ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1878. No. 16. Woensdag 27 Februari 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD van Zaterdag 23 Februari 1878. VERBETERDE ZUIVELBEREIDING. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,— Franco per post 1,— Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. VOORDRACHT van den Heer A. F. MARLET, gehouden te Noordwelle, den 16 Februari 1878. Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der Landbouw- Sociteit te Noordwelle, heeft de heer Marlet deze voor dracht gehouden, bepaaldelijk gewijd aan het belangrijke onderwerp, dat boven dit overzicht van het door hem gesprokene gesteld is. De vergadering had plaats in het schoolgebouw dat door het Gemeentebestuur wel willend voor dat doel was afgestaan zij werd bijgewoond door een groot aantal landbouwers, en, wat van niet minder gewicht was voor deze gelegenheid, ook door een aantal dames en landbouwers-vrouwen. Als inleiding wees de heer Marlet op het hooge gewicht, dat er gehecht moest worden aan het beginsel, dat de vrouw in de zuivelbereiding niet op den achter grond werd gedrongen door den man hij beval daarom den vooruitgang van het vrouwelijk personeel in de zuivelbereiding zeer aan. Op de hem eigene, fijne manier besprak hij de mogelijkheid dat vooroordeelen oorzaak zouden kunnen zijn, dat hij minder goed begrepen werddoch merkte daarbij op, dat hij daar niet ongerust in was, aangezien hij meende te weten dat hier geen strijd tusschen praktijk en theorie zou zijn, bekend als hij was met de zucht naar vooruitgang, welke zich in deze streken openbaart. De zuivelbereiding, zooals zij tot heden toe was gedreven, was te verdedigen in vroegere toestanden. Nu hoogere grondprijzen en meerdere arbeidsloonen noodzakelijk vorderen, dat de hoogst mogelijke opbrengst wordt verkregen, nu moeten de bakens verzet en zoo mogelijk de hoogste opbrengst op de beste wijze ver kregen worden, en hiertoe achtte Spr. in de eerste plaats noodig ter leering te gaan bij onze naburen, vooral in Denemarken, Holstein, Noord-Duitschland, een gedeelte van Frankrijk en ook Zwitserland. Nog steeds bestaat het misverstand dat 't vee slechts mest-voorbrengers zijn. Het vee moet door zich zelf loonend worden, zoowel door zuivelbereiding als door vetmesting. Zuivelbereiding is van grooter belang te achten dan mesting, omdat boter een product is dat zich gemak kelijker laat uitvoeren en een sneller omzet aan kapitaal veroorlooft. Op onzen weg ligt zuivelbereiding: wij is, die letter m ae uewswugcu belastings-cohieren zijn de thermometer die pre cies aanwijzen hoe warmpjes ieder er wel inzit en daar de warmte waarin men als gezeten burger zit, niet in alle hoeken van 't land gelijk is, zoo moest daaromtrent een zekere schikking of classificatie plaats hebben. Ziedaar den census met zijn verschillende klassen. Het stemrecht werd volgens de Grondwet van 1815 ook, zoo men weet, uitgeoefend tot het volbrengen der verkiezing met trappen, de getrapte verkiezingen zooals 't heet. Wat den geest der toenmalige regeling van het stemrecht aangaat, het schijnt dat het doel zijn bewoners ran Nederland, dat zulke uitstekende weilanden bezit en bouwlanden, die zoo uitnemend geschikt zijn voor den verbouw van voedergewassen. Ondertusschen moet men geenszins in de eerste plaats de vrouw de schuld geven, wanneer het rende- rnent der melkerij niet voldoende is. Men zie liever eerst of de voeding wel voldoende is; want deze is de eerste factor die de opbrengst belieerseht. Goede melk komt van goed voer; slechte voe ding, slechte melk. Voor een rationeele zuivelbereiding is het hoogst noodig te weten wat melk is. Melk is een vloeistof, die uit verschillende bestanddeelen bestaat. De room is hiervan het voornaamste. Deze wordt gevormd uit vetkogeltjes, onzichtbaar voor het bloote oog, doch waarneembaar door het microscoop. Een druppel melk bevat ruim -1000 vetkogeltjes. De melk heeft hij liet verlaten van den uier dei- koe een warmtegraad van 35 a 37" Celsius. (De in dit Verslag genoemde graden zijn steeds die van Celsius). De vetkogeltjes stollen bij een lage tempera tuur, doch vermengd in de melk.doen zij dit niet; het gebeurt dan slechts beueden het vriespunt. Zij zijn iets minder in specifiek gewicht dan de overige bestanddeelen der melk, en komen dus aan de opper vlakte zoo de melk in volmaakte rust blijftrust is dus noodig voor de roomvorming. De kaasstof, een ander bestanddeel der melk, is een stikstofverbinding even ais het albumine. Deze laatste stof is zeer lastig bij de zuivelbereiding, daar zij bij een minder zindelijke of minder goede bewerking der melk tot rotting overgaat en oorzaak is van de ranzigheid der boter en van de gebreken der kaas. Dit proces komt het spoedigst voor bij warmte, daar het albumine zich dan ontbindt en vermengd wordt met den room en de kaastof. Hieruit blijkt dus klaar waarom zekere koude noodzakelijk is voor zuivelbe reiding. Melksuiker komt ook in de melk voorzij wordt bij zekeren warmtegraad spoedig zuur en geeft den zuren smaak aan de melk. Deze door de omzetting van melksuiker in melkzuur veroorzaakte zure smaak is goed in de karnemelkin boter of kaas eehter geeft hij een walgelijken smaak. Dit alles deelde Spr. mede als inleiding tot de be handeling der zuivelbereiding volgens de nieuwe school. heden aan het licht. En zoodra men dan een zekere schaal van belastingbetaling gaat aan nemen, en vooral als men met de soort dei- onderscheidene belastingen niet nauwlettend rekening houdt, dan begaat men zoo licht de fout dat de grens die gesteld wordt ganscbe groepen van capaciteiten uitsluit en evenzeer geheele klassen van minwaardigen omvat. Voorbeeldendie-en-die, bordeelhouder in een achterbuurt van een groote stad, is kiezer voor de Staten Generaal, want hij heeft een zeer hoog patent, professor X., die aan de Universiteit liet staatsrecht doceert, doch als celibatair op VRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. len aan den uitgever II. LAKENJ1AS1. rs woont, is niet eens kiezer voor den enteraad. Een andere die-en-die, een gewezen <os op een oorlogsschip, thans slaapbaas •oeghouder, en die gemakkelijker honderd en kan zeggen dan hij er één gedrukt kan, is volledig kiezer; maar zijn over- aan (lie doctor is, is 't niet. Ons is een bekend dat een lid van een der aauzien- 3 familien van 't land, rechter in een dissements-rechtbank, geen kiezer was, ter- lijn oppasser dit voorrecht wel genoot, als ■3 huisjesmelker of zoo iets. or zulk een toestand is geen naam te vinden et nare, 't belachelijke, ergerlijke, onhoud- ervan krachtig genoeg uitdrukt, m mag veilig aannemen dat op den tegen- ligen voet (en de Grondwet van 1848 heeft ig wel iets aan verbeterd, ofschoon ook toen m ander nog slimmer geworden is, zooals iger zien zullen), men mag veilig aannemen ,et gros der meest ontwikkelden, met name leste ambtenaren, gestudeerden en geleerden, •iet stemrecht zijn uitgesloten, terwijl dui- u moreel onmondigen het wel uitoefenen n. (Slot volgQ rikzee, 26 Febr. //Wie aan den weg timmert veel bekijks", zegt een oud spreekwoord. Men 't echter niet eens zoover te gaaii van aan den ;e timmeren om bekijks en opspraak te krijgen, i b.v. kandidaat gesteld wordt voor de Tweede is er vaak nog veel erger aan toe, dan iemand m den weg timmert. Dat heeft zelden iemand er mate ondervonden dan de heer Bvocx, oud- ter van Marine en kaudidaat van Winschoten de Tweede Kamer. Zelden heeft een kandidaat il veeren moeten laten op het veld van den ver- *s-strijd't is of sommigen juist gretig zulk een nheid aangrijpen om eens ferm der kandidaten eel te lichten. 3 dit zij, al had men aanvankelijk geen hooge iten van de aanvullings-verkiezingen, zoo belooft t geen heden in de betrokken districten geschiedt, m aardig verkiezinkje te zijn. ir wij vernemen is 't zoo goed als zeker dat ;r Douwes Dekker, M u 11 a t u 1 iin den loop aand Maart hier ter stede zal optreden. Amsterdam is in de afgeloopen week het monster- aangevangen tegen de lieeren H. J. F. Munzebroek O. Cruys, directeuren der Nederlandsche suiker- ierij. Wij kunnen deze uitgebreide en ingewikkelde iet volgen, daar onze ruimte dit verbiedt. Voor andigen moet zij anders zeer belangrijk zijn. Voor we oningewijde blijkt echter uit dit proces dat er iti de wereld der zaken, soms al aardig met cijfers en suiker, maar vooral met klinkende munt kan gema noeuvreerd worden. Blijkens bekendmaking door den Min. van Marine kunnen dit jaar aan het Instituut voor de Marine te Willemsoord 26 jongelieden als adelborst 3e klasse geplaatst worden. Men berekeut, dat er op dit oogenbiik te Amsterdam wel 10,000 werklieden zonder vast werk zijn. Vad. Volgens het Vaderland is Z. M. den Koning eenigszins ongesteld.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1