ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- yvjétA. sement Zierikzee. 1878. No. 14. Woensdag 20 Februari, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEiVMAN. Binnenland. zieiukzee, 19 Febr. In vele bladen is de Ver- eeniging //Eigen Hulp" besproken en in niet weinigen veroordeeld. Dit laatste geschiedde doorgaans niet door de redactiën, maar door Inzenders. Ook de Zz. Nieutosb. van Zaterdag hield zulk een veroordee ling in den vorm van een ingezonden stuk in. Den zelfden dag lazen we iu de Flissingsche CL een ingezonden stuk in' nog veel harder bewoordingen gesteld. In dat stük werd //Eigen Hulp" als een ramp, een samenzwering, een misdaad voorgesteld en de oprichters er van met een scherpte aangevallen, die bewees dat het met. zuren inkt en met hartstocht geschreven was. Het stukje in deNieuwsb. houdt niets meer in dan de gewone verzuchtingen der aris tocratie over de hoovaardij en de weelde der schare van lieden die, van gewoon leem gebakken, ook heel anders moeten wezen dan de uitverkorenen die van fijne, edele porceleinaarde gebakken zijn. Dit zij zoo. Wij hebben ons tot dusver over //Eigen Hulp" niet uitgelatenwe zullen ons thans ook niet op werpen als verdedigers of apostelen van die vereeni- ging; we meenen dat zij noch zooveel ophef noch zooveel verguizing verdient, en dat de lieden die van haar de algemeene lotsverbetering der ambtenaren en beambten verwachten, zich evenzeer een ijdele illusie maken, als de anderen, die van haar den ondergang der kleine winkeliers en slijters vreezen, zich daarmede aan een ingebeelde vrees overgeven. Voor 't oogenblik constateeren we alleen, dat er in het beginsel van //Eigen Hulp"onderlinge ver- eenigitig van verbruikers, gewis iets moet gelegen zijn dat de winkeliers-wereld als een vreeswekkend ver schijnsel voorkomt. En is dit zoo, dan moet er toch wel iets haperen aan 't een of ander. Gelukt het toch den leden van //Eigen Hulp" zich werkelijk te helpen, zonder den dienst van die menigerlei groot-, middelsoort- en kleinhandelaars en slijters en slijlertjes, die nu nog de schakels uitmaken waar langs de pro ducten van hun oorsprong tot op de plaats van ver bruik worden gebracht, dan is hierin zeker geen kwaad, maar goed gelegen, 't Zal bezuiniging van onkosten zijn. Een tusschenpersoon, wiens diensten gemist kunnen worden, heeft werkelijk geen recht van bestaan in huishoudelijken zin. Hoe eer hij verdwijnt, hoe beter. Men kan zeker medelijden hebben met het te niet gaan van de broodwinning van A., B. of C., maar op économisch gebied komt geen medelijden te pas en het werkt daar ook hoegenaamd niets uit. De verbruikers, die uit de eerste hand kunnen nemen, doch zich uit me.uschlievendkeid met de tweede, derde of vierde hand behelpen, handelen dwaas, en houden die dwaasheid ook niet vol. Maar er is nog iets anders, //Eigen Hulp" is ontstaan uit de algemeene zucht nan^ lotsverbetering, die door al wat ambtenaar is ofm&a een vaststaand inkomen leven moet, gekoesterd vjjtdt. De inkomsten van allen die leven van handel, nering of bedrijf stijgen vrij geleidelijk met de prijzen der artikelenwaaruit zich ook het verschijnsel laat ver klaren, dat in nering, bedrijf en handel, in 't algemeen in zaken, men heden nog even goed lieden rijk ziet worden als vroeger, ja meer zelfs. Met den stand der ambteuaren, beambten enz. is dit geheel anders, hun inkomsten blijven in den regel verre achter bij den gang van den toenemenden prijs der dingen. In de laatste dertig jaren is zelfs een zeer groote wan verhouding ontstaan. Hoe hierin verbetering te brengen Langs twee wegendoor tractemeiitsverhoogingen of door coöperatie bij het inkoopen der levensbenoodigd- heden. Het eerste zou een afdoend middel zijn, doch het laat zich niet met geweld toepassen en van boven af komt de toepassing er van uiterst traag en met mondjesmaat. Het tweede middel is buiteu twijfel op zichzelf onvoldoende; maar het is toch iets, het is eerlijk en ligt ten deele binnen het bereik der be langhebbenden. Waarom zou het dan ook niet be proefd worden? //Eigen Hulp" is geenszins uit weelde ontstaan; die - dit beweert kent de toestanden niet, maar praat den oudwijfschen sleur na van vorige eeuwen. Immers, weelde is iets dat in het afgetrokkene kan aange nomen worden te bestaan, doch zich in bijzondere gevallen zoo uiterst moeielijk laat aanwijzen, dat dit een onbegonnen werk is te achten. Immers als rnen 't zoo volgens den ouden sleur n.l. nemen wil, dan doet de weelde van hem die ruim betalen kan evenzeer kwaad als de weelde van hem die niet betalen kan. En hoever kan de weelde van dezen laatste wel gaan Hoelang is het spel wel vol. te houden van te leven en in weelde te baden zonder te betalen Men denkt hierover doorgaans niet. na, doch dat spel duurt maar zeer kort. Het maximum van schuld dat iemand met een vast inkomen kan maken, ontloopt in den regel niet zeer veel één termijn van zijn inkomen; gevallen dat het tot een jaar inkomen stijgt, zijn hoogst zeldzaam. Dan moet totale armoede en val volgen, en het spel is uit. Gelukkig komen die gevallen zildzaara voor. Regel is dat gebrek geleden wordt ii. meerdere of mindere mate, bij een ebbend en vloeh/i.d achterstal ,van een termijn van het inkomen, waaraan de hebbelijkheid van tractementsbetaling op lange termijnen een kwartaal of halfjaar soms zeker ruim zooveel schuld heeft als de ambtenaar zelf. Maar deze dobberende toestand van de ambtenaren is geheel in het belang der winkeliers en leveranciers, als deze n.l. eenigszins menscliKundig, ietwat slim zijn, en dat laat doorgaans niets te wenschen over. Op deze wijze zijn ambtenaren niet de slechtste klanten, al wordt er ook nog zoo op kaalheid en schrale weelde gesmaald. Doch dan is de boosheid van velen op //Eigen Hulp" even goed te verklaren als het streven van //Eigen Hulp" zelf te prijzen is. Het is volkomen waar dat de regel van zich te bekrimpen en de tering naar de nering te zetten een goede regel is. Edoch men vergete het niet in 't afgetrokkene; in de praefcijk gaat hij op, voor zoover de omstandigheden medebrengwi. Een man die leeft van zaken en een slecht jaar heeft, moet zich, in theorie, ook zeer zeker bekrimpenmaar het is toch ook waar dat hij, een jaar van nul verdiensten achter zich hebbende, nu niet een jaar van nul in- inkomsten zal gaan leven. En de ambtenaar moet. ook de tering naar de nering zetten, zeker!: maal ais hij nu eens door ziekte, tegenspoed of welke oor zaken ook, een termijn van zijn tractement achteruit is, dan kan hij toch onmogelijk tot den volgenden termijn leven van nihil? Zoo komt men van zelf tot den practischen regel dat alle menschen, zakendoenden of ambtenaren, ren teniers zelfs, feitelijk op krediet leven en ook niet anders kunnen, waarbij alleen valt op te merken dat lieden met een vast inkomen meer gevaar loopen de slachtoffers van 't krediet te worden dan de anderen. Weluu, één der bedoelingen vau //Eigen Hulp" is ook de ambtenaren zooveel mogelijk te helpen om niet op de klip van het krediet te stranden. Hierin steekt waarlijk zooveel kwaad niet. We herhalen dat wij geenszins voor //Eigen Hulp" apostelen. Wij voor ons zijn zelfs van meening dat veel wat die vereeniging zich voorstelt tot de droom beelden behoort, waar niets van komt, en zouden liever zien dat meer op tractements-herziening werd aangedrongen, desnoods met inkrimping van personeel in veel takken van openbaren en particulieren dienst, maar //Eigen Hulp" te veroordeelen en te verwenschen omdat haar leden de erwten, boonen, enz. wat goed- kooper weten te bekomen dan de winkelier ze belieft te geven of ze kan verkoopen, dat gaat niet aan. Nog een enkel punt. Als een neringdoende of winkelier eens een goeden, slag slaan kan, 't zij op de beurs, of op een verkooping van goederen of waren, dan doet hij zulks immers, zonder zijn geweten be zwaard te achten, dat hij nu achter zijn gewonen koopman omgaat? En hij heeft daarin volkomen gelijk. Maar dan heeft ieder verbruiker ook datzelfde recht, als hij er maar gebruik van kan maken. Zierikzee, 19 Febr. Zaterdag avond heeft //Volks belang" andermaal een bijeenkomst gehouden. Ds. Snellen deed iu aangenamen, ouderhoudenden vorm een vertelling van een reis naar Zwitserland. De heer de Stoppelaar gaf eenige stukken op de piano en ten slotte de heer Heijse een luimige bijdrage. Na alzoo een aangenaam avonduur te hebben gesleten, gingen de vergaderden in opgeruimde stemming huiswaarts. Zierikzee, 19 Febr. Heden is 'sKonings verjaardag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Van open bare en vele particuliere gebouwen wapperde de vlag, het cavrillon deed zich hooren, terwijl de Dienstdoende Schutterij een inspectie hield, die onder prachtig wec^r in de beste orde afliep. Hei aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve, op de Noord-Westkust van Schouwen, behoorende tot de zeeweringen in Zeeland, is aan genomen door den lieer C. Roskam te Sliedrecht voor f 29000. Een hoofdonderwijzer van een openbare school te Roermond is bij Z. M. den Koning in beroep gekomen tegen een door het gemeentebestuur liern opgelegde straf, zijnde drie maanden schorsing, en wel wegens het schrijven van artikelen in een krant. De Staats-Courant bevat een uitvoerige.tabel, aan- toonende het verkeer en de opbrengst der onderscheidene kantoren van de Rijks-telegraaf in 1877. Wij ontleenen daaraan het volgende eindcijfer'. Aantal betaalde telegrammen. Van gewone telegram men zijn verzonden: Naar binn. kantoren 1,378,995 langs de Belgische lijnen 108,759 langs de Diiitsche lijnen 148,136; langs de Engelsche lijnen 76,260, le zaaien 1,712,150 stuks. Het aantal der ontvangen telegrammen bedraagt: van binn. kantoren 1,378,995, Belgische lijnen 109,156, Duitsche lijnen 159,173, Engelsche lijnen 96,831, te zamen 1,744,155 stuks. Kaart-telegrammen. Verzending: naar binn. kan toren 250,979, naar buitenl. kantoren 9383, tezamen 260,362 stuks. Ontvangen van binn. kantoren 250,979 van buitenl. kantoren 2767, te zamen 253,74o stuks. Opbrengst: binn. verk. f432,585,48y3;internat, ver keer ƒ258,748,73 kaart-telegrammen f 49,212,44^2 te zamen 767,546,66; opbrengst van doorgezonden telegrammen ƒ12,013,03; algemeen totaal 779,559,69. Het aantal leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bedroeg in 1877, 2133 met 30 departementen. In 1778 telde zij 3056 leden met 55 departementen. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 31 tegen 5 stemmen het voorstel tot het sluiten eener tijdelijke leening van 3 millioen aangenomen. De heer de la Hault heeft zijn aanvraag om con cessie voor het aanleggen van trams ingetrokken. In drie jaren zoo wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld als een staaltje vau //behartiging" der volks gezondheid heeft te Loenen op de Veluwe niet één vaccinatie plaats gehad.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1