B u i t e n 1 a n d. misbruik van macht zal kunnen gemaakt worden tegen de pers, gelijk dit b.v. door de mannen van 16 Mei is geschied. De aanneming der wet is van veel be lang, omdat de rechterzijde van den Senaat eerst den schijn had aangenomen als zou de wet totaal verworpen worden. Zij verwierf integendeel een schitterende meerderheid. In den Senaat heeft onmiskenbaar een aanmerkelijke verschikking der schakeeringen plaats. De hertog Daudiffret Pasquier is eenigszins draaiende naar de linkerzijde en wordt door eenige anderen van de con- stitutioneele groep gevolgd, terwijl de overige con- stitutioneelen meer rechts dreigen te zwaaien. De weifelende constitutioneel fractie zou op deze wijze spoedig opgelost zijn, 't welk voor de zuiverheid van den toestand gewis een gewenschte zaak zou zijn. De Kamer heeft nog altoos niet afgedaan met de zuiveriug der verkiezingen. Die van de Cassagnac is thans aan de orde; reeds eenige dagen is men bezig, doch de uitslag laat zich nog niet voorzien. Wel heeft de Cassagnac weder eens den degen getrokken om een personeele zaak af te maken met het lid Thomson, door wien hij zich beleedigd achtte. De parlementaire vechtersbaas heeft zijn tegenpartij door de keel gestoken, echter niet doodelijk, zoo men hoopt. Spanje viert alweder feest. Thans over het einde van den Cubaauschen oorlog. Dat dit einde voorzien werd, nreldden we reeds vroeger; thans moet er wer kelijk reden zijn om het er voor te houden, dat de langdurige (1867—1878) opstand geëindigd is. 't Is één wonde geheeld. Een andere oude wond, 't Carlisme, dreigt echter weder opeu te breken. Het Carlistische hoofdkwartier te Parijs moet zeer woelig zijn. Dat echter de op gemaakte organisatie van een nieuwen Carlisten-oorlog, die tegen het voorjaar zou moeten beginnen, zoo in bijzonderheden wordt medegedeeld in de bladen, doet ons twijfelen of 't inderdaad wel zoover is of komen zal. Betreffende het koninkrijk Italië valt niets bijzonders te melden. Het gouvernement van Koning Humbert ziet naar het schijnt de kat uit den boom. Iu hoever ook Leo XIII zich daarmede behelpt, zouden we niet durven zeggen; maar dat hij Simeoni als staats-secretaris aanhoudt en daarentegen alle hangende onderhandelingen enz. in het buitenland quasi van meet af aan wil beginnen, doet ons wel denken aan een slimmen zet om eerst eens te polsen wat de wereld alzoo wil uitlaten aangaande de ver wachtingen die men van het Yatikaan heeft, nu er een nieuw mau zit. De gezamenlijke kardinalen, den 10 Februari j.l. in congregatie vereenigd, hebben toen een circulaire uitgegeven aan al de bij het Yatikaan geaccrediteerde gezanten, die wel de welsprekendste loftuiting is op de Italiaansche regeering die sedert den dag der „be- rooving" nog is gehoord. In die circulaire wordt namel. na veel omhaal van nietszeggende woorden de reden ontvouwd waarom het Conclave dan toch maar te Home zou gehouden worden en niet ergens anders. Die reden nu is letterlijk deze, dat de vaderen daar ten Vatikane volkomen rustig, veilig en door niets of niemand hoegenaamd gestoord zich aan hun taak konden wijden. Waarlijk, schooner getuigschrift dan deze circulaire konden de kardinalen in dat ge wichtig uur voor 't Conclave niet aan de regeering van den zoon des //rooverkonings" uitreiken. Men heeft het evenwel op dit. oogenblik overal veel te druk om veel aandacht aan het kerkelijk vraagstuk te wijden. Deze omstandigheid is alreeds oorzaak geweest dat Pius IX schier onopgemerkt is heengegaan en Leo XIII nagenoeg even onopgemerkt in zijn plaats is getreden. Had Europa niet met het Oostersche vraagstuk op den hals gezeten, dan bevonden we ons op dit oogenblik wellicht veel dichter bij een concilie dan bij een conferentie. Diezelfde algemeene spanning leidt ook de aandacht af van de inwendige politieke zaken van Duitschland. Betrekkelijk gewichtige parlementaire gebeurtenissen schijnen daar hun beslag te zullen krijgen, als tusschen de bedrijven door, en zoodra eindelijk de vrede in het Oosten gesloten zal zijn, kan men misschien de tijding vernemen dat de centralisatie van de keizerlijke macht in Duitschland weder een grooteu stap voortuit gedaan heeft. Trouwens het Duitsche Kijk van 1 Januari 1871 moge veel minder gebreken hebben dan het oude II. K. Kijk aankleefden, van den ideaalstaat is het nog zeer ver verwijderd. De zilverwet is in de Vereenigde Staten wel vol ledig aangenomen, doch president Hayes heeft er zijn veto tegen ingebracht. Onzes inziens terecht; want hoewel wij den algeraeenen anti-ziivergeest geens zins deelen, moeten we toch erkennen dat het niet eerlijk is nu ook het zilver te bestemmen voor al die betalingen waarvoor het goud reeds voor lang bedongen en vastgesteld was; en dit volgt toch uit de zilverwet. Men had geen terugwerkende kracht aan de wet moeten geven door een onnatuurlijken koers van het zilver to dooreteeren. Het schijnt ook dat de //Zilverkoning" met zijn zilveren berg niet geheel vreemd is geweest aan het doordrijven van den zoo gewichtigen economischen maatregel. Dit zou dan al weder echt Amevikaansch zijn. Men moest dien man met zijn zilveren berg maar koning of keizer maken van de Vereenigde Staten. Gelijk Nimrod weleer als gewelddadig jager voor zich een koninkrijk won, zoo zou dan nu deze moderne Nimrod als de geweldigste geldman der wereld, zich een kroon kunnen koopeti. 't Zou geheel in den geest des tijds zijn, want gelijk in de dagen Nimrods de physieke kracht alles schijnt beheerscht 't hebben, zoo is thans het geld de machtigste hefboom en hij die daarvan het allermeeste bezit, mag dan ook wel de baas zijn. In de Belgische Kamer van Afgevaardigden is een wetsontwerp rondgedeeld betreffende den intellectueelen eigendom. Het ontwerp omvat het copyrecht van brochures, boeken en dagbladenhet recht van eigen dom van muziek- en allerlei toonwerken, alsmede dat van tooneelstukken, zoowel wat de copyen als de uit voeringen of vertooningen betreft. Een en ander is door de ervaring erkend als een der moeielijkste on derwerpen van wetgeving, 't laatste woord is dien aangaande nog in lange niet gezegd. Oostersche Zaken. 3 Maart. Nog geen oorlog, nog geen vrerle. Andermaal be- giuncu we met dit referein. John Buil stond maanden geleden al met gebalde vuisten, opgestroopte mouwen, de pruim in den mond van de eene wangholte naar de andere verschikkende. Zoo staat hij nog; alleen is hij, naar 't schijnt, nog boozer geworden, nog dreigender. De pruim tabak blijkt eigenlijk een dotje lampkatoen en een kooltje vuur geweest te zijn, en daarmede vertoont John Buil thans den tour van den man die vuur blaast, 't Moge door dezen of genen kwalijk genomen worden, dat wij den spot drijven met zulke ernstige zaken als Europeesche oorlogen zijn, we kunnen er ons niet van onthouden. We vinden Engelands houding bespottelijk en ergerlijk. Bespottelijk; want dat dreigen met al die oorlogsschepen en al die sol daten, die op 't punt staan toe te springen, gelijkt naar een Cliineesche vertooning; daarmede wordt toch het gelieele Oosten niet bang gemaakt; allerminst Duitschland dat niet onwaarschijnlijk dichter achter Kusland staat dan men wel denken zou. Ergerlijk; want na al het gebluf en gezwets durft Engeland toch nog uiets anders dan Oostenrijk op te hitsen om zich te laten gebruiken voor Engelands plannen. Naar 't schijnt staat het op het oogenblik met de Oostersche zaak zoo, dat nog maar één stootje noodig is om de Porte tot dien staat van echt Turkscke be rusting te brengen, dien men noodig acht om de ontbinding des Kijks in Europa te voltooien. Keeds is de Porie nagenoeg geheel gechloroformiseerd; is t zoover, dan zullen de faits accomplis wel volgen. Wat zal Engeland dan doen als Oostenrijk den brok heeft aangenomen, die het toegedacht is Bosnië en Herzegowina eu wanneer de Sultan te Kon- stantinopel ongeveer in de positie zal zijn gebracht van den Paus tot op 1870 I)an zal Engeland wel moeten erkennen dat de kans op Egypte voor 't oogenblik verkeken is en dat bet verstandigst zal wezen de Oostersche boedelbereddering een 20 a 25 jaar uit te stellen. Het lust ons niet al het geschrijf der Engelsche pers hier na te gaan; men wordt er haast kwalijk van, zoo naar en vervelend is dat draaien en wringen in allerlei bochten, terwijl toch blijkbaar alleen de nationale ijdelheid geheel Engeland nog weerhoudt van de belijdenis dat de tijden voorbij zijn toen En geland op het vasteland een groote rol kon spelen. De consequentie van de Britsche taktiek om uit alle mogelijke verwikkelingen in den vreemde geld te kloppen en niet anders dan geld, die consequentie heeft het thans naar het schijnt allen wezenlijken invloed op den gang der zaken doen verliezen. Hierbij komt nu nog dat de tijden evenzeer voorbij zijn dat het vasteland van Europa als het oorlog voeren wilde bij Engeland ten horde moest komen om wapenen en geld. Het vasteland kan zichzelf helpenKrupp maakt de kanonflen, Luik de geweren en de niet meevechtende volken zorgen voor het geld. 't Zou inderdaad voor de Nede'rlandsche renteniertjes een nekslag wezen als Oostenrijk eens, naar Engelands inblazingen luisterende, den Kus ging bevechten.'Stel u voor hoe die Oostenrijkers en Kussen in Neder- landsche handen op de Amsterdamsche beurs in elkander gefrommeld zouden worden Neen, zoolang de volken zelf de vorsten in staat stellen om de milliarden te verkwisten aan oorlogstuig en moordenaarswerk, zoolang mogen ze zich althans fatsoenshalve wel onthouden van Russisch of Turksch te zijn. Straks wordt de geheele oorlogvoerderij een zaak van een groep of wat effecten-joden. Wanneer zullen de volken tocli een weinig ver standiger worden? Gesteld er komt nu vrede op de een of andere wijs. Dan gaat Kusland, zooals 't heet, zijn eigen zwakke plaatsen inzien en verstellen, d. w. z. het gaat een paar leeningen converteeren, een paar nieuwe sluiten ende we zouden haast zeggen toekijkende burgertjes van het zilveren kruis, ver dringen elkaar om hun penningen te offeren en de papiertjes te koopen. Oostenrijk gaat zich in den nieuwen toestand schikken en komt om de noodige penningen daarvoor, in ruil tegen wat mooi bedrukt papier. De Turk gaat zich herstellen van de slagen die hem hebben doen suizebollen en ook hij zal wel emittenten voor zijn mooi bedrukte papieren vinden. Thans houdt het nijvere Europa acht millioen gewapende» op de been en van don arbeid af, over een jaar of tien zal dit getal wel verdubbeld zijn. Treurig vooruitzicht Zou een flinke, echt ouderwetsche verwoestende en vernielende oorlog, die geheel Europa eens goed door elkaar schudde, niet haast te verkiezen zijn boven zulk een toekomst? LAATSTE TIJDINGEN. St. Petersburg, 4 Maart. (1 uur na middernacht). Een officieel telegram van grootvorst Nicolaas, gedag- teekend San Stefano, 3 Maart, 5 uur 's namiddags, zegt: «Ik heb de eer Uwe Majesteit met het sluiten van den vrede geluk te wenschen. God schonk ons voorspoed op de door Uwe Majesteit ondernomen heilige zaak, welke met de bevrijding der christenen van het Mohammedaansche juk eindigde op den gedenkdag van de door Uwe Majesteit verloste lijfeigenen." Ingezonden. Manheer de Redacteur! In dato 18 Februari j.l. nam ik de vrijheid aan de Kedactie van het Nieicws v/d Dag ter plaatsing in haar blad in te zenden een stukje van den volgenden inhoud Mijnheer de Redacteur! Mag ik UEd. beleefd verzoeken nogmaals in uw geacht blad een plaatsje in te ruimen voor de volgende regelenhet geldt alweer het niet terecht komen van een bij de Postadministratie aangeteekenden brief met geldswaarde. In December 1876 deed ik door middel van uw blad de vraag: in welk geval een aangeteekende bin zijn bestemming kan missen? altijd onder reservl j natuurlijk van: ongelukken bij liet postvervoer daai"1 gelaten. Die vraag deed ik naar aanleiding van een destjkfl in de dagbladen medegedeeld geval van liet wegra van een aangeteekendenuit Zalt-Bommel verzond - brief, en wel met liet doel om van bevoegde - eenig antwoord of wel inlichting uit te lokken. Kort daarna wordt mij geantwoord, en wel b //Ingezonden Stuk" in uw blad, onderteekend doe z/Een Postambtenaar", gedagteekendAmsterdam, 1 December 1876. Dat antwoord is zeer aardig. De schrijver maal? melding van een statistisch verslag, betrekkelijk de dienst der Posterijen over 1875, waaruit blijkt ds van de circa 1,000,000 gewoon aangeteekende stukke verzonden, er slechts één enkele vermissing kwam te laste van den Nederlandsehen Postdienst en dat "br' gevolg mijne angstvalligheid, om telkens te assureere: overdreven is. Ten slotte werd ik door den schrijver vergelekeH bij een zeer vroom man, die nochtans nooit naar dl kerk ging, alleen uit vrees dat de groote gaskrooiH die in liet midden van den tempel hing, op zijf'i hoofd kon terecht komen. Nu, dat laatste is een aardigheid, ook door andere: met mij inderdaad aardig, ja zelfs geestig gevonder maar noch de vermelding van het mooie statistisc verslag, noch de laatste aardigheid ten slotte beduid iets. De beantwoording van mijn vraag is men schuldig gebleven, het blijkt toch maar dat liet geleurd is ej gebeuren kan In de N. R. Courant van Zondag 17 Februari 18 7 b No. 48, leest men weêr dat reeds den 4 Januari j.) een aangeteekende brief, met 10 coupons Centra Pacific, van Amsterdam door de firma A. Boissevak Co. verzonden, te Rotterdam niet is aangekomen Door dit nieuwe geval van het niet terecht komei van aangeteekende brieven is mijne angstvalligheid ii de verzending van geldswaarden niet verminderd. Yoo de gaskroon in den tempel zou ik me wel weten(v beveiligen, maar voor het terecht komen van aan ge teekende brieven schijnt men niet te zijn gewaarborgd zoodat ik, als angstvallig man, blijf persisteeren da het assureeren niet ongeraden is. UEd. voorloopig dankzeggende voor de plaatsin.' dezer regelen, noem ik mij met ware achting Zierikzee, UEd. Dw. Dienaar, 18 Februari 1878. (geteekend) J. C. BAL. Zie, Mijnheer de Redacteurdeze mijne voorloopig dankzegging aan de Kedactie van het Nieuws v/d Da: voor de plaatsing in haar blad is te eenenmale ovei bodig geweest, mislukt, want liet stukje istniet geplaat?* Den 25 Februari j.l. vraag ik beleefd aan de li' dactie van liet Nieuws v/d Dag het manuscriptje teru? Ook dit verzoek wordt voor notificatie aangenorm en nu ben ik mijn öcents ingesloten postzegel er ob nog aan kwijt. Nu resten er twee vragen ter beantwoording: 1°. Waardoordoor welke oorzaak (ongelukke. bij het postvervoer uitgezonderd) kan een' aar geteekende brief zoek raken en 2°. Waa/rom heeft de Kedactie van het Niew v/d Dag het laatste nu door mij ingezondc stukje niet willen plaatsen Mijnheer de Redacteur! Op meerdere bescheid en hèi :J uwerzijds rekenende, ben ik zoo vrij UEd. beleefd t verzoeken voor dit mijn bovenstaand schrijven ee plaatsje in uw blad beschikbaar te hebben. Met de meeste achting noem ik mij UEd. Uw. Dienaar, Zierikzee, J. C. BAL, 4 Maart 1878. St. Domusstraa Hoewel wij den geachten Inzender niet aan de doo hem gevraagde inlichtingen kunnen helpen, maken w: geen bezwaar zijn stuk op te nemen. We vatten nie waarom het N v. d. Dag 't niet heeft opgenomen Wie weet is 't ingezonden stuk niet denzelfden we{ opgegaan als de bewuste brief. Inderdaad, als mei den uitstekend ingericliten dienst van ons postweze: en de minutieuse zorg bepaaldelijk voor aangeteekend brieven in aanmerking neemt, dan zou men moete zeggen dat een aangeteekende brief force majeui uitgezouderd niet kan te loor gaan. Red, Kerli- en ^clioolniexxws. Den 28 Febr. vierde de heer C. Giltay P.A'J U gedachtenis zijner 25jarige ambtsvervulling als pre dikant bij de Herv. Gem. te 5s Heer Arendskerke. De heer D. Yooren, hulponderw. aan de openbat. school te Bodjonegoro, is benoemd tot le hulponderw (onderw. 2e kl.) aan de openb, le lagere school 1 Padang. Dikwijls komt de vraag bij ons op, hoe is het toj mogelijk, dat de nrbcijku's, die in de c/pêu-.Amoeit werken en aan alle-^tfwisselingen van ons veranderlij klimaat zijn blootgesteld, nog gezond blijven? Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidend klasse van een ander maaksel is, maar wanneer megdg de doctoren spreekt en anderen, die met hun gezondH heids-toestand beter bekend zijn, dan verneemt meH helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevondeM worden, die aan verkoudheid, bronchitis, catharrei^B of andere aandoeningen van borst en longen lijdei^B Voor hen is het werkelijk een zegen, dat de TeeiB kapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door deH arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomei^B en die alle borstdranken, patés en siropen vervangei^B die hij thuis zou moeten bereiden en iunemeiH Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht vaH bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon Teerkapsules bevat zestig kapsules, zoodrH de geheele behandeling slechts 6 a 8 centen daag'B kost. Het is zeker, dat zoowel de goedkoope pril I als de uitstekende uitwerking dier kapsules er vc|H toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de popi^J lariteit te doen verwerven, die het tegenwoordig alle landen geniet. Te verkrijgen in de meeste godM apotheken.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3