ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- asIia sement Zierihzee. 1878. No. 13. Zaterdag 16 Februari. 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA li E ASIAN. Binnenland. Zierikzee, 15 Febr. Ofschoon de aanstaande aan vullingsverkiezingen niet in die mate de aandacht trekken dat men kan spreken van agitatie, zoo is toch daarbij wel een en ander op te merken dat al weder als bijdrage kan dienen voor de geschiedenis onzer staatspartijen. Men weet hoe de anti-revolutionaire organen, vooral de Standaardmet een waar cynisme hun afschuw hebben uitgesproken van het monster verbond met Rome, en hoe ook de ultramontaansche bladen van hun kant de mannen van Dovdt niet sparen. Van broederlijke samenwerking bij de aan staande verkiezingen zou men dus meeneu dat niets kon komen. Men geeft er een draai aan alsof tegenover de taktiek der liberalen om verdeeldheid te zaaien onder de anti-liberale fracties, de aansluiting van al wat zich niet liberaal wil noemen plicht zou zijn. Het is toch immers wel bekend dat de vinnige onderlinge haat der anti-liberale partijen bepaaldelijk van Rome en Dordt, niet aan de liberalen kan geweten worden Maar op zulke kleine onjuistheden komt het naar 't schijnt niet aan. Geen blad legt thans meer cynisme aan den dag dan de iV. Goesche Ct. Dat blad predikt rondweg den broederband van allen die het liberalisme ver afschuwen. Het bommelt de kiezers ten slotte op //ter stembus, die uitspraak zal doen over de toekomst, over het wel of wee van ons vaderland en van onze kin deren?/' Is 't niet of de stembus een soort van //Onze Lieve Heer'/ is en alsof de //God Israëls", waar anders Dordt mede optrekt ten strijd, nu plaats moet maken voor de stembus, die door Dortenaars en ultramontanen tot een orakel moet worden verheven Voor de kiezers van Zeeland-Noord-Brabant, is het apres tout toch een groote zelfvoldoening dat zij met hun briefje in te vullen zooals men hun dat opgeeft, hun Vaderland en hun kinderen kunnen redden. Zoo iets heeft anderen wel eens meer moeite gekost. Ondertusschen is door de liberalen te Goes en te Bergen op Zoom als kandidaat gekozen de heer J. P. Bvedius Jz., oud-schoolopziener te Bergen op Zoom. Dat hij veel kans heeft, gelooven we niet. Het district Goes is verloren land voor de liberalen, en dit is er niet beter op geworden sedert er een reepje van klein Spanje bijgevoegd is. De Haagsche correspondent van het Z. Ragbl. be spreekt in zijn brief van 10 dezer de geruchten die dezer dagen rondliepen omtrent den Prins van Oranje, alsmede de praatjes aangaande Z. M. den Koning in verband met diens verblijf op Welgelegen bij Rijswijk. Al wat er van den Prins van Oranje is verteld, zijn niets dan kwade praatjes; de Prins is zoo gezond en welvarend als maar geweuscht kan worden. Ook al wat alzoo omtrent het geheimzinnige Welgelegen ge babbeld is, was niets dan gebabbel. Ondertusschen blijkt uit het schrijven van der corr. wel dat men te 's Gravenhage lijdt onder het gemis van eenige hofhouding. Vele neringdoenden en leveran ciers ondervinden 't maar al te zeer dat er in de hooge kringen niets omgaat, geen partijen, geen bals, niets. Dit gevoegd bij de algemeene malaise maakt 't voor velen in de residentie een zeer moeielijken tijd. Dezelfde Corr. meent ook te weten dat het wets ontwerp Kappeyne op het lager onderwijs, evenmin als dat van Heemskerk, een radicale hervorming zal ten doel hebben; het zal ook niets dan een proeve van compromis zijn. In 't bijzonder merkte de corr. op dat de verbinding van het meer uitgebreid lager onderwijs, die volgens hem in 't ontwerp behouden blijft, vooral in 't voordeel van de broeder-scholen en van tal van christelijke nationale scholen zal zijn. Door den Min. van Oorlog is aan de gemeente besturen een circulaire gericht, waarin deze worden uitgenoodigd om bij voorkomende gelegenheid aan geen officieren eenige burgerlijke betrekking op te dragen voor zij hem, Minister, daaromtrent hebben geraadpleegd. Deze maatregel heeft zijn oorsprong zeker in het gebeurde met kapitein de Bas. Nu echter is de gelegenheid om van de persoonlijke talenten van officieren iif het burgerlijke leven partij te trekken, en voor de officieren zelf de gelegenheid om in liet burgerlijke leven op een of andere wijze nuttig werkzaam te zijn, zoo goed als afgesneden. De burgerlijke autoriteiten toch zullen er allicht iets tegen hebben om zich onder een soort van voogdijschap van den Minister van Oorlog te plaatsen; zij zullen dus zooveel mogelijk de officieren voorbijgaan bij het benoemen van com mission enz. Dit is waarschijnlijk de bedoeling van den heer de Roo niet, maar het zal er toch feitelijk van komen. AU men nu zoo eens aan alle departementen van openbaar bestuur ging doendan zouden op den duur alle openbare ambtenaren zoo gaandeweg ontburgerd worden en de vele vertakkingen van den dienst in het openbare leven die nu onbezoldigd door particu lieren ambtenaren of niet worden waargenomen, zouden geheel komen in handen van de renteniers, winkeliers, handelaars en industrieelen. Deze allen zijn als zoodanig nu wel niet minder bevoegd dan zoovele personen die tevens openbaar ambtenaar zijn, doch deze laatste» hebben tocli ook hun burgerschaps rechten. Men verwacht dat de lieer de Roo nog wel een nadere toelichting op zijn voorschrift zal doen volgen. De Minister van Oorlog heeft gelast, dat de forten boven en beneden Lent bij Nijmegen onmiddellijk moeten worden gewapend en van volledige uitrusting voorzien. De hoofdintendant, de luit.—kol. den Beer Poorlugaal, heeft een inspectie gehouden over de magazijnen te Nijmegen. Een bericht, dat wellicht aanleiding zal geven tot menigerlei bedenkingen en opmerkingen. Den 19n dezer, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken de vertegenwoordigers der verschillende Mogendheden te 's Hage en de* hooge civiele en militaire auto riteiten in de residentie aan een diner te zijnen huize veveenigen. Men schrijft uit Rotterdam aan het Handelsblad: //Hoewel de dagbladen Donderdagavond hier, zoo goed als overal, mededeelden, dat de Paus was overleden, verspreidden de ultramontanen het gerucht, dat de //liberale telegraaf" had gelogen. Glimlachend zeiden de geloovigen„de liberalen willen den Paus wel graag dood hebben, maar daarom gebeurt het juist niet." Vrijdagmorgen liet de ultramontaansche Maasbode een bulletin verspreiden, dat de Paus wel ongesteld, maar niet overleden was. Zaterdagavond eindelijk deelde dit ultramontaansche blad aan zijn lezers mede, wat de geheele wereld Donderdagavond reeds wist!" Door commissarissen van het Vaderlandsch fonds van 's Lands Zeedienst is het bouwen van de Kweek school voor de Zeevaart, op de Ygrachf, te Amsterdam, opgedragen aan de heeren D. Oerlijn en A.. «L de Haan aldaar, voor de som van f 188,200. De postboden, die tot dusver steeds op eigen kosten zich een buisje en pet volgens aangewezen model moesten aanschaffen, zullen eerstdaags op 's Rijks kosten van een andere uniform, bestaande in kapotjas en pet voorzien worden. Benoemingen, Besluiten, enz. Benoemd tot secretaris der gemeente Kapelle de heer W. J. van Dam te Goes. Aan den heer C. C. van den Brink is door den Gemeenteraad van Krabbendijke ontslag verleend als secretaris en ontvanger dier gemeente en met de voor- loopige waarneming dier betrekkingen is belast de heer J. Nierstrasz te Krabbendijke. Benoemd tot secretaris der gemeente Koudekerke de heer M. J. Boone, adjunct-commies ter provinciale griffie. Landbouw. De enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee, gehouden door de heeren de Jong, Wijbenga, Schepel, Begram en de Jonge, allen leden der Tweede Kamer, is afgeloopen. Den 3 September 1877 begonnen, is zij dezer dagen geëindigd. De N. Rott. Ct. heeft met loffelijke» ijver gezorgd een stenografisch verslag van de gedane 2860 vragen en antwoorden te bezitten en reeds heeft het blad een eerste artikel gegeven van de resumtie van dat lijvige werk van 209 folio bladzijden. In de eerste plaats constateert de N. Rott. Ct. dat de maatregelen door de regeering ten opzichte van de longziekte genomen geheel buiten 's Rijks Vee-artsenij school zijn omgegaan. 2°. Is uit de antwoorden gebleken dat bijna alle getuigen het er voor houden dat wel is waar de m o g e 1 ij k li e i d van het spontaan optreden der long ziekte bij het rund in ons land niet kan worden ontkend, maar dat toch in den regel de ziekte alléén door het overdragen van smetstof schijnt te ontstaan, zoodat men gerust kan handelen alsof de longziekte zich alleen door besmetting verspreidt. Slechts één gehoord deskundige, de Rijks-veearts le kl. I. J. H. Smits te Deventer, heeft verklaard stellig te meenen dat de longziekte bij ons te lande spontaan kan zijn. 3°." Is de verklaring gebleken van liet feit dat de zelfde maatregelen, die in de provinciën Groningen, N. Holland, Zeeland en Utrecht de verspreiding der ziekte beteugelden, onmachtig zijn gebleken in Friesland en Zuid-Holland. Deze verklaring is n.l. te vinden in den tegenstand, dien men vindt bij de veehouders, die in 't algemeen uit godsdienstig fanatisme, of uit zeker christelijk fataliteits—geloof tegen de bestrijding zijn, die zij voor een plaag of bezoeking //van den Heere" houden. Vele gevallen worden verzwegen, vooral eerste ge vallen onder de koppels vee, hetzij om de zooeven genoemde reden, hetzij omdat de door het Rijk vergoede waarde voor afgemaakt vee te gering is en de veehouder berekent dat het laten uitzieken van het vee hem geldelijk minder nadeel doet, dan het afmaken van al het verdachte vee, tegen vergoeding van de helft van de waarde. Kunst en Wetenschap. De tentoonstelling van Friesche oudheden en kunst voorwerpen, verleden jaar door het //Friesche Genoot schap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde" te Leeuwarden gehouden, is ook financieel zoo goed geslaagd dat er van de geheele ontvangst ad f 33888,59 een batig saldo van f 17100 is overgehouden. Dit geld zal als een afzonderlijk fonds behouden en beheerd worden met oplegging van de renten, om daaruit te eeniger tijd een gebouw te stichten voor Oudheid kundig Museum en Bibliotheek, of wel, als zoodanig gebouw op andere wijze mocht tot stand komen, dan tot uitbreiding van Museum en Bibliotheek. De Amsterdamsche firma Baak en Boissevain in wijnen, die aan de Noordpool-expeditie een geschenk van wijnen heeft gedaan, vindt navolgers. De firma Jeekel, Mijnsen en Co. te Leerdam geeft glaswerken dek- en lampeglazen; de firma Wegner en Mottu te Amsterdam heeft toezegging gedaan dat zij van 1000 clichés, die mochten medegebracht worden, de afdrukken zal bewerkende lieer J. de Pause, in bont en hand schoenen, Leeft bonten Noordpool-wanten geschonken de heer van Ellekora, in verduurzaamde levensmiddelen, zorgt voor rolpensvan den heer Van Iloytema, directeur der Maatschappij van Laudbouw-Nijverheid te Kuilenburg, ontving men 12 bussen elk inhoudende 8 Engelsche ponden zoogenoemde mixed vegetables of gemengde scheepskost. De Amsterdamsche verbruiks- vereeniging bezorgt goedkoope suiker. Naar men verneemt zal aan boord van de //Willem Barendsz." maar één tafel worden gehouden en zal dus de voeding voor de geheele equipage, officieren en manschappen gelijk zijn. Dit is een goed denkbeeld, te meer daar men zich ten doel stelt niet dan uitstekend volk te eugageeren, en de leden eener dergelijke kleine expeditie wel met recht lotgenooten mogen lieeten. Multatuli, de geniale denker, die indertijd schreef: //publiek, ik veracht u!" veracht het publiek toch niet dermate dat hij zich niet verwaardigen zou het nog toe te spreken. Integendeel, evenals den vorigen winter treedt hij ook nu hier en daar als spieker op. Verleden week sprak hij te Delft over een staatkundig onderwerp, n.l. de waag of wij ooit gevaar zouden loopen van door Duitschland geannexeerd te worden. Maandag heeft hij te Rotterdam een rede gehouden, zijnde een vertelling, waarvan het onderwerp was de geschiedenis van zekeren Rotterdammer uit de vorige eeuw, die 't slachtoffer is geweest van de slechte rechtsbedeeling in 't Duitsohland dier dagen, en waar van de bedoeling in 't algemeen was te wijzen op de noodzakelijkheid van zuiver, onkreukbaar recht. Pater Secchi, de beroemde sterrekundige, die dezer dagen is overleden, heeft zijn verzameling van instru menten en zijn astronomische bibliotheek vermaakt aan zijn adsislent op het observatorium, den lieer Ferrari. Pater Secchi behoorde tot de orde der Jesuïten, waarvan de lieer Ferrari ook lid is. Zaterdag is te Parijs de beroemde natuurkundige Claude Bernard overleden. Iiij was den 12 Juli 1813 geboren te St. Julien bij Ville Franche aan de Rhone. Hij zal op 's Rijks kosten worden begraven, waartoe de Kamer een som van 10000 frs. aan den Minister Bardoux heeft toegestaan. Dr. Stewart, die de zending vergezelde, welke Livingstone moest opsporen, en dien men verloren waande, is behouden te Port Elizabeth aangekomen. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Dinsdag morgen tegen half zeven is op de Mans voor den mond der Leuvenhaven te Rotterdam een boot met 27 werklieden, die naar een op stroom liggend schip wilden varen om daar te werken, door de stoom boot //Postillon", van Rotterdam op Brielle, in den grond gevaren met het noodlottig gevolg dat 7 mannen, allen vaders van huisgezinnen verdronken zijn. Te Rotterdam is een veertienjarige knaap, bij zijn vader op een vuilniskar zittende, terwijl de kar een lagen doorgang passeerde, met het hoofd tusschen de kar en een balk in de klem geraakt, zoodat hem het hoofd verbrijzeld werd en hij terstond dood bleef.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1