STA TEN-GENERAAL Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. om een ziekenhuis op te richten voor den kleinen burgerstand, zijn aanvankelijk met gunstig resultaat bekroonder is reeds voor ruim de helft ingeschreven van het kapitaal van f 60,000, dat de oprichters wenschen bij een te brengen. De opening van de bloemen-tentoonstelling in het volkspaleis te Amsterdam heeft gisteren plaats gehad. Zoowel het arrangement als de rijkdom van bloemen, varens en planten wordt algemeen geroemd. De expo sitie werd druk bezocht. De Haagsche Kroniek der Gr on, CL deelt mede, dat er van een interpellatie over de papieren-kwestie van den heer Target niets zal komen. Het is gebleken, dat er geen stukken van de Fransche legatie zijn vermist en dat de mededeelingen van den Courier de Bruxelles slechts betrekking hebben op particuliere correspon- dentiën van den vroegeren gezant te 's Hage. De dezer dagen tot arts bevorderde dame, mej. Aletta Jacobs, heeft het voornemen de Engelsche hos pitalen een jaar te gaan bezoeken, om zich speciaal op de uitoefening van vrouwen- en kinder-praktijk toe te leggen en zich daarna te Amsterdam als arts te vestigen. Vóór eenige weken werd de dood gemeld van den gepensioneerden schout-bij-nacht, den heer F. W. Freudenberg, te Deventer; het gold toen zijn broeder. Thans is echter de 81 jarige vi ce-ad mi raai zelf overleden hij was ridder van de Mil. Willemsorde en van den Ned. Leeuw. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft zich de laatste dagen vrij lang durig bezig gehouden met het wetsontwerp op de bedelarij. Het was trouwens niet vreemd dat een zoo uiterst moeielijk punt van wetgeving veel wrijving van ge dachten uitlokte. Ten slotte is de voordracht der regeering zonder wijziging aangenomen. Ook heeft de Kamer het wetsontwerp tot herziening der pas onlangs gemaakte wet op het hooger onderwijs afgedaan. De interpellatie van den heer van Kerkwijk, naar aanleiding van een contract der Regeering met de gemeente Rotterdam, is nog niet afgeloopen. De discussie er over is verdaagd tot na hst Paasch-reces. De heer vau Kerkwijk was overigens in zijn kritiek op de regeeringshaudeling niet raalsch, en de repliek van den Minister van Waterstaat gaf daarin weinig aan den interpellant toe. Dat de vrienden tegenover de groene tafel zoo maar in 't blinde prijzen, wat de vrienden om de groene tafel wijzen, zal men wel niet kunnen zeggen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft aan M. J. Boone, gew. adjunct-commies le kl. ter provinciale griffie vau Zeeland, een pensioen verleend van f 554 's jaars. Landbouw. De heer E. C. Willekes Mac-Donald te Apeldoorn is tot onder-directeur der model-boerderij te Winkel benoemd. De som, noodig tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op het graf van den bekenden landbouw kundige Staring te Lochem is door belangstellenden bijeengebracht. Vooral onder de Zeeuvvsche land bouwers vond men vele inschrijvers. Kunst en Wetenschap. De Universiteit te Cambridge heeft dezer dagen 232 etsen van Rembrandt verkocht, zijnde dubbelen van de in haar bezit zijnde werken van Rembrandt. Een, waarvan slechts twee exemplaren bestaan, bracht 305 pond sterl. op. Op een andere verkooping werd een ets van Rembrandt voor 325 pond verkocht. In de Delftsche Courant van verleden Zondag deelt dr. Wap mede, dat hij, dank zij zijn vriend, den achterkleinzoon van den schrijver, den geestigen van Zeggelen, alhier, een verloren treurspel van den vader- Iandsch-historischen romanschrijver Adriaan Loosjes heeft teruggevonden. Bij gelegenheid van de buskruit ramp te Leiden werd door dezen partij getrokken van een gelijksoortige ramp te Delft in 1654. Hij liet een naar aanleiding daarvan vervaardigd treurspel //Amelia Fabricius" (de naam van de moeder van haar wonderbaar gered dochtertje Klara) te Delft in 1807 opvoeren om //voor de slachtoffers van het Leidsche onheil een liefdegift te kunnen doen storten op het altaar der zoo wreed geslagen Hollandsche Pallas-stad." De heer Wap geeft van dit naar zijn meening niet onverdienstelijke treurspel een korte beschrijving en tevens eenige inlichtingen op de vraag, wie waren destijds de dramatische artislen en hoe was het toen met het decoratief gesteld. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Met vijftig gulden bij zich is een veertienjarige zoon uit een fatsoenlijk gezin te Middelburg weggeloopen uit het ouderlijk huis, met het voornemen om in België dienst op zee te nemen. Te IJzendijke dooi de politie aangehouden, is hij door zijn vader weder naar huis gehaald. Een met steenen geladen vaartuig, dat Zaterdag uit de Maas voorbij Woudrichem voer, is tegen een krib gevaren en onmiddellijk gezonken. Niettegen staande dadelijk verleende hulp, van uit Woudrichem toegesnelde visschers, zijn de opvarende schipper en zijn zoon, te Hardinxveld te huis behoorende, de eerste levenloos en de laatste meer dood dan levend, uit de rivier opgehaald. Er loopen weder oplichters het land af met goed- koope katoentjes, die zij niet leveren en gegoten laken dat geen cent waard is, doch dat zij den lieden voor f 5 a 5,50 aansmeren. Den 14 Febr. heeft te Blitar (Ned. Indië) een aardbeving plaats gehad, zonder ongelukken of schade te veroorzaken. Op Gorontalo in de Molukken heerschte in het begin dezes jaars groot gebrek, ja volgens sommige berichten hongersnood. Te Sittard zijn twee aanzienlijke boerenwoningen met stallen en schuren afgebrand. De herhaaldelijk daar voorgekomen branden doen aan boos opzet denken er is een onderzoek ingesteld en acht personen zijn reeds in verhoor geweest. Te Utrecht heeft een persoon zich op den zolder zijner woning opgehangen. Te Haarlem is een opperman van een stelling dood gevallen. Te Delfshaven is een manslijk opgevischt, en te Bolsward dat van een oude vrouw uit het armhuis. Uit den O. Z. Voorburgwal bij de St.-Annastraat te Amsterdam is het lijk opgehaald van een man, die sedert eenige weken werd vermist. Bij de Brug des Saints-Pères is uit de Seine Parijs Zaterdag namiddag IJL. een zeer rijk in zwarte zijde gekleed vrouwen-lijk opgehaald. Van de gehandschoende vingers waren de toppen en een der voeten was bij den enkel afgehouwen. Het lichaam, oogensehijnlijk van eene dertigjarige, moet omstreeks veertien dagen in het water gelegen hebben. Het gelaat, ofschoon ge zwollen, is echter nog herkenbaar. Geld of kost baarheden zijn aan het lijk niet gevonden. Nabij het station Welckenraedt op den spoorweg- naar Pepinster is een man, die in een verkeerden trein was gaan zitten, onder het rijden er uitgesprongen en overreden; zijn vrouw, die was blijven zitten, keerde later met een anderen trein terug. Door de marechaussee te Fijnaert is de onverlaat gearresteerd, die aldaar voor eenige dagen aan een 17jarig doofstom meisje de haarvlechten heeft afgesneden Bij de jongste aanvullings-verkiezingen hebben de republikeinen in Frankrijk weder aanmerkelijke voor- deelen behaald. Niet geheel onjuist merkte een blad op, dat als 't zoo voortgaat, weldra de geheele Kamer uit republikeinen zal bestaan. Al is dit nu nog zoo spoedig niet le wachten en al is men ook met een geheel republikeiusche kamer nog niet voldoende ver zekerd tegen groote inwendige beroeringen, zooals Frankrijk die zoo menigvuldig heeft doorstaan, 't is toch een groote geruststelling dat bet tentoonstellings jaar althans een tijdvak van de meest gewenschte rust en vrede voor Frankrijk zal wezen. De voorbereidselen voor de tentoonstelling vor deren met spoed. Dag en nacht wordt er gewerkt om alles tegen 15 Mei gereed te hebben. Jammer maar dat zooveel monumenteels als daar thans met zulke groote kosten op het Maartveld wordt tot stand gebracht, maar zulk een kortstondig aanzijn zal hebben. Men juicht het daarom des te meer toe dat de trotsche gebouwen die op het Troeadero zijn opgericht grootendeels zullen blijven staan. Dat zal daar zoo iets kunnen worden als de Kensington-gardens te Londen. Prins Jerome Napoléon heeft in de aflevering van 1 April der Revue des Deux Mondes een belangwek kende bijdrage geleverd tot de geschiedenis van den val van 't keizerrijk en Frankrijks vernedering in 1870'71. Hij behandelt daarin nLes alliances de Venvpire en 1869 et 1870", en komt tot de slotsom dat er destijds twee onderhandelingen gevoerd zijn, de eerste en ernstigste in 18681869, die mislukt is door de formeele weigering van Frankrijk om zich met Italië te verstaan omtrent de regeling der Ro- meinsche kwestie; dat Frankrijk weigerde was de schuld der clericale partij. De tweede onderhandeling was die van 1870, te laat aangeknoopt om tot eenig resultaat te leiden omdat de rampen zoo snel op elkander volgend Frankrijk overstelpten. //Een groote les valt er uit dit alles te trekken", zegt de prins, uu.l. dat de clericale partij sterk genoeg is geweest om keizer Napoleon III te beheerschen, en om zijn ministers te beheerschen, waarvan anders toch bij 't uitbreken van den oorlog in '70 de voor naamst en niet zoo clericaal waren, al waren eenige ondergeschikte ministers dit wel. Ondanks den keizer en zijn ministers heeft de clericale partij de Fransche politiek beheerscht. Hij denkt hierbij aan het voorbeeld van Richelieu, die de Duitsche protestanten ondersteunde, terwijl hij La Roebelle belegerde. Bij Richelieu ging het vader land véér alles, ook voor de kerk. Thans is dit anders; maar laat de clericale partij dit dan ten minste erkennen. In plaats van zich geraakt te ge voelen door het verwijt dat zij de wereldlijke macht van den paus heeft voorgetrokken boven bondgenooten, die Frankrijk had kunnen hebben, moest zij zich daarop verboovaardigen en om consequent te zijn, moest zij zeggen de paus boven al, zelfs boven het vaderland 1 Deze staatkunde zoo besluit de prins die men Napoleon III opdrong, is de hoofdoorzaak onzer rampen, en de onpartijdige geschiedenis zal zeggen dat de wereldlijke macht der pausen aan Frankrijk den Elzas eti een deel van Lotharingen heeft gekost." Nu 't is de eerste keer niet geweest dat de wereld lijke macht van den stedehouder van hem wiens rijk niet van deze wereld is, enkel onheil en ramp, ellende en vernedering over een land heeft gebracht. Inmiddels zou men zeggen dat Leo XIII meer zoekende is naar bevrediging en rust dan naar agitatie en strijd. Aan de Duitsche bisschoppen moet aan bevolen zijn alle gelegenheden aan te grijpen om met de regeering op een minnelijken voet te komen. Keizer Wilhelm heeft trouwens nog niet willen bijten. Men meldt nu ook dat de curie zelfs denkt aan een hervatting der betrekkingen met de Italiaansche re geering. Niemand zal wel goedgeloovig genoeg zijn aan te nemen dat deze verzoeningsgezindheid van harte is. Laat de regeeringen dan ook maar wakende zijn, hun vijand en belager slaapt niet. Voor eenige dagen werd bericht, dat pater Beckx, de grootmachtige generaal der Jesuïten, op 't uiterste lagde man is ook al stokoud. De Maasbode weet echter te vertellen dat pater Beckx volstrekt niet ziek is, maar integendeel zoo frisch als een hoen. 't Kan zijn, maar een man van 83 jaar, als de machtige pater, en die zulk een langen werktijd in intrige en administratie achter den rug heeft, mag zich wel verantwoord achten als de puntjes er zoo wat afgaan. Inmiddels doodverft men den provinciaal van Rome als zijn aanstaanden opvolger. De paus heeft aan Curci een belangrijken post aan geboden. Curci weigerde, zeggende dat hij vervolging had geleden voor het welzijn der kerk maar niet om eigen voordeel. De paus klaagt, dat zijn gezondheid onder liet thuis blijven lijdt. Incognito is hij reeds tweemalen uit geweest, door de porta Cavalligiere in de richting van Oivita Veechia. Daar hij de onmogelijkheid inziet, snel aan het conflict met Pruisen een einde te maken, tracht hij voorloopig naar een wapenstilstandhij wenscht den terugkeer van Ledockowski in zijn diocese mogelijk te maken. Het Oosten. s Lands wijs 's lands eer," zegt een welbekend spreekwoord, dat men vaak gebruikt om uit te drukken dat men vrede heeft met vreemde zeden en gebruiken, omdat ze toch vreemd zijn en ons niet opgelegd wordt ze te volgen. Niettemin zal menigeen toch zeker gevoel van ergernis niet hebben kunnen onder drukken, toen de telegraaf het bericht uit Loncïen bracht dat de Ministers in het Parlement waren ge komen met het voorstel van een adres om H. M. Koningin Victoria allernederigst te danken voor de groote genade die zij liet Engelsche volk heeft bewezen met haar oorlogszuchtige boodschap en door de op roeping der reserve. Hoe een Kabinet toch wonderlijk met een volk kan omspringen als 't maar de vormen in acht neemt waaraan dat volk gehecht is en waaraan het bij wijlen vrij wat hoogere waarde toekent dan aan het wezen der dingen zelf! Het Kabinet, d. i. lord Beaconsfield, inspireert de Koningin om eerst van de natie 72

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2