Burgerlijks Stand te Zierikzee. IeöRS- EFitöABKTBERICHTEK ADVERTENTIE N. KUNST EN EER' CONCEET ROERENDE GOEDEREN, de onwillekeurige aandrift der zielen, die den uitver korene erkennen. //Kardinaal Pecci had een mededinger. Niemand kon de meerderheid van twee derden krijgen. Daar staat kardinaal Eranchi plotseling op en gaat voor zijn mededinger knielen, en het geheele Conclave ligt aan (le voeten van den Paus. Voor den opvolger van Pius IX geen investituur, die aan de menschelijke investituur zou hebben doen denken. Stemmen tellen en wegen mocht men niet. De eenswillendheid der harten was er noodig; de spontane nederknieling voor dien grooten God, wiens keuze gedaan was. De aan bidding, ja, de a a n b i d ding heeft in een ver gadering der negentiende eeuw een Paus gemaakt. //Aanschouwt de aanzienlijkste menschelijke ver gaderingen; aanschouwt de parlementen en de stem mingen aauschouwt de werking der vergankelijke instellingen. Aanbidt men er Erkent men er den uitverkorene aan geheimzinnige teekcns door God ge drukt op hem, dien Hij bestemt om Hem te dienen? Aanschouwt en belijdt dat de Kerk goddelijk is. z/De kardinalen waren het Conclave binnengetreden met hartstochten en partijen. Er was een uiterste rechterzijde, een middenpartij, een linkerzijde. Er waren bijeenkomsten gehouden met de gezanten. De stemmen zijn verdeeld86 tegen 24. De Geest is er, maar hij heeft zich nog niet geopenbaard. Drie vergeefsche stemmigen zijn gehouden. Daar verklaart zich onverwachts de Geest! Deuc ecce Deus En men knielt. God heeft zijn keus kenbaar gemaakt. Men aanbidt. Wien? Is 't een schepsel? Is 't de gekozene der menschen? Neen, 't is de uitverkorene van GodMen aanbidt de genade, die een nieuw mirakel heeft verrichtmen aanbidt God, die verschenen is, God, die gesproken heeft, gelijk Hij weet te spreken. //Sedert Gregorius de XV in 1621 is er geen Paus bij aanbidding gekozen. z/Twijfelaaars, zegt of het Conclave van het Vaticaan u niet doet schrikken Werkelijk zooveel onzin zou iemand doen schrikken, die nadacht over de vreeselijke verantwoordelijkheid der herders, die zoo de domme schapen bedriegen Dat la Défense plus papiste que le pape is, behoeft niet te worden opgemerkt. Hoe jammer, dat zooveel gezwollenheid zoo terstond daarop in liet water ge vallen is! Of la Défense later de lezers nog goed op de hoogte der feiten heeft gebracht, blijkt niet. Men weet zoo goed als niets van de voornemens van den nieuwen Paus ten aanzien van de door hem aan te nemen houding. Uit eenige bijzonderheden meenen sommigen op te maken dat er een omwente ling op til is, b. v. uit het afdanken of buitendienst stellen der lijfgarde en der gensdarmen, die onder bevel van generaal Kansier nog altoos door Pins IX zijn aangehouden. Uit andere verschijnselen leidt men daarentegen af dat zaken in status quo zullen blijven. Dit meent men vooral te kunnen opmaken uit het feit dat kardinaal Simeoni staats-secretaris blijft. Leo XIII schijnt reeds aan onderscheidene personen gehoor verleend te hebben, o. a. ook aan redacteurs van clericale bladen; maar niet een die wijzer van het Vatikaan is gekomen dan hij er heenging. De Paus laat zich niet uit, en dit is in ieder geval zeker verstandig. Als de aartsbisschop Dupanloup zich al zoo schromelijk vergissen kan in de feiten, hoeveel te meer zouden dan de woorden van den Paus verschei denheid van uitlegging vinden. Te Parijs vertelt men dat Dupanloup naar Rome zal gaan eu men verwacht dat hij spoedig kardinaal zal worden. Dat hij zijn blad althans zich uitgesloofd heeft, is niet tegen te spreken. Voor een paar dagen werd gemeld dat de Eransche geloovigen een millioen francs als eerste gift voor den Leo-penniug zouden offeren. Thans heet het dat er plan bestaat aan Leo XIII een tiara driedubbele kroon te schenken van een millioen waarde. De inschrijving is reeds opengesteld. Aan de Univers wordt uit Rome geschreven dat de kardinalen, alvorens tot de verkiezing van een Paus over te gaan, een protest hebben geteekend tegen den roof van het goed der kerk. Dat protest, gericht aan de Mogendheden, zal weldra openbaar gemaakt worden. Dit komt ons zeer weinig waarschijnlijk voor. 't Zou zeer onhandig zijn te beginnen met vóór de pauskeuze den eventueelen gekozene voor het feit van zulk een protest te zetten. De Italiaansche bladen, ofschoon natuurlijk zeer veel belangstellende in de zaken, kunnen ook niet anders dan gissingen maken en wensclien uitspreken. De Italië meent dat voor bet welzijn van Italië het status quo op 't Vatikaan zoo heel kwaad niet, ja veeleer zeer goed zou wezen. De kerk is vrij, zegt het blad, de Paus i& vrij in alles wat der kerke is, en de Staat bemoeit zich met zichzelf. Niets is er noodig dan dat de kerk binnen haar perkblijve; dan zal alles blijven goed gaan. Men zegt dat Ledochowski zeer veel van zijn invloed te Rome kwijt is, nu Pius IX is heengegaan. Zou dit wellicht een voorteeken zijn van bijdraaien ten opzichte van Duitschland, ten einde een modus vivendi te zoeken Ten Vatikane zijn te allen tijde een zwerm lieden te vinden geweest die, zonder eigenlijk iets anders uiltevoeren dan daar aanwezig te zijn, van de kruim- kens leefden die van de tafels der hooge vaderen vallen. Evenals bij een persoonsverandering aan een wereldlijk hof ook dit medelevende personeel wel eens verstrooid of geheel verwisseld wordt, zoo is 't ook bij st optreden van nieuwe Pausen gegaan. Allen te vriend houden viel moeielijk. Men zegt dat deze kleine huiselijke omwenteling thans alreeds in vollen gang is, en dat velen nog al boos zijn over het lot dat hun treft of dreigt door de toepassing van het //nieuwe heeren, nieuwe wetten", Het op stal zetten der wel bonte en Irotsche, maar geheel onnutte krijgs macht binnenshuis, schijnt de eerste maatregel te zijn van dien aard. K e 1* nieuws- Beroepen te Souburg de kand. G. Vlug te Heer- jansdam te Kleverskerke de kand. D. Weilandt. Bedankt voor Schore door ds. W. van Roggen te Hendrik-Ido-ambacht. Aangenomen het beroep naar Wilhelminadorp door E. van Gheel Gildemeester, kand. in Gelderland. Van 22 Febr.1 Maart 1878. Geboren: Eene dochter van J. P. Ochtman en E. A. Klonk. Een zoon van J. Waardenburg en A. Oruée. Gehuwd: M. van Malland, jm. en L. Bijkerke, jd. L. van der Valk, jm. en M. Kodde, jd. B. de Glopper, jm. en E. Geleijnse, jd. Overleden: H. Struik, oud 74 j., wed. van E. Quite. J. H. Rochat, oud 49 j., man van J. A. Henrij. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 28 Febr. 1 8 78. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 21/i pCt. 64-5/1G dito dito 3 76»/2 dito dito 4 99l/2 dito Stad Rotterdam 3 1013/,, dito Rotschild. 2'/j 611/2 Obligatien, 1867/75 1 13 dito Binnen 1. f 6250 8 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1853/77 3 dito 1876 6 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S.1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,1860 41/. Cert. bij Hope Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. ft. '1001864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld dito Mei. Nov. dito dito België, Spanje, Portugal, Rusland, 1865 5 1885 6 1865 5 1851 3 Italië, Turkije, N.-Amerika, Brazilië, Mexico, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3-. Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f iOOO L 1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 20,97 J/2 Dito Nationale 22,47J/2 Div. Eng. p 11,85 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 49I5/16 965/8 933I„ W/s 887/8 813/4 61 73 61 1541/4 51V, 51»/s 55 Vis 55,3/1g 1151/, 70 7 963/8 111 Vi 465/8 83»/2 843/,t 623/,t 425/8 755/8 433/4 617/i6 f 1,26V, 2,46 Vj 2,40 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 28 Febr. 1878. Mudde. - 9,50 7!Ö0 De Ned. Mudde. Haver Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1877 f De Ned, Jarige Tarwe Nieuwe dito Zomertarwe Rogge 1877 - Maartsche Gerst 1877 - 6,75 Winter-Gerst 1877 - 7,50 Zomer dito - 6,50 Prijzen der Meekrap als vorige week. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 28 Febr. 1878. Boter laagste koers f 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,70 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,65 per 25 stuks. hoogste - 0,82 25 3,50 7,25 Het meest populaire Boek! Welk ander boekwerk kan op deze benamingen aanspraak maken, dan juist dat, 't welk onder het volk het meest verspreid is! En dat is „Di\ Airijs Geïllustreerde Natuurgeneeswijze"In betrekkelijk korten tijd wist zij zich overal het burgerrecht te verschaffen, omdat haar taak, het wegnemen en tegen gaan van de zoo veelvuldige menschelijke kwalen, met een niet te voorziene uitkomst, voor welke het reus achtige dagelijks grooler wordende getal van echter geen //gemaakte" brieven van dankbetuiging en erken ning, het eenig mogelijke feitelijk bewijs leverend- volbracht is. Dit werk is derhalve de meest beproefde raadsman tot behoud en herkrijging der gezondheid en voor elk huisgezin zoo onontbeerlijk als maar iets. De toezending geschiedt tegen franco toezending van één gulden (het gemakkelijkst in postzegels) door Richter's Boekhandel te Rotterdam, steeds per keerendc post. Ook is het werk in de meeste boekwinkels voorhanden. Gedurende eenigen tijd achten wij ons verplicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaardige eigenschappen der teerkapsules van Guyot, ingeval van verkoudheid, catharren, tering eu andere aan doeningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen, n.l., dat vele personen, die in onze pharmacie komen om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten en het omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te ver krijgen en dat kan tot nadeelige vergissing aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot wel te willen ont houden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren, dat de handleekening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op elke flacon moet bevinden. De ondergeteekende betuigt ook namens zijne kinderen en behuwdkinderen Iiar- telijlsen danlï, voor de menigvuldige blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden van zijn zoon JOHANNIS MOOLENBURGH Jz., oud-Rijks-Ontvanger te Bruinis'se. 2 Maarf?878. J' MOOLENBURGH Jz. te geven door het Muziekcorps der d.d, Schutterij te ZIERIKZEE, onder directie van den kapelmeester D. H. I /I ini\N, op JLMnsdag 5 Maart 1878, des avonds te half acht uur precies, IN DE CONCERTZAAL. Toegankelijk voor de Leden en hunne Dames. Voor vreemdelingen tegen entree van f Os99 per persoon. Die LID wenscht te worden vervoege zich bij den ondergeteekende. Namens de Directie, VAN CITTERS, Secretaris. De Notarissen J. M. BOUVIN en Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzeezullen, op Maandag- den 4 Maart 1878, des voormiddags te 10 ure, in de Concertzaal te Zierikzeepubliek presenteeren te verkoopen EENE PARTIJ tot de Zierikzeesche Garancinefabriek behoorende breeder bij biljetten eu catalogussen omschreven. Te zien op iÉaterclag- 3 Maart 1878, van des morgens 10 tot 1 ure, en op den dag der verkooping van 's morgens 9 lot 10 ure, mits voorzien van een toegangsbewijs, afgegeven door den Heer W. A. OCHTMAN of een der bovenge noemde Notarissen,

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3