Buitenlandsch Overzicht. Nog nooit hadden de bedeelden te Brussel om zooveel levertraan gevraagd als dezen winter. De zaak liep zelfs zoo erg, dat er een onderzoek ingesteld werd. Gelukkig bleek het, dat het feit geen gevolg was van een onrustbarend toenemen van het aantal borstkwalen, zooals men een oogenblik gevreesd had. Het vermeerderd verbruik van levertraan was een gevolg van de ont dekking, dat deze traan, in een olielamp gegoten, een niet te versmaden licht geeft. Men mengt nu onder de levertraan een 'soort van stroop, waardoor zij niet meer als brandstof te gebruiken is en toch even heil zaam als geneesmiddel blijft. De arme bedeeldeu klagen nu dat zij de traan niet meer verdragen kunnen en het verbruik er van vermindert met den dag. Alfonsus XII bezocht, naar verhaald wordt, een maand na zijn troonsbestijging, incognito en vergezeld van Ganovas, een kleinen schouwburg, waar een slecht stuk werd opgevoerd. Juist toen een kellner hun portiën ijs bracht, vroeg Ganovas den Koning hoe hij liet stuk voud. „Zeer goed", antwoordde de jonge Vorst. De hoveling was echter een ander gevoelen toegedaan en nam de vrijheid dit te zeggen. //Och", zei de Koning toen de kellner weg was, „ik vind het stuk zoo ellen dig, dat ik dachtmisschien heeft de knecht of een zijner vrienden het wel gemaakt, en daar ik in Madrid niemand iets onaangenaams mag zeggen, hield ik mij maar als of ik het mooi vond". Benoemingen, Besluiten, enz. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belastingen en accijnsen te Dirksland P. Visser, thans te Sluis; te Sluis C. J. Buwalda, thans surnumierair te Amsterdam. Z. M. heeft aan Isaac Timmermaus, gew. rijks veldwachter (brig titul.), een pensioen verleend van 314 'sjaars. Landbouw. Zaterdag hield de heer A. P. Marlet alhier zijn vierde landbouw-voordracht, zijnde het vervolg der ontwikkeling van de bedrijfsleer. In de eerste afdeeling zijner rede behandelde de Spr. de vruchtwisseling. Hij leverde een overzicht van de verschillende routines, die in den loop der tijden in zwang geweest zijn, van 't Eomein,sche tweeslag-stelsel en het middeleeuwsche drieslag-stelsel tot op de tegenwoordig gewoonjijk gevolgde vrucht wisseling. In deze laatste is volgens den heer M. de braakligging niet noodig, zij kan bij goede vrucht- wisseling en inteiisieveii landbouw gemist worden. In het tweede gedeelte der voordracht handelde Spr. voornamelijk over de veehoudiug en toonde hij aan, dat deze moest uitgebreid worden, maar niet zonder zich af te vragen: wat wil ik? Er werd ook gewezen op het gewicht eener goede keuze van fok- diereu en een goede behandeling. In verband daarmede wees hij aan dat nijverheid zich zeer goed aan landbouw kan paren, waarvan o. a. de Groningsche fabrieken van aardappelmeel 't bewijs zijn. Zoo zou de melk in onze streken een grondstof voor de fabrieks—11 ij verheid kunnen worden er kon melksuiker en gecondenseerde melk gefabriceerd worden. Na de uiteenzetting van de belangrijke stelling dat de voortbrenger steeds zijn producten tegen den minst mogelijken prijs moet zoeken te verkrijgen en ze tot den hoogst mogelijken prijs .moet omzetten, ontwik kelde hij uit de klimmende waarde vaii het vee een vruchtwisseliug, waarin voedergewassen No. 1, handels gewassen No. 2 en de graanteelt No. 3 zou zijn. Bij de teelt van handelsgewassen zou op de spiritus- fabricatie en de cichorei de aandacht kunnen ge vestigd worden. Men moet bij den verbouw van handelsgewassen ook letten op de middelen van verkeer. Uitbreiding der graanteelt is met het oog op de tegenwoordige toestanden niet wenschelijk. Ten slotte resumeerde Spr. dat grond, arbeid en kapitaal de drie factoren van den landbouw zijn. Na afloop der rede sprak de heer Marlet nog een warm woord van hulde aan de nagedachtenis van dr. Staring en bracht onder de aandacht der hoorders het plan om op het graf van dezen grooten landhuis houdkundige een eenvoudig en treffend gedenkteeken op te jicht en. De opwekking tot deelneming in de vergoeding- der kosten, die ongeveer f 1000 zullen bedragen, zal zonder twijfel ook bij de landbouwers van Schouwen en Duiveland bereidwillig gehoor vinden. De wijze van inning der bijdragen zal later bekend gemaakt worden. De volgende voordracht is bepaald op Zaterdag 2 Maart. Zaterdag j.l. heeft de heer Marlet in de vergadering der Landbouw-Sociteit te Noordwelle een voordracht gehouden over melkerij en inzonderheid over de fa briekmatige zuivelbereiding. De vergadering was vrij talrijk en ook vele vrouwen van landbouwers waren opgekomen. We geven van deze belangrijke voordracht een afzonderlijk verslag. Inhoud van Gem No. 50. Iets over kunstweiden. Zadenonderzoek. Onderzoekingskosten van lijnkoeken aan 't proefstation te Wageningen. Herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, (vervolg). Grondbelasting, enz. Op initiatief der Holl. Maatschappij van Landbouw is te Utrecht een vergadering gehouden van directiën van Landbouw-Maatschappijen ten einde een bespreking te houden van het wets-ontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, dat door dit Kabinet van het vorige overgenomen en reeds bij de Tweede Kamer in staat van behandeling is. Er waren 12 Landbouw-Maatschappijen vertegen woordigd; slechts 3 der uitgenoodigden waren niet vertegenwoordigd. De bespreking werd geleid over de volgende punten 1°. Is herziening gewenscht of noodig? 2°. Kan men zich met de bepalingen in hoofdzaak vereenigen? 3°. Zoo niet, welke opmerkingen zullen dan aan de Eegeering- en de Kamer worden medegedeeld? Vrij algemeen was men tegen de herziening en dat niet onduidelijk, omdat meer betalen voor de grond eigenaars er op zal zitten. Inzonderheid de heer Pické uit Middelburg van de Zeeuwsche Maatschappij ijverde zeer tegen het wets-outwerp, terwijl enkele anderen ten aanzien van Zeeland de opmerking maakten dat dit begunstigd is boven de andere provinciën. Te 's Gravenhage is een dame gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging, gepleegd op het kind van een medeminnares, dat zij uit den weg wilde ruimen. Te Geneve zijn drie booswichten op heeterdaad door de politie betrapt, terwijl zij bezig waren eeu verleden jaar aldaar gestolen schat op te graven. Thans zijn zij tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld, verleden jaar had men hen wegens gemis van bewijs weder moeten loslaten. Te Haarlem heeft een man zich doodgedronken aan jenever; hij stikte iir zijn laatsten borrel. Te Tiel is een lieer met zijn knecht in een dogkar van den dijk gestort. Het rijtuigje werd verbrijzeld, doch het paard en de personen kwamen zonder letsel vrij. Te Groningen heeft zich de kapitein van een aldaar liggend schoenerschip met een revolver doodgeschoten. Nabij Arnhem is een klein kind aan een .dijk te vondeling gelegd. Te Gouda is de kop van de as van een molen gebroken. Een der wieken viel rechtop in den grond en bleef zoo staan de andere viel op een huis, dat daardoor aan dak en muren zwaar beschadigd werd. Op de Surhuisterveensche heide onder Buitenpost (Eriesland) is een knaapje geboren, dat aan eiken voet zeven teenen heeft en aan eiken hand vijf vingers en een duim, dus 26 vingers, duimen en teenen te zamen. Kunst en Wetenschap. In Maart komt Anton Eubinatein hier te lande weder eenige concerten geven. Naar uit Amsterdam aan het Vaderland gemeld wordt, zal de bibliotheek der Amsterdamsche Univer siteit een belangrijke aanwinst krijgen, daar de heer J. Hilmau voornemens is zijn kostbare tooneelboekerij aan de Hoogeschool ten geschenke te geven. Deze boekerij is eenig in haar soortzij bevat onder anderen zeer merkwaardige of curieuse brochures en pamfletten. Omtrent deze zaak vindt men in 't Utr. Dagbl. nog medegedeeld dat de heer Hilrnan thans bezig is met het samenstellen van eeu catalogus zijner biblio theek, welk werk, ruim twintig vel druks groot, op zichzelf reeds hoogst merkwaardig zal zijn. Door een Eotterdamscke firma is een balans ver vaardigd voor het laboratorium van Antwerpen, die, bij een draagvermogen van 10 gram, doorslaat bij een belasting met VlOO miligram. De heer Victor Driessens heeft ontslag genomen als directeur van het Vlaamsche tooneel te Antwerpen, omdat men hem geweigerd heeft met zijn troep in Nederland te gaan spelen, 't welk tot stijving der kas noodig scheen. In het hotel Drouat te Parijs is een fraaie viool, Stradivarius van 1709,) verkocht voor 22000 frs, De inzet was 10000 frs. Op liet tweedaagsch muziekfeest, dat in Juli a. s. te Delft gehouden wordt onder leiding van den heer J. C. Boers, zullen uitgevoerd worden: „Die Jalires- zeiten", van Haydn, „Die Löreley", van Eerd. Iiiller, en „Eriiblingsbotschaft", van Niels W. Gade. Op den tweeden dag komt o. a. de ouverture van den heer Boers in uitvoering. Rechtszaken. Het O. M. bij 't Gerechtshof te 's Gravenhage heeft tegen de 14jarige dochter van een kastelein te Borsele en tegen haar moeder geëischt een gevangenisstraf van 2 en van 4 jaren, Donderdag uitspraak. Het Hof heeft den arbeider J. J. v. E. uit Ovezande veroordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf wegen diefstal. De Arr. Eechtbank te Middelburg heeft A. A. V., ontslagen notaris, veroordeeld tot 183 dagen celstraf wegens oplichterij. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdag is het lijk van den schippersknecht V. uit de Haven alhier opgehaald. De man was den vorigen avond het laatst gezien en vermoedelijk in het water geloopen. Te ICockange is een boerderij met drie koeien, koren enz. afgebrand. Te Amsterdam is een kantoorbediende der Associatie- cassa gearresteerd, verdacht van misbruik van vertrouwen; hij moet ongeveer f 10,000 ontvreemd hebben. Te Altendorf heeft een mijnwerker in twist een makker met zijn lamp doodgeslagen. Te Liegnifcz heeft, een ziekenverpleegster de dame, die aan haar zorg was toevertrouwd, vergiftigd door haar een slaapmiddel dat zij bij kleine giften moest toedienen, in eens te doen innemen. Te Marchienues in België is een landbouwersvrouw van drielingen bevallen, en te Deventer beviel een vrouw van tweelingen, die drie dagen na elkander geboren werden. Er ligt o. i. op dit oogenblik in de Oostersche verwikkelingen een knoop, die men niet wel kau ont warren en waardoor het nagenoeg onmogelijk is eenigs- zins vruchtbaar te redeneevem over den tegenwoovdigen staatkundigen toestand. Deze knoop is de vraag welke is op dit oogenblik de verhouding van Turkije en Eusland Als we goed zien, dan is alle gepraat over dit en over dat ijdel, zoolang niet deze vraag is beantwoord; en waar moet men dat antwoord van daan halen? Staat de Czaar op dit oogenblik tegen over den Sultan als overwinnaar, alleen nog maar aarzelende welke voorwaarden hij hem zal voorschrijven of wel heeft de Sultan een algeheele volte face ge maakt, zich in de armen van Eusland geworpen, in de hoop van dan te minste maar door één aanrander geplunderd te zullen worden, terwijl anders misschien Engeland om nog grooter aandeel in den buit zou komen den van Eusland te vreezeu is dat dit eischen zal? Natuurlijk kan men voor 't oogenblik op dit punt alleen gissingen en veronderstellingen maken en dan meenen we dat het er inderdaad uitziet, alsof de Sultan zich op genade of ongenade aan de groot moedigheid van den Czaar heeft overgegeven, ver trouwende er op die manier nog het goedkoopst af te zullen komëU. Zoo kan men eenigszins verklaren dat er ah'eeds van een of- en defensief verbond van Eusland met Turkije is gesproken, al zijn openlijk.nog niet meer dan de weinig bepaalde preliminairen&an Adrianopel vastgesteld. Zoo kan men ook wel eenigen zin hechten aan het bericht dat de definitieve vrede alreeds gesloten is, en dus een eventueele conferentie of eeu congres achter het net zou komen visschen. Zoo laat zich ook de stilte verklaren die nu (Zon dag) sinds een paar dagen heerscht. Dit zou dan juist niet zijn de stilte voor den stormmaar de eigenaardige spanning die de openbaarmaking voor afgaat van een belangrijke ommekeer in de staatkun dige orde van zaken in Europa, een van die verrassende wendingen, zooals er in de geschiedenis meer voor komen, b. v. in de dagen van Karei V door de ommekeer van Manrits van Saksen, in den Spaanschen successie-oorlog door de kabinetsverandering in Enge land, enz. Maar als zoo iets wezenlijk in de lucht zit, dan

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2