ZIERIKZEESCIIE COURAMT. J 1 u 1878. No. 18. Woensdag 6 Maart, 81ste jaargang.! NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voo!' het arrondis- sement Zierihzee. i BRIEVEN UIT HOLLAND. Openbare Raadsvergadering M L> Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever 51. LAÜENMAN. XII. M. de Red. Daar we gewoon zijn slechts om de twee jaren bij de verkiezingen de groote trom te booren roeren en we in de meening verkeeren dat deze tijdruimte juist zoo genomen is om 't beroerde water weer effen en glad te doen worden, bevreemdt bet velen dat de simpele aauvullings-verkiezing van deze dagen nog zoozeer de hartstochten heeft kunnen opwekken als ze gedaan heeft. Toch is dat zoo vreemd niet. Bij de groote aftreding springt terstond één persoon sterk op den voorgrond, do man, die 't district vier jaren bediend heeft. Wil men dien weêr, men schaart zich om hem, doch acht men zijn herkiezing minder gewenseht, men heeft dan van te voren reeds over een eventueelen opvolger kunnen donken. Het laatste geval komt zeer zelden voor. Die eens zit, blijft gewoonlijk zitten tot hem 't zitten ver moeit of tot de tegenpartij hem in een onbe waakt oogenblik een been licht. Thans echter kwam 't er op aan nieuwe plaatsen te bezetten en daarvoor waren nieuwe mannen noodig. En bij 't zoeken naar ge schikte personen of bij 't beoordeelen van de aanbiedingen der zich daartoe geschikt achtende personen komen zoovele invloeden te pas of te onpas, botsen de belangen van den een zóó tegen die van den ander, en is vooral de liefhebberij voor een zitplaats bij 't groot getal kandidaten zóó sterk, dat 't wel niet anders kan of er moet vinnig gestreden worden. Te Rotterdam heeft men de attentie gehad den heer Kerdijk kandidaat te stellen, een man over wiens buitengewonen ijver waar 't geldt verbetering zoeken in onderwijs-zakeu en sociale toestanden, slechts één stem, die van lof, opgaat. 't Is een kostelijke gedachte van Rotterdams energieke burgers te trachten dezen schoolman af te vaardigen, 't Getuigt van een goeden blik op de behoeften des tijds en van veel zelf verloochening. Rotterdam telt behalve het drietal, dat reeds in de kamer zitting heeft, een reeks eminente personen in zijn midden, die een zetel in 't voornaamste college des lands eer zouden aandoen en men mag dus wezenlijk de poging door Rotterdam gewaagd wel zeer op prijs stellen, al is die dan ook mislukt. „Rotterdam" toch stond in deze Rotterdam in den weg en misgunde het de eer den uitmun tenden schoolman een zetel aan te bieden. 't Heeft er alles van alsof de vereeniging „Rotterdam" alleen met het oog op deze ver kiezing en in 't bijzonder op Van Stolk's kandidatuur, zich heeft geconstitueerd als kies- vereenigiDg, een metamorphose, die haar alles behave schitterend gelukt is, zij het dan ook dat haar pogen zoo goed als geslaagd is. Eerst liet ze de beginselen van baar kandidaat rusten, alsof ze stilzwijgend aan de kiezers te verstaan wilde geven dat Van Stolk een tegen voeter van Kerdijk was. Later, toen dat niet meer mogelijk was, en ieder die Van Stolk kent, weet dat liij niet tegenover maar naast Kerdijk staat en dat 't hier dus alleen om den persoon te doen is maakte ze bekend dat Van Stolk toch ook liberaal is! De uitslag (838 st. voor Van Stolk, 815 st. voor Kerdijk) bewijst dat bet grootste deel dei- liberale kiezers de daad van Burgerplicht en Grondwet niet heeft begrepen, of moedwillig verijdeld ter wille van kleinsteedsehe belangen. Op z'n ultramontaansch gesproken: Kerdijk is een idéé, het idéé van degelijk volksonderwijs en deze idéé, of liever de drager dezer idéé, verdient vóór alle anderen een plaats op de banken onzer vertegenwoordiging. Nu hij eenmaal de man der werkelijk be staande en erkende kiesvereenigingen was, bad men, naar den eiseli van bet parlementair stelsel, zich daarbij moeten neerleggen en hem een schitterende meerderheid bezorgen. Van Stolks stemmental is een bewijs dat men zelfs met mysterieuse vcreenigingen nog wat doen kan als men 't lokaal belang op den voorgrond plaatst, o. a. ook door een kandidaat te kiezen die bij de kiezers persoonlijk bekend is. 't Is tevens een bewijs van gebrek aan zuiver constitutioneele begrippen niet vreemd echter bij de kiezers in Nederland. Als ik goed zie, zal de lieer Kerdijk niet voor Rotterdam zitting nemen. De anti-revo lutionairen, zoo ze al opkomen, zullen eer Van Stolk dan hem, den gloeienden ijveraar voor volksonderwijs, stemmen, 't Is te betreuren, niet voor Kerdijk, die toch wel oen plaats zal ontvangen, maar voor Rotterdam, dat thans de gelegenheid laat passeeren door een flinke keuze zich te doen gelden bij de aanstaande debatten. Te Amsterdam is de kwestie van geheel anderen aard. Noch in Van Hierop, noch in zijn concurrent Van Tienhoven treedt eenig beginsel zoo sterk op den voorgrond als in Kerdijk dat van 't onderwijs. Beiden zijn mannen van erkende bekwaamhedende eerste, met een rijk, doch onrustig parlementair verleden, de ander geplaatst in een werkkring' waardoor 't hem, al is hij nog jong, gegeven was, een krachligen greep in 't huishonden der hoofdstad te doen, omstandigheden die voor ieder in 't bijzonder haar ongunstige zijde hebben. Vele liberalen toch zien in Van Nierop den tegen- werker, den plaaggeest zijner medestanders, terwijl de anderen voor niet nog zooveel Van Tienhoven uit Amsterdam zouden zien heengaan, ook niet om 't lidmaatschap der kamer te kop pelen aan zijn wethoudersambt, nu daar sedert kort op zijn initiatief de inkomsten-belasting geregeld is. 't Is duidelijk dat hier zoö'.vcl ais te Rotterdam alleen de vraag loopt over den persoon des kandidaats en volstrekt niet over eenig' in 't oog springend verschil in liberale denkwijze en dat derhalve des Standaards beweringen alsof de liberale partijen eigen kandidaten ge steld hebben, geheel bezijden de waarheid is. Laat de Standaard zich in de banden wrijven bij die ontdekking, voorwaar als of Kerdijk of Van Stolk tegenover Kenchenius en óf Van Tien- hoven öf Van Nierop tegenover Van Lennep stond, de Standaard zou 't moeten aanzien, hoe de gansche liberale partij zouder aarzelen of eenig leedgevoel op den liberalen kandi daat stemde. Opmerkelijk mag bet heeten dat de roomschen zich te Rotterdam geheel van stemming ont bonden hebben, thans, nu 't district met Schiedam vergroot is, dat zooveel clerioale elemen ten in zich bevat en dat zoo jammerde toen het van Delft afgescheurd en bij 't verloren Rotterdam gevoegd werd. Als de partij ooit een schoone gelegenheid had om te zien wat ze kon uitrichten, dan was 't thans wel, nu bij de liberale partij twee kandidaten om de eer der overwinning streden. Men had er Heringa eens aan kunnen wagen De Raad van Rotterdam verkeert in een moeielijke positie. Verleden jaar decreteerde hij dat er trams zouden komentot heden is dat vervoermiddel te Rotterdam totaal onbekend. Onderhandelingen werden daarop geopend, plannen vastgesteld, een uitvoerder deed zich op, docli de Raad krabbelde terug, maakte zwarigheden en verwierp ten slotte de beraamde plannen, terwijl thans ook de oudernemer ver klaard heeft geheel af te zien van den eventueelen aanleg van paardensporen. Men ziet met groote belangstelling- uit naai de wijze op welke de Raad zich nu van zijn plicht kwijten zal. V. 2 Maart 1878. V.— gehouden te ZIERIKZEE den 2 Maart 1878. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burgemeester. Afwezig zijn bij de opening der vergadering de HM. Mr. Fokker, Mr. Moolenburgli, Mr. Schneiders van Greijffens- werth, Jhr. de Jonge, Zuurdeeg en Jlir. Mr. Boeije. De notulen van liet verhandelde in de vorige twee zit tingen worden gelezen. Die van 13 Februari worden met een kleine aauvulling, zijnde het gevolg van eene opmer king van den heer Zuurdeeg, goedgekeurd. Die van 27 Februari 1.1. worden onveranderd vastgesteld. Jhr. Mr. Boeije en de heer Zuurdeeg zijn ondertusschen ter vergadering gekomen. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen 1°. een brief van de Gedep. Staten, waarbij zij medc- deelen, dat alvorens te beslissen op het besluit van dei Raad van den 13 Februari 1.1.. tot wijziging der gemeenic - begrooting voor '1877, vooraf aan hunne goedkeuring behooi te worden onderworpen het door den Raad genomen be sluit tot verkoop der inschrijving op het Groothoek de 2°/0 Nationale Schuld. In afwachting daarvan wordt de beslissing op het eers aangehaald besluit verdaagd. Aan de begrooting was bij gemelde wijziging een pos voor verkoop van inschrijving op het Grootboek-- f 8700,tot een bedrag van f 5500,toegevoegd. De Voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. voorn 1 waren het nemen van dit besluit voor te stellen nad\ gewijzigde begrooting was goedgekeurd, zooals vroeger ge schiedde, doch dat zij thans voorstellen aan den wensc van Gedep. Staten te voldoen en als nu tot verkoop t besluiten. Mr. Moons merkt op, dat de Raad door de wijziging'dc t begrooting reeds besloten heeft tot verkoop van kapitaï op het Grootboek. In gevallen als deze, is men vroeg® altijd gewoon geweest eerst de goedkeuring op de zigde begrooting af te wachten, terwijl de Raad dll nog een .afzonderlijk besluit tot verkoop van inschrijft' nam, hetwelk bij liet Grootboek diende. Gedep. State wenschen.nu echter vooraf een besluit tot verkoop, waiól aan Burgem. en Wetli. voorstellen te voldoen. Het door Burgem. en Weth. ontworpen besluit tot, b« doelden verkoop wordt daarop onveranderd vastgesteld 2°. twee brieven als voren, berichtende de goedkeur) der raadsbesluiten van '13 Februari 1.1. tot het doen v betalingen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, begró tingen '1877 en 1878. i Voor kennisgeving aangenomen. i. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt overeenkom ff het advies der Plaatselijke Schoolcommissie eervol ontsll verleend aan J. J. van Elsacker als hulponderwijzer aan Tusschenschool, en zulks met ingang van 1 April a. s, zooveel vroeger als zijn opvolger in dienst kan treden.f De Voorzitter deelde mede, dat reeds eene oproeping sollicitanten is geschied en dat zich voor die bctrekV hebben aangemeld, de hulponderwijzers W. A. Knijper BA' te Zierikzec en L. van der Have te Brouwershaven. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schr van de Diakenen der Hervormde Gemeente alhier, w; zij berichten voornemens te zijn binnenkort een niéi gesticht te bouwen op de plaats waar liet tegenwoordi' staat, doch dat zij alvorens daartoe te kunnen overg. eene lokaliteit behoeven om de verpleegden tijdens aanbouw te huisvesten. Zij verzoeken daarom, dat de Gemeente hun gedurc; den aanbouw van een nieuw gesticht in gebruik afstaan het gebouw vroeger gebruikt als teekensely staande bij de Nieuwe Kerk, met een gedeelte van daarachterhggend erf, met vergunning daaraan de nood. veranderingen of bijbouw te mogen doen, doch onder vc plichting dat de perceelen door hen in den vorigen toesta; zullen wovden opgelevevd, zijnde zij voorts bereid, aan tegenwoordige bewoonsters, de juffrouwen Ribbe, eene 1 hoorlijke woning te verschaffen. De verzoekers merken in hun verzoek nog op, dat 1 ook voor de Gemeente zelve van niet gering belang is 1 verzoek toe te staan, '1°. omdat daardoor te spoediger c beter verblijf aan haar eigen bestedelingen zal worden' j geven en in de 2e en voornaamste plaats, omdat Diakei: tot den aanbouw overgaande en zich tijdelijk met f kleiner gebouw dan bedoelde lokaliteit moetende behelp genoodzaakt zouden zijn door gemis aan ruimte aan bestedelingen der Gemeente de verpleging op te zegg dat zeker eene groote verlegenheid zou veroorzaken. De Voorzitter stelt namens Burgem. en Weth. voor, verzoek te stellen in handen van liet Dagelijksch Besti om prae-advies. Jhr. Boeije, lid van het Collegie van Diakenen, zou w| schen dat de Raad in dit geval van den gewonen re afweek en besloot tot dadelijke behandeling, daar de zS urgent is. De Voorz. zegt dat Burgem. en Weth. wel wc dat eene spoedige afdoening gewenseht is, doch datl met de verzoekers eerst een lokaal onderzoek in liet 1 langde gebouw wensehen te doen, ten einde meen" vaste gegevens omtrent hun verzoek te verkrijgen en i£ hen daaromtrent in overleg te treden. Hoe eerder DiakeB daartoe bereid zijn hoe heter. Jhr. Boeije vraagt of er dan bezwaar zou zijn dat- Raad het verzoek toestond onder bepalingen door Burgem Weth. nader in overleg met de verzoekers vast te stel ;l De Voorzitter zegt, dat er zich omstandigheden kun* voordoen die een dergelijk besluit minder wenschelijk mal waarop de heer Zuurdeeg vraagt, of Jhr. Boeije deugdeM gronden heeft, die de dadelijke behandeling wensclv maken, liet plan om het gesticht te verbouwen is r( zoolang aanhangig geweest, dat men wanhoopte dat ooit uitgevoerd zou worden. Zijn er nu geen deugdel gronden voor zooveel spoed, dan wenscht spreker van den gewonen regel af te wijken. De Voorzitter kan Jhr. Boeije verzekeren dat Burgei Weth. elk oogenblik bereid zijn met de verzoekers het eischte onderzoek te doen. Is dit afgeloopen dan kad zaak spoedig worden beëindigd. Mr. Moens zegt, dat het hier geldt de beschikking I een eigendom der Gemeente, n.l. om dit voor onbepaaH tijd in gebruik af te staan en om daaraan verthnmcriiB en veranderingen te doenhet verzoek heeft dus uitgebreide strekking. Nu meent Spr. dat Burgem. en Weth. toch eerst b toelichting van het verzoek behooren te verkrijgen en in het gebouw een onderzoek dienen in te stellen. De zaak acht hij niet zoo urgent, dat de hehahdi van het verzoek niet eenige dagen kan worden uitges te meer daar het plan van de verbouwing van het "-est reeds zoolang aanhangig is. Als Burgem. en Weth. o hoogte zijn zal het verzoek zoo spoedig mogelijk in be deling komen. Jhr. Boeije heeft volstrekt niet getwijfeld aan de we lendheid van het Dagelijksch Bestuur om een spoedige handeling te bevorderen, doch hij meende dat het te gevergd zou zijn als er voor deze zaak alleen eene v§| dering werd belegd, hij achtte dit lastig en móeiefijk

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1