ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- semeit Zierihzee. 1878. No. 19. Zaterdag 9 Maart, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PKIJS DEE ADVEltTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKENMAlï. Binnenland. Zierikzee, 8 Maart. Dinsdag j.l. heeft het harmonie- gezelschap //Kunst en Eeronder directie van den heer D. H. Ezerman, zijn winter-concert gegeven. Mocht verleden jaar het oordeel over de uitvoeringen van //Kunst en Eer" gunstig zijn, ook thans is dit het geval. De uitvoering der verschillende nommers getuigde van voortdurende ijverige studie der leden, zoowel als van den volhardenden ijver van den directeur. Onmiskenbaar is aanmerkelijke vooruitgang van het corps daarvan de zeer aangename vrucht. //Kunst en Eer" mag met zelfvoldoening op den afgelegden jaar kring terugzien; het vinde daarin aanmoediging om op denzelfden voet voort te gaan. Het veld der kunst is grenzeloos en de baan der kunst eindeloos. Vooruit en naar hooger is het ideaal van den kunstenaar. Maar de taak van directeur en leden zou nog des te aangenamer zijn, als //Kunst en Eer" ook bij het publiek bewijzen van belangstelling ondervond, even redig aan de verdienste. De toejuiching bij 't jongste concert gaf reeds blijk van belangstellingdoch men kan die ook aan den dag leggen door het lidmaatschap van //Kunst en Eer" te aanvaarden. Iioe meer de werkende leden door tal van contribueerende worden gesteund, des te beter kan het corps op de hoogte van den tijd komen en zich daarop handhaven. Ook de kunst kan zonder stoffelijke middelen niet leven. Wij vestigen de aaudacht van hen die eene soliecle geldbelegging willen doen, mede willen werken tot het daarstellen van een hoogst nuttig en onmisbaar Stoomgemaal in een onzer polders en daardoor land bouw en productie helpen bevorderen, en nu de kans hebben met voordeel hunne lager ingekochte fondsen te realiseeren, op de geldleening die door het Polder bestuur van Ooster- en Sir-Jansland is uitgeschreven. Aan het plan of prospectus ontleenen we het volgende z/De geldleenir.g wordt uitgegeven tegen minstens „96 procent, met rente-betaling van 4J/2 ten honderd. z/De obligatiën zijn groot twee honderd vijftig Gulden //en worden met dat bedrag geregeld na uitloting //afgelost, volgens de daarvan opgemaakte berekeningen. z/Men stort iu 2 termijnenden 1°. Mei de helft, z/den 1°. September a.s. de wederhelft. De rente gaat ,/in 1 Juli 1878. z/Den 14 Maart e.k. moeten de inschrijvingsbiljetten //ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Zierikzee //worden ingeleverd. De opening der verzegelde bil jetten geschiedt om 12 uur van dien dag". De aandeelen of obligatiën zijn gesteld op twee honderd vijftig gulden, opdat ieder in de gelegen heid zij, zich van één of meerdere te voorzien. Gaan wij 11a hoe stedelijke en provinciale geldleeningen, die niet solieder zijn, tegen minder rentebedrag drie- of viervoudig worden gedekt, dan lijdt het 0. i. geen twijfel dat ook aan deze geldleening recht zal weder varen. De gelden worden aangewend ten behoeve van het te stichten Stoomgemaal. De grondeigenaren, speciaal belanghebbenden ten dezen, zullen 0. a. liet niet beneden zich laten om dat nuttige en hoogst noodige werk tot stand te helpen brengen, en bevelen wij dan ook, in het algemeen belang, deze geldleening tevens als zekere geldbelegging aan. Uitslag der besteding op 7 Maart 1878, door de commissie van de grindwegen in Schouwen, van de levering van 700 M3. grint voor het onderhoud dei- grintwegen in Schouwen, volgens bestek d.d. 14J?e- bruari 1878, bij inschrijving, aangenomen door Gebr. Peters te Nijmegen voor f 1.75 p. M3. Aangenaam is het ons, in een Amerikaansch blad, the Jackson Sentinel, een bijzonderheid betreffende een onzer vroegere stadgenooten te lezen, die gewis door zijn vrienden en bekenden met belangstelling zal vernomen worden. Wij bedoelen het volgende: //Naar wij vernemen, zullen de vrienden van den heer J. C. Broeksmit, den genialen' en populairen auditeur van B. O. R. en N. ll'y, hem bij de ver kiezingen van Maart kandidaat stellen voor het Burge meesterschap. Neemt de lieer Broeksmit de kandidatuur aan, dan zal zijn verkiezing er wel met een glansrijke meerderheid doorgaan. Hij wordt aanbevolen als een van die de gelijke, veelzijdig ontwikkelde mannen, die de achting der geheele gemeente verdienen. Wij hopen dat hij7 zijn naam voor de kandidatuur zal leenen. Cedar Rapids Dispatch. De stad die zulke stof bezit om burgemeesters van te mak en is zeer gelukkig. Tot ons genoegen zijn wij zeer goed bekend met den heer Broeksmit en weten we uit persoonlijke kennismaking dat al het goede dat van hem in de Dispatch gezegd wordt, de waarheid is. N Clinton Age. //En ons, voegt de redactie van de Jackson Sentinel er aan toe, ons is het een genoegen 't bovenstaande over te nemen, daar de heer Broeksmit bij ons ver toefde, toen hij verbonden was aan de D. St. P. R. R. Co. en wij onder onze vrienden geen genialer, aangenamer en kundiger man t Men. In alle geval, als de heer Broeksmit zich beschikbaar stelt, benoemt hem dan tot uw Mayor". Eindelijk is het zoo levendig verbeide wetsontwerp op het lager onderwijs wereldkundig geworden. We zullen nog gelegenheid en aanleiding genoeg krijgen om er over te spreken. Voorloopig zij alleen opge merkt dat de heer Kappeyne wel zeer te onrechte door zoo menigeen verdacht is van het plan om een radicale herkiezing voor te stellen. Het huidige ontwerp is niets minder dan dat, waarom dan ook al door middellui en mannen van de overzijde is aangemerkt dat het de hooggespannen verwachting der vurige voorstanders van staatsonderwijs zeer zal teleurstellen. De hoofdbeginselen van het ontwerp zijn: Het stelsel der kweekscholen wordt behouden. Zij worden gesticht en onderhouden door het Rijk of de gemeenten. De normaallessen worden evenzeer van staatswege ondersteund. Aan de gemeenten wordt vrijheid toegekend tot behoud van opleidingsklassen voor kweekelingen. Deze worden behouden, doch alleen voor eigen oefe ning en tot het bewijzen van kleine diensten, onder het toezicht of de leiding van den onderwijzer. Voor de tractementen der onderwijzers wordt een wettelijk minimum vastgesteld. De Koning heeft evenwel de bevoegdheid dit te verhoogen naar plaatselijke omstandigheden. Onder wijzeressen worden met onderwijzers gelijk gesteld. De scholen mogen hoogstens 400 kinderen bevatten. Aan iedere school zal op elk vijftal onderwijzers, buiten den hoofdonderwijzer, minstens een en op elk negental, buiten den hoofdonderwijzer, minstens twee den rang van hoofdonderwijzer moeten bezitten. Een onderwijzer zal voor 40 kinderen werkzaam zijn. De onderwijzers en hoofdonderwijzers moeten door het afleggen van een speciaal examen bewijzen geven van hunne bekwaamheid. In elke gemeente of ver- eenigde gemeente zal een openbare school gevestigd moeten zijn, met behoud van het beginsel der wet van 1857. In de vakken van het onderwijs wordt geen wezen lijke verandering gebracht. De geschiedenis blijft tot de vaderlaudsche beperkt. Vormleer en zingen blijven onder de verplichte vakken opgenomen, zoo ook de handwerken. Het onderwijs in handteekenen en gym nastiek is facultatief. Omtrent het godsdienstonderwijs blijven de begin selen der wet van 1857 behouden. Bij de regeling der schooltijden zullen bepaalde uren voor het gods dienstonderwijs worden aangewezen, met openstelling der lokalen voor de godsdienstleeraren. De eindbeslissing hierover en over klachten betrek kelijk de schoolboeken blijft bij de regeering, en straf wordt bedreigd tegen den onderwijzer die andersden kenden kwetst. Bepalingen omtrent de hygiène en de paedagogiek zullen in overleg met deskundigen bij maatregel van inwendig bestuur genomen worden. Voorts zal het herhalingsonderwijs bevorderd worden. De leerplicht wordt niet ingevoerd, maar van overheidswege zullen maatregelen genomen worden tot bevordering van het schoolbezoek, ook in verband met de armverzorging. Er zullen bezoldigde schoolopzieners aan het hoofd van nieuw te vormen schooldistricten geplaatst worden een of meer onbezoldigde schoolopzieners zullen aan hen worden toegevoegd. De werkkring der inspecteurs blijft grootendeels onveranderd, evenzeer de bevoegdheid van Gedepu teerde Staten. Het lager onderwijs blijft staatszorg, overeenkomstig de beginselen der wet van 1857, doch de gemeenten krijgen 30 pCt. der kosten terug. Er zullen geen provinciale bijdragen tot de school- inkomsten worden verleend. De leeftijd van den hoofdonderwijzer moet minstens 23 jaar zijn. De hulponderwijzer heet voortaan onderwijzer. De heffing van schoolgeld blijft facultatief aan de gemeenten overgelaten. In afwachting van de herziening der wet op het middelbaar onderwijs blijft het uitgebreid lager onderwijs onveranderd. De overgangsbepalingen zijn over 't algemeen gelijk aan die van het ontwerp-IIeemskerk. Het minimura- tractement voor het hoofd der school wordt op f 700, dat voor de andere onderwijzers op f 400 bepaald. Dezer dagen zijn tusschen het Rijks-telegraafkantoor te Boskoop en de kantoren te Amsterdam, Alphen en Bodegraven proeven met den verrespreker (telephoon systeem Bell, kleinste soort) genomen. De uitslag was uitmuntend. Zeer duidelijk kon hier verstaan worden, wat te Alphen en Bodegraven werd gesproken en het onderscheid van stem bij verwisseling rler sprekers was roede goed waar te nemen. Ei' waren geene galvanische elementen in den keten gebracht. Een eerste proef met het Bijks-telegraaf kantoor te Amsterdam mislukte, door den storenden invloed der induceereude stroomen op parallel loopende lijnen en het geraas der Hughes-toestellen op het kantoor te Amsterdam. Het telegrafisch verkeer op andere draden in dezelfde richting kon zeer duidelijk gehoord worden. Een telegram 0. a,, dat Amsterdam aan Rotterdam bracht met den morse-toestel, werd te Boskoop bij inductie door den telephoon op 't gehoor genomen en bleek bij nader onderzoek zeer juist te zijn. Een tweede proef met Amsterdam des nachts, op een tijd dat aldaar geene berichten-wisseling plaats had, slaagde volkomen. Ook nu werd de sterkte en de klank van verschillende uitgesproken of gezongen tonen zeer duidelijk gereproduceerd. Opmerking verdient dat Bell's werktuigje lagere tonen beter overbrengt clan lioogere en dat het gezongen woord beter wordt overgeplant dan het gesprokene. Hun die daarmede proeven namen zal 't niet vreemd vallen te vernemen dat het telephoon-woord alleen hoorbaar is, wanneer men het oor dicht aan de opening houdt. De inschakeling van een wekker is dus noodig om den correspondent te verwittigen dat i) Afgeleid van tele, ver, phone, geluid, stem, en dus van uitgestrekte beteekenis. De uitdrukking elcctrische télephonie is aan te bevelen waar sprake is van den telephoon systeem Bell.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1