ZIERIKZEESCIË COURANT. voor liet arrondis- sement Zierilzee. 1878. No. 27. Zaterdag 6 April, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. PIUS IX. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKEXMAN. Binnenland. Zierikzee, 5 April. Was onze geïsoleerde ligging menigmaal en in velerlei opzicht een reden van beklag, in één opzicht heeft zij ons steeds een zeker voordeel gegeven boven menige andere streek van' het land. Wij bleven er doorgaans door verschoond van zware besmettelijke ziekten onder menschen en vee. Thans echter is de zoo gevreesde longziekte, die reeds zulk tal van jaren den Nederlandschen veestapel heeft geteisterd en voortdurend nu hier dan daar haar slachtoffers maakt, onze landpalen binnengedrongen. De longziekte is uitgebroken op den stal van den landbouwer Luyendijk onder Nieuwerkerk. Het is te hopen dat het gelukken mag door gepaste maatregelen de verspreiding der ziekte tegen te gaananders zou zij voor Schouwen en Duiveland een ware ramp worden, en dat te meer, daar sinds eenigen tijd onze landbouwers zich veel meer op de veehouderij toe leggen dan vroeger en dat voorloopig met geen oü- gunstigen uitslag doen. Het is echter ook te hopen dat de veehouders toch nu vooral goed hun, belang en dat hunner vakgenooten zullen begrijpen en zij zoo streng mogelijk zullen oppassen dat geen vreemde bezoekers de smetstof op hun stallen overbrengen of dat zij zelf niet misschien door achteloosheid de overbrengers van de kwaal worden. Naar wij vernemen is op den staKvan den koffie- huishonder E. alhier de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Van wege het Gemeentebestuur zijn onmiddellijk de noodige maatregelen genomen tot ontsmetting. In de Dinsdag gehouden vergadering der Zeeuwsche Spoorboot-Maatschappij is bepaald dat het dividend over het afgeloopen jaar zal zijn f 45 per heel en f 321/3 per half aandeel. Ook in deze vergadering bleek niet duidelijk waarom deze maatschappij juist S p o o rboot-Maatschappij heet, daar haar boot met een spoor niets te maken heeft en alleenlijk nu en dan, als toevallig, den reizigers van hier gelegenheid geeft om ergens het spoor te bereiken. Menigvuldiger en luider worden de klachten over het gebrek aan geneeskundigen, vooral op het platte land. Een groot aantal plattelands-gemeenten zijn van geneeskundige hulp geheel of gedeeltelijk verstoken. Langzamerhand worden de aanbiedingen, door ge meentebesturen gedaan om een geneeskundige over te halen zich in de gemeente te vestigen, hooger; doch het gewenschte resultaat wordt niet verkregen. Nu en dan vindt men in de bladen ook klachten over de karigheid der gemeentebesturen ten aanzien van de genees- en verloskundigen en wordt de wensch uitgesproken dat de Regeering toch scherp zal toezien op het ongeoorloofd uitoefenen der practijk. Wie door dezen staat van zaken het meest gedrukt worden, zijn de zieken en hun hnisgenooten. De beschikbare hulp wordt schaarscher en dus ook duurder. Niet geheel onjuist vinden we daarom de opmerking dezer dagen in de N. G. Ct. gemaakt, dat aangezien de Regeering, en zulks terecht, zulke scherpe wetten maakt op het uitoefenen der geneeskundige practijk en zulks om te beletten dat onbevoegden het leven en de beurs der patiënten in gevaar brengen, 't misschien wel zijn nut kon hebben dat van Re- geerings-wege de studie der geneeskunde werd aan gemoedigd, of liever mogelijk gemaakt ook voor die jonge lieden, bij wie wel lust en aanleg bestaat voor 't vak, doch wien de middelen ontbreken om de langdurige en zeer kostbare opleiding tot geneeskun dige naar den eisch der wet te genieten. Te Heinkenszand is op 92jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Rijk, tot aan zijn dood wethouder en dijkgraaf aldaar, welke betrekkingen hij ongeveer 60 jaar heeft vervuld. Zaterdag zal Z. K. H. Prins Hendrik te LTtrecht een zitting van de hoofd-commissie voor de feest viering der Unie van Utrecht presideeren. Gaarne nemen wij uit de Gron. Court, het bericht over dat de heer J. J. A. Gouverneur weder bijna geheel hersteld is en hij binnenkort weder te Groningen denkt terug te komen. De Nederlandsche onderlinge hulpvereeniging te San Francisco in Californië heeft weder een nieuw teeken van leven gegeven. Het bestuur der vereenigiug heeft van het gemeentebestuur een sluk grouds be komen, gelegen bij de nieuwe groote begraafplaats eu dat bestemd is om tot begraafplaats te dienen voor aldaar overleden Nederlanders. De bevolking van Paramaribo en de districten dezer kolonie beliep uit. December des vorigen jaars 49417 personen. Het getal geboorten in 1877 bedroeg 1601, waarvan 315 in echt; dat der sterfgevallen was 2114, waaronder 84 levenloos aangegeven. Anthony Trollope hield dezer dagen te Londen een lezing over de Kaffers en Zulu's. Over het geheel was zijn oordeel over de inboorlingen van Zuid- Afrika zeer gunstig. De Kaffers waren werkzaam en betaalden hun belasting zeer stipt; hun hoofden echter waren schuld van de bestaande verwikkelingen, omdat dezen door de heerschappij der Engelschen sommige hunner privileges hadden verloren. De Zulu's waren handig en gehoorzaam. Zeer hoog gaf Trollope op van de Kaffers, die in de diamantvelden werkten. Bij Krimberley hadden 4000 Kaffers 6 jaren voor 10 shilling door P. YAN DER YEEN. V. Opmerkelijk mag liet heeten, dat geen Paus ooit heeft ingezien, dat het Pausdom zijn tijd gehad heeft. Ieder hunner op zijne beurt droomt een Gregorius VII of een Innocentius III te wezen. In weerwil van den nieuwen geest, die, door de wereld trekkende, zich in reformatorische en revolutionnaire bewegingen lucht gaf, voeren zij maar altijd dezelfde aanmatigende taal, zich Opperheerschers achtende, voor wie elke knie zich buigen, elke rug zich krommen moet. Zelfs de uit nemende Ganganelli, de beste Paus, die ooit den Hoogepriesterlijken zetel innam, is van dien waan niet vrij te pleiten. Is een dergelijke starzinnigheid en kleurenblindheid •af te keuren, te begrijpen is zij niet minder; immers de eeuwen, die voorbijgingen, de traditie, zij stuwen hen voort. In dit streven naar almacht en opperheerschappij nu heeft de laatste Paus schier al zijn voorgangers overtroffen. Na den terugkeer van Gaeta openbaarde zich al spoedig in den Hoogepriesterlijken kring de zucht om middeneeuwsche toestanden, middeneeuwsche dogmata, middeneeuwsche praktijken weder te doen herleven. De wetenschap, die het geloof in gevaar bracht, moest beperkt worden. De Paus moest weder almachtig: Heer der Heeren en Koning der Koningen zijn. Luide werden de onfeilbaarheid des Heiligen Vaders, de onafhankelijkheid der Kerk van den Staat, het atheïsme der Protestanten en dei-gelijken meer verkondigd. Zeker, dit alles was het werk der Jesuïtën, wier willooze machine Pius was, doch de ijdele man hoorde en zag het met welgevallen. Ditzelfde streven openbaart zich in alle Rome's handelingen van den laatsten tijd: in de afkondiging- der onbevlekte ontvangenis, in de uitgave van Encykliek en Syllabus, in de vaststelling- der Pauselijke onfeil baarheid. Over elk daarvan een woord. Onder de vele twistpunten, welke de monniken der Franciskaner- en der Dominikaner-orde verdeelden, behoorde sedert de veertiende eeuw ook dat over de onbevlekte ontvangenis van Maria (of zij al of niet onbevlekt in den schoot harer moeder is ontvangen). De eersten leerden, de laatsten bestreden het. Pius IX wilde dien strijd voor goed eindigen. Hij deed het in den geest zijner raadslieden en zijner eigene mystieke Maria-vergoding, in tegenspraak met het gevoelen van beroemde Kerkleeraars en Vergaderingen. Reeds den 2en Februari 1849 had Z. H., van Gaeta uit, den geloovigen bericht, dat er een commissie was benoemd ter beantwoording van de vraag of Maria's onbevlekte ontvangenis al of niet tot dogma kon worden verheven. Van zijn kindsheid af, aldus schrijft hij in bedoelde encykliek, heeft hem niets nader aan het hart gelegen dan de allerzaligste Maagd Maria met bizondere vroomheid en godsdienst en innige liefde te vereeren, en dat alles te volbrengen, wat kon strekken tot haar grootere eer en tot bevordering- van haai- roem. Bedoelde commissie achtte het vaststellen van het leerstuk noodzakelijk en den 8cn December '1854 werd het bij de bul »Ineffabilis Deus" in de Sixtijnsclie kapel afgekondigd. Het was dien dag juist bizonder mooi weder: de zon scheen met ongewone pracht. »Een in dezen tamelijk onbeduidend iets."Zoo zou men meenen. De niet-bijgeloovige Pius evenwel ziet daarin, naar zijn eigen woord, het bewijs, dat hij met de vaststelling van zijn geliefd dogma een goed werk verricht. Wat nu in de afkondiging van dit leerstuk het merkwaardigste is weet een iegelijk, wien de wijze, waarop het tot stand kwam, niet onbekend is. Het werd aangenomen niet, zooais behoorde, op een Kon- cilie, maar op een Bisschoppelijke vergadering, waar slechts honderd-twee-en-negentig Prelaten tegenwoordig waren. Hierdoor werd dus de aloude vraag, of de Paus alleen aan het hoofd van een Koncilie of ook voor zijn -persoon onfeilbaar is, feitelijk in laatst genoemden zin beantwoord. Voorts brak men, dit dogma afkondigende, met de traditie der Kerk. Im mers slechts dat is naar den alouden regel kerkleer, wat door allenaltijd en overal is geleerd. Van de onbevlekte ontvangenis echter gold dit geenszins. Zoo ergens dan bleek het ongetwijfeld in de afkon diging van dit dogma dat, ongerekend het verzet van sommige priesters en de spot, waarmeê het hier en daar werd begroet, tamelijk kalm werd aangeno men dat het Katholicisme, onder der Jesuïten hand, van Episkopaal-aristokratisme in Pauselijk- absolutisme was overgegaan. Het was een welgeslaagde poging om alle macht, met voorbijgang der Bisschoppen, in handen des éenen Heiligen Vaders te leggen. Tien jaren later verschenen de beruchte Encykliek en Syllabus, welke, door eenige geleerde geestelijken opgemaakt, door den Paus en de Kardinalen werden vastgesteld. Zij bepalen het standpunt des Pausdoms tegenover de moderne beschaving en smijten der laatste vermetel den handschoen toe. Hierover in een volgend nummer nader.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1