ZIERIKZEESCHE! COURANT. voor het amuidis- settent Zierikzee. 1878. No. 16. Woensdag 27 Februari, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VEIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. n van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. is schadelijk, het eigenlijk proces bij het karnen is dan nog niet volkomen afgeloopen. "Warmte oefent grooten invloed uit op het karnen. Bij een goede verwarming karnt men in 55 minuten. Inwerpen van heet water is schadelijk dit verwarmt te plotse- lijk. Men moet bij de verwarming den thermometer raadplegen. In fabrieken brengt men de melk in vaten met dubbele wanden en verhit ze met stoom- warmte. De warmte bij het karnen is het best 15° Celsius in den zomer en '11° in den winter. De afkoeling der karn wordt tegengegaan door de be weging der melk onder het karnen. Koelt ze af dan moet de beweging versneld worden. Wordt ze te warm dan vermindert men de snelheid. De Deensche karn is zeer aanbevelenswaard, omdat men door op eenvoudige wijze raderen te verzetten, cle snelheid kan regelen. Spr. ziet er tegenop een oordeel te vellen over wat de doelmatigste kam is. Amerikaansche karns hebben dubbele wanden, waartusschen men of heet of koud water kan gieten al naar de behoefte. "Wanneer de boter uit de karn komt, moet ze ge kneed worden, niet met cle hand maar met cle machi nale boterkneders. Met wasschen kan evenals door kneden de melk uit de boter verwijderd worden; het wasschen is goed, doch de boter verliest er iets bij van haar smaak. Het zouten is ook een zaak van belang. "Wanneer men de boter niet te lang liouclt is '13 gram zout genoeg voor i kilo boterbij langer bewaren kan men gebruiken tot 25 gram per kilo. Goede ver pakking is ook zeer noodig. Eikenhouten vaten of zoogen. Keulsche potten zijn minder geschikthet eikenhout vooral door het looizuur dat er in zit. Beukenhout is beter clan eiken, doch het best zijn metalen bussen in houten vaatjes, omdat metaal te gemakkelijk warmte opneemt en deze nadeelig werkt op de kwaliteit der boter. Aangaande de kaasbereiding gaf de Spr. .ook eenige zeer te waardeeren aanwijzingen. Iedere streek waar men kaas maakt volgt een verschillende methode, van daar de verschillende soortenwant de melk is overal dezelfde, de bewerking maakt de soorten. In de melk wordt stremsel gedaan, leb genoemd, bestaande uit een deel van de lebmaag van een nuchter kalf of van een kalf dat nog niets dan zoete melk gedronken heeft. De lebmaag wordt gezouten en zoo bewaard voor 't gebruik. Het kunstmatig stremsel van Hansen is echter zeer aan te bevelenhet is zin- delijker en altijd gelijk. Om het doelmatigst de melk te stremmen heeft men ook een bepaalden graad van warmte noodig. In den regel doet men het stremsel er dadelijk in na de thuiskomst van de melk als men zoetemelksche kaas wil maken. "Voor magere kaas wordt de melk verwarmd tot 15° C. De wei wordt verwijderd door de kaasnappen onder de pers te brengen. Een vast gewicht om te persen laat zich niet- stellen. Het dubbel gewicht van de te persen kaas gaat in den regel nog al op om te persen. Het zoogen. rijpen der kaas is van veel belang, omdat bij een te felle droging of te groote droogte of hitte gebreken in de kaas ontstaan. Volgens den heer W. Sluis is van de kaasbereiding ook afkoeling noodig om de omzetting van albumine en melksuiker te voorkomen. In 't voorbijgaan merkte Spr. op dat hij boter- en kaaskleursel van goede hoedanigheid voor onschuldig hield en daar de handel en de verbruikers aan clie kleur hangen, zoo kan men het gebruiken. Men ge- bruike echter geen kleursel in vaste lichaam maar wel in vloeibare; deze laatste vermengen beter. In het tweede gedeelte der voordracht besprak de heer M. cle boter- en kaasfabrieken. Aan de vele eischen die door den handel en de verbruikers worden gesteld kan door de fabriekmatige bereiding het best worden voldaan, daar zij een zeer gelijkmatig product geeft waarop vast gerekend kan worden. Al terstond moest Spr. opmerken dat de dames en boerinnen niet moeten meenen dat de boterbereiding haar privaat domein is en zij clus te vreezen zouden hebben daaruit verdreven te worden door de fabriek. Neen, in het buitenland vindt men aan het hoofd dier fabrieken ook vrouwen (Meierinnen). Buitendien kan immers de vrouw nog invloed uitoefenen op de melkerij en door haar toezicht op de voeding dei- kalven, enz. Doch ook bij de boter- en kaasfabrieken is de vrouw onmisbaar. Een betere inrichting der kelders of melkkamers en het goedkooper bereiden van het fabrikaat, ziedaar voordeelen, die alleen verkregen worden waar de melk van 3 a 500 koeien en dat door veel minder personeel wordt bewerkt, dan bij boeren zelf. Verbeteringen zoowel theoretische als technische worden veeleer bij de fabrieken ingevoerd omdat dan de bezwaren lichterzijn en spoediger overwonnen j worden. I Vijf a zes personen, waaronder vrouwen, zijn voldoende om het werk te doen eener fabriek, die werkt met de melk van 5 a 600 koeien. Dit personeel raakt dan ook zeer vertrouwd met alle kleinigheden, die invloed op de kwaliteit van boter of kaas kunnen uitoefenen. Bij den boer is stoomkracht niet met voordeel aan te wenden, wel bij de fabriek, en daar is een werk tuig van 1 paardenkracht per 200 koeien voldoende. De hoeveelheden boter en kaas van gelijke kwaliteit, door de fabrieken geleverd zijn grooter en dus ge schikter voor den handelwant niet ieder krijgt gcutuue uc gcgucuuciu u ücöu up» uc uuugtti kan komen door na te gaan, koe groot de som is, die ieder in de belastingen opbrengt. De belastings-eokieren zijn de thermometer die pre cies aanwijzen hoe warmpjes ieder er wel inzit en daar de warmte waarin men als gezeten burger zit, niet in alle hoeken van 't land gelijk is, zoo moest daaromtrent een zekere schikking of classificatie plaats hebben. Ziedaar den census met zijn verschillende klassen. Het stemrecht werd volgens de Grondwet van 1815 ook, zoo men weet, uitgeoefend tot het volbrengen der verkiezing met trappen, de getrapte verkiezingen zooals 't heet. Wat den geest der toenmalige regeling van het stemrecht aangaat, het schijnt dat het doel iuaar ïiumi toi nei zenen van cte puntjes op de i's, bij deze ruwe aanneming van het census- beginsel, dan komen de gebreken en moeielijk- heden aan het licht. En zoodra men dan een zekere schaal van belastingbetaling gaat aan nemen, en vooral als men met de soort der onderscheidene belastingen niet nauwlettend rekening houdt, dan begaat men zoo licht de fout dat de grens die gesteld wordt ganscbe groepen van capaciteiten uitsluit en evenzeer gekeele klassen van minwaardigen omvat. Voorbeeldendie-en-die, bordeelhouder in een achterbuurt van een groote stad, is kiezer voor de Staten Generaal, want hij beeft een zeer hoog patent, professor X., die aan de Universiteit het staatsrecht doceert, doch als celibatair op itlen aan den uitgever II. LAKEAMAIV. ers woont, is niet eens kiezer voor dun eenteraad. Een andere die-en-die, een gewezen oos op een oorlogsschip, thans slaapbaas :roeghouder, en die gemakkelijker honderd ten kan zeggen dan hij er één gedrukt i kan, is volledig kiezer; maar zijn over man die doctor is, is 't niet. Ons is een I bekend dat een lid van een der aauzien- te familien van 't land, rechter in een idissements-rechtbank, geen kiezer was, ter zijn oppasser dit voorrecht wel genoot, als e huisjesmelker of zoo iets. >or zulk een toestand is geen naam te vinden iet nare, 't belachelijke, ergerlijke, onhoud- ervan krachtig genoeg uitdrukt, ïn mag veilig aannemen dat op den tegen- digen voet (en de Grondwet van 1848 heeft ig wel iets aan verbeterd, ofschoon ook toen ra ander nog slimmer geworden is, zooals iger zien zulleD), men mag veilig aannemen iet gros der meest ontwikkelden, met name leste ambtenaren, gestudeerden en geleerden, iet stemrecht zijn uitgesloten, terwijl dui- II moreel onmondigen het wel uitoefenen n. (Slot volgt.) Binnenland. UKZEE, 26 Febr. //"Wie aan den weg timmert ■eel bekijks", zegt een oud spreekwoord. Men echler niet eens zoover te gaan van aan den s timmeren om bekijks en opspraak te krijgen, b.v. kandidaat gesteld wordt voor de Tweede is er vaak nog veel erger aan toe, dan iemand n den weg timmert. Dat heeft zelden iemand ir mate ondervonden dan de heer Brocx, oud- 3i' van Marine en kandidaat van Winschoten e Tweede Kamer. Zelden heeft een kandidaat veeren moeten laten op het veld van den ver s-strijd 't is of sommigen juist gretig zulk een heid aangrijpen om eens ferm der kandidaten ïl te lichten. dit zij, al had men aanvankelijk geen hooge en van de aanvullings-verkiezingen, zoo belooft geen heden in de betrokken districten geschiedt, aardig verkiezinkje te zijn. wij vernemen is 't zoo goed als zeker dat Douwes Dekker, M u 11 a t u 1 iin den loop ,nd Maart hier ter stede zal optreden. rasterdam is in de afgeloopen week het monster- ingevangen tegen de heeren II. J. F. Munzebroek J. Cruys, directeuren der Nederlandsche suiker- rainnaderij. Wij kunnen deze uitgebreide en ingewikkelde zaak niet volgen, daar onze ruimte dit verbiedt. Voor zaakkundigen moet zij anders zeer belangrijk zijn. Voor denoningewijde blijkt echter uit dit proces dat erin de wereld der zaken, soms al aardig met cijfers en suiker, maar vooral met klinkende munt kan gema noeuvreerd worden. Blijkens bekendmaking door den Min. van Marine kunnen dit jaar aan het Instituut voor de Marine te Willemsoord 26 jongelieden als adelborst 3e klasse geplaatst worden. Men berekent, dat er op dit oogenblik te Amsterdam wel 10,000 werklieden zonder vast werk zijn. Vad. Volgens het Vaderland is Z. M.den Koning eenigszins ongesteld.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 3