ZIERIKZEESCIIE COURANT. voor het arrondis- sernent Zierikzee. 1878. No. 17. Zaterdag 2 Maart. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEMAN. Binnenland. Zierikzee, 1 Maart. Voor 6 districten 29 kandi daten Het moet gezegd worden dat maar zelden zulk een overvloed van stof is aangeboden om leden voor de Tweede Kamer uit te vormen. Optellende vinden we voor Goes: Bredius, van Lijnden v. Sandenburg en Vermeulen voor Zevenbergen Armand Sassen, van der Werk, van Diepen, Wijnmalen en Martini van Gelfen voor Rotterdam: Kerdijk, Keuchenius en van Stolk; voor Amsterdamvan Nierop, van Tienlioven, van Tienen en van Lennep; voor Hilversum: Greve, van Capelle, Schimmelpenninck van der Oye, Vevwev, Hartsen en van Goltstein; voor Winschoten: Brocx, van Royen, Addens, Mansholt, de Vos van Steeinvijk, Gratama. Kappeyne en Mulder. Men had aanvankelijk wel niet gedacht dat deze verkiezingen nog zulk een omvang zonden aannemen. De reden daarvan is echter niet moeielijk te gissen. Aan den eenen kant toch was er bij de liberale partij vrij wat overeenstemming, terwijl aan den anderen kant wel naar samensmelting der drie partijen is gestreefd, doch deze haar beslag nog niet geheel en al heeft gekregen. Bij mogelijke herstemmingen zal dat beter vlotten. Bovendien stonden niet zooveel als 't ware aange wezen personen voor de kandidaturen ter beschikking. Aan de anti-liberale zijde was de moeielijkheid dei- keuze nog veel grooter dan aan den liberalen kant. De uitslag draagt wel de kenmerken van de confusie dezer verkiezingen. Overal is het herstemming. Te Rotterdam tusschen rar. A. Kerdijk, die 815 en mr. W. C. Keuchenius, die 828 stemmen bekomen heeft; te Amsterdam tusschen mr. J. van Tienhoven inet 760 en mr. A. S. van Nierop met 734 stemmen; te Win schoten tusschen D. Mulder Dz. met 465 en de Vos van Steenwijk met 447 stemmen; te Hilversum tusschen Verwer met 471 en Schimmelpenninck van der Oye met_ 454 stemmen te Zevenbergen tusschen van Diepen met 702 en van der Werk met 361 stemmen; te Goes eindelijk tusschen Brediii9 met 692 en Vermeulen met 622 stemmen. Naar we vernemen moet er vrij wat stemlust zijn aan den dag gelegd bij onze buren die bij de Goesche verkiezing betrokken zijn. Van de 46 kiezers van Poortvliet b.v. kwamen er 37 op, 't welk nog al veel wil zeggen voor een plattelands-gemeente. De gebouwen der garancine-fabriek zijn aangekocht door eenige ingezetenen voor de som van f 9753,50, zoodat er hoop bestaat dat in die uitgestrekte panden nog een of andere industrie een geschikte plaats vinden zal. Dreischor, 28 Febr. Heden morgen nam de heer I. Pattist, benoemd hoofdonderwijzer te 's Gra- vesande, afscheid van de leerlingen der school, waaraan hij sedert 1 April 1872 als hulponderwijzer was werkzaam geweest. Namens zijne leerlingen en oud-leerlingen hield een hunner tot hem eene korte toespraak en bood hem een keurig theeservies benevens een lijst hunner namen ten geschenke aan. Met een kort, doch kern achtig woord, uitte de heer Pattist de stemming van zijn overvol gemoed, dankte zijn leerlingen, drukte hun de hand en vertrok. Dit geheele tafereel was werkelijk aaudoenlijk. Wie zich niet kan voorstellen, hoe een geheele school een onderwijzer kan liefhebben, moest er getuige van ge weest zijn; moeilijk was een traan terug te houden, waar zoo'n tal van jeugdigen, er van aandoening en verdriet zooveel lieten. Een schoone lofrede voor den heer Pattist, die zoo de harten van zoovelen wist te winnenmaar ook tevens voor de Dreischorsche jeugd. Ook wij roepen hem bij zijn vertrek naar 's Gra- vesande een hartelijk //vaarwel I" toe. Dat hem ginds gelukke, wat hij hier bewezen heeft, te zijneen kindervriend'. Het houdeu-asyl te 's Graveuhage maakt een steeds toenemender, opgang. De toevoer van honden, soins bij gansche transporten te gelijk, is zoo groot dat de vereeniging thans drie perceelen op dc Schedeldoeks- haven heeft aangekocht om de dieren te bergen. Uit een en ander blijkt dat er in ons land naar evenre digheid en ondanks de op vele plaatsen bestaande hondenbelasting, nog veel te veel honden zijn verder dat een vereeuiging, die zich het lot van arme vage- bondeerende dieren aantrekt, wel gemakkelijk A. kan zeggen, doch dat B. dan niet uitblijft.eindelijk blijft de vraag of van de honden die uit het asyl door den een of ander worden aanvaard, niet weldra een groot getal in recidive zal vervallen, en of alles dus niet neerkomt op een verplaatsing van het kwaad in plaats van uitroeiing er yan. De luitenant ter zee Cornelissen, chef der Sumatra- expeditie, vertrekt Vrijdag 8 Maart per stoomschip //Voorwaarts'' naar Indië. Met betrekking tot de verliezen van het Indische leger in en door den oorlog tegen Atchin, van April 1873 tot omstreeks Juli 1877, geeft de Januari-aflevering van het Ind. Mil. Tijdschrift eeu reeks van opgaven, waaruit het navolgende blijkt: Gesneuveld, aan bekomen wonden overleden en vermist zijn 43 Europeesche officieren, 1 inlandsch officier, 269 Europeesche en 234 inlaiulsche minderen gewond zijn 185 Europeesche en 3 inlandsche officieren, benevens 1194 Europeesche en 1190 inlandsche min deren. Voegt men bij de eerstvermelde getallen 48 Europeesche officieren en 3057 Europeesche en 1628 inlandsche minderen, die aan ziekte overleden zijn, dan komt men tot een totaal overledenen van 5280 personen, waarvan ruim 89 percent door ziekte en ruim 10 percent door den vijand. Van de gewonden (ongerekend de overledenen), ten getale van 2572 personen, werden 2318 of 90 pCt. door scholen, 165 of 6Y2 pCt. door houwen of steken en 89 of 3V0 pCt. door andere oorzaken verwond. De sterkte der troepen varieerde sedert de eerste expeditie in 1873 tot Juli 1877 van 3368 tot 10,450 man. De hölelhouder Kayzer te Berlijn schreef een cir culaire aan al zijn gasten, waarbij hij hen uituoodigde geen eetwaren in zijn huis te brengen. Een heer, die bij Kayzer een kamer had gehuurd, antwoordde schrifte lijk dat hij zich om de ontvangen //ukase" niet zou bekommeren. Den volgenden morgen traden Kayzer en zijn vrouw de kamer van dien heer binnen en vonden hem aan het ontbijt dat hij den vorigen avond zelf had meegebracht. Er volgde een twist die op een vechtpartij uitliep en de hotelhouder kan thans een paar weken in de gevangenis over zijn booze gasten nadenken. Toen Charles Daubigny, de beroemde landschap schilder, dezer dagen te Parijs overleden, eens met een zijner leerlingen buiten op het veld studiën maakte, wees de jonkman naar boven //het is mij niet mogelijk te werken; de wolken drijven te snel voorbij", zei hij verdrietig. //Beste vriend", antwoordde Daubigny, //gesteld eens dat die wolken onbeweeglijk waren, zondt ge dan denken dat de hemel iets anders zou zijn dan een doodsche oppervlakte Als ge een portret schildert, zoudt ge dan het leven verweuschen en liever eèn lijk tot model hebben? Zonder beweging, geen uitdrukking, geen gevoel, geen kunst!" Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot ontv.-griffier en secret, vanhetcalam. Waterschap Willem Anna, de heer P. J. van der Mandere. Kunst en Wetenschap. Te Londen is een meeting, door den bekenden prediker Spuvgeon belegd om een beweging uit te lokken tegen de vivisectie aan de scholen (de ontle ding van, of pijnlijke proeven of levende voorwerpen), door de medische studenten dermate verstoord dat zij geen voortgang kon hebben. Te Ploërmell zal een standbeeld opgericht worden voor Lamennais. In de beroemde tapijtfabriek der Gobelins te Parijs wordt een stuk vervaardigd van 100 M2. groot, be stemd voor de groote tentoonstelling. Te Londen is dezer dagen een Shakespeare verkocht voor 480 pond st. Dit zeldzame exemplaar is gedrukt in 1623; het is de eerste uitgave met portret door Droeshout en verzen van Ben Jonson. -Het werk is gebonden in Russisch leer met verguldsel. Ontwaart men van tijd tot tijd met een gevoel van nationale fierheid, dat, hetzij in Afrika of in Amerika, de oude betrekking tot de Nederlandsche republiek erkentelijk wordt herdacht, in onze voormalige on waardeerbare bezitting Ceylon, is die herinnering, trots het meer dan SOjarig bestuur van Groot-Brit- tannië, verre van uitgewischt. Een nieuw bewijs is daarvan voorhanden in het onlangs te Colombo ver schenen prachtig boekdeel getiteld, Lapidarkm Zeyla- nicum (fob) being a collection of monumental Inscriptions -of the Duth Churches and churchyards of Ceylon. Bij Leopold Ludovici. M. R. A. S. Editor Ceylon Exa miner en Co., J. Maitland Co. Colombo, 1877. Met een tal platen (in steendruk) van J. L. K. van Dort en R, Heurieus. Een geschiedenis der Hervormde Kerk, voorafgegaan door een schets der invoering van het christendom en van de vestiging der Portugeezen in Ceylon, van 1505 af, heeft de schrijver, zelf diaken der Neder- duitsche gemeente te Wolfendahl, ter opheldering van het doel en de strekking van zijn moeitevol onderzoek, onmisbaar geacht. Ch. I Introductory remarks. Ch. II Introduction of Christianity into Ceylon. Ch. Ill The Portuguese in Ceylon. Ch. IV The Dutch in Ceylon. Ch. V Dutch churches in Ceylon, met name van Wolfendahl, Galls, Matara en Jaffna. Hierop volgt een lijst, van Nederlandsche Landvoogden, van welke de Baron van Eek als militair bevelhebber en Falk als bestuurder boven alle gouverneurs worden genoemd. Een groot getal andere Nederlandsche namen vindt men op de graftomben en zerken, veelal met aanduiding der betrekking van de overledenen tot de O. I. kompagnie vermeld; genoeg om de belang stelling' naar het schijnt, niet slechts van nabestaanden hier te lande te wekken, maar van alle beoefenaren der Geschiedenis, hetzij van Staat of Kerk, en van allen wien de handhaving van Neerlands eer in afge legen gewesten, niet onverschillig is. Utr. Dagbl. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De beurtschipper van Bergen op Zoom op Zierikzee is overboord geslagen en verdronken. Ook nabij Maastricht is een schipper verdronken. Een •winkelbediende te Goes is bij het wegbergen van een pak goed in den winkel, waartoe hij op de toonbank steunen moest, zoodanig gevallen op het afsluitingshekje van den winkel dat hij aan de gevolgen overleden is.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1