van 19 en 20 jaar er voor met de handen in 't haar en de gansehe school is bedorven. Neen, de beste onderwijzer van 't hulppersoneel is volstrekt niet te goed voor de laagste klasse, dat heeft de ondervinding overal bewezen. Dewijl gij zelf, M. de Red. waarschijnlijk 't ontwerp geregeld behandelen wilt, doe ik slechts eenige grepen en passeer den leerplicht, 't gymnastiek-onderwijs, de vormleer enz. enz. alleen wil ik nog wijzen, in verband met het voorgaande, op 't denkbeeldige voordeel dat art. 24 geeft, waar één ond. op 40 leerlingen bevolen wordt. Ik noem dit voordeel fictief, dewijl de wet de genoemde meisjes tot onder wijzeressen stempelt en ook die meêtelt bij 't berekenen van 't getal onderwijzers, zoo worden de kweekelingen van f 50 tot f 100 de achterdeur uit en door de voordeur binnen gelaten, terwijl ze dan plotseling f 400 waard zijn. Een aardig buitenkansje, niet alleen voor die meisjes, maar ook voor de gemeentebesturen. Laat me thans nog één art. aanstippen. Dat juweel vindt ge onder no. 21, in 't welk aan Burg. en Weth., in overleg met den schoolopz. opgedragen wordt: 1°. de regeling der school tijden en vacantiën2°. de vaststelling van het leerplan; 3°. de keuze van schoolboeken; 4°. de verdeeling der school in klassen. Wat onder sub 4°. bedoeld wordt, verklaar ik niet te begrijpen. Of Burg. en Weth. moeten kans zien een andere verdeeling te maken dan de eenige gebruikelijke; drie hoofdklassen, öf hun wordt in dit art. het overplaatsen van leerlingen opgedragen. Dit laatste zal wel 't bedoelde zijn; althans ik kan me niet voor stellen dat de Minister hier een simpel raads besluit op 't oog heeft van dezen inhoud b.v. de school in wijk A zal verdeeld worden in vier, die in wijk B in vijf klassen, en 't dan verder maar aan den ond. overlaat die ver deeling te bewerkstelligen. Dus zullen Burg. en Weth. de school in klassen verdeelenze zullen den leerlingen lees boeken uitkiezen (een heerlijk uitzicht voor de Limburgsehe ond.)en, wat het meest curiense van 't heele ontwerp is, ze zullen den man, die met het bestuur der lessen belast is, alias hoofdonderwijzer, bij 't begin van den cursus een plan de bataille voorleggen, dat stiptelijk gevolgd moet worden, natuurlijk, anders kon de ond. zelf het leerplan wel opstellen. Als dit art. onveranderd tot wet verheven wordt, zal 't noodig zijn art. 23 te araendeeren, aldus b.v.als hoofden der school worden Burg. en Weth. aangemerkt, terwijl zij, die met het geven der lessen belast zijn den naam hulp onderwijzers dragen. 't Zou immers bespottelijk zijn nog te spreken van iemand met 't bestuur belast, als 't. heele sturen zich oplost in blind volgen? Nog eens: ik noem de indiening van dit ontwerp een fout, die 't ministerie veel van zijn prestige zal doen verliezen. V. 31 Maart '78. V.— Binnenland. Zierikzee, 2 April. Bij de op 30 Maart j.l. plaats gehad hebbende aanbesteding voor de levering van steenkolen ten behoeve der gasfabriek alhier, zijn aannemers geworden de laagste inschrijvers W. Iioven Zoon te Rotterdam, als volgt: New-Pelcon kolen ad f 8,29 per 1000 K.G. Pirnie Can nel u u 16,95 u Zierikzee, 2 April. Het schip //Vertrouwen", schipper Kuypers, is tengevolge van hevig stormweder op Zaterdag 30 Maart des avonds nadat de mast was over boord geslagen, op de Vondelingen gedreven. Den volgenden morgen is het schip weder vlot ge komen en door de reddingsschokker, schipper M. van Duin, alhier in de haven gesleept. Door den uitgever P. Noordhoff te Groningen is het eigendomsrecht van Be Kapitalist (uitgave van de H. H. Nijgh van Ditraar te Rotterdam) aangekocht en zal dit tijdschrift nu voortaan vereenigd worden met zijne uitgave Be nieuwe Financier, onder redactie van den heer T. A. Huizenga. Dit gunstig bekende weekblad zal daardoor eene belangrijke uitbreiding ondergaan en voortaan in veel vergroot formaat, zonder prijsverhooging worden uitgegeven, terwijl het eerste nomrner van den- vierden jaargang voor ieder belang stellende op aanvraag gratis en franco verkrijgbaar is. De eerste steenlegging van den bovenbouw van het Rijksmuseum te Amsterdam zal den laats ten Mei geschieden. In drie jareu tijds rekent men met den bouw zoo verre te zijn gevorderd, dat dan de afdeeling der oudheden zal kunnen worden ingericht en geordend. De scheur in den viaduct over het open Havenfront aan het Westerdok is in den laatsten tijd zooveel wijder geworden en een gedeelte van den muur is tevens zooveel naar buiten geweken, dat thans werkelijk vrees begint te ontstaan dat een stuk uit den muur ^vallen zal. N. v. d, B. Op de lijst van sollicitanten om in aanmerking te komen bij de vervulling der betrekking van commies griffier der Tweede Kamer, opengevallen door het eervol ontslag van den heer rar. O. W. Star Numan, komen voor de heeren jhr. rar. T. A. J. van Asch van Wijck, secretaris van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Bovendams, en advocaat te Utrecht, en mr. P. W. A. Gort van der Linden, advocaat te 's Gravenliage. De heer mr. C. H. Betz, te Rotterdam, verzoekt in aan merking te komen bij eene eventueele vacature der betrekking van tweeden commies-griffier. Dit jaar zijn van de kiezerslijst te Roermond, die 491 kiesbevoegden aanwijst, niet minder dan 187 personen, meest allen zoogenaamde schippersen handels reizigers, geschrapt. Een voorname Londensche dame wil eene belang rijke verandering in de heerschende mode voor avond toiletten maken; zij wil terugkeeren tot het kostuum der oude Grieksche vrouwen, zooals wij dezen winter madlle Agar bewonderden. Spoedig zal te Londen eene soiree plaats hebben, waar alle vrouwelijke ge- noodigden het peplum en den cothurnus zullen moeten dragen. Iu de Reporter wordt aan hen, die voornemens zijn dezen zomer naar Parijs te gaan, de volgende raad gegeven. Daar louis en napoleons, bankbiljetten en andere geldswaarden op reis nooit in hun geheel blijven, maar door wisselen in andere kleinere munt speciën veranderen en verminderen, kan het niet ondienstig zijn te herinneren, dat in Frankrijk sedert 30 Juni van het vorig jaar de volgende muntspeciën van den geldsomloop uitgesloten zijn: Stukken van 2, 1 franks en 50 centimes, die niet den beeldenaar van Napoleon III met den krans dragen, of niet het zinnebeeld der Republiek. Evenzoo deze stukken, als ze van Belgische afkomst zijn en van voor 1868, idem van Italië als ze van voor 1863 dagteekenen en idem van Zwitserlaud als zij van 1850, 1852 of 1863 gedagteekend zijn. Gambetta's tante, die jaren lang zijn huishouding bestuurde, is overleden. Uit Posen wordt gemeld, dat daar een gewezen militair verlost is van een kogel, die hem sedert 26 Juni 1866, toen hij bij den slag van Skalitz gewond werd, het leven zuur heeft gemaakt. De wond was toegebracht aan den schouderde chirurgijn kon echter den kogel niet vinden, terwijl de wond genas na eenigen tijd kreeg hij pijn in den rug; er ontstond van zelf een wond, die echter wederom genaszoo ging het voort, steeds lager, tot eindelijk dezer dagen het koppig lood onder de dij is uitgesneden. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Adel mr. J. C. E. graaf van Lijnden, rechter in de arr.-rechtb. te 's Gravenliage. Met ingang van 26 April wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat //Evertsen" o. a. de luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek, Bij Kon. besluit is aangesteld tot telegrafist 3e kl. de heer J. van Boven van Vlissingen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Utrecht mr. W. R. Boer. De Gemeenteraad van Middelburg heeft tot gemeente apotheker benoemd den heer J. W. A. Daman, apotheker bij het Burgerlijk Armbestuur te Rotterdam. Z. M. heeft aan G. Verdooren, op zijn verzoek, met 1 April eervol ontslag verleend als Notaris te Aardenburg. De Min. van Binnenl. Zaken heeft bepaald dat, aangezien de heer J. H. A. Diepen niet door de Tweede Kamer als lid is toegelaten, de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het district Zevenbergen zal plaats hebben op Dinsdag 23 April e.k. en de herstemming zoo noodig op Dinsdag 7 Mei daaraanvolgende. Jhr. Holmberg de Beckfeldt, kamerheer, en baron Van Hogendorp, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik, zijn door Z. M. den Koning der Belgen respectievelijk benoemd tot kommandeur en officier der Leopoldsorde. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 4. Staring's gedenkteeken. Mijne ervaring met den stekeligen Wolwortel (Sym phytum Asperrimum), door P. Mes. 7e Verslag van de proeven met kunstmest, door G. Reinders, (vervolg en slot). De diepte, waarop onze voor naamste landbouwgewassen wortelen. Over bouw gronden, door A. A. Verhorst. De vooruitzichten van den landbouw, II, door B. Bemesting, (ver volg). Het gebruik van den zoutweger bij de kaasbereiding. Onze landbouw op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs, enz. Blijkens ministeriëele aanschrijving houdt het dept. van Binnenlandsche Zaken zich bij voortduring aan bevolen voor de toezending van exemplaren van den Coiorado-kever, wanneer deze gevaarlijke gast soms mocht aangetroffen worden. Kunst en Wetenschap. De afgeloopen week werd te Amsterdam een belang rijke kunstveiling gehouden, n.l. van het kabinet van schilderijen en teekeningen van P. Langerhuizen. De 75 schilderijen hebben opgebracht 118959,50. Alles is verkocht en niets is in handen van buitenlanders gekomenveel stukken blijven te Amsterdam. Van het kleine honderdtal teekeningen, dat geveild werd, brachten de 19 duurst betaalde stukken samen ruim f 7000 op. De hoogste prijs, f 710, werd betaald voor een teekeniug //De Oorlog", van D. Langendijk een gelijke som gold een teekening van Richardson //Gezicht op Sicilië". Te Amsterdam is op 70jarigen leeftijd overleden de heer J. P. Hagen, vroeger tooneelspeler, later souffleur. Van zijn hand zijn een aantal vertalingen van tooneelstukken. Voor de Néderlandsche IJszee-expeditie ontbreken nog ongeveer f 4000, die men echter wel hoopt te zullen verkrijgen. Het aanbod van den rijken Rus van f 10000 voor de expeditie op voorwaarden die meer bijzonder in het belang van particuliere Russi sche handelaren waren, is door de commissie niet aangenomen. De drie officieren en de overige manschappen der Marine, die nagenoeg het geheele personeel uitmaken, hebben van Z. M. verlof bekomen om aan de expeditie deel te nemen. De Sumatra-expeditie is gestaakt. Voorloopig, zegt het bericht; maar 't is te vreezen dat dit voorloopig wel definitief zal beteekenen. In aanmerking genomen de groote verwachtingen, die men eerst van deze onderneming - heeft gekoesterd, is zij als mislukt te beschouwen. Zonder den dood van den heer Schouw Santvoort zou alles wellicht anders geloopen zijn. Ondertusschen is het nu reeds verkregen resultaat toch voor de wetenschap en den handel wel van eenig belang. 'Julius Stockhausen is benoemd tot leeraar aan het conservatorium te Frankfort. Mej. Clara Schumann is mede benoemd aan diezelfde school, en wel voor het onderwijs in het pianospel. Dat men in Duitschland wel eenigszins strenger denkt op 't punt van de //kunst als regeeringszaak", kan o. a. blijken uit het door de conservatieven bij den Rijksdag ingediende ontwerp van wet op de nijverheid. In dit ontwerp wordt o. a. voorgesteld dat de vergunning tot het geven van tooneelvertoo- niugen niet wordt geschonken aan een ieder, wien het aan de hiertoe noodige geschiktheid en beschaving ontbreekt. Derhalve zal dan een examen worden vereischt voor de tooneelspelers. Zoo ver is men bij ons toch nog niet. Het is verder opmerkelijk dat ook in den Duitschen Rijksdag stemmen zijn opgegaan tegen de overdreven zucht die schijnt te bestaan bij de Rijks-bouwraden om overal en te hooi en te gras de Gothische bouw orde toe te passen ook door de opmerkers hiervan werd gewaagd van 't geen hier sedert kort wel ge noemd is den Jezuïten- of ulfcramontanen-stijl. Na tuurlijk werd deze insinuatie op de bekende gronden wederlegd. Het fraaie kabinet van penningen en munten van den heer Bloembergen San tic te Leeuwarden heeft bij publieken verkoop ongeveer f 60,000 opgebracht.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2