Buitenland. BEURS- EN MARKTBERICHTEN Gordon Bennet, de rijke uitgever van den New- York Heralddezelfde die de reizen van Stanley in Afrika bekostigd heeft, zal thans voor eigen rekening een noordpool-tocht laten doen. Hij heeft daartoe de bekende stoomboot //Pandora" aangekocht voor f 48,000. De Duitsche recitator Moritz Neville is in Engeland met zijn voordrachten van Shakespere's treurspelen totaal verongelukt. Iu 1880 zal door de Fransche Academie van Weten schappen een prijs van 6000 francs worden uitgereikt aan dengene, die de beste toepassing op de genees kunde heeft gemaakt van de ontdekkingen van Pasteur. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag is bij Bergen op Zoom een trein ontspoord. Aan het rollend materieel eu den weg is eenige schade gekomen, doch persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De geheele trein, bestaande uit loco motief met tender en ze9 wagens, is uit de sporen Voor een paar weken is te Nijmegen een heer vermoord; men kan geen spoor van den dader ont dekken, doch gaat nu vermoeden dat deze een persoon is, die verleden jaar in een proces wegens ontvluchting zeer bezwaard is door het getuigenis van den vermoorde. Die persoon is onlangs in Duitschland gearresteerd, doch schijnt ook daar aan de handen der justitie ontsnapt te zijn. Te 's Hertogenbosch is een soldaat overleden door het eten van vergiftige worst. Nog 6 andere soldaten zijn er ongesteld van. De worst was aan de kazerne gevent door een persoon uit Vucht. In den laatsten tijd zijn weder eenige zeer erge gevallen van meelvervalsching door gips, kunstmest of door zwaarpaatk. geconstateerd. Vrijdag is in de Vlij van Wemeïdinge aan den grond geraakt het stoomschip //Dijle", van Pruisen naar Antwerpenhet is 's nachts zonder schade weder vlot Een Scheveningsche bomschuit met acht koppen bemand is in een der jongste sneeuwstormen met man en muis vergaan. Bij Bussum is een wiel van een wagen van een trein van het Oosterspoor geloopen. Ongelukken had den er niet bij plaats. Nabij Oversehie is het lijk gevonden van een on bekend manspersoon. Te Amsterdam is een achttienjarige jongen naar de gevangenis gebracht wegens verregaande mishandeling zijner ouders. Op de reis van Gibraltar naar Malta heeft het ramtorenschip //Koning der Nederlanden" slecht weder gehad en veel water overgekvegen. De 2e zeilmaker is bij de pogingen om het indringende water te keeren overboord geslagen en verdronken. Te Parijs heeft zich een jong meisje van omstreeks zestien jaar in de Seine willen verdrinken. Zij werd door een badknecht gered en toen zij haar familienaam opgaf, moet gebleken zijn dat zij een dochter was van een gezant van een der grootste buitenlandsche hoven. Het Oosten. Gelijk vóór ruim een jaar alles van vrede sprak en men den oorlog zeer onwaarschijnlijk achtte, ofschoon, tusschen de regels lezende, toch wel te doorzien was dat Rusland van den beginne af den oorlog had gezocht gelijk deze dan ook niet is uitgebleven, zoo heeft nu ieder den mond vol van oorlog en wel van een Europeescheu krijg, waarin de meeste staten rechtstreeks of zijdelings zullen gemengd zijn, terwijl nu o. i. integendeel veel meer verschijnselen vallen waar te nemen, die de bewaring van den vrede aan duiden, dan vóór ruim een jaar. Het komt ons voor dat dezelfde oorzaken, die toen het veelsprekende Engeland hebben weerhouden den oorlog te beletten en den vrede te bewaren, aanwezig zijn en werken om Engeland terug te houden van den oorlog en te dwingen tot den vrede, 't Is waar, het zal in geen geval zulk een vrede zijn als waaraan Europa behoefte heeft, maar een gewapenden, gelijk we dien, helaasnu reeds nagenoeg een kwart eeuw moeten bezuren, maar op dit oogenblik houden we toch den krijg voor niet waarschijnlijk. Jammer is het wel dat het Oostersche vraagstuk niet is afgedaan, maar dat de geheele afdoening is verdaagd. Onze kinderen zullen wel nog geen ouden van dagen zijn, als wederom de krijgsfakkel in het Oosten zal branden. Hiervan draagt Engelands poli tiek grootendeels de schuld. Doch iets zekers is op dit oogenblik van den toe stand nog niet te zeggenwat we hierboven neerschreven is alleen de uitdrukking van ouzo meening, gegrond op de ervaringen der jongste eeuw en op het voor komen der verschijnselen. We moeten in alle geval nog afwachten wat werkelijk geschieden zal. Van alles wat er zoo a! in den laatsten tijd over die ingewikkelde en splinterige Oostersche kwestie geschreven is, komt ons niets zoo oorspronkelijk en in menig opzicht zoo gezond voor als een stuk uit de welversneden pen van Emile de Girardin gevloeid, dus vau een man, die sinds eenigen tijd als 't ware een nieuw krachtig staatkundig levenstijdperk is in gegaan, sedert hij zich geheel heeft losgemaakt van zijn oude liefde voor de Orleanisten. De moeielijkheid der Oostersche kwestie is naar zijn meening hoofdzakelijk te wijten aan de bekrompen en verouderde staatkunde van Engeland, die nog altoos gebaseerd is op de eenmaal als vaststaande aangenomen doch daarom niet minder valsche stelling, dat het behoud van een Turksche monarchie in Eu ropa noodzakelijk zou zijn voor het Europeesch Stateu- evenwicht. In plaats van Turkije te stijven door beloften die het toch niet consequent zou kunnen nakomen, al wilde het, had Engeland den Sultan moeten overhalen den zetel van zijn gebied naar Azië over te brengen. Daar kon nog lang een Turksch rijk door Europa gewaarborgd, blijven bestaan eu die waarborg kou aan dat rijk verleend worden op voorwaarde dat de Turken Europa verlieten. De Turken uit Europa, niet kwaadschiks maar goedschiks, dat is dus het denkbeeld van de Girardin. Wij voor ons hebben meermalen onze meening ontwikkeld, dat de ellendige Oostersche kwestie zoo lang een kanker voor Europa zal blijven als men de Turken nog in Europa duldt. Elk ander regime over de Donau- en Balkan-landen gebracht zal altoos beter zijn dan het Turksche. Dit laatste heeft zijn tijd gehad, en naarmate op den duur de verschillende nationaliteiten, die nu al eeuwen lang geheel of ten deele onder het Turksche element gedrukt geweest zijn, meer in ontwikkeling vorderen, zal het aan 't Turksche regime ook gedurig moeie- lijker vallen zich te handhaven. Het wordt eerlang bespottelijk, gelijk het reeds voorlang ergerlijk geweest is, dat de door ieder verachte Turkenheevschappij door het Christelijk Europa toch maar op de been gehouden wordt ten koste van het Christeubïoed en het Chris- tengeld. De halve maan eens uit Europa weg, dan kan er voor een Europeesch Congres een wezenlijk goed werk te doen komen, door de zeestrateu en de Zwarte zee open te verklaren gelijk de Oceaan open is. Ondertusschen is het niet waarschijnlijk dat Emile de Girardin's advies zal aangenomen of ingevolgd worden. De diplomaten moeten toch ook leven en de leveranciers van oorlogsbehoeften ook. Het aftreden van Lord Derby als Minister van Buitenlandsche Zaken is een feit van veel beteekenis. Hij wil blijkbaar Beaconsfield niet tot het uiterste volgen op den gevaarlijken weg waarop thans het Engelsche staatsschip gestuurd wordt. Want inderdaad die weg is hoogst gevaarlijk voor Engeland. Engeland zou den oorlog alleen moeteu voeren, dit schijnt zeker. In den Krira-oorlog had het de Franschen en Sardiniërs ter beschikking. Nu heeft het wel gespe culeerd op Oostenrijk, doch dit zal 't niet zoover laten komen om alles te wagen in 5t vooruitzicht van weinig te winnen eu met de veel grooter kans om in elk geval veel te verliezen. Het is de vraag: kan Engeland alleen wel iets ernstigs tegen Rusland ondernemen? Kan het het Turksche rijk herstellen? Als 't dat niet kan, dan maakt het zich bespottelijk, want dan kan het eigenlijk niets doen. Maar wij houden nog een geheel andere wending van den loop der zaken voor mogelijk, en dat is een bezetting van Egypte door Engeland. In dat geval zal de totale ontbinding van het Turksche rijk in Europa ook wel geen dag langer op zich laten wachten en gelijk raen nu reeds de doode Turken uit Kon stan tiuopel naar de overzijde brengt, zoo zullen dan aldra de levenden dien weg volgen. Dan kan Oos tenrijk ook om zijn deel komen. Yoor 't Nijllaud zou het hoogstwaarschijnlijk een weldaad zijn als het onder Engelsche souvereiniteit kwam. Een Egyptisch volk heeft nog wel levensvatbaarheid, en door zulk een schikking zou de Oostersche kwestie wellicht voor een eeuw verschoven worden. Een eeuw is veel waard en de vrees dat binnen dien tijd Kozakken eu Tartaren Parijs en Londen zouden komen verwoesten en de bloem der zonen van midden- en West-Europa naar Siberië verbannen, die vrees zou voorloopig wel onder de hersenschimmen kunnen gerekend worden. R usland Men leest in het Petersb. Medicin. Wochenschrift In Alexandrinopel, Kars en Erzeroem heerscht ver schrikkelijk de vlekkentyphus. Het streftecijfer is verschikkelijk hoog. Van de artsen van het leger van den Kaukasus zijn reeds 28 gestorven, waarvan 20 aan typhus. Er is nauwelijks nog een arts in-die drie garnizoenen, die niet ziek geworden is. Onder de hulpartsen en de hospitaalsoldaten is de sterfte bijzonder groot. Het groote aantal gewonden is in drie maanden tot een klein hoopje saamgesmolten. Die niet getransporteerd konden worden, zijn meest gestorven. Te Kars moet geen enkele gewonden meer zijn. Daar eu te Alexandrinopel wordt de ellende nog verergerd door de onbruikbaarheid der wegen. Weken lang was het verkeer tusschen Alexandrinopel en Kars en tusschen Kars en Erzeroem afgebroken. De transporten voor de hospitalen bleven al dien tijd uit. Bij het zoogenaamde Riom-detachemeut woeden erysipelas, hospitaalkoorts en scheurbuik. Overdag is het warm als in den zomer en 's nachts sneeuwt het. De wegen zijn modderpoelen en de hospitalen kunnen niet rein gehouden worden. LAATSTE TIJDINGEN. Londen, 1 April. Bij het Lagerhuis heeft de heer Hardy de aangekondigde koninklijke boodschap inge diend. Daariu wordt gezegd Daar, wegens den tegenwoordigen staat van zaken in het Oosten en de hieruit voortvloeiende noodzakelijkheid van maatregelen ter handhaving des vredes eu bescherming van de belangen des Rijks, zich naar de meening van Hare Majesteits een geval van hoogst dringenden aard voor doet, bedoeld in de daarbij betrokken wet, vvenscht H. M. over verdere middelen voor den militairen dienst te kunnen beschikken en wordt mitsdien aan het Lagerhuis medegedeeld, dat tl. M. voornemens is, de legerreserve en de militiereserve, of zoodanig gedeelte dezer troepen als It. M. noodig zal vinden, onmiddellijk in werkelijkeu dienst op te roepen. Deze mededeeling werd met teekenen van goed keuring begroet. In antwoord op een vraag van lord Hartington heeft sir Stafford Northcote medegedeeld, dat Enge land aan de Mogendheden een circulaire betreffende den tegenwoordigen staat van zaken heeft verzonden, met verzoek om het oordeel dier mogendheden omtrent den toestand te vernemen. Het debat over de koninklijke boodschap is bepaald op aanstaanden Maandag, de indiening der begrooting van uitgaven op aanstaanden Donderdag. Voorts heeft sir Stafford Northcote medegedeeld dat lord Salisbury de portefeuille van Buitenlandsche Zaken heeft aangenomen. Bij het Hoogerhuis is de koninklijke boodschap door lord Beaconsfield ingediend en het debat daar over insgelijks tegen aanstaanden Maandag aan de orde gesteld. St. Petersburg, 1 April. In de Russische bladen wordt gesproken ten gunste van eene rechtsfcreeksche overeenkomst met Engeland. Berlijn, 1 April. Voor het geval dat de bladen mochten aannemen dat de zending van Ignatieff te Weenen is mislukt, herinnert de Nordd. Allg. Zeitung dat Ignatieff niet in last had, eenige overeenkomst met Oostenrijk te sluiten, maar alleen moest optreden als onderhandelaar over het vredesverdrag van San Stefauo, ten einde dit verdrag bij Andrassy toe te lichten en kennis te nemen van de dringende eischen, die voor Oostenrijk-Hongarije uit den veranderden toestand zijn ontstaan, en dit doel zijner zending mag geslaagd heeten. K erknieuws. Beroepen te Aruemuiden ds. E. V. J. Japchen te Eemnes-binnen. Zondag j.l. nam ds. J. C. Montijn te Alblasserdam afscheid van de gemeente, waar hij c. vier jaren is werkzaam geweest, naar aanleiding der woorden uit Joh. 16, vs. 16. De gemeente zong hem Ps. 121, vs. 4 toe. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den '1 April 187 8. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 27j pCt. dito 3 dito 4 Stad Rotterdam 3 Rotschild. 2'/4 Obligatien, 1867/75 1 dito Binnenl. f 6250 3 dito 1250 en ƒ2500 3 Obligatien 1853/77 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 17981816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S.'1855 5 Obligs. a f 1000,'1866 5 dito a 100,— 1860 4»/a Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 België, Spanje, Portugal, Rusland, dito dito dito dito 63'is VSi/a 933/s •1003/,, 60"/, 12'5/18 50'/ls 963/, S93/s 72 85'/, 77 601/s 7'18

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3