Buitenlandsch Overzicht. )ieer daar er veel kans is dat de vergadering voor dit ikele punt niet voltallig zal komen. Kan de zaak binnen W veertiental dagen afloopen, dan is het tijd genoeg, och moet zij eenige weken aanhangig blijven, dan is het ktstel te groot. Door bijzondere omstandigheden zullen itakenen in de mogelijkheid zijn te bouwen. Er is hun het oriruitzicht geopend, dat liet ontbrekende geld zou worden •chaft zoodra er een vast plan was gemaakt en men het houwen ging. De verzoekers hebben toen gemeend te mogen aarzelen tot het maken van een plan, ja eerlang tot de aanbesteding te mogen overgaan. Er oet echter nog vergunning van den Kerkeraad en van et Klassikaal Bestuur worden verkregen en nog veel meer eschiedenals de beslissing nu maar niet eenige weken vtblijft, dan staat Spr. er niet op de zaak nu af te doen, oew'el hij die anders zeer eenvoudig vindt. De heerMoens ■hijnt er evenwel meer in te vinden. Een juisten tijd te palen voor de ingebruikneming is niet mogelijk. Volgens egeven informatiën zou 1 jaar voor de voltooiing gevorderd orden; bepaalt men echter een juisten tijd en duurt het ïger, dan geeft dit aanleiding tot moeielijkheden. De Voorzitter geeft de verzekering dat Burgem. en Weth. o spoedig mogelijk met de Diakenen het vereischte on- crzoek zullen doen en dat hij daarna van zijn kant de k met den meesten spoed bij den Raad in behandeling brengen. Het verzoek wordt daarop gesteld in handen van Burgem. Weth. Komt in behandeling een verzoek van M. J. van der ve te Ouwerkerk, om eene proef te mogen nemen met t gebruik van afval van zelkasch voor bemesting zijner uwgronden. Hij stelt zich daarvan goede uitkomsten or, omdat in de gronden in deze streken weinig potasch Mocht men hem de proef vergunnen en de uitkomst arvan gunstig zijn, dan wil hij voor hetgeen door de omeente kan worden gemist 50 cents per voer betalen. Dit verzoek wordt gesteld in handen van Burgem. en ?eth. om prae-advies. iDp Voorzitter sluit na omvraag de vergadering. Binnenland. ZiEitiKZEE, 5 Maart. Naar we vernemen is thans k hier ter stede een commissie gevormd om de ofd-commissie voor de gepaste viering van het rinnerings-feest der Unie van Utrecht, in den loop u 1879 aldaar te houden, behulpzaam te zijn in verwezenlijking harer plannen. De commissie be lt uit de heeren mr. J. Mauritsz Ganderheijden, przitter; mr. TB. C. Cau, secretaris; R. Koole, niingmeesterbenevens de heeren jhr. mr. M. J. Iiuurbeque Boeije, H. G. Mulock Houwer, G. A. Looze, jhr. J. L. de Jonge, E. J. van de Ven A. Moolenburgh als leden. Ons voorbehoudende gelegener tijd aan de geAvichtige historische ge- rteuis, welker derde eeuwfeest het hier geldt, meer onder de aandacht te wijden, duryen we reeds nu vertrouwen uitspreken dat de Zierikzeesche bur- ij met ingenomenlieid van de constitueering dezer imissie zal kennis nemen en dat zij ook wel bereid bevonden worden de commissie door geldelijke wagen in staat te stellen de gemeente Zierikzee, meermalen zoo schitterend blijk gaf van levendigen 'onalen zin, op de groote reünie te Utrecht in r9 een eervolle plaats onder de steden van Neder- te doen verwerven. jsiEBiKZEE, 5 Maart. De aangekondigde voordracht ,i den heer Marlet kon, tot teleurstelling van zeer m, Zaterdag morgen niet doorgaan Avegens een ntlioud der spoorboot, waardoor de lieer Marlet reis niet kon voortzetten, maar onderweg moest 'ven en alleen kon telegrafeeren dat hij gedAvongen rd de vergadering te leur te stellen. 00 ondervinden we hier telkens hoezeer iu ons 'ment niet onze kracht maar onze zwakheid gele- is. ZoNNEMAlitE, 4 Maart. Heden morgen omstreeks f zes geraakte, door onvoorzichtig gebruik van licht, e houten schuur met vlas, een half uur buiten de - van het dorp gelegen, in brand. Aan blusschen niet te denken en binnen weinig tijds Avas de eele schuur met al het vlas enz., benevens vier ge beestjes en ééne geit, verbrand; een paard en e geit Averden gered. Persoonlijke ongelukken ren niet te betreuren, en schrik noch onsteltenis den er door veroorzaakt, behalve bij de eigenaars huil verlies wel vergoed zullen zien, daar een en er tegen brandschade verzekerd was, maar toch bij dagelijkschen arbeid ongerief en belemmering 'ervinden. n ons jongste nommer is abusivelijk opgegeven te Botterdam mr. A. Kerdijk in herstemming s gekomen met m r. Keuchenius, dit moest J. v. S t o 1 k J z.het stemmental is goed egeven. an mr. van Nierop, die te Amsterdam onder van nhoven is gebleven, wordt de volgende geestige ordspeling in den mond gelegd //Voor één hof 1 ik Ave! eens een zaak gewonnen, maar voor tien en dat gaat niet." ot eer van de ultramontaansclie schapen uit liet trict Goes moet gezegd worden dat zij goed naar kommando luisteren. Zij gaven aan clen lieer rmeulen, zeker bij verreweg de meeste kiezers van district niet eens bij name bekend, toch 622 inmen. Nu de heer v. Lijuden niet in aanmerking t, kan men de overwinning wel verzekerd achten r den ultramontaanschen kandidaat, tenzij de 8 kiezers van den heer van Lijnden niet met de Goesche Courant meegaan, doch daar deze de kiezers woren heeft toch niet voor de liberalen te stemmen, 't land uwillen ten verderve voeren", zoo is het 1 te vermoeden dat zij zich dan nog liever aan de 'e der ultramontanen zullen scharen, die immers l land zullen redden door den Syllabus. Op die wijze breiden de grenzen van klein-Spanje feh allengs naar 't Westen uit. Of de zetel van ^aimans Vader dan ook zal gaan Avaggelen Thans is in druk verschenen het wetsontwerp eener pning ten laste van den Staat der Nederlanden, tot nominaal bedrag van 44 milt ia en gulden, bij )enbare inschrijving van schuldbekentenissen aan on4eL tot een rente van 4 Te Vlissingen wordt een steenen badhuis gebouwd ter vervanging van liet houten gebouw dat daar iu het afgeloopen jaar als badhotel heeft dienst gedaan. De stoomboot //Westerschelde" is j.l. Donderdag van de Suikerplaat onbeschadigd losgekomen. Te Gorinchem zijn de vorige week reeds twee elften aan de markt geweest. Men houdt dit ook al voor een teeken dat wij een zachten winter gehad hebben. Dit zou men trouwens uit meer verschijnselen opmaken. In de Eesidentie wordt verwacht de Italiaansche generaal Cialdini, die in last heeft aan Z. M. den Koning de troonsbeklimming van Koning Humbert I aan te kondigen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen 11 Maart, des namiddags te half vier ure, bijeen geroepen. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning Avordt beter. Eenige fabrikanten te Hilversum hebben een goede uitbreiding gegeven aan de Avet op den kinderarbeid zij hebben zich verbonden na 1 Mei 1879 geen kinderen beneden 14 jaren in dienst te nemen, die niet behoorlijk kunnen lezen en schrijven. In de zitting der correctioneele rechtbank van Brussel heeft dezer dagen een zonderliug voorval plaats gehad. Een jong werkman verscheen voor de rechtbank, be schuldigd aan een politie—agent een slag te hebben toegebracht. Het Openbaar Ministerie had verschillende getuigen gedagvaard, waaronder een ander jongeling, insgelijks Averkman. Toen deze werd geroepen, legde hij den eed af en verklaarde vervolgens dat de beschul digde onschuldig en hij zelf de schuldige Avas. Daarna gaf hij zoodanige verklaringen, dat er geen twijfel kon overblijven bij de rechtbank, Avelke, op de requisitie van het openbaar Ministerie, onmiddellijk den getuige als beschuldigde in verhoor nam. Toen het onderzoek Avas afgeloopen, toonde de rechtbank zich toegevend en rekening houdende met de vrijwilligheid zijner bekentenis alsook met de rechterlijke dwaling, welke aldus was voorkomeu, veroordeelde zij den jongeling slechts tot 5 fr. boete. De veroordeelde bedankte zijn rechters en verwijderde zich alsof hij niets buiten gewoons had gedaan. Een advocaat te Marseille besprak in een der eerste koffiehuizen aldaar den loop van een proces. Hij haalde te dien einde verscheidene papieren uit zijn zak en ook zijn portefeuille met bankbiljetten. Al pratende stak hij de stukken weer bij zich, doch liet de portefeuille op tafel liggen. Toen hij op straat kwam en zijn nalatigheid bemerkte, stormde hij Aveder het koffiehuis in, doch de portefeuille was Aveg en niemand had haar gezien. Mistroostig verliet de advocaat het koffiehuis, doch .harstte toen hij de deur opende in lachen uit. Daar stond zijn hond met het verlorene in den bek te wachten. Iiij had met zijn meester het koffiehuis verlaten en meegenomen wat deze vergeten had, doch de advocaat was te snel teruggekeerd, om hem te kunnen volgen; thans wachtte het dier geduldig met tweeduizend franks aan geldswaarde tusschen de tanden, Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den Erederica- polder J. E. van Eomsen en tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van liet calam. waterschap Walsoorden A. G. V. Hombach. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Aagtekerke J. Peper-, tot burgemeester der gemeente St. Kruis mr. P. C. J. Hennequin. Benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente ICrabbendijke de heer M. Noordijke te Goes. De officier van gezondh. Ie kl. P. C. Buijze, laatst behoord hebbende tot -het eskader in Oost-Indië en van daar den 26 Eebr. teruggekeerd in Nederland, Avordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit is de jaarlijksche vergoeding voor bureau-kosten, verbonden aan het vacante ontvang kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Sas van Gent c. a. met ingang op 1 Mei 1878 ver hoogd van f 700 tot op f 800, met bepaling dat de ontvanger daarvan jaarlijks minstens f 700 moet besteden ter bezoldiging van klerken en van den gemachtigde voor de accijnsen te Westdorpe. Kunst en Wetenschap. Te Londen wil men een academie voor fraaie kunsten oprichten, tot welke alleen vrouwen zullen Avorden toegelaten. De markiezin van Lornes, een dochter van Koningin Victoria, staat aan het hoofd der dames die dit plan outAVorpeu hebben. Een gedeelte van de uitgaaf der wetenschappelijke uitkomsten van de reis van den Challenger is volgens de Spectator aan een Nedcrlandsch natuurkundige op gedragen, namelijk aan dr. P. P. C. Hoek te Leiden. Bij U. Hoepli te Milaan verscheen dezer dagen een 2e druk van //Acht Tagen in Holland, Eeisenotizen über das Land und seine Kunstscliatze von E. Z. L. Mylius". In December 1876 kwam de le druk van dit interessante boekje uit, die spoedig uitverkocht was. De tweede druk is verrijkt met eenige illustraties naar teekeningen van den schrijver, die niet onaardig zijn. De schrijver was te kort in ons land om een volledige beschrijving te leveren, doch zijn schetsjes van 'Rotterdam, Delft, 's Hage, Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Arnhem zijn zeer lezenswaardig. N. v. d. B. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Heden voormiddag heeft de vrouw van den werk man M. alhier door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Te Grijpskerk wilde een jongentje van acht jaar op een voortrijdenden wagen klimmen; hij viel er af, geraakte tusschen een der Avielen en brak een zijner dijbeenderen. Te ICadzand heeft een welgesteld landbouwer, zekere v. (1. A., 40 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, zich van het leven beroofd door zich eerst den hals af te snijden en daarna in een vijver te springen. Een 23jarige arbeidster in de fabriek van stroopapier te Hoogeveen heeft in de machine een hand en een gedeelte van den onderarm verloren. Te Alphen is een bleekerij afgebrand. Te Midwolda in Groningen zakte dezer dagen bij een verkooping de vloer der zaal in en vielen 150 menschen bijna allen in den kelder, die onder de zaal was; gelukkig bekwam niemand ernstig letsel. Te Mertsel bij Antwerpen zijn twee soldaten, een van 20 en een vau 26 jaar oud, die eten gingen halen, door een sneltrein overreden en vermorseld. Te Gasselterboerveenschemond is een klein kind in de vuurplaats gevallen en doodgebrand. Op Eijenoord is een werkman van een stelling gevallen en met gebroken arm en andere kwetsuren opgenomen. Te Maastricht zijn twee werklieden zwaar bezeerd onder een omvallenden muur. Te Bolsward is een meisje van 14 jaar en te Drachten een jongentje van 4 jaar verdronken; nabij laatstge noemde plaats is ook een man van 34 jaar verdronken. Te Parma gebeurde dezer dagen een vreeselijk ongeluk met dynamiet. Een officier der artillerie, bij gestaan door vier soldaten, zou bij wijze van proef neming een zware ouden kastanjeboom, op de publieke wandelplaats staande, door middel van dynamiet op ruimen. Door onvoorzichtigheid, uit onwetendheid voortspruitende, zijn de dynamiet-patronen ontploft te midden van een drom toeschomvers. De officier, de vier soldaten en elf toeschouwers Averden terstond gedood en hun lichamen vreeselijk verminkt, terwijl een groot aantal menschen min of meer zwaar ge wond werd. Berichten uit China, met de mail van San Erancisco aangekomen, deelen mede, dat het onlangs Le Tientsin verbrand gebouw, ingenomen was door aan honger- typhus lijdende vluchtelingen, van wie meer dan 3000 in de vlammen omkwamen. Volgens liet Journal du Havre hebben de raatrozen van het Amerikaansclie schip //Speedwel", dat van Charleston naar Baltimore vertrok, en dat onderweg met vreeselijke stormen te kampen had, bij gebrek aan levensmiddelen een neger opgegeten, dien men wegens verstandsverbijstering had moeten doodeu. Advokaten in Amerika. Men zou 't zoo niet zeggen dat het zoo hoog geroemde Amerika 't tooneel is van de meeste avocas- seriëen. Verneemt men echter de onrustbarende cijfers van 't aantal advokaten die er in de Vereenigde Staten zijn, dan kan dit minder verwondering baren. Tenvijl toch Duitschland slechts 5500 a 6000 advo katen telt, dat is ongeveer 1 advokaat op de 8000 personen, bezitten de Vereenigde Staten er nu reeds 33000, of 1 op de 1180 personen. De Albany Law Journal geeft op dat er in den Staat New-York alleen 5915 advokaten zijn, in Mis souri 3452; in Pensylvanië 3253; in Illinois 2683; in Ohio 5563; in Indiana 1684; in Kentucky 1552; in Massachusetts 1270 en in Kalifornië 1115. De best voorziene steden zijn: New-York met 1286; Philadelphia met 992; Chicago met 629; Sint-Louis met 564; San-Erancisco met 433; Brooklijn met 729 Boston met 843; Baltimore met 842; Was hington met 370 New-Orleans met 310; Cincinnati 294 en Cleveland met 266 advokaten. Bij zooveel concurrentie diende rechtskundige bij stand iu de Vereenigde Staten wel wat goedkooper en zeker wat beter te zijn dan in oud-Europa. Immers de ervaring leert dagelijks dat het recht daar vrij wat te wenschen overlaat. Men dient hierbij echter niet uit het oog le verliezen dat al zijn de Yankees nog niet tot de vergodiug van den adel teruggekeerd, zij loch ontzaglijk veel op hebben met klinkende titels. In de groote Unie toch is ieder die eenigszins mee wil doen, advokaat, doctor, professor, kolonel of com modore kapitein is daar iedereen en het is aan een nuchteren vreemdeling in New-York wel eens over komen dat een commodore liera aanwal roeide, een professor zijn valies droeg, een kapitein zijn laarzen poetste, een doctor hem de deur van 't hotel opende, door een generaal gehouden en waarin een advokaat hem aan tafel zijn horloge ontfutselde. Dat mag heeten fatsoenlijk bediend te worden Bij dit overzicht zullen we de verwikkelingen in het Oosten afgescheiden houden van de algemeene zaken in het buitenland. Erankrijk leverde de jongste dagen in zoover be langrijk nieuws dat de republikeinen op wetgevend gebied een overwinning hebben behaald door de aan neming van de Avet op de colportage. Men verwacht dat nu ook de wet op den staat van beleg er weldra door zal komen en dan zal althans dit gewonnen zyn, dat bij voorkomende crisis niet zulk een schromelijk

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2