ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- ja&lk sement Zierihzee. 1878. No. 11. Zaterdag 9 Februari, 81ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BOTER- en KAASFABRIEKEN. B i n n e n 1 a n 1 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VKIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden/ 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEE ADVEETENTIEN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKEAMAN. Naar wij vernemen zal binnen kort, waarschijnlijk den 16 Februari, te Noordwelie een belangrijke ver gadering worden gehouden, waarin de heer Marlet als spreker zal optreden, en welke bijeenkomst voornamelijk zal gewijd zijn aan de bespreking van het bovenstaand onderwerp, dat inderdaad meer en meer voor den vaderlandschen landbouw een punt van het hoogste belang wordt. Sinds onheugelijke jaren is de boter- en kaasberei ding bij ons te lande nagenoeg onveranderd gebleven. Elk jong geslacht nam de eenmaal gebruikelijke ma nier van het oudere over en zoo bleef de zaak loopen zonder merkbare verandering. In het buitenland was het tot voor eenige jaren evenzoo. Van daar dat er van elke plaats of uil elke streek waar boter en kaas gemaakt werd, over dit maaksel een zekere eenmaal geijkte naam of reputatie bestoud, waarin eeuw aan eeuw niet de minste verandering bracht. Iedere streek steunde op den eens gevestigden roem, of getroostte zich de eenmaal aangenomen geringschatting van zijn produet en zoo bleef de molen draaien op de oude wijs. Sinds eenige jaren is daarin groote verandering ge komen. In liet buitenland, met name in Denemarken, Zweden, Noorwegen en Duitschland heeft men nieuwe zuivelbeveidings-manieren uitgevonden en het gevolg daarvan is o. a. geweest dat op de groote markten van het buitenland de aloude groote naam van onze boter en kaas niet alleen in verval is geraakt, maar geheel dreigt verloren te gaan en verdrongen te worden door de vreemde producten. Dit is vooral zoo met de boter. Allen die er be lang bij hebben, dus zeker onze landbouwers en hun vrouwen, weten thans dat b.v. de Deensche tafelboter op de Londeuselie markt voorgetrokken wordt aan de Hollandsche en dat de Hollandsche merken, die vroeger zonder beding eerste prijzen opbrachten, nu naar den tweeden of derden rang worden gedrongen. Zooals reeds gezegd is, moet dit het gevolg zijn van de geheel nieuwe en veel betere boter- en kaas bereiding in het buitenland. Het kan natuurlijk zoo niet blijven. De zuivelberei ding is voor ons land van te groot belang om bij zulke verontrustende teekeuen des tijds de handen in den schoot te doen leggen. Onze landbouwers en hun vrouwen deze laatsten vooral moeten kennis nemen van hetgeen het buitenland doet of beweert te doen. We vertrouwen dat de heer Marlet op de bedoelde aanstaande vergadering de aanwezigen wel de beste en uitvoerigste inlichtingen en mededeelingen zal weten te geven. Het is met het oog daarop te wenschen dat die vergadering zoo talrijk mogelijk zij en vooral dat de landbouwers ook hun vrouwen dan medebrengen. Wanneer het mocht blijken noodig te wezen dat onze zuivelbereiding een geheele verandering, een grorfdige hervorming ondergaat, dan komt het welslagen daar- vnn in de eerste en voornaamste plaats aan op de flinke medewerking onzer landbouwers-vrouwen. Zij immers spelen in de zuivelbereiding de voornaamste rol en zullen ook van iedere in te voeren verbetering ook de voordeelen genieten en het geheele bedrijf zal dan aan haar een vernieuwd uitzicht op bloei en voor spoed te danken hebben. Men mag dus wel met grond verwachten dat de vergadering te Noordwelie de algemeene belangstelling zal trekken. Zeer gewichtige zaken zullen daar ter sprake komen. De groote vorderingen der zuivelbereiding in het buitenland zijn daar het gevolg van de invoering der geheel fabriekmatige inrichting. Om echter zulk een aan de eischen beantwoordende boter- en kaasmakerij te stichten, is de kracht van één of van slechts enkele personen niet toereikend; daartoe is samenwerkingen onderlinge deelneming noodig. Zoo begrijpt men het ook in de Beemster, waar men al reeds flink aan het werk is om de zaak op touw te zetten. Juist gisteren lazen we dat het beuoodigde kapitaal (f30,000) reeds voor twee derden gevonden is. Al deze zaken nu zullen vermoedelijk op de aan staande vergadering ter sprake komen. We wekken derhalve tot algemeene belangstelling op. Met te hooren wat de wetenschap en de ervaring in het buitenland te zeggen heeft, is zeker niets verloren maar integendeel zou er oneindig veel gewonnen zijn, indien de zuivelbereiding voor onze Zeeuwsche land bouw misschien een pleister kwam leggen op de wonde door het verval van de meekrap-cultuur geslagen. Zierikzee, 8 Februari. Naar we vernemen is mej. Betsy Perk door ongesteldheid verhinderd deze maand alhier in het Nut op te treden. Er bestaat uitzicht dat zij in de volgende maand nog zal komen. Oud-Vosmeer. Den 22 Januari 1.1. had alhier eene tooneelvoorstelling plaats, gegeven door leden van het alhier bestaande rederijkers-gezelschap, met medewerking van een drietal dames uit deze gemeente. Beide stukken//Het offer ^.er verleiding^' en //De wraak van een kleermaker," werdenvooral het laatste, waarin de drie dames optraden, zeer goed afgespeeld. Dat dergelijke uitspanningen hier nog niet de algemeene sympathie genieten, bleek ook bij deze gelegenheid weer duidelijk. Iemand, die op zekeren avond voorbij de repetitiezaal giüg, zeide tot iemand, die bij hem was,,'t Is maar een duivel- partij." Een ander, tot wien een der wedewerkers zeide, dat hij ook zou medespelen, zeide//Zoo Ga je ook een stapje nader tot de hel?" Twee staaltjes ten bewijze, dat ook hier het obscurantisme nog een vruchtbaren bodem vindt Naar men uit goede bron aan de VHssingscïie Ct. mededeelt, wordt door de maatschappij //Zeeland" van de reederij van het schip //Zuid-Holland" een som gevorderd van f 25000, als vergoeding voor gemaakte schade, ontstaan door aanvaring aan liet nieuwe stoomschip //Prinses Marie" te Vlissingen. Op Vrijdag 15 Februari a.s., des voormiddags te tien ure, zal aan het gebouw van het Provinciaal bestuur worden aanbesteedhet aanleggen van werken op het strand aan de Oude Hoeve, Noordwestzijde van Schouwen behoorende tot de zeewerken in Zeeland. In de Nieuwe Goesc/ie Ct. wordt het volgende uit Wissenkerke geschreven Bij gelegenheid dat de vooroever van denThoornpolder tot eene lengte van p. m. 400 meters den 26 Nov. 1877 geheel wegzonk met eene inkeping in den dijk der 'zeewering werd zulks in de dag- en weekbladen alom medegedeeld en door bekenden met zorg gade geslagen; van zelf werd aan het werk getogen en de noodige voorziening gemaakt, terwijl intusscheu tot waarborg een inlaagdijk bestendigd werd om bij onver hoopte doorbraak den polder en daarmede ook audere te mogen behouden; gelukkig werkte alles mede om een en ander tot een gewenscht einde bestendigd te zien en achte men algemeen het gevaar als geweken, doch deskundigen bleven de zaak wegens diepgang onder den wal als zorgelijk beschouwenen wat gebeurt er op den 25 Januari j.l. F Bij opgaanden Noordwesten wind en hoogen golfslag sloeg een groot gedeelte van de aangebrachte verdediging weg zoodauig dat alsnu ieder oogenblik de doorbraak kan worden verwacht; thans zwijgen de bladen, wellicht uit onbekendheid. Wat nu te doen? zoo vraagt ieder. De beide landlieden, wonende in de onmiddellijke nabijheid van de plaats des gevaars, zijn met have en inboedel gevlucht. Belangstellende ingezetenen van Wisseukerke zien met groote zorg den verderen loop te gemoet, temeer daar bij een onverdacht invloeien vele bewoners van den Thoornpolder ten prooi der golven zouden kunnen worden, en de materiëele schade? Zonder overdrijving mag men den Thoornpolder beschouwen als den sleutel van het Zuidelijk en Westelijk gedeelte van het eiland Noord-Beveland, zoodat indien dezelve niet behouden wordt, de schade en de gevolgen niet te berekenen zijnvan daar, dat men vurig verlangt en hoopt dat de Waterstaat met kracht zich er mede zal bemoeien om zoo mogelijk voorziening te maken, waardoor de bewoners van Wissenkerke en omstreken met wat meer gerustheid den gang der zaken zullen kunnen te gemoet zien. Uit het openbaar jaarverslag der Inrichting voor spraak- gebrekkigen en achterlijke kinderen te Amsterdam over 187677 blijkt dat deze hoogst nuttige instelling in voortdurendeu staat van bloei verkeert, hetwelk natuur lijk hier zeggen wil dat zij in zeer veel gevallen ten volle aan haar doel beantwoordt, door menschen die anders wegens een of ander gebrek in de spraak of wel 't geheele gemis daarvan, in de maatschappij on bruikbaar en voor zich zelf ongelukkig zouden zijn, het spraakvermogen als 't ware te schenken en hen zoo geschikt te maken voor de samenleving. De Inrichting voor spraakgebrekkigen staat onder de leiding van den heer F. Yntes Kingma. Tal van gelukkig geslaagde genezingen van spraakgebrekkigen eu schijnstommen hebben bewezen dat hij uitnemend voor zijn taak berekend is. Het getal leerlingen was in 187677 44, waarvan 30 van het mannel. en 14 van het vrouwel. geslacht. Daarvan waren 5 boven den 20jarigen leeftijd, 9 die door corporatiën en weldadige personen waren geplaatst 3 die privaat onderwijs genoten; 3 doofstommen17 achterlijken; 14 stotteraars; 3 met gekloofd gehemelte en 2 die zich de leerwijze eigen maken. Aangaande de methode door den heer Kingma ge volgd en die berust op een veelvuldig gebruik van photogrammen, zoodat de leerlingen dus het spreken leeren afzien, geeft dit verslag eenige mededeelingen en tevens vindt men er eenige treffende gevallen van goed geslaagde genezingen in, o. a. dat van een kleinen Chineeschen jongen, die behalve het algemeene spraak eigen der Chitieezen van n.I. de r niet le kunnen uitspreken, welke letter ook in de Chineesche taal niet voorkomt, ook nog de letters Tcln, ng en w niet zeggen kon, en die niettemin volkomen zuiver Hol- landsch heeft leeren spreken. De Inrichting staat op zich zelf, doch heeft om meer algemeen en ook voor mingegoedeu en behoeftigen toegankelijk te kunnen zijn, den geldelijke» steun van vele leden noodig. Die leden betalen een jaarlijkscbe contributie van 5zij genieten daarvoor het verslag en de brochures der Inrichting, alsmede eventuëel vrij consult voor hun kinderen die aan spraakgebreken lijden. Deze nuttige en aanbevelenswaardige Inrichting staat onder bescherming van de lieeren dr. C. B. Tilanus, H. D. J. J. Hertz, L. G. van Goudoever, J. P. T. van der Lith, A. A. Gouwe, N. B. Donkersloot, K. Klees Bzn., N. Meursinge, J. J. F. II. T. Merkus Doornik en telt bovendien een aantal doctoren die als correspondenten in de provinciën werkzaam zijn. De aanstaande aanvullings-verkiezingen verwekken niet bijzonder de belangstelling van het publiek. Het schijut dat het in sommige distrieten zoo wat een tasten in den blinde zal worden. Dit is te meer te wachten, daar eenige mannen, die vrij zeker tot kan didaten bestemd schenen, voor de eer bedankt hebben van in de nieuwe districteu beproefd te worden.

Zierikzeesche Courant | 1878 | | pagina 1