doordringen tot Oost- en Wester-Indianen en van pool tot pool, inderdaad is do Unie van Utrecbt toch „de ecuige formeele band" ge worden die twee eeuwen lang de zeven landen der Nederlandsehe Republiek heeft omstreugeld en vastgehouden. Gewis dat sluiten van de Unie van Utrecht is als historisch feit overwaardig in 1879 luis terrijk herdacht te worden. Als met profetischen blik hebben de (onbe kende) stellers der artikelen van de Unie voorzien welk een gewichtig werk zij reeds in de eerste artikelen bevestigden. In bet hart eener bevolking, die van nature lokaal gezind en door allerlei plaatselijke en gewestelijke eigenaardigheden gescheiden en tot verdeeldheid en tweedracht geneigd was, spraken zij het be ginsel uit eener vereeniging der provinciën te eeuwigen dage „als of zij maar ééue provincie waren" en dit beginsel is toch na verloop van tijd een waarheid geworden. Dat het Nederland van 1878 met ingenomen heid het denkbeeld heeft begroet orn in 1879 de vaststelling der Unie van Utrecht te berdenken en zich nu reeds voorbereid om dit op groot- sche, waardige wjze te doen, levert het bewijs dat het denkbeeld der nationale eenheid den 23 Januari 1579 [nethandschriften zegel bekrach tigd nog in eere gehouden wordt bij onze natie. Van harte hopen we dat de wanklanken, die hier en daar zullen opgaan om de feest vreugde te verstoren en boe zouden die kunnen uitblijven bj den geest dezer dagen! dat die wanklanken zullen overstemd worden en verloren gaan onder de juichtonen die zullen opgaan uit duizenden monden, en te niet gedaan worden door de dankbare stemming van alle oprechte Nederlandseke harten Wij vertrouwen dan ook dat de alhier ge vestigde sub-commissie voor de Uniefeesten te Utrecbt van de ingezetenen de bereidwilligste medewerking bij de vervulling barer taak zal ondervinden, en dat zj door flinke bijdragen in staat gesteld zal worden de eer van Zierikzee op te houden. Zoo men weet bestaat de bedoelde commissie uit de heeren: Mr. J. Mauritsz Ganderheijdeu, voorzitter; Mr. B. C. Cau, secretaris; R. Koole, penningmeester; benevens de lieeren Jhr. Mr. M. J. Sehuurbeque Boeije, H. G. Muloek Houwer, G. A. de Looze, Jhr. J. L. de Jonge, P. J. van de Ven en J. A. Moolenburgh als leden. Binnenland. Zierikzee, 26 Maart. Zaterdag werd, onder voor zitterschap van den districls-schoolopziener rar. J. W. A. Schneiders van Greijffeuswerth, de driemaandelijksclie vergadering gehouden der districts-vereeniging, die door 26 personen werd bijgewoond. Na de opening der vergadering herdacht de voor zitter het onlangs door den lieer J. L. van Oost gevierde feest zijner 25jarige ambtsvervulling als hoofd onderwijzer te Nieuvverkerk en wenschte hij dezen verdienstelijken onderwijzer alsnog daarmede geluk. Naar. aanleiding van een schrijven uit het derde schooldistrict en op grond van vroeger meermalen uitgesproken verlangen wordt in beginsel besloten om op de aanstaande vergadering der beide districts- vereenigingen over te gaan tot de scheiding dezer twee lichamen, als hebbende de vroeger aanwezige reden tot vereeniging der beide districts-vercenigingen opgehouden te bestaan. In verband daarmede wordt een commissie benoemd tot herziening van het regle ment der vereeniging. Aan de belanghebbenden wordt door den voorzitter namens den Inspecteur medegedeeld dat er met 1°. April een nieuwe regeling wordt ingevoerd van de lessen aan den cursus voor hulponderwijzers tot voor bereiding voor het hoofdonderwijzers-examen. Dr. P. Schuringa wordt belast met de lessen iu de Natuurlijke historie bij die iu de Natuurkunde die hij reeds gaf; de heer F. F. Leupen zal de lessen in de Wiskunde geven, terwijl de heer J. Th. Oosterman, reeds belast met de lessen iu de paedagogiek, ook die in de ge schiedenis zal geven. Het werd zeer betreurd dat de hulponderwijzers der buitengemeenten alleen van de lessen die op Zaterdag gegeven worden kunnen profi- teeren en niet ook van die op Woensdag. Over 't algemeen werd de cursus niet zoo druk bezocht als wel wenschelijk was. Het toeiatings-examen van kweekelingen op de oefenschool te Zierikzee werd vastgesteld op Woensdag 10 April a.s. 's morgens te 10 ure. De volgende vergadering der vereeniging werd be paald op 21 September a.s. Onder de leiding van den heer L. Karreman werd een repetitie gehouden van de zangstukken, die zullen uitgevoerd worden op de zomer-vergadering. Van de gestelde vraagpunten kon slechts een ge deelte worden afgedaan. De heer Oosterraan leverde een paar woordverklaringen. De heer S. Kaakebeeke van Dreischor behandelde in een goed gestelde ver handeling //den invloed der rivieren en van de zee op de ontwikkeling der volken". De heer Lambrechtsen van Brouwershaven bracht in een flink opstel de moeie- lijkheid ter sprake, die er voor den onderwijzer in gelegen is, dat de schrijvers der meest gebruikelijke handboeken voor de vaderlaudsche geschiedenis, met name Mulder en Wynne, zoo zeer verschillen in beschouwing en beoordeeliug van enkele hoofdpunten onzer geschiedenis. De verdere vragen werden aangehouden. Vrijdag avond gaf de Rederijkerskamer //Ruysch" met medewerking van.het harmonie-gezelschap //Kunst en Eer" een zeer talrijk bezochte voorstelling. De Kamer en haar medewerkende zuster //Kunst en Eer" waren welwillend genoeg om Maandag avond een deel dezer voorstelling te herhalen voor de leden en genoodigden der vereeniging //Volksbelang." Het daartoe gekozen nastukje //De twee Dooven", vooraf gegaan door eenige voordrachten en afgewisseld met muziek, gaf zeer veel genoegen. Naar wij vernemen zal het derde of laatste winter- concert van den heer D. H. Ezerman plaats hebben op Dinsdag 2 April a.s. en niet op Vrijdag 29 Maart, zooals vroeger is vermeld. Het bouwen eener nieuwe pastorie te Noordgouwe is aangenomen door den heer J. v. d. Werff aldaar voor 5788,995. Met 1 April treedt de heer P. J. Tak te Middel burg op als mede-redacteur van de Middelburgsc/te Courant. Ter verkiezing van een commissaris in het polder bestuur van Walcheren moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. H. Snijders en mr. W. C. Borsius, beiden te Middelburg. Uit nadere berichten in het Handel&bl. en het N. v. d. D. is gebleken dat van het door de Midd. Ct. medegedeelde gerucht dat de Amsterdamsche Beiersch Bierbrouwerij haar betalingen zou gestaakt hebben niets waar is. Op 86jarigen leeftijd, waarvan meer dan 60 in militairen dienst doorgebracht, is te Utrecht overleden de gepensioneerde generaal Francois Henri De Veije de Buriue, ridder der Orde van den Ned. Leeuw, versierd met het Zilveren en het Metalen Kruis, het eereleeken voor langdurigen dienst als officier en de medaille van St. Helena. Den 17 dezer is te Breda overleden de bij nagenoeg alle officieren van het leger bekende sergeant-majoor F. M. Hoffbauer van de Kon. Milit. Academie. Aan die inrichting was hij ruim 40 jaar verbonden. Den 16, dus daags vóór zijn dood, had hij zijn 50jarigen dienst herdacht. De oude militair werd met alle krijgseer begraven. De dezer dagen te Utrecht gestichte inrichting tot het leveren van zuivere melk, levert de koemelk a 9 els. de Liter en thuis bezorgd a 10 ets. De melk inrichting, waarvan de heer J. Roseboom de stichter is, levert alle waarborgen op dat de gebruikers echte onvervalschte waar zullen ontvangen. De tocht naar Iudië van het ramtorenschip //Koning der Nederlanden," welk schip hier al reeds den bij naam van het ongelukschip had gekregen, slaagt tot dusver zeer wel. Het schip is den 20 dezer te Malta aangekomen, alles wel aan boord. Evenals ten vorigen jare, toen het wetsontwerp- Heemskerk aan de orde was, zal //Volksonderwijs" ook thans een algemeene vergadering houden om te overwegen hoe die vergadering slaat tegenover het ontwerp-Kappeyne. Deze vergadering zal gehouden worden in de tweede helft van April, doch vooraf zal aan de afdeelingen een soort van gedachtenleiding worden toegezonden, opdat de besprekingen in de afdeelingen kunnen worden voorbereid. De heeren gebr. van Es hebben een fabriek opgericht van een nieuw soort van stempel, namelijk van //India- Rubber". De afdruk is bijzonder fraai en duidelijk en de stempels zullen dan ook op kantoren enz. hun weg vinden. Uit het jaarverslag der Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschappij over 1877 blijkt dat in dat jaar 157 schipbreukelingen zijn gered, 't geen aan drie der redders het leven heeft gekost. De staat der maat schappij is gunstig. Te IJmuiden werd een tweede station gevestigd. Te Moddergat in Friesland zal een station gevestigd worden, bekostigd uit het legaat van f 3000 van den heer L. A. Buma. In het geheel hadden 20 reddingen en 13 pogingen tot redding plaats. Het bestuur bestaat thans uit de heeren S. Debel, pres.; C. Roosmale Nep ven, penningm.; J. W. H. Rutgers van Rosenburg; W. D. Prins en Beels van Heemstede, secr. Het is gebleken, dat de thans bijna afgeloopen winter niet alleen niet de minste schade heeft ver oorzaakt aan den dam tot aanhechting van het eiland Ameland aan den vasten wal, maar dat die dam zelfs mag worden gerekend meer bevestigd te zijn geworden. In de Vlissingsche Courant leest men Als een staaltje van vlugge Engelsche rechtspleging deelen wij het navolgende mede Den 12en dezer maand kwam hier ter reede een Engelsch schip, waarvan de le stuurman weigerde te werken. Op verzoek des Consuls van boord gehaald door de politie, werd hij na volharding in zijne weigering om te werken, andermaal naar zijn schip en vervol gens naar Engeland getransporteerd, waar hij den 14en aankwam. Reeds den 16en daaraanvolgende werd hij veroordeeld tot zes weken hard labour (dwangarbeid). De prijs van 150,000 franken is bij de laatste trekking van de obligation der Stad Parijs ten deel gevallen aan Mej. Polet te Blois, weduwe van den gewezen concierge van den schouwburg aldaar. Omtrent de krijgsmacht van het Yatikaan deelt, naar aanleiding van den onlangs vermelden opstand der Zwitsersche garde, de Dirritto het volgende mede De compagnie Zwitsers bedraagt er thans 150 man en zij alleen is onder de wapenen en doet dagelijks dienst. De reserve-troepen bestaan uit 150 gendarmes, omstreeks 400 man Palatijnsche garde en 50 van de garde der edellieden. Van de gendarmes is niet meer dan de helft in staat de wapenen te voeren, de overigen zijn ouden van dagen, zieken en gebrekkigen. De Palatijnen en de edellieden wonen niet in het Vatikaau en doen slechts bii groote gelegenheden dienst, behalve de weinigen, die om beurten in de vertrekken des Pausen moeten zijn. De meesten, die tot deze eere- wachten behooren, zegt de Dirrittozijn vreedzame burgers met vrouwen en kinderen en een eigen beroep, die God, hunne naasten en hunne rust liefhebben. Hun voornaamste taak is de antichambres van het Vatikaau met hunne uniformen en blinkende degens op te sieren. Het schoonste anagram, dat misschien ooit bedacht is geworden, is van Jablonsky, vroeger, rector eener school te Lissa. De aanleiding daartoe was de volgende: Toen Koning Stanislas van Polen in zijn jeugd van een reis terug kwam, verzamelde zich liet geheele huis Lescinaki te Lissa, om hem te verwelkomen. Jablonsky deed bij gelegenheid dezer feestelijkheid door 13 zijner leerlingen, als jonge helden der oudheid gekleed, een dans uitvoeren. Ieder van hen droeg een schild, waarop een der letters van de woorden //Domus Lescinia" met goud was aangebracht. Na een krijgsdans uitgevoerd te hebben, bleven zij plotseling staan en wel zoo, dat men op hun naast e.lkandev gehouden schilden de woorden //Domus Lesciuia" las; vervolgens dansten zij voort, tot zij ongemerkt een anderen stand hadden ingenomen en staan bleven, waarna op de schilden te lezen stond: ades incolnmis (in gezondheid zien wij u weder)vervolgens na eenige bewegingen omnis es lucida (stralend van vreugde is uw huis), daarna: mane sidus loei (blijf des lands gesternte), dan sis columna Dei (wees een zuil der godheid, d. i. steunpilaar van den godsdienst), en eindelijk ten slotte: I scande solium (ga, bestijg den troon). Het laatste was een voorspelling, die later vervuld werd. Benoemingen., Besluiten, enz. Z. M. heeft herbenoemd tot Burgemeester van Haam stede en Burgh den heer C. M. Bolle. De Min. van Waterstaat heeft benoemd tot klerk bij den Rijks-telegraaf ten kantore Rotterdam den heer P. J. Waale Jz., geb. te Zierikzee. De militaire arts G. J. v. d. Linde, geb. te Oiul- Vossemeer, heeft voldoend examen afgelegd als officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in Oost-Indië. Benoemd tot le luit. bij de artillerie de 2e luit. magazijnmeester der artill. 3e kl. te Ter Neuzen.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2