voor het arrondis- sement Zieri 1878. No. 29. Zaterdag 13 April. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. Binnenland. PIUS IX. yii nak/i isnii coiitur. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Zierikzee, 10 April. In de gisteren alhier gehouden vergadering van Hoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen is de begrooting voor 1878 goedgekeurd, nadat op voorstel der Commissie, het tractement van den Voorzitter was verhoogd van 1200 op ƒ1500, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. De Voorzitter deelde mede, dat Maandag j.l., in tegenwoordigheid van een Ingenieur voor het Stoom wezen der Maatschappij te Fijenoord, een proefbemaling heeft plaats gehad met het Stoomgemaal des polders, waarbij is gebleken, dat een der machines niet aan de vereischten voldoet, waarom het Bestuur heeft ge meend bedoeld Stoomgemaal aldus niet te kunnen aanvaarden. Van wege de Maatschappij werd echter beweerd dat de machines voldoende zijn, zoodat deze zaak waarschijnlijk aanleiding zal geven tot een arbitrage. Yoor den grooten watermolen is slechts geboden een som van 600, waarom het Bestuur besloten heeft den molen voor die som niet te gunnen en in dienst des Waterschaps te behouden. Van Burgem. en Weth. van Duivendijke was in gekomen een kennisgeving, dat genoemde gemeente afziet van het aanleggen eener laad- en losplaats aan de Ossensluis, doordien de daartoe gestelde voorwaarden haar te bezwarend voorkomen. De Gemeenteraad van Middelburg heeft besloten tot het aangaan eener geldleening van 59,000 tegen 4Vs pCt. Behalve het protest tegen het wetsontwerp-Kappeyne op het lager onderwijs, ingediend door de anti-revo lutionairen, is nu ook van ultramontaanschen kant een protest gekomen. Het is van jhr. mr. van Nispen van Seveuaer. In hoofdzaak wil de heer van Nispeu dat de Staat de bijzondere scholen zal subsidieeren. Het ontwerp-gedenkteeken voor de Unie is vervaardigd <joor den architect Nieiiwenhuis te Utrecht naar de denkbeelden, aangegeven door prof. Beets. Behoudens de goedkeuring van Z. K. H. Prins Hendrik besloot de vergadering met groote meerderheid tot oprichting van een nationaal gedenkteeken naar de ontworpen teekening. Het monument stelt voor een groote kolom, samengesteld uit zeven kleinere kolommen (zeven pro vinciën die tot de Unie toetraden), te znmen dragende het beeld der vrijheid en op het voetstuk bewaakt door den Nassauscheu Leeuw. Het geheel zal naar het ontwerp een hoogte hebben van 31 meter. De kosten worden geraamd op ruim een ton. Het voor nemen bestaat het gedenkteeken te plaatsen op het bolwerk Lepelenburg. Z. M. de Koning heeft Woensdag ochtend de resi dentie verlaten, ten einde eenige dagen op het Loo te vertoeven, 's Konings gevolg bestond uit graaf Dumenceau, luit.-kol., adjudant; jhr. Yegelin van Claetbergen, secretaris, en jhr. mr. Gevers Deijnoot, referendaris bij Zr. Ms. Kabinet. I11 het begin der volgende week zal Z. M. terugkeeren. Z. M. is te zes uur op het Loo aangekomen. Z. M. werd aan het station ontvangen door jhr. Saudberg tot Essenburg, intendant van het Koninklijk Paleis het Loo, terwijl eenige belangstellenden aanwezig wareu om Z. M. te begroeten Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is van Parijs naar Karlsruhe vertrokken. Naar men in de Soleil leest, heeft de President der Fransche Republiek aan Prins Hendrik der Nederlanden het grootkruis van het Legioen van Eer geschonken. Te Giethoorn is voor een paar weken zekere T. J. D., een in 't Noordeinde alleenwonend bijna 70-jarigen man, overleden. Zijn kinderen meenden te weten, dat er geld was, maar zochten lang te vergeefs. Er was zelfs sprake om 't lijk op te graven. Eindelijk vond men op den koestal een trommel met effecten, gedekt met een stuk hout, en voorts, na veel graven, de klinkende munt in een pot, die op de deel in den grond was verborgen. - Zw. Ct. We ontvingen No. 1 van liet Rotterdamsch Memos- blad, de zoo druk besproken concurrent van liet Nieuws v. d. Dag en de andere bladen. Het blad ziet er goed uit: goed papier, nette druk, handige vorm, gemakkelijke indeeling, enz. Ofschoon dagelijks uitkomend kost het niet meer dan 1,95 per kwartaal voor Rotterdam en 2,25 voor buiten Rotterdam. Hoofdredacteur is Mrd. Cohen Stuart; directeuren A. W. SijthofF en C. G. Freutzen. Het bureau is Zuidblaak en Wijnstraat te Rotterdam. Onder de verdiensten die 't nieuwe blad pretendeert is ook dat een populair blad niet groot moet zijn. Hoe hiermede te rijmen is dat dit le nommer toch nog 16 folio-pags. groot is, vatten we niet, of het moest toch waar zijn dat men, als volledig dagblad, wel kan wenschen klein te blijven, doch 't dan ook bij 't wenschen moet laten. Wil een blad //wat te lezen" geven en bovendien nog van alles, gelijk de grootste bladen van 't land, dan kan 't niet kleiner zijn dan een groot blad. Bij den uitgever P. Noordhof te Groningen is verschenen No. 1 van De Nieuwe Financier en Kapi talist, welke uitbreiding van titel De Nieuwe Finan cier heeft ondergaan door de overname van De Kapitalist vroeger uitgegeven bij Nijgh van Ditmar te Rot terdam. De heer T. A. Huizenga is nu redacteur van de vereenigde bladen. De inhoud van De Nieuwe Financier en Kapitalist is aanmerkelijk vermeerderd zonder dat de prijs verhoogd is. Deze is als vroeger 10 per jaar. Het blad is zeker het beste speciale orgaan der effecten-wereld, dat in Nederland bestaat. Met ingang van 1 October a.s. wordt het bataljon mineurs en sappeurs uitgebreid met een school- en telegraaf-compagnie. Volgens de N. Roti. Ct. zullen met 15 Mei alle treinen van de Hollandsche lijn te Rotterdam het Beurs-station tot punt van vertrek en aankomst hebben. De pogingen, die te Amsterdam worden aangewend door P. VAN DER YEEN. VIL Reeds in de allocutie van 27 Juni 1867 sprak Z. H. het voornemen uit een Algemeen Koncilie bijeen te roepen, welk plan hij een jaar later volvoerde. Den 8en December 1869 zou men samenkomen. Met het bijeenroepen dezer Vergadering bedoelden de Jesuïten niets anders dan de vaststelling der onfeil baarheid des Pausen, over welk plan de ijdele Pius zich als waanzinnig verheugde. Zij evenwel wilden hierdoor slechts hun eigen macht verhoogen, »want door hun dringenden invloed laten zij dan den Paus besluiten nemen en leerstellingen scheppen, die zij verkiezen, en op groote schaal streven zij dan naar de alleenheerschappij, zooals zij dit in Paraguay te vergeefs hebben beproefdWat Gregorius VII beoogde, willen zij ten uitvoer brengen, met dit onder scheid, dat voortaan alle gezag van het Pausdom op het Jesuïtisme overgaat, en dat het geheele Christendom der Roomsch-katholieke Kerk in het Jesuïtisme wordt opgelost" (W. C. Pape). Hoewel deze bijeenroeping bij vele buitenlandsche Patriarchen afkeuring vond, kwam de Heilige Verga dering toch te Rome bijeen. Zij telde zevenhonderd-vier leden. Merkwaardig mag het genoemd worden, dat men den Bisschoppen deed weten, dat zij eenvoudig kwamen om te bevestigen, wat de Paus had besloten. Geen voorstel (ook dit verdient vermelding) mocht ter tafel komen, tenzij een door den Paus benoemde commissie het die eer had waardig gekeurd. Zooveel mogelijk werden geleerden van het Koncilie uitgesloten. De katholieke Hoogleeraar Friedrich, welke, tijdens de Vergadering, als theoloog van den Kardinaal von Hohenlohe, te Rome toefde, schrijft aangaande de verregaande onkunde van de leden des Kóndlies «Bisschoppen lezen, studeeren, denken niet. Zij weten de eenvoudigste zaken niet. Behoudens enkele uitzon deringen zijn zij volkomen onbekwaam over de dingen te oordeelen." Van de te Rome woonachtige Kardinalen heet het bij denzelfden geleerde: »Met uitzondering van vier of vijf zouden zij niet eens in staat zijn den dienst van kapelaan in een dorpsgemeente waar te nemen." Op welke bezadigde wijze men discussieerde kan blijken uit het woord van een der leden»Bij ons (in Pruisen) is het in een vergadering van kruiers fatsoenlijker dan hier in het Koncilie", en uit dat van een ander»De meerderheid van het Koncilie is voor geen rede vatbaar. Zij is als een os, die in blinde woede toeloopt op een rood stuk doek." Toch waren er onder de leden der Heilige Verga dering ook mannen, welke al het kwaad, dat de Kerk uit de afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid zou oogsten, voorziende, een verzoek indienden om het niet in behandeling te brengen. Ook de Regeeringen van Oostenrijk en Frankrijk richtten hunne waar schuwende vertoogen tot den Paus. Het een zoowel als het ander echter te vergeefs. Loyola's zonen hadden hun maatregelen goed genomen, en, zich aan niets storende, dreven zij met behulp hunner ter Vergadering aanwezige creaturen hun wil door. Den -13en Juli werd er gestemd. Van de 601 uit gebrachte stemmen waren 451 voor. Het dogma was dus vastgesteld. Den 18en Juli, een stikdonkeren dag, had de afkondiging bij kaarslicht plaats. Tal van buitenlandsche Bisschoppen verkozen niet haar bij te wonen. De meesten evenwel dergenen, welke zich aanvankelijk hadden verzet, legden ten slotte het hoofd in den schoot, deels door eigenbelang, deels door vrees voor scheuring gedreven. Dat Italië's Koning en Duitschland's Keizer zich minder gewillige zonen des onfeilbaren Vaders betoonden is van algemeene bekendheid. »Zoo kwam tot stand (wij zeggen het met den oud-Hoogleeraar Hofstede de Groot) hetgeen de monnik Lacordaire in zijn goede dagen noemde: de grootste onbeschoftheid tegenover Jezus Christus. Zoo kwam tot stand een scheuring loszinniger begonnen en roe- keloozer doorgezet dan ooit een andere in de achttien eeuwen, welke de Kerk doorleefde. Zoo werd geboren de moeder der voor Rome geweldigste omwenteling, waaraan zij zal te gronde gaan." Rome met haar Hoogepriester, die de waarheid bezit, staat lijnrecht tegenover de kinderen des nieuweren tijds, die erkennen, dat de Genestet terecht zong: En worstelend winnen we krachten, En dwalende vinden we 't spoor Daarom zal haar hoogste zegepraal haar diepste vernedering voorbereiden. Slot volgt.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1