men wenscht te spreken. Doch ook dit middel schijnt vereenvoudigd, daar dr. Puluj te Weenen een inrichting heeft uitgedacht, waarbij de trembleur met bijbehoorende werktuigjes kan worden gemist. Voor den hoorder is stilte om zich heen een eerste vereischte om 't geluid op te vangen. De telephonic in hare kindsheid stuit in de praktijk nog op tal van bezwaren. Op dien grond kan zij onzes inziens geen ernstige mededingster der telegrafie worden. Het menschelijk vernuft heeft zich thans te scherpen op vele noodige verbeteringen, o. a. op 't middel tot het neutraliseeren der inductie. De berichten door den telephoon overgebracht zouden uit den aard der zaak geschreven moeten worden ont vangen en afgegeven zoo ter controle als ter verant woording der beambten met de bediening daarvan belast. Juist daardoor gaat een groot voordeel ver loren. Zijn de dépêches vervat in een taal die de telephonisten niet verstaan, dan is overbrenging niet doenlijk, terwijl dit met den telegraaf-toestel wel kan geschieden. Wij voor ons achten den telephoon alleen praktisch nuttig voor huiselijk gebruik en dienstig voor uit gebreide inrichtingen en fabrieken. Intusschen zijn de exploitatie-kosten Diet belangrijk, zoodat de kleine gemeenten, welke geen uitzicht hebben op eeu telegra fische verbinding, van het telephonisch verkeermiddel onderling met vrucht konden gebruik maken, vooral wanneer b.v. de gemeente-ambtenaren ambtshalve met de bediening van den toestel werden belast. Het in sommige dagbladen overgenomen bericht dat men reeds het middel had gevonden om 't gesproken woord rechtstreeks op schrift te stellen, schijnt minstens genomen erg voorbarig, zoo 't geen TanJcee-canard is. N.B. De afstand volgens den draden-loop tusschen Boskoop en Amsterdam is circa 10 uren gaans; die tusschen Boskoop en Bodegraven 2V2 uur en die tusschen Alphen en Boskoop ruim 1V3 uur. De berichten aangaande den toestand van den Thoornpolder (eil. N.-Beveland) worden steeds on gunstiger. Men vreest dat de dijk zal doorbreken en de 800 hectaren lands zullen geïnundeerd worden. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 18 Maart a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. De arr.-rechtbank te Roermond heeft, op de klacht van den heer Raemaekers, uitgever en verantwoordelijk redacteur van het weekblad De Volksvriendrechtsingang verleend tegen de heeren Gebr. Romen, uitgevers van de Maas- en Roerbodenaar aanleiding van een ia December 1877 in dat blad opgenomen artikel //Ont hullingen". Te Leksmond heeft bij den landbouwer J. dé J. een zeug 15 biggen geworpen, waarbij ééne wonder- geboorte, te weten: twee volkomen goed geschapen biggen met één kopvan af den nek waren de jonge varkens volledig en zonder eenige misvorming. De kop was voorzien van vier ooren, waarvan de twee middelste aan elkander waren vast gegroeid, midden op den nek. Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft den heer mr. W. C. Mees wederom voor zeven jaar herbenoemd tot president-directeur van de Ned. Bank. De Min. van Binnenl. Zaken heeft, op het verzoek betreffende de oprichting van een Rijks-pensioenfonds voor weduwen van onderwijzers der openb. scholen, te kennen gegeven dat het voornemen niet bestaat om wettelijke bepalingen tot oprichting van een dergelijk fonds voor te dragen. Te IJerseke zal een ansjovis-visscherij met pakkerij worden gevestigd, de eerste op het eiland Zuid-Beveland. Bij Besluit van 4 Maart is aan Th. P. Snoep, arts te Wageningen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Gen. Raad voor Zeeland, en in zijn plaats benoemd dr. Q,. J. M. Jansen, te Wissenkerke. De St. Ct. bevat een gewichtig koninklijk besluit omtrent de militie. Het heeft de strekking den jonge lieden, die de lessen van het middelbaar onderwijs met vrucht hebben bijgewoond, de lessen van het hooger onderwijs volgen of zich wijden aan de studiën, be trekking hebbende op handel, nijverheid of landbouw, door verkorting van oefeningstijd> niet langer door den werkelijken dienst der militie te bezwaren, dau in het belang van het leger volstrekt gevorderd wordt. Daartoe wordt de eerste oefeningstijd van 12 tot 6 maanden verkort voor miliciens (bij de onbereden wapenen) die minstens één jaar de lessen gevolgd hebben of nog volgen aan een der universiteiten, de Polytech nische School, de Handelsschool te Amsterdam en de Twentsche Industrie- en Handelsschool, de Rijks- Landbouwschool te Wageningen en 's Rijks-Veeartsenij school, en die het getuigschrift van gymnasiaal onderwijs, middelbaar onderwijs en van hulp-apotheker hebben. Als zij na 6 maanden aan een militair examen voldoen, behoeven zij niet meer voor herhalings-oefeningen op te komen. Zij hebben keus van korps en garnizoen, houden te zamen menage en kunnen verlof krijgen bij hun ouders (in de garnizoensplaats) te wonen. Dat geldt ook van allen die voor hun inlijving een voldoend militair examen afleggen. Verder wordt ter aansporing //om zich met bijzonderen ijver toe te leggen op het verkrijgen van de vereischte militaire kennis, ook voor het bekleeden van een graad'/, de eerste oefeningstijd tot 9 maanden verkort voor hen, die blijken geven van geoefendheid bij de verschillende wapens. Overgeplaatst de Rijks-veldwachter L. J. Troupce van Vlissingen naar Borsselen en de Rijks-veldw. li. van Ommen van Borsselen naar Vlissingen. Landbouw. Inhoud van Ceres No. 52. Weersgesteldheid in Januari 1878. Onderhuidsche inspuiting van car- bolzuur als middel tegen de varkensziekte. Zand bij de voedering van mestvarkens. Dordrechtschc Compost. Herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, (vervolg en slot), enz. Te Amsterdam wordt thans reeds overvloedig bloem kool gevent, die aldaar wordt aangevoerd door het Ifcaliaansehe huis Cirio. Eerstdaags verwacht men ook beste kropsalade. Gedeputeerde Staten van N. Brabant hebben naar aanleiding eener opdracht van de Provinciale Staten, voor eenigen tijd aan den Koning een adres gericht, met verzoek dat wettelijke maatregelen worden genomen ter bescherming van de insecten-etende vogelen. De Minister van Justitie en die van Waterstaat enz. hebben hierop te kennen gegeven, dat zij het gevoelen deelende, dat bescherming van voor landbouw en houtteelt nuttige diersoorten wenschelijk is op het voorstellen van maatregelen ter voorziening in deze behoefte bedacht zijn. Rechtszaken. Het Hoog Gerechtshof te Batavia heeft het vonnis bevestigd van den Raad van Justitie te Batavia, waarbij de gew. gezagvoerder van het stoomschip //Luit. Gen. Kroesen", de heer Verloop, tot twee jaren gevangenisstraf en boete is veroordeeld. De veroor deelde bevindt zich te Singapore. De ILooge Raad der Nederl. heeft verworpen de voorziening in cassatie van de Vos van Waddinksveen, door het Hof te 's Gravenhage veroordeeld tot le venslange tuchthuisstraf, wegens vergiftiging zijner huisvrouw. De Correctioneele kamer der Rechtbank van Am sterdam heeft de heeren H. I. P. Munzebroek en H. C. Cruys, directeuren der Nederl. suikeraffinaderij te Amsterdam, vrijgesproken van het hun ten laste gelegde misbruik van vertrouwen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Gezonken tusschen de witte en roode ton van het Eng. gat de paviljoenschuit //Op nieuw Hersteld", schipper Bakker, van Camperland met een lading straat- mest naar St. Annalarid. De opvarenden zijn behouden te Stavenisse aangekomen. Het zoontje van den molenaar te Wissekerke is, op den molenberg spelende, door een der wieken van den molen getroffen en zoo zwaar gekneusd, dat er groote vrees bestond voor zijn leven. Op de spoorbrug te Dordrecht is een werkman door een trein overreden. Bij Holyhead is verongelukt het Ned. schip //Elisabeth Kloosterboer", kapt. F. D. Mulder, van Magazan naar Liverpool met boonen. De kapt. en 4 man verdronken; 1 man is gered. In een sloot onder Moerdijk is het lijk gevonden van G. S., onbezoldigd Rijks-veldwachter aldaar, die reeds sedert 27 Januari vermist was en denkelijk dooi de duisternis misleid, in het water is geloopen. De luitenant Toth van de Hongaarsche Honveds, die zijn ritmeester verraderlijk heeft doodgeschoten, is gevonnist. Hij werd vervallen verklaard van den officiersrang en van den militairen stand in het algemeen en veroordeeld om te worden opgehangen. Zaterdag avond is het vonnis voltrokkende veroordeelde bleef tot het laatste oogenblik zeer bedaard. Buitenland. 13e Vrede. Eindelijk zal dan het bebloede zwaard mogen af- gewischt worden en mogen rusten tot een volgenden gelegenheidin zoover heeft de menschheid reden om zich te verheugen over den vrede van San Stefano, of wel van Konstaiitinopel, zooals hij wel zal gedoopt worden. Aan de gewone overdreven betuigingen van blijdschap heeft het niet ontbroken, zoowel bij den overwonnene als bij den overwinnaar. De vriendschap tusschen den Sultan en den Czaar moet zelfs al dadelijk zoo innig zijn geworden, dat de eerste de laatste per telegraaf met den juist invallenden verjaardag zijner kroning (8 Maart) geluk heeft gewenscht. De vredes-voorwaarden zijn nog altoos niet uit voerig bekend. Zooveel weet men intusschen wel dat de eischen der Russen of niet zoo overdreven geweest moeten zijn als eerst gezegd is, of dat de Czaar zich vrij wat heeft laten afdingen. De vloot behoeft niet uitgeleverd te worden; Adrianopel blijft Turksch; de oorlogsschatting zal veel minder bedragen dan 40 millioen pond, n.l. slechts 12 millioen pond (d. i. 144 millioen gulden), terwijl ook geen beslag gelegd zal worden op de Egyptische of audere contributiën. De Donau blijft vrij als vroeger en omtrent de Dar- danellen moet volstrekt niets beslist zijn; zelfs schijnt dit punt niet te zijn aangeroerd. Voorloopig schijnt een en ander voor Engeland ruim voldoende om met goed fatsoen de opgestroopte hemdsmouwen weêr neer te doen en zich bij 't fait accompli neder te leggen. Niettemin houdt het on heilspellend gebommel in sommige Engelsche bladen nog wat aan, bij wijze van nagalm. De overgang zou anders ook wat groot zijn, bijaldien de Engelsche oorlogspartij zich nu zoo spoedig tevreden gesteld betoonde. Men kan ook altoos nog wat teren op de vooruitzichten van de overwegende stem die Engeland ter aanstaande conferentie wel zou willen uitbrengen. Ook die bubbel zal wellicht nu weldra bersten, 't Zou ook maar 't beste zijn als dat oorlogsgerucht maar op een sisser uitliep. F r a n k r ij k. De Republikeinen hebben bij de 17 aanvullings verkiezingen wegens door de Kamer afgewezenen van de jongste algemeene verkiezing, een aanmerkelijke winst behaald. Zij wonnen al dadelijk 10 leden, daar 10 van de 363 in eens gekozen werden. In drie districten is het herstemming doch men acht ook daar de overwinning niet twijfelachtig, slechts 4 leden van de rechterzijde werden gekozen. Sommige zwaartillende dagblad-schrijvers denken allerlei kwaad van het jongste bezoek des Konings van België te Berlijn, vooral omdat ook een Belgisch generaal te Berlijn is geweest. Men spreekt al van een of- en defensief verbond tusschen Duitschland en België. Sedert 1870 zien sommige Franschen den booze overal. Volgens het Orleanistische blad de Soleil hebben 20 Senatoren zich van de rechterzijde gescheiden en zijn ze naar de linkerzijde overgegaan, zoodat daardoor ook in den Senaat de meerderheid aan de republi keinen verzekerd is. Het gerucht loopt dat Duitschland in de afdeeling z/Schoone Kunsten" aan de wereld-tentoonstelling zal deelnemen. Duitsclila nd. Was Koning Lodewijk van Beieren den 1 Januari 1871 de tolk der Duitsche Rijks-Vorsten om Koning Wilhelm van Pruisen uit te roepen tot Keizer van Duitschland, thans is Beieren ook het eerste Rijkslaud dat zich verzet tegen het plan van Prins Bismarck om door middel van een centraal-bureau het Rijks bestuur meer in de handen van Pruisen te concen- treeren. Toen in den Rijksdag de eerste lezing had plaats gehad van het voorstel, betreffende de plaats vervanging van den Rijks-Kanselier, verklaarde de Beiersche Minister-President zich namens Beieren tegen een Rijks-ministerie. De Rijks-Kanselier was naar zijn meening volgens de Grondwet het eenig verantwoordelijk Regeerings-orgaan. Al erkende hij de noodzakelijkheid dat de plaatsvervanging van den Rijks-kanselier geregeld werd, zoo meende hij dat de vorm waarin dit volgens het wets-voorstel beoogd werd, oorzaak zou worden van verzwakking van den Bondsraad en afbreuk zou doen aan de zelfstandigheid der Afzonderlijke Staten. Te Berlijn houdt men het sluiten van den vrede voor een gunstig teeken tot behoud van den alge meen en vrede. B e 1 g i e. De zwarte jacht op erfenissen is iets dat als 't ware in België thuis behoort. Volgens de bladen zal weldra te Antwerpen een proces naar aanleiding dezer jacht voor de rechtbank dienen. De zaak is deze. Een zeer rijke dame had een gesticht voor //gévallen meisjes" opgericht en goed voor't onderhoud gezorgd.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2