft volhouden. Het schijnt overigens nog een voor den vrede gunstig teeken te zijn dat de ministers moeten hebben verklaard dat zij, alvorens H. M. tot een oorlogs verklaring te adviseeren, eerst het parlement zullen ontbinden om de stem van de natie gelegenheid te geven uitspraak te doen en of het kabinet te dekken of het te beduiden dat de natie geen oorlog wil. Dat zou dan het eerste plebisciet zijn in Engeland, eu Engeland zou dan al mooi op weg zijn om Frankrijk in de politieke dwaasheden na te doen. Na de officieuse uitingen der Russische pers is thans ook het officiëele antwoord van prins Gortscha- koff op de dreigende nota van lord Salisbury bekend geworden. De Rus heeft den Engelschman behendig op de zwakke plaats zijner nota gepakt en doet hem opmerken dat bij al 't negatieve van zijn afkeurende kritiek ook wat positieve denkbeelden omtrent hetgeen er dan toch wel zal moeten geschieden, zeer op hun plaats zouden geweest zijn. Zoo is 't ook; als En geland niet met stellige eischen of practische voorstellen komt, kan Rusland het zeer gemakkelijk aan de praat houden en inmiddels zijn gang gaan. Ten slotte een enkel woord naar aanleiding van het geschrijf van vele bladen, die meenen dat Enge iands macht die van Rusland ver overtreft en dat Engeland gemakkelijk Rusland kan overwinnen, al was 't maar door zijn geld, daar, zoo zegt men, Rusland arm is. Alsof Rusland eventueel geen geld meer zou kunnen krijgen! Voor oorlogvoeren hebben de nijvere burgers der Europeesche staten en staatjes altoos hun spaarpenningen wel over; dat weten de bankiers 't best. Geld zou Rusland wel krijgen, al was 't ook wat duur. LAATSTE TIJDINGEN. Londen, 11 April. Iu het lagerhuis verklaarde Sir S. Northcote dat de Regeering al het mogelijke doet tot herstel van den vrede in Thessalie. De Porte had beloofd de ongeregelde troepen te zullen verwijderen uit dit gewest. De Minister Smith zeide, in antwoord op een vraag van Campbel, dat hij het bericht betreffende het landen van Britsche marine-soldaten te Tenedos ongegrond acht. Bucharest, II April. Russische troepen zijn ge signaleerd te Bracadir, Stoeui en Dobreni. Kerk- en Sclioolnieuws. Bedankt voor Goes door ds. D. G. Ormel te St. Maartensdijk. Waarschijnlijk zal ook te Groningen een nieuwe Remonstrantsclie broederschap worden gesticht; ds. B. C. J. Mosselmans heeft daartoe de eerste stappen gedaan. Door den gemeenteraad van Hoorn is met alge meene stemmen benoemd tot hoofdonderwijzeres der openbare bewaarschool aldaar, mej. H. A. Jansen, hoofdonderwijzeres der bewaarschool aan het Kerkhof alhier. Woensdag j.l. is, onder toezicht van den districts schoolopziener mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth, liet toelatings-examen gehouden voor de oefenschool van kweekelingen alhier. Negen aspiranten hadden zich aangemeld, zes hebben aan de vereischten voldaan en zijn als leerlingen dier inrichting aange nomen, n.l. W. Anker, J. Rossiers en P. v. d. Velde van Zierikzee en O. Hack van Ouwerkerk en twee vrouwel. kweekelingen, n.l. J. M. Ezerman van Zie rikzee en D. M. Goemans van Dreischor. De oefenschool telt thans 9 mannel. en 8 vrouwel. frpn PÊdTï ÊÊV» bepaald tegenstander van alle «W1CCÖ.UÖW, zoogenaamde geheime mid delen, had in zijn uitgebreiden werkkring zeer dikwijls gelegenheid, de meest verschillende Huis- en Genees middelen te leeren kennen, en daaronder zeer vele, die reeds lang vergeten zijn. In de laatste jaren ontmoette hij meer en meer, zelfs zoo dikwijls de onder den naam van Dr. Aiuy's Specialiteiten zeker voor geen geneesheer onbekende geneesmiddelen, dat hij er van verstomd stond. In den beginne meende hij, den buitengewoon spoedigen ingang te moeten toeschrijven aan de advertentiën; hij kwam echter spoedig tot de overtuiging, dat de meeste van zijn, tot de hoogere standen behoorende, patiënten niet ten gevolge van advertentiën, maar op aanbeveling van kennissen, de Dr. Airy's Remedies gebruikten. Deze omstandigheid en de door hem waargenomen verrassende resultaten gaven hem aanleiding, die specialiteiten aan het ziekbed zelf te onderzoeken. In geen enkel geval kon hij aan deze middelen een absoluut nadeelige werking toeschrijvenin zeer vele gevallen echter zulk een beslissende neiging tot beterschap van de ziekte, dat de Geneesheer zelfs bij zijn eigen familie Dr. Airy's Specialiteiten als Huismiddel gebruikt, en sedert geen afkeurend oordeel meer daarover velt. YVie nader kennis wil maken met Dr. Airy's Geneeswijze, ontbiede het leerrijke werk, dat duidelijke verhandelingen over de meeste ziekten, zelfs met leerzame illustraties bevat, voor den uiterst goedkoopen prijs van slechts één Gulden, rechtstreeks van Richter's Boekhandel te Rotterdam. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 11 April 187 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. 63% dito dito 3 75% dito dito 4 99 dito Stad Rotterdam 8 '100% dito Rotschild. 2% 60% Obligatien, 1867/75 '1 13% dito Binnen 1. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën '1853/77 3 509/16 dito 1876 6 90% Obl. Hope Co. 17981816 5 903/* Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 71% Obligs. a f -1000,— 1866 5 85 dito a 100,— 1860 4% 75% Cert, bij Hope Co. 1840 4 57% Obligatiën-Leening 1867/69 4 687/16 dito 1859 3 58% Staatsleening 1866 5 130% Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 499/la Febr.-Aug. 5 49 dito in Zilver Jan. en Juli 5 53% April Oct. 5 53 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 111% Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 69 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 7% Mei. Nov. België, Spanje, Portugal, Rusland, 1865 5 4885 6 1865 5 1854 3 N.-Amerika, dito Brazilië, dito Mexico, dito Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 8 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 - dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. t PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 20,60 Dito Nationale 21,97% Div. Eng. p 11,87% Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 96l/s 63/. 105 431/, 79 77'/. 695/s fWU 2,431/l 2,41 f 4,- - 7,50 - V Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 11 April 1878. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe fHaver Nieuwe dito - 9,75 Paardenboonen Zomeriarwe - 9,Witte boonen Rogge 1877 - 7,75 Bruine dito Maartsche Gerst 1877 - 7,Schokker-Erwten Winter-Gerst 1877 - 8,Kleine dito '1877 Zomer dito - 6,75 Prijzen der Meetrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 11 April 1878. Boter laagste koers f 0,60 per 5 ons. hoogste - 0,67% 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,60 per 25 stuks. hoogste - 0,95 25 Van 512 April 1878. Overleden: J. Letzer, oud 73 j., vrouw van D. Haringx. A. de Vos, oud bijua 6 j., z. B. Klink, oud 5 j., z. F. Verschuur, oud 11 m., z. H. Bartels, oud 15 j., z.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3