ZIERIKZEESCHE CRI RAM. W! "Tikzee. 1878. No. 25. Zaterdag 30 Maart, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1.U van Woensdag 27 Maart 1878. Openbare Raadsvergadering ft A 1» k A m AIV 4 Ai A** gehouden te ZIERIKZEE den 23 Maart 1878. Voorzitter Mr. Mauritzs Ganderheijden, Burgemeester. Afwezig zijn de II.H. Mr. Fokker en Mulock Houwer met kennisgeving en de II.H. Mr. Schneiders van Greijffens- werth, Zuurdeeg, Labrijn en Jhr. de Jonge. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van de navolgende inge komen stukken: 1°. vier brieven van de Gedep. Staten, berichtende de goed keuring van het Raadsbesluit van 13 Febr. 1.1. tot onder- handsche aanbesteding van het maken eener rijbaan aan den Oosthavendijkvan dat van 2 Maart 1.1. tot verkoop van inschrijving in het Grootboek der 2pCts. Nat. Schuld van dat van 13 Febr. 1.1. tot wijziging der Gemeente- Begrooting voor 1877 en voorts ten geleide van een uit treksel uit een Kon. Besluit houdendè vernieuwde goedkeuring van de hpfling van begrafenisrechten. Voor kennisgeving aangenomen; 2°. een brief van de Gedep. Staten, houdende voorstel om het besluit tot wijziging der verordening op het ver- koopen van vleesch te wijzigen door in art. 3 in plaats van »in de tweede zinsnede van art. 14" te lezen »in de derde zinsnede van art. 14." De Voorz. zegt dat de Commissie voor de strafverordeningen zich hiermede kan vereenigen en stelt voor aan den wensch van Gedep. Staten te voldoen, waartoe besloten wordt; 3°. een circulaire van de Gedep. Staten, houdende mededee ling van het Kon. Besluit van 1 Febr. 1878 No. 14, waarbij de jaarwedden van de Burgemeesters en Secretarissen der Gemeenten in déze Provincie nader zijn geregeld, met ingang van '1 Juli e.k. Voor de Gemeente Zierikzee zijn de jaarwedden van den Burgem. en den Secret, bepaald elk op '1400, De Raad had onlangs voorgesteld die op 1500,— te brengen 4°. een brief van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, houdende mededeeling dat bij die Commissie zijn herbenoemd tot Voorz. cle Heer Mr. C. J. Fokker en tot Secret, de Heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen 5°. een adres van Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot om te mogen worden gebracht op de lijst van kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, op grond, dat hij voor het dienstjaar '1877/78 behalve te Zierikzee ook in de Personele Belasting is aangeslagen te Voorburg en dat het bedrag van den geheelen aanslag, zooals ook blijkt uit de door hem overgelegde aanslagbiljetten, hooger is dan den aanslag die bij de wet wordt gevorderd om als kiezer op genoemde lijst gebracht te worden. Het adres met bijbehoorende stukken wordt gesteld in handen eener Commissie tot leden waarvan de Voorz. be noemt de H.H. Mr. Moens, Ochtman en van Nes, ten einde aan den Raad verslag uit te brengen. De vergadering wordt daarop voor eenige oogénblikken geschorst. Heropend zijnde, wordt door Mr. Moens verslag uitgebracht, strekkende tot inwilliging van het verzoek, daar de door adressant aangevoerde gronden juist zijn en hij voorts de vereischten bezit, om op de lijst van kiezers voor leden dei- Tweede Karner te worden geplaatst, waarop hij door Burgem. en Weth. niet was gebracht, omdat zijn aanslag in deze Gemeente daartoe niet voldoende was en hij geen gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om van zijn aanslag in eene andere Gemeente voor de herziening der kiezerslijsten te doen blijken, waarvan steeds openbare oproeping geschiedt. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek in te willigen 6°. van den Heer Mr. B. C. Cau ten geschenke, een boek werkje, getiteld »Eenige Geschiedkundige bijzonderheden betreffende den polder Schouwen." De Voorz. deelt mede dat Burgem. en Weth. den gever hiervoor reeds dank hebben gezegd. Ter visie gelegd van de leden om later in de boekerij te worden geplaatst. De Voorzitter brengt ter tafel eene voordracht van Burgem. en Weth., opgemaakt in overleg met den heer districts schoolopziener en den betrokken hoofdonderwijzer, ter be noeming van een hulponderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden (Tusschenschool). Daarop zijn geplaatst de H.H. W. A. Kuyper Boone en A. H. Lemsom te Zierikzee en L. van der Have te Brouwershaven. Eerstgenoemde wordt benoemd met 6 stemmen; 1 stem was uitgebracht op den heer L. van der Have. Tot leden eener Commissie in wier handen zullen worden gesteld de in te komen reclames tegen het door Burgem. en Weth. voorlooprg.op te maken Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor '1878, worden door den Raad benoemd de H.H. Blankert, van Nes en Ochtman. De Voorz. deelt mede, dat Burgem. en Weth. de Diakenen der Hervormde Gemeente nader hebben gehoord omtrent hun verzoek om het gebouw der voormalige teekensehool in gebruik te mogen nemen gedurende, de verbouwing van het Armengesticht, en dat het hun thans gebleken is, dat de verzoekers in het gebouw door het plaatsen van beschotten eenige verandering willen brengen; dat zij op het erf een keukentje wensehen te bouwenden een gedeelte van het erf dat thans dient tot speelplaats voor de bewaarschool, in gebruik wensehen te nemen, doch daarop behoorlijk eene schutting zullen plaatsen. Zij zijn voorts bereid om de. gebouwen op te leveren in den staat waarin zij thans ver- keeren en om aan de juffrouwen Ribbe gedurende den tijd van de verbouwing eene behoorlijke woning te verschaffen. Namens Burgem. en Weth. stelt de Vborzitter voor, aan de verzoekers het gebouw op die voorwaarden in gebruik af te staan tot den 31 December '1879, mits zij het onderhoud, zooals dit ten laste van huurders van gebouwen komt, voor hunne rekening nemen. Jhr. Boeije geeft in bedenking om de termijn van in gebruikgeving te verlengen of zoo mogelijk onbepaald te stellen, ten einde moeielijkheden te voorkomen in het geval dat het nieuwe gesticht op den 31 December '1879 niet in gebruik kon worden genomen. De Voorzitter geeft te kennen, dat Burgem. en Weth. het beter hebben geacht een vasten termijn te stellen, doch meent dat er later wel geen bezwaar zal zijn die te verlengen, wanneer het blijkt dat de verbouwing met behoor lijken spoed geschiedt. Mr. Moens zegt, dat de Gemeente het gebouw vooreerst zelf wel niet zal noodig hebben, maar dat Burgem. en Weth. er voor zijn een vasten termijn te stellen, ook met het oog daarop, dat het besluit tot de ingebruikgeving aan de goedkeuring der Gedep. Staten onderworpen is. Mocht het nader blijken dat de termijn te kort is, dan kan de Raad later verlenging toestaan. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt aangenomen met algemeene stemmen. Jhr. Boeije heeft als lid van het Collegie van Diakenen aan de stemming geen deel genomen. Op voorstel van Burgem. en Weth. besluit de Raad tot het doen van eenige af- en oversclirijving van en op posten ERTENTIEN: luwe lij ks-, Ge boor te- 16 regels 60 cent. !s, mits contant betaald, 25 ct. uitgever II. LAIvENMAN, cbynen in de geringe ruimte Ier leden van het parlement zetels achter de groene tafel, en ieder wijst er op; maar deze zijde waargenomen, er zien als voor den waarnemer zijde. O, Zeker, het parie der wezen als het lid van een eminente partijhoofd in het ofd van het kabinet woftlende, c zekere wijzigingen in zijn ondervinden, maar toch, dat dat groote teleurstelling voor Ag van is. Om eens iets te 't in de memorie van toelich- tdrnkkelpk erkend in 't veel meer door zekere ver- tie ten opzichte van de dood- openbaar, nationaal, grond- ian er vurige ijver in uitblinkt >1, dat palladium van volks- d en welvaart voor goed te iet gevaar van door onder- 1 ten val gebracht te worden. tegenwoordige ontwerp voor n we met nog inniger over- eenige maanden, dat men an met het proces nog wat n. De gebrekkige wet van jaar lang bewezen dat men eft bedrogen omtrent de be- cht der natie, als we nu een uderende verandering in de al men na nog twintig jaar, i beginselen van de grondwet volksonderwijs meer kunnen wat te sterk gezegd; maar dwang. Ongestoord zou men zich kunnen bewegen en ontwikkelen.Hoe schoone droom en Doch, helaas! hoe kort duurde de begoocheling! Het was in het boek des noodlots geschreven, dat deze jonge Republiek, even spoedig als zij was verrezen, zou verzinken. Het jaar onzes Heeren 1849 heeft het ergerlijk feit aanschouwd, dat het eene Gemeenebest het andere een Despoot opdrong; dat de zuster de hoogte de gewichtigste, penocie van ±uus- negeering aan. »Van Pius' Regeering"?Ja, zoo zeiden wij, doch eigenlijk ten onrechte. Immers van nu af is hij niets meer dan werktuig der Jesuïten, de mond, waardoor Loyola's orde spreekt. »Geen Paus", zegt Nippold, »is de wensehen der Jesuïten zoozeer tege moetgekomen als de boetvaardige Pius." De waarheid van dit woord blijkt uit zijn gansche 3uit zijn zaligsprekingen" ■hier alleen aan Jesuïten ten deel s uit de sedert door hem afge- en uit deze niet minder dan uit gehoudene allocuties. Overal /an het Jesuïtismeoveral is het s orde, dien wij ontmoeten, des teruggekeerden Stedehouders met reden »de zachtmoedige" over het hem aangedane leed te dan 1645 doodvonnissen werden ten; 13000 politieke overtreders angenissen van den Kerkelijken 3000 als ballingen ronddoolden, ng met zijn misdadige onderdanen volgend citaat ons leeren. »De a met een'istrop om den hals in Daar sloot men hun den mond erd met een doek bedekt, opdat liet zou vernomen worden. Men oank uit en gaf hun gewoonlijk )m hun vrees en hun angst te at zij al wat men maar verkoos e een gerechtsdienaar, die er als een uuivei uivzag' en duivelsche gebaren maakte, een grooten hond tegen hen aan, die hun stukken vleesch uit het lichaam scheurde. Inmiddels kittelden twee beulsknechts de slachtoffers met messen aan den hals." - Heilige Pius! Bid voor onsl Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 5