STATEN-GENERAAL. Binnenland. toch, het is te vreezen. Hoe geheel anders is op dit oogenblik de houding van de ver klaarde vijanden der staatsschool dan zij was in 1857. Wie had het toen kunnen denken dat zij, die destijds zoo dankbaar waren voor de vrij heid van ouderwijs, die hun en terecht werd toegeschikt, na twintig jaren stout genoeg zouden geworden zijn om hun partijschool als wettelijken regel en de nationale school die voor allen geschikt is, als uitzondering, als aanvulsel te stellen En zoover is 't nu al gekomen dat door een overgietseltje van water en melk het zoo vinnig aangevochten lichaam zal moeten gesterkt en gehard worden tegen de aanvallen, waaraan 't van nu af nog meer zal komen bloot te staan. Het is ver van ons den Minister Kappeyne te willen verdenken van verslapping iu zijn liefde voor het volksonderwijs zooals de Grondwet dat wil, en we denken er niet aan ziju goede bedoelingen, zijn goeden wil in twijfel te trekken. Mogelijk zou iedereen, in zijn schoenen verplaatst, hetzelfde doen wat hij doet. Maar daarom meeuen we te meer dat hij in zake de schoolwet het slachtoffer zijner positie'is geworden. Wordt vervolgd. TWEEDE KAM.Eft. In de zitting van Dinsdag werd door den heer Gevers Deynoot rapport uitgebracht namens de com missie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Diepen. Met het oog op den omvang van dat rapport bepaalt hij zich tot de voorlezing der conclusiën. Tot haar leedwezen heeft het overleg der commissie niet tot overeenstemming kunnen leiden. Vandaar uiteenloopende conclusiën. De meerderheid der commissie stelt voor: 1°. de informaliteiten op 26 Febr. voorgekomen door het ontbreken van de lijst der gestemd hebbende kiezers uit Waspik, niet van dat overwegende gewicht te ver klaren dat daarom de verkiezing in het district Zeven bergen zou moeten worden van onwaarde beschouwd 2°. te besluiten dat het niet openen van de stembus uit Meeuwen, waarvan de stembiljetten van invloed hebben kunnen zijn op den uitslag der verkiezing van 12 Maart, niet is overeenkomstig de wet en alzoo den heer Diepen niet als lid der Kamer toe te laten 3°. dat in het hoofd-kiesdistrict Zevenbergen een nieuwe herstemming worde uitgeschreven; 4°. den Minister van Binnenlandsche Zaken kennis te geven van deze besluiten, ten einde de noodige maatregelen te kunnen nemen voor die nieuwe her stemming. De minderheid der commissie stel voor dat alvorens te beslissen over de al- of niet-toelating van den heer Diepen, de Kamer besluite den Minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken haar de stem briefjes der verkiezing in het kiesdistrict Zevenbergen, op 12 Maart, te doen toekomen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten het rapport te doen drukken en ronddeelen en de beraad slaging over de conclusiën te bepalen op Woensdag te één uur. Vervolgens werd besloten dat de interpellatie over West-Indië door den heer de Casembroot na de beraadslagingen over de verkiezing te Zevenbergen zal plaats hebben. De heer Van Kerkwijk verzocht en verkreeg het woord voor een interpellatie betreffende een overeen komst der Regeering met de gemeente Rotterdam, aangaande verbetering der groote werken in de nieuwe overmaasche stad. De beraadslaging over deze zaak zal nader worden bepaald. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye heeft de ge vorderde eeden afgelegd in handen van den Voorzitter, die daartoe door den Koning gemachtigd wa9, en daarna zitting genomen. Ook het nieuwe lid voor Haarlemmermeer, de heer Reekens, is ter vergadering toegelaten. Overeenkomstig het advies van de meerderheid der commissie" heeft de Kamer Woensdag besloten tot niet-toelating van den heer Diepen. Zierikzee, 29 Maart. Het optreden van Multatuli is ongetwijfeld het evenement dezer week. Dinsdag avond sprak hij in de Concertzaal voor een vrij talrijk publiek. Wij zijn buiten staat een verslag van de voordracht te geven, en moeten ons ook van kritiek daarover onthouden. Eenigszins samenvattende wat de verschillende indrukken die we van onderscheidene personen opvingen, die den genialen man gehoord hebben, meenen we te kunnen constateeren, dat niemand zich zijn gang naar de zaal heeft beklaagd. Al heeft ook niet ieder zich gesticht, gevleid of veel wijzer gevoeld na den ongewoon rijken vloed van denkbeelden en opmerkingen naar aanleiding van //poëzie en wijsbe geerte" door Multatuli ten beste gegeven genoten hebben allen die er warende een als Multatuliaau, de ander als waardeerende 't geen er goeds en ver hevens gezegd wordt, onverschillig wie 't zegt, een derde als bewonderaar van 't genie, kortom elk op zijn wijs. Het daverend applaus dat den spreker ten deel viel bewees dat het gehoor niet onvoldaan was. Naar we vernamen van personen, die Multatuli meer ge hoord hebben, was hij ditmaal bijzonder en veine en heeft hij meer succes gehad dan nog ooit met vroegere voordrachten. Vrij onverwachts verspreidde zich voor een paar dagen het gerucht dat? Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden voornemens is te hertrouwen en wel met een Pruisische Prinses. Er bestaat echter nog ver schil in lezing aangaande deze Prinses. Het moet, volgens het gerucht dat niet ongegrond schijnt, een dochter zijn van Prins Karei van Pruisen. Dit zou dan moeten wezen Prinses Maria Louisa Anna, ge boren 1 Maart 1829, gehuwd 27 Juni 1854 met Alexis Wilhelm, landgraaf van Hessen-Philippsthal- Borchfeld, doch van dezen gescheiden den 6 Maart 1861. Zoo zegt het Vaderland. Volgens een ander blad echter, n.l. 't Utrechtsch Dagbladis het Prinses Maria Elisabeth Louise Fredrika, kleindochter van den broeder des Keizers, den bijna 77jarigen Prins Frederik Karei, en dochter van diens zoon Prins Frederik Karei, veld-maarschalk, inspecteur der kavalerie enz. enz. en Prinses Maria Anna van Anhalt. De aanstaande is geboren den 14 September 1855 en dus ruim twee en twintig jaar oud. Gewis is het bericht van een aanstaand huwelijk van onzen algemeen beminden Prins Hendrik met veel ingenomenheid en zekere blijdschap vernomen door menigeeó wien de uitzichten op een mogelijk verloop onzer dynastie naar een vreemde vorsten- familie niet onverschillig zal zijn. Prins Hendrik is geboren den 13 Juni 1820 en sedert 1 Mei 1872 weduwnaar van Prinses Ainalia van Saksen-Weimar-Eisenach. Den 2 Maart j.l. was het 60 jaar geleden dat het bekende kustlicht van Westkappel voor 't eerst ont stoken werd. Van 1818 af tot 1852 was het een stelsel van 15 olielampen. Sinds het laatste tijdstip is liet even als het licht van Schouwen een catadriop- tiek licht van de le grootte, doch niet draaiend maar stilstaande. De heeren P. C. Adrian, president der vereeniging van gymnastiek-onderwijs in Nederland en A. A. Sprenger, als commissielid, daartoe benoemd, bebben een onder houd gehad met den Minister van Binnenl. Zaken, betreffende de opneming der gymnastiek als verplicht leervak bij de lagere scholen. Met genoegen vernemen wij, dat het gunstig bekende Weekblad voor Vrouwen en Meisjes, Ons Streven, dat onlangs zijn 9en Jaargang intrad, met April e. k. tweemaal per week zal verschijnen, evenwel zonder verhooging van den prijs. Het eerste nommer in April zal voor ieder belang hebbende op franco aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. Bij Blom en Olivierse te Culemborg is verschenen Noord en Zuid, Taalkundig Tijdschrift, ten behoeve van Onderwijzers, vooral van hen, die zicli voor eenig examen voorbereiden, onder redactie van T, H. de Beer. Dit tijdschrift vindt, naar wij vernemen, bij de meeste Onderwijzers en Taalkundigen een gunstig onthaal. Osman Pacha, de beroemde verdediger van Plevna, heeft, te Konstantinopel teruggekeerd, van den Sultan de kostbaarste sabel en de prachtigste ridderorde gekregen. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft den inspecteur van financiën bij het loodswezen aan het Dep. van Marine J. G. C. Wieraaus, op verzoek, uithoofde van lichaamsgebreken en daar door ontstane ongeschiktheid voor de verdere waar neming zijner betrekking, met den laatsten April aanstaande eervol uit die betrekking ontslagen, met dankbetuiging voor zijn langdurige en trouwe diensten aan den lande bewezen en onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij bevonden zal worden aanspraak te hebben. Voorts is met ingang van den 1 Mei daaraanvolgende tot inspecteur van financiën bij het loodswezen aan het Dep. van Marine benoemd de ontvanger der loodsgelden te Willemsoord, P. J. Heyning. Kunst en Wetenschap. Nadat eerst bepaald was dat voor de belangen der muziek op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs Nederland te gelijk met België zou vertegenwoordigd worden door den heer Dupont, direteur van het orchest der opera te Brussel, is thans onze bekende toonkunstenaar Joh. J. H. Verhuist benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche muzikale be langen op die tentoonstelling. Hierdoor is bij velen de grieve weggenomen die men had tegen een maat regel, waardoor Nederland eigenlijk in 't geheel niet vertegenwoordigd zou geworden zijn, daar toch de heer Dupont geen woord Nederlandsch verstaat en volstrekt niet met de Nederlandsche muzikale wereld bekend schijnt te zijn. Dezer dagen hield dr. Maurits Snellen in het phy- sisch laboratorium te Utrecht een belangrijke voor dracht over ventilatie. Hij ontwikkelde daarin zijn denkbeelden over dit onderwerp naar aanleiding van de volgende punten: 1°. Het aanbrengen eener goede ventilatie behoort niet tot de moeielijke natuurkundige vraagstukken, maar is altijd langs eeuvoudigen weg te bereiken. 2°. Elk gebouw van openbare bijeenkomsten moet geveutileerd zijn. Het is de plicht der regeering of der over 't gebouw gestelde autoriteiten daarvoor te zorgen. 3°. Bij het ventileeren van een vertrek mag geen sprake ziju van het afvoeren van bedorvenmaar van de hamer-lucht. 4°. Te spreken van een bepaalde plaat9, waar zich in een geventileerd vertrek de af te voeren lucht bevindt, verraadt verregaande onkunde omtrent de bewegingswetten der gassen. 5°. Het ventilatie-systeem, waarbij de versche lucht mechanisch wordt aangevoerd, is het beste. Te Leipzig is overleden Ernst Keil, de talentvolle uitgever van de Gartenlaube. Te Parijs is overleden Olympia Pelissier, weduwe van den beroemden componist Rossini. Zij laat meer dan 2 millioen na, die zij grootendeels vermaakt heeft voor een te stichten asyl voor oude en verarmde artisten. De heer Bisschoffsheira, bankier te Parijs, heeft 15000 frs. geschonken als bijdrage voor het stichten van een observatorium op den Pic du Midi. Voor eenige dagen is de heer J. J. A. Goeverneur, eenmaal de roem onzer volksschrijvers, als lijdende aan verstandsverbijstering, vervoerd naar het krank zinnigengesticht te Deventer. Zij die zich zoo dikwijls verkwikt hebben aan den Huisvriend en aan de geestige rijmelarijen van den genialen schrijver en dichter, zullen het zeker met ons betreuren, dat den verdien stelijken man zulk een ongelukkige levensavond i9 beschoren. B. C. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Het Engelsche oefeningsschip //Eurydice", komende van Barbados, is Maandag j.l. ten Zuiden van het eiland Wight door een plotselinge windvlaag omge slagen. Meer dan 300 personen kwamen bij die ramp om. Omtrent het omslaan van het Engelsche schip z/Eurydice" aan de Z. O. kust van Wight, verneemt men nader, dat 5 matrozen door een schoener nog levend uit het water werden gehaald, waarvan 3 later stierven. De twee anderen zijn de eenigen, die de ramp hebben overleefd. Zij zijn goed verpleegd in het Cottage-hospital te Bonchurch. 360 Personen zijn verdronken. Gelele, de Koning van Dahomey, i9 bankroet. Hij was wegens de jongste oorlogsschatting nog 300 vaten palmolie aan Engeland schuldig, doch bezat ze niet en kon dus aan zijn verplichtingen niet voldoen. Nu heeft hij eerst aan Engeland voorgeslagen om in plaats van vaten palmolie, vaten met negers of negerinnen te mogen leveren, en daarna te kennen gegeven dat hij op 't voetspoor van de beschaafde christen-staten eenvoudig niet zou betalen. Daar men dit niet wilde en hij ook niet geslaagd is het sluiten van een leening in palmolie tegen zooveel percent, zoo zit er niets anders voor hem op dan zich insolvent te laten verklaren. Te Plaisance (dep. Gers) heeft iemand, in wiens huis een gerechtelijk onderzoek werd ingsteld, den vrederechter, den griffier, den deurwaarder en twee andere personen, waaronder de huisheer, doodgeschoten en bovendien de vrouw van dezen laatste zwaar ver wond. De moordenaar trachtte daarop zichzelf van het leven te berooven, maar het schot nam alleen een deel van de kaak weg. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Onder Sprang is een boerenwoning afgebrand.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2