Buitenlandsch Overzicht. Buitenland. loon per week gewerkt en ongeveer voor 12 millioen pd. st. aan diamanten te voorschijn gehaald. Een Engelsch weekblad bevat de volgende anecdote van Maarschalk Mac-Mahon. In de militaire school van St. Cyr is een zwarte kadet. Een der gouverneurs van deze inrichting verzocht den Maarschalk, toen deze onlangs die school bezocht, den armen jongeu, die wegens zijne kleur door zijne medeleerlingen ge durig wordt bespot, eenige vriendelijke woorden te zeggen. Bij de parade liet de Maarschalk den jongen man vooruittreden en sprak hem aan met de woorden //Gij zijt dus de Neger, niet waar?" «Ja, heer, Maarschalk", antwoordde de arme zwarte. //Welnu", zoo troostte hem Mac-Mahon, «daarmede wensch ik u geluk, ga zoo voort!". Cham heeft voor de «Charivari" twee teekeningen gemaakt* De een stelt een Turk en een Bus voor, staande voor de deur van het gebouw waar het Congres wordt gehouden. De Turk ziet er niet zeer opgewekt uit en de ltus duwt hem toe«Kom, kom, niet zoo'n gezicht, hoor! Ik wil dat ge er tevreden, zeer tevreden uitziet". De tweede stelt een Eus voor, die de armen en beenen van een Turk meeneemt, waarvan de ver minkte romp in een hoek ligt. Een koor van diplomaten roept den Eus toe, dat hij den armen Turk wat zal teruggeven. «Wel neen", antwoordt de Eus. «Ik verzeker u dat ik hem daarmede geen pleizier doe. Hij had geen crediet meer bij den schoenmaker en den handschoenmaker". Koning Humbert heeft een pensioen van 120000 frs. aan de gravin Mirafiori geschonken en dezelfde som aan haar zoonhare dochter krijgt slechts 20000 frs. jaarlijks, maar zij had reeds bij haar huwelijk een aanzienlijke bruidschat ontvangen. Wat de schulden van Victor Emmanuel aangaat, Koning Humbert zal die van zijn eigen civiele lijst betalen. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot bewaarder in het huis van arrest te Utrecht J. Pistorius, thans bewaarder in het huis van arrest alhier. Z. M. heeft den ontvanger der loodsgelden en commissaris der loodsen te Veere D. Turfboer be noemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Bot terdam en tevens den post te Veere opgeheven. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Sas van Gent H. J. Lamoraal Wickers, thans dezelfde functiën vervullende te Dinxperlo. De Gemeenteraad van Krabbendijke heeft benoemd tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk arm bestuur den heer M. Noordijke, cand.-notaris te Goes en secretaris van Krabbendijke. Door de Tweede Kamer is in de zitting van Dinsdag benoemd tot commies-griffier der Kamer mr. P. W. A. Cort van der Linden, met 44 van de 76 stemmen. Landbouw. Door de Afdeelingen IJsel-Oever en Over-Veluwe van de Gelderscke Maatschappij van Landbouw, zal in het Oranje-park te Apeldoorn op 5, 6 en 7 Juni e.k., een Tentoonstelling van Zuivel en Werktuigen tot Zuivelbereiding, en op 6 Juni e.k., een Tentoon stelling van Paarden, Bund-en Wolvee worden gehouden, die zeer belangrijk belooft te zijn, daar de Eegelings- Commissie door een aanzienlijke subsidie van het Gouvernement in de gelegenheid werd gesteld, de sedert eenigen tijd in het buitenland met zulke uit nemende resultaten toegepaste, en hier nog minder bekende nieuwere procédés en werktuigen tot Zuivel bereiding, waaronder ook de Methode Swartz, in werking gesteld te exposeeren. Ook zal, door de uitgeloofde prijzen van Zuivel producten van iedere Provincie afzonderlijk, deze Tentoonstelling een juist overzicht geven van de mate van ontwikkeling, die deze industrie over geheel Nederland bereikt heeft. Het Provinciaal Bestuur van Gelderland verleende daarentegen een geldelijke bijdrage uitsluitend ten behoeve van de Tentoonstelling van Paarden en Eundvee, als een bewijs van zijn belangstelling in de, uit de inzendingen op deze Tentoonstelling te blijken resultaten van de meerdere zorg, die in den laatsten tijd aan de veredeling van het ras van Paarden en Eundvee werd besteed. Nadere inlichtingen en Programma's zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij den Heer W. P. Pook van Baggen te Apeldoorn, Secretaris der Begelings- Commissie. Kunst en Wetenschap. De Nova-Zembla-expeditie met de «Willem Barendsz." ondervindt ook de sympathie van vreemdelingen. De heer Grant, een vermogend Engelsch man, die de reis der «Pandora" als photograaf heeft medegemaakt, heeft zich aangeboden om op eigen kosten de reis der «Willem Barendsz." mede te doen om photogra- fische afbeeldingen te maken. Zijn aanbod is dankbaar aanvaard. Hij is iemand, die de photogralie als lief hebber uitoefent en wiens werken betreffende de reis der «Pandora" ongemeen worden geroemd. De heer Heymans van Anrooy, militair student, zal de expeditie als medicus vergezellen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In de haven van IJmuiden is de stuurman van een Scheveningsche vischschuit bij 't aan boord stappen in 't water gevallen en verdronken. Te 's Gravenhage is een kind van 8 maanden gestikt door de pogiugen om een stuk brood in te slikken, dat men het in de hand had gegeven. De vermiccelli-fabriek van den heer Pagnier te Maastricht is geheel door brand vernield. Te Hamburg is een 44jarige vrouw ter dood ver oordeeld, omdat zij haar elfjarig voorkind over de leuning eener brug in het water heeft geworpen, zoodat het meisje verdronken is. In een fabriek te Delft heeft een werkman uit een kruik met vergift gedronken, meenende dat het bier was. De man verkeert in levensgevaar. Onder Zantvoort is een mau in dronkenschap op den weg blijven liggen en door de koude verkleumd overleden. Een schipper uit Kampen is op de Zuiderzee over boord geslagen en verdronken. In het Kanaal en inzonderheid op de Pransche kust heeft een zware N. O. storm gewoed. Aan de zeewerken is veel schade gekomen, o. a. aan de pier te Calais. Een schip met kolen van New-Castle naar Californië is vergaan en van de 22 opvarenden zijn er 11 verdronken. Te Elsloo is het lijk van een ongeveer 5 öjarig man uit de Maas opgehaald. Te Maastricht heeft een marécliaussée met zijn karabijn zijn meisje en daarna zichzelven doodgeschoten, naar men zegt uit jaloqzy. Ouder Ooitjesplaat is de knecht van een schipper van Cortgene overboord geslagen en verdronken. Te Bruinisse is brand ontstaan in de oude meestoof; een bergplaats met 16. vaten meekrap eD een oester- pakkerij zijn verbrandde hoofdgebouwen werden door de hulp der brandweer behouden. Zondag heeft de spoortrein No. 223 tusschen het station Beilen en Hoogeveen moeten stoppen, aangezien twee wegwachters en een wachteresse bezig waren een man van de spoorbaan te verwijderen, die voornemens was, zich door den naderenden trein te doen overrijden hij hoorde te Assen thuis en was lijdende aan delirium hij was zoo woest, dat men hem heeft moeten binden, bij welke gelegenheid hij een der wachters een vinger heeft afgebeten. Men heeft hem gebonden in den trein medegenomen tot Hoogeveen, alwaar hij aan de politie is overgegeven. Uit de Willebroeksche vaart te Brussel is het lijk opgehaald van een jonge vrouw, ongeveer 25 jaren oud en prachtig gekleed. Voor het aangezicht hing nog een stuk van een zijden masker. Aan den hals heeft men eenige blauwe vlekken opgemerkt, men weet niet of zij veroorzaakt zijn door gewelddaden of door de ontbinding. Het lijk schijnt lang in het water gelegen te hebben. Ware de Oostersche kwestie als een schier niet te ontwarren kluwen niet daar, dan zou er op dit oogen- blik zeer weinig grondstof wezen voor een buitenlandsch overzicht. De verwikkelingen in het Oosten zijn echter op zichzelf al belangrijk geuoeg voor een afzouderlijke beschouwing. Voor 't overige valt er weinig te zeggen. In Frankrijk heerscht een voorbeeldige rust en zelfs een in geen langen tijd geziene, haast algeheele wapen stilstand der partijen. Zelfs de bonapartisten zijn nu beleefd en vreedzaam jegens de republikeinen. Laat ons wachten tot 1880, is blijkbaar aller leus. En dat is verstandig, omdat zoodoende in de eerste plaats de groote wereld-receptie, te Parijs dezen zomer te houden, kan gelukken en der wereldstad wat frisch bloed toevoeren in den vorm van klinkende munt waaraan zij zoo goed als ieder ander behoefte heeft. De Kamer heeft nu de wet op de amnestie voor de tweede maal goedgekeurd, thans met de wijzigingen door den Senaat daarin gebracht. De wet op den staat van beleg zal dra volgen. De Kamers zijn tot na Pascheu naar huis gegaan. Van het denkbeeld der linkerzijde van de Kamer om dit jaar de Kamer vrij te laten ook te Parijs te vergaderen zal wel niets komen. De President heeft zijn secretaris, d'IIarcourt, die zulk een rol gespeeld heeft in den 16 Mei-tijd met fatsoen afgedankt. Dat secretarisschap zal vervallen het was een soort van lijf-ministerschap. Na de overwinning der meerderheid en nu Mac-Mahon zijn positie beter begrijpt of beter eerbiedigt, is zulk een stille grootvizier ook niet noodig. Paus Leo XIII heeft een allocutie tot de bisschoppen gehouden, waarvan de grondtoon is het oude ver velende gejank over het gemis van het wereldlijk ge weld. Voor 't overige schijnt Leo van de bisschoppen wat meer notitie te willen nemen dan Pius. 't Is haast öf hij zich nog niet geheel en al onfeilbaar gelooft. Men zegt dat de Paus maar zwak van ge zondheid is en van Koning Humbert wordt hetzelfde verteld. Het nieuwe Italiaansche Ministerie schijnt ook al zwak en ziekelijk te zijn. Men voorspelt het geen lang leven. Nu in Duitschland de gouvernementeele wijziging haar beslag heeft, hoort men er ook weinig meer van. Trouwens daartoe zal de kritieke toestand van het oogenblik ook wel eenige aanleiding geven. In Denemarken is de parlementaire bevrediging nu voltooid en de Kamers zijn naar huis. Uit de Vereenigde Staten verneemt men niets bij zonders wat de politiek betreft. Te Brussel vertelt men dat onze Prins Hendrik daar o. a. ook zou gehandeld hebben over het kanaal traktaat Ter Neuzeu-Gent. Andere geruchten zeggen dat de Prins is wezen spreken over een eventueel defensief verbond tusschen Nederland en België. Wat hiervan is; weten we niet. Niet weinig sensatie zal, d. o., gemaakt worden door een uitlating van den Haagschen kroniekschrijver der Gron. Court, naar aanleiding van hetgeen onlangs de Courrier de BruxeUes zich uit Parijs liet schrijven, n.l. dat de heer Target, gewezen gezant der Fransche Eepubliek in den Haag, zich aan ontvreemding van staatsstukken zou hebben schuldig gemaakt en wel van stukken betrekking hebbende op een aan hechting van Nederland aan Duitschland, in verband met een teruggaaf van Elzas-Lotharingen aan Frankrijk. De correspondent zegt dat déze zaak in den Haag een pijnlijken indruk gemaakt heeft, dat er iets van aan schijnt te zijn en dat een interpellatie te dier zake in geheim comité in de Kamer niet onmogelijk is. Het Oosten. Als Eusland nu maar overkwam en zeide tot «het congres" «zie hier mijn vredes-tractaat met Turkije, neem het en maak er van wat gij goed vindt, ik zal mij daar dan naar schikken", dan zou alles in orde zijn. Zoo ongeveer stelt Engeland het voor dat de toestand van 't oogenblik is. Maar wie is «het congres" Als men niet door een beslagen bril ziet, dan is «het congres" eigenlijk Engeland alleen en niemand anders, noch iemand daarbij. Zou 't niet wat te veel van Eusland gevergd zijn op Engelands voorstel ja te zeggen en dus, zoo overwinnaar als het is, zich met lauweren en al naar Victoria's antichambre te begeven om te vragenheeft u ook gescheld, Mevrouw! wat belieft U? Met al dat dralen en draaien is het Engelands doel blijkbaar om achter de eigenlijk stemming te komen van de lieeren van Berlijn en Weenen. Tot dusver is dit nog niet gelukt, en toch, Engeland be seft wel dat het geen oorlog alleen kan voeren en dat thans de staat van zaken hemelsbreed verschilt van dien voor den Krim-oorlog. Terwijl zoo de Engelsche diplomaten zich veel moeite geven om, zoo mogelijk, onder de mogeudheden partij te maken, om althans Oostenrijk te winnen, gaan de Ministers van hare Britsche Majesteit niet minder ijverig voort met de goede Engelsche natie lekker te maken voor den oorlog, 't Is haast of't een nationaal buitenkansje was voor de Engelschen, gewikkeld te worden in een aanvallenden oorlog die hoogst be zwaarlijk zal kunnen gevoerd worden, die schatten gelds en misschien ook veel bloed zal kosten en die naar allen schijn wel eens bitter zou kunnen tegen- loopen. Ondertusschen is 't ook nog steeds alsof Engeland zijn draai maar niet kan krijgen van den Bosporus naar den Nijl. Waren nu de Grieken maar rustig, dan zou 't misschien als van zelf gaan, want dan kon de Sultan zijn troepen laten inrukken en aan het pakken van zijn koffers gaan denken. De Engel-

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2