Openbare Raadsvergadering Buitenlandsch Overzicht. Te Nijmegen huist sinds eenige dagen een groep mensclien, bestaande uit 2 vrouwen en 3 kinderen van 8, 5 en 7 jaar, op straat. Te Sceaux in 't dep. Sarthe in 'Frankrijk is een weduwe van 100 jaar overleden, nalatende twee kinderen: een zoon van 79 en een dochter van 84 jaar. Te Maiutz is de kerk en toren van 't St. Koch us gast huis, alsmede het dak van dit gesticht door brand vernield. Te Middelburg is een wisselwachter door een spoor trein een voet afgereden. Te Wolvega hebben eenige dronken lotelingen twee hunner makkers zware verwondingen toegebracht. Te Harlingen is een typhuslijder aan zijn oppassers ontsnapt en het huis uitgeloopen; men vermoedt dat de ongelukkige in het water geraakt is. Te Harderwijk heeft een gepensionneerd militair zich met een pistool voor het hoofd geschoten. gehouden te ZIERIKZEE den 13 Februari 1878. Voorzitter Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, Burge meester. Afwezig zijn de H.H. Labrijn, van Nes van Meerkerk en Blankert met kennisgeving en Jhr. de Jonge en Mr. Schneiders van Greijffenswerth. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: '1. Vier brieven van Ged. Staten, berichtende de goedkeuring der raadsbesluiten van 23 Januari j.l. tot beschikking over den post voor Onv. Uitg., begrootingen '1877 en '1878 en tot onderhandschen verkoop en verhuring van gemeentegrond, benevens de goedkeu ring van het Suppletoir Kohier van den Iloofdelijken Omslag voor '1877. Voor kennisgeving aangenomen. 2. De rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1877. Gesteld in handen van de H.H. Jhr. Mr. Boeije, Mr. Schneiders van Greijffenswerth en Ochtman tot onderzoek en verslag. De mededeeling dat bij die Kamer zijn herbe noemd tot Voorzitter de heer H. G. Mulock Houwer en tot plaatsvervangend Voorzitter de heer C. van der Vliet Dz., wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. De rekening van het pensioen- en wecluwenfonds der gemeente-beambten over '1877. Gesteld in handen van dezelfde Commissie in wier handen de rekening der Kamer van Koophandel is gesteld. 4. Een adres van de Sociteit van Land- en Tuin bouw, Hout- en Veeteelt te Dreischor, houdende ver zoek om de in het Reglement van Politie voorkomende bepaling, dat elk stuk hoornvee dat binnen de be bouwde kom der gemeente wordt vervoerd, door een volwassen persoon moet worden vastgehouden, in te trekken. Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt besloten dit te renvoyeeren naar de Commissie voor de Strafverordeningen. 5. Een adres van de wed. A. de Bie, om kwijt schelding van de betaling van den aanslag baars mans in den Hoofdelijken Omslag over 1877, daar haar man in September j.l. is overleden en zij in be hoeftige omstandigheden verkeert. Kwijtschelding wordt verleend voor een bedrag van f 1,685. 6. Een verzoek van J. J. van Elsacker om ontslag als hulponderwijzer aan de Tusschenschool wegens zijne benoeming tot hulponderwijzer te Oosterland. Gesteld in handen van de Plaatselijke Schoolcommissie om advies. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten 1°. af te schrijven van H. 9 (0. U.) op H. 2, afd. 2 art. 9, (voor verschillende kleine uitgaven en verschotten) f 7,095 2°. te beschikken over den post voor Onv. Uitg., begrooting 1878. tot een bedrag van f 53,03, ter betaling van gedaan timmerwerk voor afschuttingen bij het uitgraven van zelkasch en andere daarmede in verband staande werkzaamheden. De heer Ochtman brengt namens de daartoe be noemde Commissie verslag uit, omtrent het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1877. Het advies strekt tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt besloten. Het totaal van de Inkomsten en Uitgaven der be grooting is onveranderd gebleven. Bij monde van den heer Houwer wordt namens de daartoe benoemde Commissie verslag uitgebracht, omtrent de begrooting van het Burger-Weeshuis voor 1878, strekkende tot goedkeuring in Ontvangen Uitgaaf op f 8590. Alzoo besloten. Mr. Fokker heeft zich als Regent van het Wees huis van deelname aan dit besluit onthouden. De Voorzitter stelt namens Burgem. en Weth. overeenkomstig de voordracht der Commissie van Fa bricage voor, den urinebak in de St. Domusstraat bij het Vischslop wegtebreken en aan de Zuidzijde der St. Domusstraat tegen een pakhuis der garancine- fabriek een open urinebak te plaatsen. Bij de directeuren der fabriek bestaat daartegen geen bezwaar. De urinebak zou moeten uitloozen in een riool in de Nieuwe Boogerdstraat en een gedeelte straatgoot zou daartoe ook worden overdekt. De kosten van een en ander worden geraamd op f 200, Nadat de Weth. Mr. Moens dit voorstel had toege licht en Jhr. Boeije eenige inlichtingen had verkregen, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Jje Raad besluit op voorstel van Burgem. en Weth. 1°. tot. beschikking over den post voor Onv. Uitg, begroot/mg 1878 tot een bedrag van f 298,ter betaling der kosten van het maken eener kade op den Ooetbavenrlijk, onlange in hot openbaar aanbesteed, en borgorn. en Weth. te machtigen orn het maken van een rijweg aldaar, waarvan de kosten geraamd zijn op f 428,75, onderhands aan te besteden aan den aannemer van het maken der kade. Op eene vraag van den heer Zuurdeeg "waarom het wenschelijk is deze aanbesteding onderhands te doen, werd door Mr. Moens te kennen gegeven, dat de aannemer van het maken der kade dit werk zeer goed heeft uitgevoerd en dat indien aan hem het maken van den rijweg werd aanbesteed, men evenzeer gewaarborgd was .voor eene goede uitvoering, terwijl van eene publieke aanbesteding geen voordeel te ver wachten is, daar in den post van f 428,75 slechts f 140,voor arbeidsloon begrepen is. Mr. Fokker deelde daarop nog mede dat de kosten van schelpzand lager zijn berekend dan hetgeen de gemeente in 1877 daarvoor heeft betaald. De Voorzitter deelt mede dat de brand, dezer dagen ontstaan in het turfmagazijn van den heer Schouten, met behulp van den extincteur is gebluschtdat de extincteur echter toen defect is geworden en de ge meente er thans een ter leen heeft van den heer Bal. Hij stelt voor dat de Raad Burgem. en Weth. zal machtigen tot aankoop van een tweeden extincteur. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten. Na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. De ontsmettende en koortswerende Eucalyptus. Daar we onlangs een bijdrage tot de kennis van deze merkwaardige boomsoort leverden, achten we liet niet ondienstig als vervolg daarop thans een mede deeling over te nemen, door zekeren I. W. It. G. in het Utrechtsch Dagbl. gedaan, te meer daar die inzender er op gesteld is dat zijn stukje wordt overgenomen door andere bladen. De heer I. W. K. G. schrijft dit //Er is in de laatste jaren meermalen sprake geweest van den Eucalyptusals een krachtig en afdoend middel tot zuivering van den dampkring van scha delijke miasraen en tot wering van de in sommige provinciën van ons vaderland zoo veelvuldig voor komende malaria (moeras-koortsen). //Zoo ik mij niet bedrieg, heeft onze Minister van Binnenlandsche Zaken reeds de aandacht van het ge neeskundig staatstoezicht op deze zoo merkwaardige houtsoort gevestigd en houdt zich dit met onderzoe kingen daaromtrent bezig. //Vermoedelijk zal het echter apn slechts weinigen bekend zijn, in hoever de Eucalyptus zich leent voor ons klimaat, op welke wijze hij moet worden gekweekt en waar de daarvoor benoodigde zaden zijn te verkrijgen. z/Na herhaalde vruchtelooze pogingen, om tot de wetenschap hiervan te komen, vernam ik, door een toeval, dat een onzer landgenooten, de heer F. J. J. Siingsby van kloven te Vught bij's Hertogenbosch, in het bezit is van eenige exemplaren van den Eucalyptus door hem zeiven gekweekt. //Op mijn verzoek gaf de heer S. van H. mij met de meest mogelijke bereidvaardigheid de volgende in lichtingen, met welwillende vergunning, deze desver- kiezende publiek te maken. z/Zes jaren geleden, in de maand April, zaaide de heer S. v. H. eenige korrels in een houten bakje; zoodra het zaad was opgekomen werden de boompjes in den vollen grond overgeplant. Gedurende het zomerseizoen groeiden zij ruim een meter hoog en in het najaar zagen zij er zoo frisch en krachtig uit, dat de eigenaar meende, ze ook gedurende den winter in den vollen grond te kunnen laten. Toen het voorjaar kwam, bleek echter, dat al de boompjes waren doodgevroren. z/Na dien tijd heeft de heer S. v. H. de door hem gekweekte boompjes in groote potten of bakken ge plaatst, die des zomers worden buiten gezet en des winters binnen 's huis of in de koude kast worden bewaard, waarbij slechts ééne zorg wordt vereischfc, namelijk dat de aarde wordt vochtig gehouden. z/De exemplaren, die nu nog in het bezit zijn van den heer S. v. H., zien er gezond en sterk uit en hebben een lengte van N/2 meter; ds stam is vier kant gevleugeld, de bladen zijn meer dan een deci meter groot, zonder steel tegenover elkander geplaatst, met een sterken reuk van salie. z/De Eucalyptusof beter gezegd, de Eucalyptus Globalus Labillis afkomstig van Australië, hij groeit daar van 1 tot 5 meters 's jaars, terwijl hij, bij vollen wasdom, een hoogte bereikt van meer dan 100 meters. z/Het hout is zeer geschikt voor timmerhout; in Australië worden vele schepen van dat hout vervaardigd. z/Het zaad van den Eucalyptus is te bekomen bij den heer Louis van Houtte te Gent en bij de heeren Vilmorin Andrieux Cie. te Parijs, voor den prijs van 1,50 fr. de decagram, 10 fr. de hectogram en 80 fr. de kilogram. //Ik hoop, dat deze korte mededeeling vele mijner landgenooten zal opwekken, om zich spoedig het zaad van den Eucalyptus aan te schaffen en de proeven tot acclimatiseering van deze voor de algemeene ge zondheid zoo heilzame houtsoort (door den heer Siingsby van Hoven zoo flink begonnen) met ijver en takt voort te zetten. z/Ter wille der zaak worden de Nederlandsche nieuwsbladen beleefdelijk verzocht dit opstel geheel of gedeeltelijk over te nemen. J. W. K. G Blijkens een opmerking van prof. Kauwenhoff kan de Eucalyptus hier te lande in den kouden grond niet overwinteren en schijnt dus het nut van dat gewas als ontsmettingsmiddel van onze moerassige streken niet groot te zijn. Te Utrecht in den Hortus Botanicus zijn exemplaren van Euc. te zien. Ofschoon voor 't oogenblik de Europeesclie vrede wel niet dreigt verbroken te zullen worden en het hoogst waarschijnlijk is dat Engeland ondanks al het geschreeuw in zijn schulp zal kruipen, zoo zijn toch de omstan digheden ernstig genoeg. Dit is klaar dat Rus land, na zijn vijand overwonnen te hebben, zich niet op zijn beurt wil onderwerpen aan de draaierij van de Engelsche staatslieden. Het zal niet toelaten dat Engeland, na veel kwaad gestookt te hebben, misschien nog met de beste brokken van den buit zou gaan strijken, ti.l. prestige als No. 1 van de mogendheden en als rechthebber b.v. op den kanaalweg naar Indië. Wie zal Rusland hierin ongelijk geven? Toen lord Beaconsfield dreigde dal hij de Engelsche vloot de Dardenellen door en naar Konstantinopel zou zenden, had prins Gortschakoff volkomen gelijk met te dreigen dat hij dan Konstantinopel zou laten bezettenalles natuurlijk tot bescherming van de Christenen aldaar. Maar de Sultan heeft zelf geweigerd aan de En gelsche vloot een en tree—biljet te geven. En dat aan zijn beschermers, die liera een jaar lang op hoop hebben doen leven dat zij hem helpen zoudenWaarlijk al is er nu ook al geen rechtstreeksche sprake van een ot- en defensief verbond tusschen den Sultan en den Czaar, na al het gebeurde en na al de onthullingen zou het nog eer te verklaren zijn dat de Sultan zich met Oostersche grootmoedigheid in de armen van zijn doodvijand, zijn overwinnaar wierp, dan dat hij zich nog langer door den Engelschen bluf liet om den tuin leiden en ten verderve voeren. De Porte moet ook de oorlogsschepen van andere mogendheden, b.v. Oostenrijk, geweigerd hebben door de Dardenellen te stevenen. Plet komt ons voor dat die weigering wel niet zal geschied zijn, omdat hoogst waarschijnlijk de aanvrage ook niet gedaan is. I11 de Britsche arsenalen is men thans druk aan 't overwerken om schepen uit te rusten. Dit zal wel zoo zijn. De partij van lord Beaconsfield moet althans die genoegdoening hebben. Wat men echter met die schepen als zij gereed zijn, zal uitvoeren, is een andere vraag. De geheele Engelsche vloot naar de Grieksche wateren zenden? Dit zou al weinig meer te boteekenen hebben dan het tegenwoordige eskader aldaar beduidt of uitvoert, en het zou vrij wat meer kosten. Een landingsleger kan Engeland aan de vloot niet medegeven. Een klein expeditie-corps zou belachelijk zijn en volstrekt niets kunnen uitrichtenhet zou zelfs geen moreelen indruk kunnen maken. We achten het geenszins onmogelijk dat, als de storm van opgewondenheid der Engelsche natie wat tot bedaren zal gekomen zijn, het Kabinet Beacons field zijn dagen gemakkelijk zal kunnen gaan tellen. Zoo zou 't gansch niet onmogelijk wezen dat de liberalen voor de zes millioen pond liet bewind hadden gekocht. De Grieken hebben hun leger weder teruggetrokken van het Turksche grondgebied. Komraoundouros heeft in de Kamer gezegd dat nu de mogendheden aan Griekenland de verzekering hebben gegeven dat zijn belangen niet zouden voorbijgezien worden, het leger weder was ingerukt, en hiermede heeft de Kamer genoegen genomen. De Roemeensche bladen laten zich hoe langer hoe heftiger uit tegen de annexatie van Bessarabien door Rusland. Zij herinneren, dat Roemenië aan Rusland groote diensten heeft bewezen, dat de Keizer, toen hij na de nederlagen van Plevna gevaar liep, te Bjela gevangen genomen te worden, de hulp van Roemenië ingeroepen heeft, om niet genoodzaakt te zijn over den Donau terug te gaan. Ofschoon de bladen de pietentiën van Rusland afkeuren, nemen zij tegenover den Czaar een eerbiedigen toon in acht. Zij roemen zijn rechtvaardigheid en eerlijkheid en weigeren te gelooven, dat hij zulk een flagrante schending der April-conferentie zal toelaten. De Fransche Kamer is aan de behandeling der be grooting begonnen. Er is bij die gelegenheid een zeer belangrijke rede gehouden door den afgevaardigde Lamy over de Fransche vloot. De heer Lamy be toogde dat Frankrijk de eerste mogendheid is geweest, die pantsertschepen in zee bracht en dat toch op dit oogenblik de Fransche zeemacht geenszins in dien staat is, waarin ze kon en moest wezen, en dat de Fransche marine niet op de hoogte van den tijd is. De begrooting voor marine werd aangenomen. De regeering heeft een vvets-ontwerp ingediend, waarbij de toelagen werden vastgesteld van den Pre sident der Republiek en de Ministers voor representatie geld bij gelegenheid der aanstaande tentoonstelling. Volgens dat ontwerp zou den President 600,000 frs. worden toegekend, aan de Ministers van Binneuland- sclie Zaken en van Landbouw en Koophandel ieder 200,000 frs. en aan elk der overige Ministers 100,000 frs. De corporatie van geestelijke broeders die de grot van Lourdes exploiteert, heeft in haar jaarverslag ernstig geklaagd over de schade die de affaire ge leden heeft van den 16 Mei. In het verslag slaaf 0. a. dat in 1876 behalve de ontzettende menigte dien bij het kroningsfeest naar de grot kwamen, ook ijke groote pelgrimstochten hebben plaats gehad, ter\\?de in 1877 maar 68 pelgrimstochten gekomen zijn. DiV ook deze affaire heeft de coup van 16 Mei gedruki. Mag men een correspondentie uit Spanje in df Kölln. Zeit. gelooven, dan zijn de Carlisten in dat land weder aan het woelen, vooral in de provincie Valencia. Don Carlos is uit Engeland weder te Parijs aangekomen, waar hij een onderhoud met Isabella heeft gehad. Wat deze ridder der verwoesting met de moeder des Konings van Spanje te verhandelen heeft, weet men natuurlijk niet. Het zal wel het heil van Spanje ten doel hebben, dat kan men wel denken, en hoe een don Carlos dat opvat is bekend genoeg. De Zwitsersche Slendenraad heeft een voorstel aan genomen, strekkende om aan den Bondsraad voor te stellen een belasting te heffen op den sterken drank en den tabak, alsmede een belasting op de bankbil jetten. Dat dit laatste voorstel ook aangenomen is pleit niet bijzonder voor de beschroomdheid der Zwit sersche bewindslieden. Een belasting op de bankbiljetten is toch in den grond niets anders dan een feitelijke verlaging der munt, een muntvervalsching, die door de eenvoudigste regelen der économie wordt veroor deeld en die lijnrecht in strijd is met de regelen van het mijn en dijn. 14 Febr. Heden schemert het den waarnemer van de Oostersche verwikkelingen weder voor de oogen. Een uitvoerig telegram meldt dat Engeland zijn vloot niet de Darde nellen zal laten invaren, omdat te Konstantinopel alles rustig is en de Porte zelf protesteert tegen de komst van een eskader, met het oog op de bedreiging

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2