/IKBIKZIKSrili: COURANT voor het arrondts- sement Zierikzee. 1878. No. 26. Woensdag 3. April. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BRIEVEN UIT HOLLAND. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Gehoor te en Doodberichten van 1(3 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever SU. LAIiEXffiAN. XIII. M. cle Red. 't Groote feit van den dag is nog steeds de schoolwet. In alle bladen en op alle ver gaderingen wordt ze druk besproken eu zoo er in kleine kringen ook al iets anders behan deld wordt, wees verzekerd dat de discussie op 't nieuwe ontwerp uitloopt. En geen wonder. Jaren lang is de onderwijs-wet bet mikpunt geweest van alle auti-liberale partijen. Ze kweekte ongodsdienstigheid, ze was een middel in de handen der modernen tot uitroeiing van 't geloof, ze ondermijnde onze staatsinstellingen, ze bevatte in weinige bladzijden een zee van rampen en ongerechtigheden, die ze verplicht werd bij mondjesmaat over 't arme Nederland uit te storten. Van den anderen kant werden de beginselen der wet met hand en tant vast gehouden en werden er, om der lieve vrede wil, wanhopige pogingen aangewend om den vorm, waarin die beginselen gegoten waren, zóó te kneden, dat ieder er zich bij neer kon leggen, pogingen, die totaal moesten mis lukken, dewijl 't beginselneutraal onderwijs ten eenemale verwerpelijk is en blijft voor de tegenpartij, op welken schotel men dat ook belieft op te disschen. Inmiddels heeft de liberale partij steeds een open oog gehad voor 't minder goede, dat de wet aankleefde eD in den laatsten tijd heeft men met nadruk er op gewezen dat de onderwijs-wet, zal ze voortaan met hoop op goeden uitslag door die partij kunnen verdedigd worden tegen de aanvallen der vereenigde vijanden, dat ze dan ook, meer dan tot heden, voldoen moest aan de eischen. 't Is een ondank baar werk, week in, week uit te strijden voor een wet, alleen omdat 't beginsel ouze goed keuring wegdraagt. Neen, moet ze 't troetel kind der liberale party zijn eD dat is ze door den drang der omstandigheden reeds lang dan behoort ze, zoo niet in alle, dan toch in vrij wat meer deelen dan ze tot heden deed, te beantwoorden aan 't ideaal, dat die partij ziek van een goede onderwijs-wet voor stelt. Zooals ze thans is, of liever zooals ze thans uitgevoerd wordt, kan er van een alge meen degelijk volksonderwijs geen sprake zijn. Niet dus om alle partijen onder ééu hoed te vangen is sehooiwets-herziening dringend nood zakelijk, maar om een wet, in't leven te roepen, die onverwaterd de beginselen der liberale partij op 't voorhoofd draagt en die dus goedkoop, degelijk neutraal onderwijs waarborgt. Geen wonder dat de liberale partij met ver langen uitzag naar de geboorte van 't wicht. Ze verwachtte van dezen Minister en niet zonder reden een flinlc doortastend ontwerp, geen geven-en-nemen-politiek, maar een. dui delijk hier bon ikeen ontwerp dat vooral in de hoofdzaken zou voldoeu aan 't algemeen verlangenleerplicht, voorbereidings-klassen, flinke traetementen eu de zekerheid dat niet zooals thans de letter der wet en de geest tegelijk kon te niet gedaan worden door een eigenbelangzuchtige fractie der raadsleden. Dit wachtte ze en wat heeft ze ontvangen Op enkele punten een verbeterd ontwerp, op andere een belachelijk ontwerp en over 't geheel een onvoldoend ontwerp. De teleurstelling is algemeenze is zóó groot dat een bewonderaar pur sang, die heel uit Apeldoorn naar Amsterdam kwam om 't vele goede eu sehoone van 't ontwerp op te sommen en tot dankbaarheid daarvoor aan te manen, door de vereeniging „Burgerplicht" met zijn bewondering apart gezet werd, waarna de aan wezigen met luid applaus een motie van onvol daanheid aannamen. Geen wonder dus ook dat de clericale partijen juichen en de Maasbode met een fijnen glimlach op 't gelaat, de handeu wrijft van genoegen, nu ze ziet hoe haar liberale zusters den Minister hard vallen. Toch is er nog wel zooveel slechts bij gekomen dat 't noodig geacht wordt te waken en protesten in te zenden. Ja zelfs ziet de vereeniging' voor Ohr. nat. ond. de toe komst zoo duister in, dat ze in allerijl de ge- loovigen optrommelt tot een bedestond op 5 April a.s. Ais men daarmee de onheilen kan afwenden, vind ik 't een goedkoop en gemakkelijk middel. Ik vrees echter met groote vreeze dat een bedestond van slechts één avond weinig effect sorteeren zal en zou daarom in bedenking willen geven dien bedestond van 5 April af permanent te verklaren tot het einde der beraadslagingen gekomen zal zijn. 't Is niet te hopen dat de liberale partij ondertussehen ook de handen zal laten hangen, aan 't bidden gaan en Gods water over Gods akker sineeken. Ze spreke onverholen haar „ondankbaar en onvoldaan" uit, zonder zich aan de spotternijen der tegenstanders te storen. Ik noem de indiening van zulk een ontwerp een groote fout, die onherstelbaar is, tenzij de Minister de wet intrekt en een betere editie in de plaats geeft. Zooals ze daar ligt kan ze nooit voldoen aan de eiseben van den tijd en indien de Minister ongenegen is tot 't aan brengen van veranderingen, dan schiet er niets over voor de liberale partij dan door samen werking te komen tot een goed geheel, zonder den Minister. Hij zal zich dan 't vaderschap over een wet moeten getroosten, die door een reeks amendementen omver geworpen en weer op de beenen gesteld, zoo min zijn trekken draagt, als baar zuster, die op 't hooger ouder wijs, den stempel vertoont, waarmee Heemskerk ze heeft trachten te merken. Zoo mooi echter zal dat niet gaan en ik voorzie een eindeloos geharrewar en gekibbel tnsscben de leden der eendrachtig gewaande liberale party, waarvan een deel den Minister zal steunen, terwijl een ander deel pogingen aanwendt tot een radicale verbetering. Is dan de wet zoo min? Och neen, ze is niet minder, doch ook niet veel beter dan de oude en als de regeering nu de laatste intrekt en een andere in de plaats stelt, die evenals deze slechts half werk levert, dan wordt er een enorme arbeid verspild aan een poging, die over eenige jaren blijken zal ijdel geweest te zijn. Me dunkt daartoe is 't onderwerp van te groot belang en de nationale tijd te kost baar en de Minister had dien tijd kunnen besparen en beter gedaan niet de wet te laten zooals ze is, maar dan scherp te waken over hare uitvoering, die thans zeer veel te wensehen overlaat, niet alleen in achterhoeken, maar zelfs in plaatsen, die uit achterbuurten bezien als brandpunten der beschaving aangemerkt worden. Vergun me mijn ongunstig oordeel over 't ontwerp kortelijk te motiveeren. Ter loops heb ik reeds genoemd het gemis van een rechten grondslag: voorbereidend onderwijs. Als de Minister slechts half wist hoeveel tijd men op verreweg de meeste scholeu vermorst aan 't ontgroenen en ontbolsteren der in 't wild opge groeide wezentjes, voorzeker dan had hij er geen oogenblik aan getwijfeld ot het ook noodig zou zijn het bewaarschool-onderwijs bij do wet te regelen en dit te doen aansluiten aan bet onderwijs der lagere school. Nu blijft 't op richten van bewaarscholen aan 't goedvinden van den gemeenteraad overgelaten en men kan als regel stellen een regel met uitzonderingen natuurlijk dat alles wat omtrent onderwijs aan den Raad in handen gegeven wordt, in 't geheel niet of steeds ten halve gedaan wordt. Daarom acht ik bet ook zeer onvoorzichtig alle gemeenten met 30 perc. van de onderwijs-kosten te ontlasten, zonder een waarborg te eischen dat het onderwijs goed geregeld zij. Merkwaardig groot is 't getal invoegingen, waarin over niet-eervol ontslag en schorsing sprake is. Aan art, 33, volkomen gelijk aan bet veel besproken art. 23 der tegenwoordige wet, is zelfs de bedreiging toegevoegddat de onderwijzer, die zich in dat opzicht (het opzicht van iets te leeren, te doen of toe te laten, strijdig met cle begrippen vancle Mormonen b.v.) aan plichtverzuim schuldig maakt, door Ons voor een jaar en bij herhaling, voor onbepaalden tijd gesehorst kan worden. En dat is nu een art. dat wellicht wel 't minst overtreden is. Althans men kan op een reis door 't land honderderlei klachten aauhooren over ellendige schoollokalen, met nog ellendiger meubelen en karige toedeeling van scboolbe- hoeften, over gebrek aan personeel met al de gevolgen daarvan en over nog veel meer, doch gegronde klachten in bet gemoedsbezwaren- opzicht komen zelden voor. Verder schorsing door Burg. en Wetk. alleen, of door hen op voordracht des schoolopzieners, en nog ereis schorsing door Ged. St. ook op 't advies van den sekoolopz. Daar voorts een tal gevallen, b.v. bet toch houden van een winkeltje, 't gebruiken van een afgekeurd boek enz. met ontslag eindigen, zoo voorspel ik den onderwijzer onder de nieuwe wet een zeer on rustig leveu. De Minister levert hem aan handen en voeten gebonden over aan den scboolopz. of diens adjuncten of wat nog erger is aan de genade van Burg. en Wetk. Inderdaad benij denswaardig De laagste klassen der lagere school wil de Minister onder toezicht stellen van geëxami neerde meisjes van1G jaar. Meer onpae- dagogisek kan 't al moeielijk. De laagste klasse toch is de grond voor de andere; bederft die en meisjes van 16, 17 jaar zullen ze be derven thans staan vele hulponderwijzeressen

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1