Buitenlandsch Overzicht. De heer de Savoruin Lobman heeft zich niet be schikbaar gesteld en zelfs verklaard dat bij thans geen mandaat als volksvertegenwoordiger wil aannemen, ook niet in het nieuwe district Zevenbergen. Professor Teilegen heeft ook voor de kandidatuur bedankt, die men hem in het noorden had toegedacht en aangeboden. Verder worden tal van namen genoemd, waarvan niet te zeggen valt hoever ze 't elk in 't hijzonder zullen brengeu. //Een paardenslachter te Amsterdam is door de rechtbank aldaar tot drie maanden cellulaire gevan genisstraf veroordeeld wegens twee feiten van een- voudigen diefstal, n.l. het tweemaal opvangen en slachten van een hond./' Aldus staat in het Vaderland. Men moest o. i. dien man eerder een premie ge schonken hebben voor het verrichten van zulk een kunststuk. Een hond toch tweemaal opvangen en tweemaal slachten is een waar mirakel. Door den Minister van Oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoeus-hospitaal te Bergen op Zoom, vermoedelijk ingaande 1 Mei a. s. De opheffing is volgens het N. en Adv.blvan B. op Z. tevens als de voorbode te beschouwen van het vertrek der infanterie, in verband met de plannen van dezen Minister om de troepen te legeren in garnizoenen, behoorende binnen het rayon van zijn verdedigingsstelsel. Op dit oogenblik zijn ten kantore van den Rijks betaalmeester te Utrecht zooveel koperen centen be schikbaar, dat meer dan voldoende in de behoefte van het verkeer kan worden voorziende bronzen 21/3-centstukken zullen derhalve alhier nog niet uit gegeven worden. Van lieverlede schijnen door speculanten weer Belgische centen hier ter stede in omloop gebracht te worden; men zegt, dat Noordbrab. handelaren deze invoeren. Dinsdag raiddag werd den heer A. C. Kruseman, met 1 Januari 1.1. als uitgever afgetreden, een zeer vleiende verrassing bereid. Door ongeveer 280 der voornaamste boekhandelaars- en uitgevers-firma's uit Nederland en België werd hem door een commissie uit haar midden in het hotel Funckler te Haarlem, als blijk van waardeering, hulde en hoogachting, een keurig album aangeboden, en daarbij een bronzen Appollo van Belvédère, met voetstuk, waarop de woorden gegraveerd zijn//Aan A. C. Kruseman. De Nederlandsche boekhandel. Januari. 1878". In Mei 1845 had een schipbreuk plaats op de St. Paulus- rots, waaraan liet bekende gedicht van Bernard ter Haar van dien naam zijn oorsprong heeft te danken. De daarin dikwerf genoemde vaderlandsche vlag, die door den nog iu leven zijn den stuurman B. J. Zeeman werd gered, is thans in het bezit van den heer L. O. Dudok de Wit, die haar een eereplaats in zijne verzameling rariteiten heeft gegund. De Parijsche artist Baudry heeft een teekening gemaakt, die dienen zal voor de diploma's bij de wereldtentoonstelling, het stelt Frankrijk voor, steu nende op den Vrede, om den arbeid te beschermen. 619 Amerikanen zullen inzendingen doen op de Parijsche tentoonstelling. Er was voor Amerika een ruimte van 25,000 vierk. voeten beschikbaar gesteld, en er is een van 105,000 vierk. voeten aangevraagd. Naar men zegt, wil Dixon de naald van Cleopatra bij de ,/Adelphi steps" een plaats geven, tusschen de Waterloo-brug en de Charing Cross-brug, en wanneer de regeering en het bestuur der stad geen bezwaar daartegen hebbeu, zal spoedig een begin worden gemaakt met de uitvoering van dat plan. Benoemingen, Besluiten, enz. Bij een besluit van den Gemeenteraad van Middel burg is de aldaar sinds 1616 bestaande stads-wissel bank tegen 31 Dec. 1878 opgeheven. Landbouw. Een uitstekend middel om kool en andere planten tegen rupsen te beveiligen en een zeer eenvoudig middel tevens, is, naar Sernp. Fir. meldt, het volgende men zaaie tusschen de genoemde en andere planten Anethum graveolens, en men zal ondervinden dat men zich op gemakkelijke wijze tegen schade heeft behoed. Kunst en "Wetenscliap. De bekende schrijver Henry Havard handelt in een Correspondence de Hollands, opgenomen in de Chro- nique des Arts van 19 Januari j.l., over de zoo als hij 't noemt nog zeer verschen twist, die hier te lande ontstaan is naar aanleiding van den arbeid der Rijks-commissie van adviseurs voor oudheden en kunst, meer bijzonder over de te recht of ten onrechte door dezen en genen aan die commissie of sommigen harer leden toegedichte sympathieën voor de ultra- motitaansche bouwkunst. Havard noemt echter het woord ultramontaan niet, doch spreekt van katholieke architectuur. De ruimte ontbreekt Uier om 't geheele artikeltje van Havard over te nemen. De hoofdinhoud is een verdediging van den heer de Stuers en dat op de welbekende gronden door dezen ook zelf ontwikkeld in zijn bekende Gidsartikel. Havard vindt ook nog gelegenheid om zijn eigen anti-clericalisme uit te spreken, zoodat wel aau geen partijdigheid van zijn kant te denken is. Er is zeker niet aan te twijfelen of de heer de Stuers heeft, op zuiver wetenschappelijk gebied gebleven, zijn pleit gewonnen en uit dit oogpunt gezien mag men Havard zijn beetje spot met de onbevoegdheid der Hollandsche kunstrechters wel vergeven. Doch 't is ook waar, dat de aanleiding van den //twist", juist niet op 't terrein der bouwkunst te zoeken is, maar veel eer op dat der kerkelijk-staatkundige historie van Nederland. Velen uit den nieuwen tijd, ook wij, wordeu volstrekt niet geërgerd als de bouw kunst zelf feest viert en de andere plastische kunsten daarbij noodigt wanneer het geldt den bouw of de herstelling van een bedehuis of ander gebouw. Bij velen zit er echter de oud Calvinistische afkeer van de tijdens de Hervorming zoo verafschuwde poppen kraam van den toenmaligen eeredienst nog zoo diep in, dat zij van een restauratie niet willen weten, uit vrees voor de mogelijke gevolgen. Dat is bekrom penheid, ongetwijfeld, maar 't schijnt toch nog krachtig genoeg te werken, om den heeren Rijks-adviseurs hun taak zuur en verdrietig te maken, als zij niet ietwat met die kleinzeerigheid weten te schipperen. Er wordi een nieuw standbeeld opgericht voor Goethe, en dat wel te Straatsburg. Aldaar heeft de beroemde dichter gestudeerd. Het beeld zal hem dan ook voorstellen als jongeling en in de studentenkleeding van den tijd dat Goethe te Straatsburg was. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te 's Hertogenbosch is uit het water opgehaald het lijk van eeu man, een oppassend huisvader, die bij ongeluk in het water was geraakt. Ook te Maurik is een lijk opgevischt, denkelijk van een schipper. Te Noordwolde heeft een man zich doodgedronken aau jenever. In het gehucht Wijster onder Beilen is een boeren woning afgebrand. Meubelen, oogst, 40 schapen en 1 varken zijn mede verbrand. Ook in de Haarlemmer meer is een hofstede afgebrand. Aan het spoorwegstation te St. Nicolaas is een werkman door een trein doormidden gereden. Te Rotterdam amuseert men zich op de skating-rink tegenwoordig zeer met dieren-mishandeling. Meu heeft daar het biggen-grijpen ingevoerd. Door een uit baldadigheid teweeggebrachte paniek zijn Zondag avond in den circus te Calais 10 per sonen doodgedrongen en velen gekwetst. Een ellendeling, die jammer genoeg, niet ontdekt is, heeft plotseling //brand" geroepen. Te Petersburg heeft een vrouw een moordaanslag gepleegd op den koramaudant dier stad, generaal Trepoff. Zij heeft hem met twee revolverschoten ernstig gewónd. Te Goudriuan is een vierjarig kind iu een sloot verdronken. Te Rotterdam is eeu werkman zwaar gekwetst door een nedervallenden zak graan, die bij 't ophijschen uit den strop schoot. Den man werden beide beenen gebroken. Te Steggerda heeft een kroeghouder twee vechters bazen zoo onzacht buiten zijn deur geworpen, dat een op de plaats dood bleef en de andere er nagenoeg even erg aan toe is. In het Limburgsche wordt tegenwoordig de rivier de Maas schier dood gevischt door mannen die een soort van torpedos onder water doen springen. Al de visch die dan in den omtrek der ontploffing is wordt gedood, komt boven, waar zij gedeeltelijk gegrepen wordt en voor 't overige dood de rivier afdrijft. Bij Lubbenau in Pruisen heeft een botsing plaats gehad tusschen twee spoortreinendrie personen wer den gedood, twee zwaar en zes licht gekwetst. Onder Velzeu is een bakkerij afgebrand, In de stroopapier-fabriek aan het Keizersveen nabij Geertruidenberg had gisteren morgen een treurig voorval plaats. Door het uiet tijdig aanvoeren van water in den stoomketel zijn de looden veiligheids-proppen ge smolten, waardoor de stoom zich door de vuurhaarden een uitweg baande en met geweld al het vuur daaruit in het stookhuis wierp. Twee mannen zijn hierbij voornamelijk aan het hoofd verwondde toestand van een hunner is hoogst zorgwekkend. Bij den brievengaarder Bolk, te Weerselo, zijn de knecht en de meid verdwenen met een som van f 133. De politie doet ijverig onderzoek, maar heeft hen nog niet kunnen opsporen. Zoo zullen we weder in de congres-periode komen en na een vervelenden akeiigen oorlog, een, zij 't dan ook onbloedig, toch niet minder vervelend en akelig congres te volgen krijgen om onze lezers bezig te houden. Gaarne schreven we «om onze lezers op de hoogte te houden», doch is dit bij een oorlog als de nu pas geschorste reeds zeer moeielijk, ten aanzien van een groot Europeesch congres is liet zoo goed als ondoenlijk. Een voorbeeldEen helder inzicht te geven in en een klaar overzicht van de kronkelingen, knoeierijen en praktijken van een advokaat van kwade zaken is een zwaar en ondankbaar werk, waar de knapste rechters van instructie vaak handen vol werk aan hebben. Een Europeesch congres echter is een ge heele club van advokaten van kwade zaken, hoe zal men daar 't fijne van te weten komen, hoe zal men zulk een wespennest klaar doorzien? Voor de arme meuschheid in het Oosten is het, althans tijdelijk, een uitkomst dat er wapenstilstand gekomen is; voor den vrede en de welvaart van Europa is liet te betreuren dat men weder met eeu diplomaten-congres op den hals zit. De klasse van lieden, die om zoo te zeggen, van zulke congressen leven, hebben er persoonlijk al zeer weinig belang bij den wezenlijken vrede onder de natiën te verzekeren. Zij zoeken slechts politieke combinaties te ontwerpen en knoopen te leggen, die des te meer geprezen worden door de mannen van 't vak, naarmate ze ingewikkelder en moeielijker los te maken zijn. Van dit werk blijft de diplomatieke schoorsteen rooken. En de natiën? Welnu die betalen, en zij doen dit bij afwisseling met bun geld en met hun bloed. Het schijnt dat de rol om het initiatief voor liet nieuwe congres te nemen aan Oostenrijk is toebedeeld. Graaf Andrassy heeft de invitatie-kaartjes rondgebracht. Waar 't congres gehouden zal worden, is nog niet bekend; men denkt te Weeuen of te Berlijn. Op dit congres zullen vertegenwoordigd wordeil „de mogendheden» zoo als het heet. Dit zullen dan vermoedelijk zijn: Oostenrijk, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië en natuurlijk ook Busland en Turkije. Het laatste schijnt als getuige gehoord te zullen worden. Boemenië, Servië, Montenegro, Griekenland enz. zullen als geen „mogendheden" zijnde, zich moeten vergenoegen met de kruimkens die van de groote tafel vallen. Misschien mogen ze ook in een hoekje van de zaal komen luisteren, mits zoet zijnde. En zoo zal het lot van eeu honderdmillioen menschen rechtstreeks en zullen de heiligste belangen van een andere honderdmillioen menschen middellijk worden „afgedaan» door een gezelschapje lieden, van welke de een den ander voor een schurk houdt eu bij gelegen heid ook een schurk noemt. Er is nog weinig van beteekenis te zeggen aan gaande de loop dien de zaken ten congresse zullen nemen, noch omtrent den geest die daar heerschen zal. Zal men zich bepalen tot de rechtstreeks door den oorlog beheersehte belangen? Zal men de preli- minairen van Adrianopel tot bazis nemen, gelijk Bus- land schijnt te willen Zullen Engeland, Duitschland en Oostenrijk ook wat van den buit krijgen? Ziedaar vragen, waarop het antwoord nog niet te geven, zelfs niet te gissen is. Wij voor ons meenen dat het congres hoogstens eu in het gunstigste geval, een verdaging van het Oos- tersche vraagstuk zal bekuipen, zoodat als onze kin deren groot zijn, zij op hun beurt ook nog een Turkschen oorlog zullen beleven. Ondertusschen heeft het volk te St. Petersburg al vast groote vreugde bedreven over de staking der oorlogs-operatiën. Ook te Konstantinopel begint men eeuigszins tot kalmte te komen, ofschoon vele aan zienlijke familie» de stad hebben verlaten, om naar de overliggende Aziatische kust of naar de eilanden te verhuizen. De Sultan is weder ijverig aan 't hervormen. Al hervormende schijnt Turkije ten onder te moeten gaan. Thans is de waardigheid van groot-vizier afgeschaft en daarmede weder een stap gedaan van toenadering tot de Westersohe staatsvormen. Het nieuwe ministerie bestaat thans uit Achmed-Vefik-Effendi, binneul. zaken en president van den ministerraad Server-pacha buitenl. zaken; Keouf-pacha, oorlog; Saadyk-pacha'

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 2