Krachtens besluit van den gemeenteraad van Oud- Vossemeer zal de kermis of jaarmarkt aldaar voortaan gehouden worden op Vrijdag en Zaterdag der tweede week van Juni, in plaats van op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag der zelfde week. Landbouw. Blijkens den daarvan bij den uitgever H. A. M. Roelants te Schiedam verschenen catalogus beloopeu de inzendingen door de verschillende Nederlandsche landbouwmaatschappijen naar de tentoonstelling te Parijs gezamenlijk een getal vau 744. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw wenscht, alvorens aan de regeering een adres te zenden omtrent het wetsontwerp tot herzie ning der grondbelasting, de algemeene vergadering van de Maatschappij daaromtrent te doen beslissen, en heeft daarom eeoe buitengewone vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag 24 April, te 12 uur, in de groote zaal van de //Sociteit de Vereeniging", Wil lemstraat te 's Gravenhage. Op die vergadering zullen de volgende vragen in behandeling en in stemming worden gebracht 1. Is de herziening der grondbelasting noodzakelijk. 2. Zoo ja, zal de voorgestelde herziening het be- oogde~ doel, namel.: //herstel der thans bestaande on billijkheid" bereiken 3. Is de voorgestelde grondslag„de huurwaarde" als juist en doellreffend aan te nemen? 4. Is het noodig dat eene degelijke regeling van het kadaster daaraan vooraf, of daarmede gepaard ga? 5. Moet aan een anderen grondslag, bijv. het classificeeren der landerijen, volgens grondtypen, de voorkeur worden gegeven 6. Moeten, onverschillig welke grondslag van waar deering wordt aangenomen, bij de vaststelling der belastbare waarde, de polderlasten worden in aanmer king genomen 7. Is het in het algemeen belang wenschelijk, dat de tegenwoordige opbrengst der grondbelasting, bij deze wet onveranderd blijve vastgesteld? 8. Zoo niet, is het dan wenschelijk, dat die op brengst aan wisseling onderworpen zij, ten einde bij hoogere opbrengst over te gaan tot afschaffing van andere lasteu die op den groud drukken, zooals het mutatierecht en obligatierecht bij vestiging van hypo theeken Kunst en "Wetenschap. Aan het proefschrift van mr. W. "Vissering over het Chineesche muntwezen is ook in het buitenland eene zeer vereerende beoordeeling ten deel gevallen. Prof. W. Stanley Jevons wijdde daaraan een vleiend artikel in het Journal of the Statistical Societyniet minder gunstig oordeelen de 'Economist en het Athe naeum over het werk, terwijl liet Litter arische Cen- tralblatt für JDeutschland, het Archivario di Statistica het Bullettino Italiane degli Studii Orientalide London and China Telegraph en de Nation van New- York om strijd lof toezwaaien zoowel aan den inhoud als aan de uitvoering van de verhandeling van onzen landgenoot, die voor het eerst licht werpt over de denkbeelden der Chineezen aangaande geld. De onlangs op touw gezette Fransche gezelschaps- reis om de wereld gaat thans bepaald door. Den 30 Juni zal het gezelschap de haven van Marseille verlaten, om achtervolgens de kusten van Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, de eilauden der Stille Zuidzee, Australië, Japan en China te bezoeken en door het kanaal van Suez terug te keeren. Een groot aautal deelnemers hebben zich reeds aangegeven. De voorzitter der onderneming is de heer E. Levasseur, lid van het Fransche Instituut en bekend staathuis houdkundige en geograaf. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. In deu storm van 8 op 9 Maart is vermoedelijk met man en muis vergaan de loodsschoener //Ems", thuis behoorende te Embden. Elf personen, nalatende 9 weduwen en 27 kinderen, zijn daarbij omgekomen. Een mau, te Suaraeer woonachtig, is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht, verdacht van vergiftiging zijner vrouw. Ook te 's Gravenhage heeft, zegt men, een geval van poging tot vergiftiging plaats gehad en wel ge pleegd door een werkvrouw op een jeugdige dienstbode. De bevolking van Lyon wordt tegenwoordig zeer geplaagd door een mazelen-epidemieer moeten wel 6000 personen aan de mazelen liggen. Een boer uit Brakel, dezer dagen terugkomende van een rijtocht naar Bommel, waar hij bij een notaris zaken had wezen afdoen, miste thuis komende een portefeuille met f 1450 aan bankpapier. Te Leiden is een werkman van een muur gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Zuiderveen is een strooklamp op een hofstede afgebrand; men denkt dat de brand uit kwaadwillig heid gesticht is. Te llhenoy, gemeente Beesd, is de watermolen afgebrand. Te Laeken bij Brussel heeft de vrouw van een blikslager haar vi§r kinderen vergiftigd. Drie er van zijn reeds dood, een jongentje van 9 jaren is 't te boven gekomen. Het vergif moet zuringzout geweest en in de koffie toegediend zijn. Men denkt aan krank zinnigheid bij deze vrouw. Te Mettmann in Duitschland is een negentigjarige vrouw in haar bed verbrand. Zij was met de brande- wijnflesch bij zich en met een brandende pijp in den mond te bed gegaan. In haar jeugd moet ze een eerste schoonheid geweest zijn. Sic transit gloria mundi. De slachter Karei Weber te Schlosz-Chemnitz heeft zich doodgeschoten omdat zijn vee op de tentoonstelling niet was bekroond. Te Moneel-sur-Seille is een voormalig lid van het centraal comité der Commune gevangen genomen. Het is zekere beeldhouwer Audoynaud en hij was bij verstek ter dood veroordeeld wegens zijn deelneming aan de Commune. Te Nijmegen hebben brutale dieven ingebroken in het huis van den heer v. P. Zij hebben zich over een slaapkamer, waar zij een beurs stalen, naar den winkel begeven, waar zij de laden hebben leeggemaakt. Te Amsterdam is de windkorenmolen in het plant soen bij de Willemspoort afgebrand. Daarbij is ook een paard omgekomen. Te Breslau en te St. Petersburg keerscht kwaad aardige typhus, in beide steden is daardoor groote sterfte. Men vreest dat een Scheveningsche logger en een bomschuit in den jongsten storm verongelukt zijn. Te Aubel bij Verviers heeft een 62jarig man zijn bejaarde zuster geworgd. De man schijnt simpel ge weest te zijn. Aan den gendarme, die hem arresteerde, gaf bij op dat hij 202 j,aar oud was. Tusschen Drempt en Keppel is een arbeider door vier kerels aangehouden eu van al zijn geld (een kwartje) beroofd. In een te kwader naam staande straat te Utrecht hebben sinds eenigen tijd 's avonds gedurig ernstige vechtpartijen plaats tusschen mineurs en artilleristen. Te Amsterdam is een bovenhuis grootendeels uit gebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van een petroleumtoestel. Een 35jarige vrouw uit Waarde is naar Middelburg gevoerd om daar te recht te staan, verdacht van kindermoord. Ook te Baarland moet een geval van kindermoord zijn voorgekomen. Bij Schoonrewoerd heeft een landbouwer zich met een scheermes den hals afgesneden. Buitsnlandsch, Overzicht. De binnenlandsche toestand van Frankrijk is op dit oogenblik zeer rustig en in menig opzicht bemoe digend, althans voor de naaste toekomst. Dank zij den bijval der orleanislen in den Senaat heeft de republiek in 't algemeen en de regeering in het bijzonder met de eerste artikelen der wet op den staat van beleg grooter succes gehad dan men vooraf had durven hopen. Donderdag zou nu ook de Kamer aanvangen met de geheele begrooting, d. i. nog 10/12 in behandeling te nemen. De beleefdheid van den Smiaat had waarlijk dit blijk van vertrouwen wel verdiend. De jongste verkiezing te Marseille is in gematigden geest uitgevallenook dit doet de zaak der republiek goed. Men hoopt nu dat ook de bestaande vacature voor Parijs, door het 20e arrondissement in gema tigden zin zal vervuld worden. De verjaardag der Commune is rustig, ja schier onopgemerkt voorbij gegaan. Trouwens de bonapartisten zijn tegenwoordig veel roeriger dan de Communeluï, voor zoover er van van deze laatsten nog schuilen in de wijken van de hoofdstad. Paul de Cassagnac heeft weder een bluffende profetie voor den vierden Napoleon uitgesproken. Voor 't oogenblik wil dit al heel weinig zeggen, al is ook over een paar jaar de restauratie van T keizerrijk zoo onwaarschijnlijk niet. De kweekelingen der militaire school te St. Cyr hebben een schooljongensstreek uitgehaald, die doet denken aan iets in 't groot van hetgeen de hoogere- burgertjes van Dordrecht voor eenige jaren in 't klein deden. De St. Cyrers hebben in 't geheim een adres van echt slaafsche onderworpenheid aan Leo XIII ontworpen en geteekend een vijftigtal althans hebben dit laatste gedaan. Een medemakker heeft den politieken stap verklapt en de Minister van Oorlog heeft het ultramontaanlje spelen verstoord. Toch blijkt uit dit geval welk een treurige geest er in het jonge officieren-geslacht wordt gekweekt. Uit zulke dwee- perige jongens groeien goede syllabus-soldaten. In België en voornamelijk te Gent is niet weinig sensatie verwekt door het vasten-mandement van den bisschop van Gent, waarin hij de openbare school een veeg uit de pan heeft gegeven. De Burgemeester van Gent heeft daar krachtig tegen geprotesteerd en is deswege met een ovatie door meer dan 4000 per sonen beloond. De Pruisische Minister Camphausen schijnt nu toch zeker te zullen aftreden. Bovendien wordt thans als vermoedelijke plaatsvervanger van von Bismarck ge noemd graaf von Stollberg, Pruisisch gezant te Weenen. In Denemarken is de verzoening of het vergelijk tot stand gekomen tusschen de Kamer en de regeering. In Noorwegen is door de vertegenwoordiging een wet aangenomen, bij welke algemeene vrijheid vau godsdienst wordt verleend, behalve voor de regeerings- personen en de rechterlijke en andere staatsambtenaren. In Zweden bestaat zoo iets ook pas sedert weinige jaren. Ofschoon er nog volstrekt niet gebleken is van een streven naar verzoening of vergelijk bij Leo XIII, zoo meent men toch dat hij een nog al van die van Pius IX verschillende politiek of taktiek zal gaan volgen. De onlangs verwachte encycliek aan de "bis schoppen is, naar men zegt, gereed en op 't punt van openbaar gemaakt te worden. De bedevaarten en bezoeken op 't Vatikaan beginnen zoo langzamer hand weder. Leo XIII doet echter niet aan adressen lezen of allocuties geven. Op die wijze gaat er veel van de kleur dier manifestaties af en zullen ze wel hun culminatie-punt bereikt hebben. De kabinets-krisis in Italië is nog niet geëindigd. In Italië aan de groene tafel te zitten schijnt ook al geen benijdenswaardig baantje. De Kaffer-oorlog in Zuid-Afrika is nog in lange niet geëindigd. Buitenland. Het Oosten. Indien de natiën niet waren als kudden ganzen, die wel veel snateren, maar zich toch vrij gedwee met wat aardkluiten en een stok door hun hoeders laten leiden waar dezen hen hebben willen, dan zou er gewis wel al veel meer licht iii de nu nog zoo duistere Oostersche zaken zijn ontstoken. Maar de volken zijn als troepen ganzen, zij zijn al vrij in hun schik als ze maar snateren mogen. En onderwijl be dingen en bedisselen de herders hun koop en verkoop, hun ruil en hun pluk. Zijn er onder de ganzen ook al enkelen, die weinig vertrouwen toonen te hebben, dan weten de hoeders de overigen zoo lustig en luide te doen snateren dat de stemmen der-weinige onge- zeggelijken worden gesmoord. Zoo gaat het inderdaad in menig opzicht met de tegenwoordige crisis over congres of geen crougres, vrede of oorlog enz. De groote pers is dan de bereidwillige tolk van het gesnater van het ganzenvolkje, en tevens ook het middel om de kluitjes te werpen die het gesnater moeten versterken of de kudde opjagen, al naar 't noodig is. Aan de berichten van de wapeningen, troepen bewegingen en dreigende houdingen zou men zeggen dat de vrede, ofschoon juist pas gesloten, geen uur meer duren zal. Doch daar is- weinig op te rekenen, want een volgend oogenblik wordt weder verteld dat alles in de beste orde is, dat de 72 millioen guldens van Engeland en de 60 millioen Oostenrijksche poppen in het water gesmeten of den weg op zijn naar Krupp en andere dienaren en vrienden der menschheid. Engeland wil, zegt het, geen congres of Rusland moet vooraf verklaren dat het geheele vredes-verdrag daaraan zal worden overgelegd en onderworpen. Rus land wil dit natuurlijk gansclielijk niet en is er blijk baar op uit om de wereld voor een fait accompli en Engeland met'een langen neus te laten staan. Inmiddels schuiven de Engelschen met hun schepen en groote woorden en de Russen met hun soldaten, evenals twee schaakspelers met de pionnen. Generaal Ignatieff wordt als raadsheer over en weer geschoven tusschen den Koning te St. Petersburg en 't kasteel Konstantinopel. De Eugelsche Koningin heeft nog geen lust of durf om den Koning schaak te bieden, al zou men uit het gesnater der ganzen dit ook al opmaken.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2