/intik znsrm: couraivt. voor het arrondis- seiuent Zierikzee. 1878. No. 22. Woensdag 20 Maart, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzondérlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel' 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKM9IA1V. Binnenland. Zierikzee, 19 Maart. Naar wij vernemen zal het derde of laatste winter-concert van den lieer D. II. Ezerman plaats hebben op Vrijdag 29 Maart a.s., met medewerking van den heer Henri Geul, cellist te Dordrecht. In den gemeenteraad van Vlissingen is door den heer Callenfels het voorstel gedaan, om de kermis in de gemeente Vlissingen af te schaffen. Dit voorstel zal in de eerstvolgende zitting behandeld worden. De zaak van het Kanaal van Ter Neuzen naar Gent is in den laatsten tijd in de Belgische Kamer weder besproken. Uit het gezegde door den Belgischen Minister van Binnenlandsche zaken blijkt dat de onder handelingen nog gaande gehouden worden. Te Geut gaan stemmen op voor het denkbeeld van een directen waterweg van die stad naar zee en men meent dat het daartoe zal komen, bijaldien de onderhandelingen met de Nederlandsche Regeering niet tot een gewenscht einde mochten leiden. Merkwaardig is het incident dat zich heeft voor gedaan bij de verkiezing te Zevenbergen. De stembus der gemeente Meeuwen, 53 biljetten bevattende, is niet geopend en dus buiten aanmerking gelaten, wegens een informaliteit; zij was niet volkomen volgens het voorschrift verzegeld. Het stembureau meende te moeten concludeeren tot herstemming. Het Ver schil in stemmen tusschen de heeren Diepen en v. d. Werk slechts 9 bedragende, konden de stemmen van Meeuweii ongetwijfeld van invloed' op den uitslag zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter gelast dat' de geloofsbrief aan deii heer v. Diepen' zal worden uitgereikt en dat de bus van Meeuwen moet bewaard worden, opdat de Tweede Kamer over de al- of niet toelating van den heer v. Diepen beslisse. Het komt ons voor dat de beslissing der Kamer wel te voorzien is en dat zij de verkiezing zal ver nietigen. Met het N. v. d. D. gelooven wij ook dat als de Meeu- wensche stemmen medegeteld hadden kunnen worden, niet de heer Diepen, maar de heer van de Werk zou gekozen zijn, aangezien geheel Meeuwen Protestantsch' is en het wel te veronderstellen is dat de meeste stemmen van daar niet voor den ultramontaanschen kandidaat zouden zijn. Thans is aan de Tweede Kamer een adres ingezonden van kiezers in het district Zevenbergen, waarbij deze verzoeken dat niet alleen de herstemming, maar ook de verkiezing vau 26 Februari worde vernietigd, op grond dat: lo. ook toen de informaliteit met de bus uit Meeuwen heeft plaats gehad, die zich op 12 Maart heeft voorgedaanen 2o. door het stembureel van Waspik niet is voldaan aan het voorschrift van art. 48 der kieswet. Te Maastricht is overleden de heer Louis Polis, de stichter en president der liefdadige instelling, die onder den naam van //Sociteit Momus" met recht als een sieraad van Maastricht raag aangemerkt worden. De heer Polis was bemind bij de armen en gewaardeerd door alle weidenkenden, en ofschoon nu de clericale organen bij zijn afsterven een versmadend stilzwijgen in acht genomen hebben, zijn nagedachtenis zal in zegening blijven. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, het geïl- lusteerde werk: ,/Be Wereld-tentoonstelling van 1878 te Pafijs-', waarvan liet eerste nummer binnen enkele da'gén bij' den Uitgever A. Van Oosterzee te Amsterdam zal verschijnen, met Zr. Ms. inteekening te vereeren. Ook Z. K. H. Prins Hendrik heeft HDs. ingenomenheid met deze onderneming bétoond door, als Eere-Voorzitter der Nederlandsche Hoofdcommissie, de opdracht van dit werk te aanvaarden. De Amsterdamsche omnibus-maatschappij heeft over het afgeloopen boekjaar 8A/2 dividend opgeleverd. Bij de directie der hooipers te Kuilenburg is door een Engelsch agent aangekocht ten behoeve van het Engelsche leger 422000 kilo's geperst hooi, welke aanzienlijke hoeveelheid nog deze maand naar Londen moet worden geëxpedieerd. Naar wij vernemen, zal tegen het einde van April een tweede veiling worden gehouden van gronden, behoorende tot de St.-Agatha-goederen. N. v. d. D. Een geneesheer maakt opmerkzaam op het feit, dat er in dezen tijd van het jaar meer vrouwelijke patiënten zijn dan anders. Uit een langdurig on derzoek is gebleken, dat de oorzaak van minstens 60 pCt. dier vrouwenziekten aan koude en. natte voeten moet geweten worden. Waterdichte schoenen komen bij vrouwen zelden voorer wordt over 't algemeen veel meer geld en zorg besteed aan den hoofddos, dan aan voetbekleeding. Ware het omgekeerd, dan zou menigeen minder met dokter en apotheker in aanraking komen. PIUS IX. door P. YAN DER YEEN. I. »De geschiedenis van geen Paus is zóó rijk aan afwisseling, zóó rijk aan gebeurtenissen, als die van Pius IX," aldus schrijft de hoogleeraar Nippold in zijn «Kirchengeschichte seit 4814." Zeker zal wel niemand dit tegenspreken. Reeds de oppervlakkige toch weet dat dezelfde Opperpriester, die vóór eenige weken, door schier geen enkelen echten Italiaan be treurd, ten grave daalde, omstreeks twee en dertig jaar geleden onder het donderend »Eviva Pio Nono" van het van Gregorius verloste volk den stoel van St. Pieter beklom. Ook den niet ingewijde is het hekend, dat dezelfde Paus, waarvan men eenmaal geloofde, dat hij op der volken streven naar vooruit gang zegenend de hand zou leggen, ten slotte is ge komen tot encykliek en syllabus, tot het dogma der »conceptio immaculata" en tot de onfeilbaarverklaring. Mede als wereldlijk Vorst begonnen, is hij geëindigd als onderdaan van Italië's eersten Koning. Van vrij metselaar is hij werktuig der Jesuïten, van zich noemend liberaal is hij Paus geworden. Waar zouden wij eindigen, wilden wij de rij dér tegenstellingen ten einde toe voortzettenHet ware een onbegonnen werk. Slaan we liever een geregelden, al is het dan ook vluchtigen blik op dit merkwaardig levenHet zal ons versterken in de overtuiging, dat een «liberale Paus" een contradictie is, niet minder onmogelijk dan een vierkante cirkel of een houten ijzer. Het zal ons bevestigen in het geloof, dat een verzoening tusschen het ultramontanisme, hetwelk in het bekende »non possumus" zijn laatste woord heeft gesproken, en de moderne beschaving onmogelijk ik. Als van zelf splitst zich het leven van' Pius IX in drie deelen: 1°. 47924846 (van zijn geboorte tot zijne verheffing op den Pauselijken Stoel)2°. 4846 4850 (tot zijn terugkeer te Rome); 3°. 48504878 (tot zijn dood). Den 43en Mei 4792 werd te Sinigaglia in de pro vincie Pesaro aan Girolamo Mastaï Feretti en zijn1 echtgenoote Gravin Katharina Solazzi een zoon geboren, wien men den naam Gian Maria gaf. Hoewel thans een aanzienlijke familie, was zij dit nog slechts zeer kort: eerst de grootvader van Gian Maria toch ver wierf zich door zijn huwelijk den graventitel en een groot vermogen. Wijl men aan de opvoeding des knaaps bizondere zorg wilde besteden, werd hij al zeer spoedig naar een school te Volterra in Toskane gezonden, aan welker hoofd de beroemde sterrenkundige pater Inghirami stond. Dit schoolbezoek droeg evenwel weinig vrucht, en wel omdat herhaalde aanvallen van vallende ziekte het klare bewijs leverden, dat Gian Maria niet voor studie geschikt was. Zestien jaar oud, wordt hij dan ook naar zijn geboorteplaats teruggezonden. Hier lijdt hij weldra een gansch ander leven. Al spoedig bevindt hij zich in een kring van alles behalve benijdenswaardige vrienden. Drinken, rijden en harts tochtelijk spelen zijn thans zijn hoofdbezigheden, alleen afgewisseld door zijn liefdesavonturen, waarvan hij er, dank zij zijn gunstig uiterlijkniet weinigen had. Nu trekt de hem minnende dochter eens eenvoudigen winkeliers hem aan, dan is het zijn zoogzuster Morandi of wel de lichtzinnige Lena Mastaï, die, hoewel ge huwd, zijn tochten in vuur zet. Ten slotte echter voldoen dezen hem geen van allen. Zijn hoogmoed en zijn ijdelheid prikkelen hem zijner liefde den toe gang tot hoogere kringen te openen, en liij richt' het begeerig oog op de ijdele coquette Prinses Helena Albani, welke liefde hem, wijl hij een gelukkiger rivaal heeft, menig pijnlijk uur doét' doorleven. Niet vreemd, dat een dergelijk leven groote uitgaven eischte en wijl het hem door zijn ouders toegekende zakgeld geenszins ruim was, stak de loszinnige jonkman dra in tal van schulden, die hij evenwel, door zijn gelukkig spel, nu en dan wist te verminderen. Omstreeks dezen tijd was het, dat hij zich, op aan drang der te Sinigaglia toevende officieren van den tegen Rome optrekkenden Koning Murat van Napels, in de orde der vrijmetselaren liet opnemen. Deze zelfde tocht was tevens oorzaak, dat wij hem weldra te Rome ontmoeten. Zijn oom, de Prelaat Paulin, was n.l. uit Rome naar Sinigaglia gevlucht, doch als Pius VII zijn plaats op St. Pieters-Stoel herneemt, keert ook bij terug, vergezeld van zijn neéf Gian Maria, voor wiens vorming hij wil zorg dragen. Het leven van Sinigaglia wordt hier voortgezet. Wij vinden onzen held bij spel en drank en in de aanzien lijkste kringen der aristocratie. Dat ook zijn verliefde natuur hem nog geenszins had verlaten kan hieruit blijken, dat hij de hebzuchtige hand zelfs naar de echtgenoote van zijn boezemvriend Graaf Colonna1 uitstrekte. Was hij gelukkig in het spel en niet ongelukkig in zijn liefdesavonturen, waar het ernstiger zaken gold, was het lot hem niet gunstig. Welke möeite oorii ook aanwendde om neef een positie te verschaffen^ elke poging leed schipbreukeen aanvankelijke aan stelling bij de pauselijke lijfWacht/ werd ingetrokken, een benoeming tot Kanünriilc dbf' St. Pieters-Kerk niet' bekrachtigd: i. w. de aan vallende ziekte lijdende scheen bruikbaar tot niets. Hierdoor tot wanhoop gevoerd, wil hij zich in de Tiber werpen, van welk wild plan zijri' vriend de advokaat Cattabene hem echter terugbrengt. Dan gaat hij tot zijn biechtvader Storace en deze, die hem er op wijst dat zijn tegenspoeden straffen Gods zijn voor zijn losbandig leven, weet te bewerken, dat hij zijn tot nog toe gevolgde levenswijze vaarwel zegt en zich de bétrekking van opzichter in een bedelaars- gésticht laat welgevallen. De salonkleeding wordt afgelègd en de priesterrok aangetrokken. Wórdt' vervólgd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1